Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:48 16.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Последният лов на Кана  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано09.06.03 09:28



Ще започна с лошо... Не, просто не мога! Въпреки че историческата база на романа е несъстоятелната идея за тюркско-номадския произход на "прабългарите", което според мен силно ще смущава бъдещите читатели (във време идущо, в което родната ни историография най-сетне ще заприлича на наука!) - въпреки това, КНИГАТА СИ СТРУВА!
Има само едно малко неестествено скачане в повествованието, както и твърде плъзгащото се по повърхността действие, с отделни задълбочавания за някои неща, които после са дадени в бележки, твърде подробни за отделеното им в текста място (аз в "Пълноземие" имам същия недостатък).
Прави впечатление (за корицата вече казах, че е стилна и изящна, свалям шапка, но предпечатът има пропуски) езикът на автора: ясен, с къси изречения, точни определения, находчиви метафори (за това ще спомена накрая) - тоест всичко онова, което доста ми липсва на мен.
Важното и ценното в книгата е ФИЛОСОФИЯТа, която най-добре сама говори за себе си:
**************************************
“В Константинопол ми каза, че гневът е най-бързият кон до царството на Хаоса (/гневът е най-бързият кон към царството на Хаоса, а щом се озовеш там, можеш да правиш неща, които не са по силите на другите хора.../)... познаваш ли и други, не тъй бързи коне? ... Можеш да използваш всичко, което ти влияе силно - скръб, радост, болка, спомен... Ако ме питаш за любовта, то знай, че вероятно можеш и нея да използваш. Само че това е най-глупавото нещо. Недей да я използваш. Отдай й се.” - Кубрат на Барсех.
“А колкото до Хаоса и Едфу - те не воюват помежду си както Ормазд и Ариман, а взаимно се допълват. Единият не може без другия. Светът - и всичко в него - е хармоничен. Дори в битките съществува хармония. Ако я доловиш и се слееш с нея, си победител. Това обаче персите не го разбират. Тяхната вяра им представя изопачена картина на света. (/те изпитват нужда да разделят света и божествената същност на две - Добро и Зло. Вероятно им се струва, че тъй разполагат с две неизменни опори, в които могат да се вкопчват, щом се почувстват застрашени. С други думи, персите са предвидими, защото робското у тях непрекъснато ги принуждава да търсят сигурност. Боят се да рискуват, а точно рискът е законът на живота. Рискувай винаги и ще спечелиш/).” - Кубрат на Барсех.
“Но те дори не познават Тангра! - възразих. - Те вярват в Ормазд и в онзи, лошия... как беше?... Ариман! - И точно затова са роби втори път (/Изглежда, че тукашните чукари и пустини не раждат дори по зрънце свобода за всеки. Единственият, който е свободен, е шахът. Обичаят обаче изисква от него да превърне останалите в свои роби... А за роба свободният човек е бог или най-малко господар, защото е божествено свободен/). Тангра е бог, който ти дава свободата да решаваш сам и сам да носиш последиците от своите решения. Не те наказва, нито поучава: не иска да си му слуга или роб. Едиственото, което изисква от теб, е да си отговорен. И го постига, като не позволява да се криеш зад гърба му. Тангра е бог за истински мъже (/Докато Ормазд и Ариман изтръгват отговорността от твоите ръце и постепенно те превръщат в двуличник и предател на самия себе си... Постъпваш тъй или инак, за да угодиш на Ормазд. Ако чувстваш, че си постъпил зле, се успокояваш с мисълта, че не си съвсем виновен, защото Ариман те е подтикнал. Оправданието е готово... - Но нали и ние принасяме редовно жертви! - Това не е израз на подчинение, а просто символ. Показва на обикновения човек, че може да се занимава спокойно с делата си, защото силата и редът са в сигурни ръце. Кара всички хора да гледат в една посока и да се взират в делата на истинския властник - кана. Не ги подлъгва да шарят с поглед по небето, за да зърнат нещо, за което нямат сетива. Да дириш одобрение от господаря наистина е занимание за роби./).” - Кубрат на Барсех.
“Дори ако се възхищаваш от някого, не го превръщай в идол, защото ще останеш вечен идолопоклонник и жалък подражател. Ако желаеш наистина да станеш голям човек, сравнявай се единствено със себе си и се старай... /утре да си по-добър от днес... и тогава - каквото и да разправят старите гърци за съдбата на човека - можеш да надскочиш боя си, да постигнеш повече от това, което ти е било писано./”. - Кубрат.
“Понякога се чудя защо ли толкоз се гордеем с ума си, след като всички важни решения идват от сърцето. Умът само придава приемлив вид на неговите заповеди и като прекалено грижовна майка крие от нас ония бездни и чудовища, с които, без да знаем, пълним собствения си малък хаос. А това ни прави напълно подвластни на Хаоса, който ни се изпречва по пътя към света на Едфу. .../Кубрат/ постигнал върховното господство - над самия себе си. Докато повечето хора по-лесно биха гледали смъртта в очите, отколкото за миг да зърнат същността си. ... Вероятно именно затуй ценим толкова ума - защото угоднически скрива болезнените истини.” - Барсех.
“Всеки човек живее и действа едновременно в три свята, но повечето хора имат сетива само за един от тях и затова го смятат за единствен и наш. Другите два обикновено са невидими за очите и ние не си даваме сметка за събитията, които се разиграват там. Нашият свят е неразривно преплетен със света на Хаоса и същевременно се опира на него тъй, както корабът - на водата. Действието на Хаоса е двояко - той дава енергия и сила на всичко, което ни заобикаля, но заедно с това неуморно го напада и руши... /Нищо не усещаш/, защото притежаваш свой собствен мъничък хаос. Ти го създаваш всеки миг със своите мисли, действия и чувства, а той, макар че представлява част от всеобщия, те защитава от него и го прави недоловим за сетивата ти. А и атаките на Хаоса са такива, че повечето хора изобщо не ги разбират, че са били атакувани. ...Хаосът ни напада не със студ, болка или оръжие, а със събития, които ние приемаме като случайни. ... Именно решенията на хората са това, от което Хаосът се бои. Защото те въвеждат ред в света. ... Той воюва срещу всички, които са достатъчно умни, решителни и упорити да искат да променят живота си. Помисли: животът на обикновените хора... минава почти без събития... защото те се оставят Хаосът да ги влачи където му се прииска. ... Ако /такива маловажни хора/ ги сполети неочаквано събитие, то не е заради тях самите, а заради някой друг”.
*******************************************

