Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:44 24.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: ммм "дойде горския...."?нови [re: cineman]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано04.03.10 09:14



разбира се че не са сериозни, най-малкото защото водата ще се покачва в течение на десетки години, а няма да дойде като цунами. ще загубим няколо процента площ (дали има и един процент?) и за да се спасим от това ще трябва да се върнем в каменната ера? за какво ми е тъпата ви площ, щом за да ида на нея, ще трябва да пътувам седмици, както е било до преди индустриализацията?
освен това в глобален мащаб площта няма да намалее, а ще се вдигне. ще спечелим цял нов континент, а плодородната зона ще стигне чак до полюса (южния, северния ще е под водата).




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема не хранете трола :)нови [re: zaphod]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано04.03.10 09:23





Never attribute to malice what stupidity can explain.

Тема клуба умиранови [re: firefox]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано04.03.10 11:02



това което е вредно за здравия може да е спасение за умиращия






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ммм "дойде горския...."?нови [re: zaphod]  
Автор cineman (In kino veritas)
Публикувано04.03.10 11:43



...Ама ще си загубим плажовете и морето може да стигне до Каспичан!


Аз нямам предвид ТЕЗИ наводнения, а климатичните флуктуации, които са с голяма амплитуда и причинават излизането на реки, езера и язовири от леглата им и т.н. Щото допреди десетина години аз не помнех в България, пък даже и в Европа, да са ставали големи наводнения, пък сега - вижте какво става... Това, разбира се, вероятно може да се обясни с някакъв миниледников период или нещо подобно...



Тема Re: ммм "дойде горския...."?нови [re: firefox]  
Автор exPesho (някакъв)
Публикувано04.03.10 12:31



А това е единственият въпрос който е достатъчен да прати "ЛинкЪТ" в трета глуха:
Има ли едно-едничко ИНСТРУМЕНТАЛНО наблюдение, което установява до колко градуса повишава глобалната темепратура повишаването на CO2 в атмосферата с една единица ppm? Е, хайде да не е абсолютно точно - поне приблизителна количествена оценка, но базираща се на ИНСТРУМЕНТАЛНИ наблюдения.

Метаморфи от всички вселени - обединявайте се!


Тема Re: ммм "дойде горския...."?нови [re: cineman]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано04.03.10 12:48



Аз нямам предвид ТЕЗИ наводнения, а климатичните флуктуации, които са с голяма амплитуда това вече са суеверно-религиозни пенсионерщини.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: клуба умиранови [re: zaphod]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано04.03.10 13:06



дирските форуми изиграха своята историческа роля и вече им е време да умрат (щото явно нямат намерение или възможност да ги реорганизират).

Never attribute to malice what stupidity can explain.


Тема Re:нови [re: exPesho]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано04.03.10 18:38



първо - не съм напълно сигурна какво имаш предвид с въпроса си, т.е. какво очакваш - данни за експеримент който представлява замерване преди и след масово изпускане на СО2 в атмосферата, което да потвърди покачване на температурата?

ако това е идеята - не намерих такова изследване, но и от чисто лаишка гледна точка ми е малко трудно да си представя подобен род експеримент с тераформиращ мащаб извън фантастиката :)

това което намерих (освен разбира се доста спорове относно темата, които най-малкото показват, че здравословен скептицизъм трябва да се поддържа) е това:

текст: http://climateprogress.org/2009/12/21/agu-richard-alley-explains-biggest-control-knob-carbon-dioxide-in-earths-climate-history/

и, за по-леко възприемане, видео:
http://www.agu.org/meetings/fm09/lectures/lecture_videos/A23A.shtml

резюмето на горните е: "всичките ни данни за температурата на планетата и историческите й изменения са смислени само във връзка с СО2 и са необясними, ако го изключим от сметката"
(сори за дебилния превод-в-ефир, давам го не за да подценя интелигентността ти, а за да осигуря TLDR за всички, които ще прескочат и двата линка)

Never attribute to malice what stupidity can explain.


Тема Re: ммм "дойде горския...."?нови [re: cineman]  
Автор sinsky ()
Публикувано04.03.10 22:29



Миниледниковите периоди не бива да се подценяват, но има и друг мощен фактор - пеперудите. В Джурасик парк всичко е обяснено подробно. Доколкото разбрах системата е следната - пеперудата маха с крилца по определен начин и предизвиква цунами на някое място, което се намира на другия край на света (може би по диагонал).

