Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:39 29.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема аз, аз, АЗ!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано25.06.06 13:25



Добре бе, един въпрос измъчва душата ми - ти можеш ли, ей-така просто, да напишеш нещо във форума без да изтъкваш, че правиш/не правиш нещо? Все обслужваш, работиш, издаваш, присъстваш


Да, знаем, че си от Варна и че явно си изкарваш хляба с адвокатски услуги. Ама какво ме бърка мене някакво си издателство "Алтера"? Някаква реклама ли ще да беше това или?

Иначе по въпроса за "Аргус". Аз също съм участвал там и въпреки че не помня да е имало условие "публикуване на наградените", нямах нищо против. Кофти ще да е, ако не са се обадили да кажат, че ще го пускат. Това е един шибан телефонен разговор, не е кой знае какво. Сигурен съм, че никой няма да откаже.

Животът и любовта са си живот и любов, a букетът от теменужки си е букет от теменужки.

Тема Re: Ведри хоризонти или що е то авторското право?нови [re: Boby_]  
Автор Lazy (отчужден)
Публикувано25.06.06 16:24



Според мен не бива да се реагира толкова остро като Боби и да се прави от едно недоразумение толкова голям проблем. Наистина, "Аргус" са пропуснали да отбележат в условията на конкурса, че публикуват наградените разкази, но те от години прилагат тази схема, всички знаят, че наградените разкази се публикуват, вече са издадени такива сборници, издаването им се е обсъждало тук и на други места, и всеки, на който това не му харесва, би могъл да не участва в този конкурс, или, след като си прибере наградата, да се обади на издателството и да спре публикуването на разказа. Дори и Боби случайно да не е знаел за тази практика, е било съвсем логично да се сети, че разказът му ще бъде публикуван и ако каже, че изобщо не е подозирал такова нещо, да ме извинява, но няма да му повярвам.

Разбира се, изненадам съм, че не са го потърсили, за да обсъдят с него редакцията на разказа. От моята работа с "Аргус" и от думите на други автори знам, че Сашо Карапанчев винаги има контакт с авторите, много съвестно обсъжда с тях промените в текста и варианта, който ще се публикува и т. н. Предполагам, че просто не са имали контакт помежду си и се е получило недоразумение. Но в никакъв случай това не е някаква практика за издателство "Аргус" - мога да го кажа като човек, който е работил с издателството и към когото винаги са били страшно коректни.

Сега, въпроса дали сборниците се съставят по най-добрия начин не искам да го обсъждам тук - все пак това не е тема на конкретно този разговор. Както не е и тема на този разговор въпросът дали могат да се простят някои дребни прегрешения на хора, които са извадили пари от собствените си джобове, за да издадат петнайсетина български авторски книги през последните няколко години (без да броим сборниците). Но не ми се струва нормално заради някакви формални грешки да се стига до съд. Та кой български автор, чиито произведения са издавани от български извателства през последните години, има договор със съответното издателство? А ако всеки, чиито произведения са излизали в "Аргус" или в други български издателства, тръгне да съди издателството, докъде ще стигнем? Всеки такъв автор би бил прав от формална гледна точка, от гледна точка на закона, но нека да гледаме нещата и от човешка гледна точка.

Редактирано от Lazy на 25.06.06 16:31.



Тема Re: Хм...нови [re: Boby_]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано26.06.06 07:37



Не се увличай в глупости - ще съдиш Аргус за издаден без разрешение разказ?!


По-добре си вложи времето и усилията в нов разказ.

TANSTAAFL

Тема Re: Прав си по букватанови [re: ДoнXитo]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано26.06.06 09:35



Ти май нещо не долавяш иронията - аз съм за свободното разпространение и отпадането на авторското право. Разказът е публикуван в Буквите още през 2003-та, т. е. от кажи-речи 3 години е свободно достъпен. Проблемът е в това, че сборникът си има ЦЕНА, а не е безплатен, т. е. някой се обогатява (доколко в действителност ще спечели е друга тема) за моя сметка.
Парите на Аргус изобщо не са ми притрябвали - аз съм достатъчно добре финансово осигурен, че да си позволя да пиша за удоволствие. Проблемът е, че НИКОЙ НЕ МЕ Е ПИТАЛ.



