Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:19 16.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Чудно ми е...нови  
Автор Илko+ (Преследвач)
Публикувано25.03.07 02:48



Чудя се... какво ще стане с религиите когато на човечеството му призлее от пренаселената ни синегушка, наречена планета Земя и реши да се поразреди като изпроводи няколко чети от човешки орди да речем на Марс и спътниците на Юпитер и Сатурн, а защо не е и да поизприпкат и към нещо още по-нататък!
Дори и в челните талази от пратеници на човечеството все ще се случат по няколко въртопа вярващи. Как тогава, горкичките, ще си четат и мъдруват над молитвичките докато космическите баржи ги отвеждат?
Господи, отче наш, който си на... Къде тогава в същност би трябвало да са разквартирувани исусчо, саваот, аллах и сие? В каква посока би трябвало да се тръшкат мюсюлманите (особено ако са в безтегловност) със сластно помръдващи задници; и то по пет пъти на ден, за да поналучкат някак посоката на Мека? Май и пумпал ще им завиди за налудничавото въртене... Ще се променят ли концепциите на религиите?
Научната фантастика има своето славно място в сегашни и бъдещи изобретения и сериозни крачки в развитието на човечеството, но е интересно да се предположи накъде ще се завихри и религиозната фантастика, чиято роля в човешката история си е направо страховита. Бих се радвал да споделите по някоя бегла идея как такова преселение би се отразило на вярващите и развитието на религиите...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор alvin (orange)
Публикувано25.03.07 10:24



"Светите" хора са много гъвкави.
Справка - "Говорителят на мъртвите", както и другите книги на Кард.

- няколко думи от читателя

Тема Сигнатурата!нови [re: Илko+]  
Автор Йopooл-ГyйМодератор (обитательбездны)
Публикувано25.03.07 11:45



намали си картинката в подписа!
проява на лош вкус е да се постват огромни img-та.
това е форум за обсъждания, не галерия за деца и домашни животни

Everything in moderation. Especially moderation.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано25.03.07 18:40



Погледни на религиите като на стока, задоволяваща конкретна човешка потребност - докато има потребност (търсене), ще се намери и начин за задоволяването й (предлагане). Освен това малко бъркаш външните прояви на религията с Вярата.
Артър Кларк в "Чукът на Бога" описваше макар и бегло христляма - хибридна религия на бъдещето; в книгите за Хиперион Дан Симънс описва трансформация на католическата църква в далечното бъдеще; Чарлз Ингрид в поредицата "Пясъчните войни" описва християнска секта, търсеща следи от пребиваването на Христос на други планети и сред други цивилизации (това май е аналогия с мормоните); Франк Хърбърт в поредицата за Дюна разглежда класичексата месиянска религия и развитието й в едно бъдеще с много повече възможности от настоящето (има и за бъдещето на една затворена ислямска секта); Орсън Скот Кард (сам обявяващ себе си за мормонски автор) изгражда една етично-религиозна система в книгите за Ендър; Лари Нивън в разказите за Джил Ръката описва една нова култура, зародила се в астероидния пояс, която си има своите обичаи (ако искаш - наречи ги и религия).
Като цяло може да се намерят доста интерполации, като неизбежно някои ще се окажат поне частично верни, но всъщност има само 1 начин да се разбере.



TANSTAAFL

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: alvin]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 21:04



Докъде ли ще се огънат?!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано25.03.07 21:22



Вижте какво, млади човече, ако сте християнин - то в един християнски ритуал би трябвало да виждате нещо много повече от церемонията. В този случай въпросът Ви е глупав.
Ако не сте християнин - то дали християните ще имаме или не някакви религиозни проблеми в резултат на заселване на други планети не е Ваш проблем. Християнство е имало много преди да се родите и ще има и много след това. Така че в този случай въпросът Ви е излишен.
Християнин ли сте?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема О-о Извинявай!нови [re: Йopooл-Гyй]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 21:23



О-о Извинявай! Грешката е моя! Заблудих се по обозначението Фантастика! И за миг не бях помислил, че всъщност модераторът му го смята за клуб-пенсионер!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 22:07



Правилно! В един християнски или мюсюлмански ритуал има много повече от церемония; Тази церемония е видимия израз на обилно стълпотворение от суеверия! Дали е умно човек да е суеверен?! Хм-м... Не желая да бъда неучтив.
Християни или не всички принадлежим на един биологичен вид, наречен човешки. Така, че всичко свързано с този вид; пряко или косвено ни засяга и би било пагубно да си притваряме клепачите с презумпцията: Не е наша работа... и в този смисъл не намирам, въпроса си (а и който и да е въпрос) за неуместен.
Не съм християнин или изобщо суеверен още от времето, когато за пръв път се запознах схематично с устройството на слънчевата система...
Считам, че на човечеството му е необходимо още известно време за да премине окончателно от опцията на суеверен човек към наистина мислещ човек. Искрено се надявам, че дори за вас още не е прекалено късно да еволюирате в Хомо Сапиенс!



Тема Re: О-о Извинявай!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор ladyMarian (defender)
Публикувано25.03.07 22:21



Сигнатурата ти е безумно ОГРОМНА и пречи на нормалното четене на темата. Намали я. Моля.

Холандски свещеници настояват за легализация на леките грехове.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Kopo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 22:32



За търсенето и предлагането; спор няма! Но същността на въпроса е: Какво ще стане когато технологиите предложат много повече, отколкото може да предложи религията? Какво би станало, когато технологиите предложат реално преживени цели хилядолетия в този свят вместо измисления рай след смъртта патентован от религиите?! Споменатите автори и произведения практически не са засегнали този деликатен момент. По стандарт в произведенията хората все си остаряват и умират по един и същ начин, сякаш технологиите не съществуват и не могат да направят нищо по въпроса повече от замразяване и размразяване. Мисля че е крайно време да се появи нещо по-смислено по въпросите за растежа на мислене на хомо сапиенс в бъдеще вместо само да го давим в различни типове суеверия...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.