Сега след като знаем всичко това може да вземем следните мерки за да спрем затоплянето. Унищожаваме ги всеки път като видим някоя, докато ги изтребим до крак. Ако някой има съмнения, нека се загледа във вълнообразните им движения и ще види колко съм прав! И не забравяйте - дори една е достатъчна да затрие целия свят





Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор exPesho (някакъв)
Публикувано04.03.10 22:29



Така ли? Само защото за него температурните изменения в миналото са необясними, значи трябва да е СО2?

Допуска три много важни грешки:

Първо, корелацията между нивата на СО2 и температурата не означава, че между тях има причинно-следствена връзка или по-точно не в този порядък, който този лектор се опитва да представи. Точно затова ти поисках ИНСТРУМЕНТАЛНИ наблюдения, които доказват такава връзка. Забележи, аз не ти искам да правиш експрименти, а на базата на събрани данни да докажеш такава връзка и да я остойностиш количествено. В това няма нищо фантастично: това е смисъла на нормалната наука. Нещо повече, поисках ти такъв цитат защото не само знам, че такъв няма, но защото знам че има точно обратното - има инструментални наблюдения, които изключват такава причинно-следствена връзка. И още нещо, въпросният лектор много елегентно разсъждава за милиони години, но още по-елегатнтно пропуска факта, че данните от последните 800 000 години сочат категорично, че нивата на СО2 СЛЕДВАТ темературата (а не обратното) средно с цели 800 години.

Второ. Много, ама много интересно е разсъжението, че по онези времена тъй като Слънцето е било 70% по-слабо от днешното тъкмо СО2 е топлил планетата. Разсъждавайки как обаче СО2 движел климата на Земята в миналото лектора "забравя" че всъщност и тогава, както и сега водните пари в атмосефрата са били и са основния парников газ, който превишава парниковия ефект на СО2 поне 7-8 пъти. Значи излиза, че водните пари са нещо незначително като фактор на фона на СО2 и че всъщност СО2 ги е държало да не замръзнат? Много странно виждане за геолог, който забравя, че по онези времена самата Земя е била далеч по-гореща и НАЙ–ВЕЧЕ с далеч по-плътна атмосефера. Всъщност парниковия ефект е резулат най-вече от плътността на атмосферата, а не на нейния състав. На Марс е дяволски студено въпреки, че атмосферата му се състои основно от СО2. Защо не е толкова топло както ги преставя нещата този лектор? Общо взето там ситуацията би трябвало да е аналогична с тази на древната Земя - слабо Слънце и СО2 атмосфера. Да, ама не наблюдаваме нищо от това, което ни описва лектора. Въобще няма да се задълбавам в сатурацията на СО2 и как това се връзва с разсъженията на въпросния лектор...

Трето. Лекторът си представя взаимодействието между Слънцето и Земята по най-елементарния начин - Земята получава енергия от Слънцето във видимата част на електромагнитния спектът и туй то. Оттам нататък разбира се, че въобще няма да вижда никаво друго обяснение на климатичните колебания. Да, ама да беше попитал какво смятат астрофизиците по този въпрос. Буквално ще му се изсмеят. Ще го обясня простичко - и Земата и Слънцето представляват невероятно сложни системи сами по себе си. Според теб логично ли е две такива сложни системи да си взаимодействат по елементарен начин (както представя нещата въпросния лектор)?

Да обобщя - в науката има много добро обяснение за климатичните промени подплатено с инструментални наблюдения и факти от най-различни научни дисциплини. Това, че този лектор не ги знае си е негов проблем. Между дургото лично за мен е уникален с нещо друго - това е първият геолог на когото попадам, който твърди че СО2 бил отговорен за промените в климата. А доста съм се ровил в тези въпроси.

Един цитат от Андрей Капица: "Теоретиците от Киото сложиха каруцата пред коня - глобалното затопляне повишава нивата на СО2, а не обратното". Капица един от онези дето всъщност се ровят из ледовете за разберат каква е била температурата едно време. Човекът има знание от първа ръка както се казва.

Метаморфи от всички вселени - обединявайте се!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.