Тема Re: Ведри хоризонти или що е то авторското право?нови [re: Boby_]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано26.06.06 09:54



Май доста хора тук ме разбраха погрешно. Макар юридическите ми права да са нарушени в случая, не това е централното. Не търся финансови облаги от този казус.
Причината, заради което занимавам публиката с темата, е друга.
Чувствам се морално засегнат и обиден от презумпцията, с която Аргус са подходили към темата. А именно от презумпцията, че аз трябва да съм им благодарен за това, че ме издават и моето съгласие за това не им е необходимо.
Разбира се, че съм наясно с това, че се предполага излизането на конкурсен сборник, включващ наградените разкази. Но въпросният сборник да излезе от печат и да е вече при разпространители, без никой да си направи труда дори да ме уведоми?!? Това е арогантност.
Тази тема виси тук и в един друг форум вече четири дни. Изказаха се доста хора, някои от които свързани с Аргус. Представител на издателството все още не е потърсил контакт с мен нито за изясняване на някакво недоразумени, нито за извинение, нито за каквото и да било изобщо. Това също е арогантност.
Между другото, доста смешни са приказките, че понеже Аргус били издавали българска фантастика, такива прегрешения са им простени. Напротив, защото ако един от малкото издатели на българска фантастика не уважава авторите, то тогава кой изобщо ще ги уважава? Читателите?!? Едва ли.
Аз съм човек с чувство за собствено достойнство. Когато то бъде потъпкано, не мога да стоя безучастен. Тук изобщо не говорим за финансови интереси.
Съжалявам, че ви занимавам с това - нямаше да го правя, ако не го смятах за нужно.



Тема Пак ли съм ти крив с нещо?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Eндъp (Говорител)
Публикувано26.06.06 12:39



В кръга на шегата - с близо 100 издадени книги зад гърба си (в Камея и Квазар общо) мислех да се наричам "бивш издател", ама скоро издадох пак книга, сега предстои и друга, та току виж съм се завърнал в този бранш...

А сега без майтап:
1. Къде, по дяволите, видя в моя постинг дори и намек за това, че аз съм издател??? От есента на 2003 година съм се заял със самоиздателскта политика на "Аргус", тъй като я считам за нагла. Да издаваш собствените творчески напъни под логото "Най-доброто от конкурса" е арогантно, нагло, безчестно, безсрамно и каквото се сетиш в този дух. С тези сборници те ЛЪЖАТ, че предлагат конкурсни творби. Или ЛЪЖАТ, че членовете на журито нямат право да участват. И в двата случая става дума за ЛЪЖА. И тази ЛЪЖА се представя на широката публика като чиста монета, тъй като не повече от стотина човека в България знаят за какво става дума, кои са членовете на журито и четат т. нар. Издателско каре, където пише кои са редакторите (същите хора с псевдонимите си), съставителите (отново същите хора) и т.н. Проблемът е, че на 99 от тези 100 човека или не им пука, или са от близкото обкръжение и никога няма да повдигнат този въпрос.
2. Преди 2 години и нещо един адвокат ми написа договори, съобразени със Закона за авторското право и сродните му права, с които договори, повярвай ми, работя. А един човек, на когото предстоеше публикуване на разказ в сборник на "Квазар", ми прати изрично писмо, с което ми разрешава да публикувам въпросното произведение. Това би трябвало да ти говори за начина на работа в моето издателство, макар и почти бившо. Същият този човек, за друг разказ в друг сборник, имаше нарочна среща с мен, за да си види илюстрацията към разказа и да каже дали има забележки. Няма да цитирам имена, сам ще се сетиш. Продължавам да считам същият този човек за много добър писател и продължавам да си стоя зад мнението, че е по-добре да се занимава с писане на литературни произведения, вместо да се меси в спорове, които не го засягат.
3. Фактите говорят, че във въпросния сборник пет от петнайсетте разказа са самиздат, което прави точно 1/3. За поредицата като цяло процентът е между 20 и 25, преди време си бях играл да правя статистика. Питането ми е: публикуването на БГ автори дава ли право на издателите да лъжат читателите, като присламчват и своите произведения към конкурсните? Да си видял някое издателство да публикува разкази на въпросните издатели? Да си чул някой от въпросните издатели да са се пробвали в конкурс на колеги (наречи ги и конкуренти, ако искаш), та да получат обективна оценка? Аз не съм.
4. Последно. Ако имаш забележки към ФАКТИТЕ, кажи ги. Но съм убеден, че фактите са такива. И разбери - това не е заяждане с конкуренция, защото такава реално не съществува за БГ фантастиката. Въпросите са принципни и колкото повече оставяме недобросъвестни издатели да си разиграват коня, толкова по-късно БГ фантастиката ще излезе от забвението и летаргията, в която е изпаднала. Продължавам да вярвам в конкурсното начало, което евентуално да повлече след себе си комерсиални автори. Но конкурсите са първата стъпка. А когато ги опорочиш по този арогантен начен... В това отношение Боби е прав - не са го уведомили, сложили са и собствените си разкази до неговия. Как се очаква да се държи човек с достойноство при това положение? Ти самият би ли се изкефил на нещо такова? Да ти редактират разказа, без да те уведомят? Или да го пуснат без редакция, а да се пишат за редактори?

