Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:27 16.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Паринови  
Автор Paganel (believer)
Публикувано05.08.09 15:03



Докато аз бях на море, Вие сте работили усърдно и понеже темата вече е заключена, аз искам да я продължа още малко. Заради моето уважение към Генерала искам да коментирам едно негово изказване с което не съм съгласен. А именно: „Лихвата носи печалба”


Парите имат 3 свойства:

1. Печалба
2. Сигурност
3. Ликвидност

Всяко увеличение на едно от тези свойства – намаля другите.
Например:
Парите в банка са с висока ликвидност (т.е. лесно може да се ползват), с висока сигурност (има инструменти за защита от държавата) и затова са с ниска печалба (да не кажа – никаква, защото лихвата в банката нормално е равна на инфлацията).
Парите вложени в бизнес са с ниска ликвидност, ниска сигурност, но потенциално могат да донесат много голяма печалба. Една успешно изпълнена бизнес концепция може да донесе печалби в хиляди (дори милиони) пъти.

Затова, Генерале, твърдението ти, че от лихва може да се печели – според мен е погрешно. (Има дългосрочни спестовни влогове, при които лихвата е по-голяма от инфлацията – при тях печалбата се увеличава за сметка на ликвидността, но аз не мисля че имаше тях предвид).

Имаше още една реплика от теб: Нещо в смисъл, че парите които един вложител е внесъл в банката си стоят там и му носят лихва без той или те да работят. Мисля че Робин или Дидимус засегнаха този момент, но просто искам да го представя по различен начин: Причината банката да има печалба е че тя дава парите на други хора, които плащат по-голяма лихва. Разликата в лихвите е печалбата за банката. А хората, които вземат кредити защо могат да плащат по-висока лихва? Защото имат бизнес идеи и искат да ги реализират. В случая банката е просто посредник. Точно както парите са посредник при търговията: Имаме хора които имат малко пари на разположение, но нямат идея какво да ги правят. Имаме хора които нямат пари, но имат идеи, знания и амбиции. Банката играе ролята и на регулатор. Има специалисти, които определят колко сполучливи са тези идеи. И ако са добри – им дава кредит. Т.е. парите работят. Те не могат да се умножават ако седят в сейф. Обаче когато един бизнесмен с 1000 лв капитал изгради бизнес за 10 000 лв., е различно.
И отново – ти можеш сам да вложиш парите си в бизнеса на някой – и ако той успее – да ти ги върне с голяма лихва. А ако не успее – да ги загубиш. Банката ти дава сигурност – и съответно намаля твоята печалба.

Само това исках да споделя.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Паринови [re: Paganel]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано05.08.09 16:24



Aбе всичките говорите за тая инфлация като за някаква природна даденост!


Ето и сега: "банковата лихва е равна на инфлацията".
Що не каза "дефлация", ами все "инфлация", та "инфлация"!
Откъде се взема тая инфлация? По дърветата ли расте, от чешмите ли тече, напролет ли пониква или наесен се жъне?
Има ли някакви причини за нея?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема не можеш да и избягашнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано05.08.09 16:53



корени се в човешката природа


вземи например израза "заповядайте", когато каниш някого в къщата си. я си представи сега че той отговори "заповядвам ти да ми лъснеш обувките". ще бъдеш шокиран нали? даже няма да ти хрумне че сам си го подканил да заповядва. разбираш ли сега колко са жалки разни доморасли "икономисти" борещи се с инфлацията?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Паринови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано05.08.09 17:04



Разбира се :) Ще ти отговоря съвсем кратко. Ако искаш научни обяснения и модели - нета е пълен с такива. А от мен с няколко думи:

Желанието за икономически растеж поражда инфлацията. Ако стояхме на едно място в икономическото развитие - нямаше да има инфлация.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Паринови [re: Paganel]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано05.08.09 18:27



"Желанието за икономически растеж поражда инфлацията. Ако стояхме на едно място в икономическото развитие - нямаше да има инфлация."

През 90-те години като нямаше икономически растеж защо имаше хиперинфлация.
Аз пък ще ти кажа че може да има икономически растеж и дефлация, то и сега има дефлация за някои стоки: компютри, битова електроника и др., а точно тези сектори от икономиката се развиват най-бурно.



Тема инф(е)лационно!нови [re: Aбcoлют]  
Автор alvin (orange)
Публикувано05.08.09 18:48



В отговор на:

През 90-те години като нямаше икономически растеж защо имаше хиперинфлация.




Хиперинфлация, дефлация - все явления извън нормата. Рецесията върви ръка за ръка с дефлацията, а хиперинфлацията - с тотална икономическа разруха.

В отговор на:

Аз пък ще ти кажа че може да има икономически растеж и дефлация, то и сега има дефлация за някои стоки: компютри, битова електроника и др., а точно тези сектори от икономиката се развиват най-бурно.




Промяна в ценовия индекс (която би била индикатор за някаква -флация) обхваща много повече стоки и услуги от битовата електроника. Не можеш да кажеш, че има 'дефлация в бялата техника', например. Има спад на цените, който е продиктуван от конкуренция и занижени продажби на база предходен период.

- няколко думи от читателя

Тема Zen-conomicsнови [re: Aбcoлют]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано05.08.09 18:52



инфлацията е празнината, която икономическия растеж изпълва,
тя вика картите, а производстовото ги играе



Never attribute to malice what stupidity can explain.

Редактирано от firefox на 05.08.09 18:53.



Тема Re: Паринови [re: Paganel]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано05.08.09 20:54



Парите в банка са с висока ликвидност (т.е. лесно може да се ползват), с висока сигурност (има инструменти за защита от държавата)
Я, бе!
Още един, забравил 1996-та!



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Паринови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано05.08.09 21:02



смешник си еей:)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Паринови [re: Paganel]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано05.08.09 21:16



Чакай, чакай:
Желанието за икономически растеж поражда инфлацията
Добре звучи като сентенция, но като си помисли човек - от едната страна имаме някакви стоки и услуги, а от другата - някаква парична маса.
При това стойността на стоките и услугите е приблизително равна на стойноста на паричната маса по номинал.
Така ли е?
За инфлация говорим, когато стойността на стоките и услугите е по-ниска от тази на паричната маса. С две думи - ако изкупим всички стоки и услуги, у нас ще останат още пари. Които обаче нищо не струват, защото няма какво да си купиш с тях. И парите се обезценяват. Това е то - инфлация.
Така ли е?
Доколкото обаче адвокатската ми глава разбира - икономически растеж е да произведеш повече и по-качествени стоки и услуги. (Или бъркам?) Тоест - да увеличиш стойността на предлаганите стоки и услуги. С две думи - ако похарчим всичките си пари, на пазара ще останат още стоки и услуги. И парите повишават стойността си. Само че това е дефлация, а ти си казал дословно обратното: Желанието за икономически растеж поражда инфлацията
Та, пак не разбрах - откъде се взема тая пуста инфлация?

Si deus pro nobis, quis contra nos?



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.