Уф, айде стига, че ме заболяха пръстите. Помисли принципно по поставените въпроси и ми отговори както намериш за добре - на лични, на мейл, по телефона или тук.

Редактирано от Eндъp на 26.06.06 13:04.



Тема Не, бе!нови [re: Eндъp]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано26.06.06 14:00



Виж сега - аз не считам политиката на "Аргус" за некоректна, камо ли за нагла! Всъщност това е субективно мое мнение, както между впрочем и твоето. И ти, и аз си имаме някакви лични възприятия на тази политика и лични причини да я считаме за такава или онакава. Във всеки случай - не мога да претендирам за обективност.
Нито пък ти.
Имаш нещо против Икономов? Имай си! Аз пък го намирам за много добър писател и като читател се радвам, че негови творби се публикуват в сборниците на "Аргус".
Имаш "некои съображения" срещу Сашо Карапанчев или Георги Величков? Че имай си, бе! За мен обаче това са невероятни творци и много добри приятели!

И нещо лично: Не знам дали си погасил задълженията си към Теллалов. Ако още не си - на твое място бих избягвал да упреквам когото и да било в лъжа.
Разбира се - що си е право, право е: - ТИ поиска да сключваш издателски договори с писатели и НАИСТИНА имаше доброто желание за това. Апропо - договорът с Боян Калинов по чл. 43 или по чл. 53 от ЗАПСП си сключил? (авторите много добре знаем разликата!)


Дай сега да направя малко рекрама: издаването на книги не е основна дейност за "Алтера ООД", а странична. Нещо повече - тъй като не знам някое българско изтателство да разполага със собствена печатница (но със сигурност знам, че ти не разполагаш, както и "Аргус", де), в случай, че решиш да пачаташ нещо във Варна, дзвънни ми - ще те свържа с тях. Те си имат доста добра печатна база.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Не, бе!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано26.06.06 14:10



Договорът е по Чл. 53, ал. 2. от ЗАПСП. Не виждам обаче това какво общо има с другия казус.



Тема мдамнови [re: Eндъp]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано26.06.06 15:29



В отговор на:

И тази ЛЪЖА се представя на широката публика като чиста монета, тъй като не повече от стотина човека в България знаят за какво става дума, кои са членовете на журито и четат т. нар. Издателско каре, където пише кои са редакторите (същите хора с псевдонимите си), съставителите (отново същите хора) и т.н




Аме, те и читателите са стотина, така че всички знаят за какво става дума.
Това трябваше да е забавно, ама не е

Както и да е. Книга с името "ВЕДРИ хоризонти" не звучи много.. реализируемо. Въпреки това е добре, че се появяват такива сборници. Колкото и да е едно такова никакво, че вътре си се издават издателите на Аргус.

Животът и любовта са си живот и любов, a букетът от теменужки си е букет от теменужки.

Тема Re: мдамнови [re: Alvin]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано26.06.06 15:33



Май точно тук ни се различават мненията - по-добре никакви сборници, отколкото такива.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.