Ето това е. Какво мога да добавя аз?
Освен да дам пример за ЛИРИКА и МЕТАФОРИ:
****************************************
“Защо някои спомени се връщат отново и отново като пролетни ята - все по недостижими и все по-прекрасни?”
“Храбростта, както учат халдейците, е под знака на Марс, а и писането - също. Който пише, е воин: туй най-добре се вижда в латинския език. Пиша означава оставям следа с остър предмет - все едно с меч. Оттам идва и нашата дума скръб - по онези, връз чиито тела мечът е оставил кървавата си диря”.
***********************************************************

Изящно и без натруфеност. А за край на постинга си не мога да избера нещо друго, освен пак цитат от романа (с което свалям шапка на Автора):
******************************
ПАТЕТИКА: “Нека Тангра те дари с воля и мъдрост... зная, че най-доброто от кан Кубрат живее в ума и сърцето ми... в твоите - също. А туй ще рече, че дори да не си пряк потомък на кана, ти имаш сили за всичко. Знаеш ли кой си и какво искаш да постигнеш? Откри ли мисията си?” - Барсех, вторият син на Кана.
**************************************************************

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Последният лов на Кананови [re: Шapkaн]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано25.06.03 18:54



Отдавна се каня да кажа нещо по повод "Последният лов на хана", но явно сега му дойде времето...
Най-напред няколко думи за автора:
Не разполагам с астрологически данни за Кънчо Кожухаров, но не това е най-важното. Той е стар фен, който идваше доста активно в клуба в периода 1994-1997/8/, после поразреди. Работил е най-различни неща, но за нас е по-интересно, че освен всичко друго е ПРЕВОДАЧ.
Първата му преведена книга е "Завръщане в бъдещето" на Джордж Гип. Друга фантастика, която е превеждал са "Фондациите" на Азимов /издадени от "Аргус"/, четирилогията на Робърт Асприн /"Аргус"/, "Последната енциклопедия" на Гордън Диксън /"Орфия"/, "Машина - убиец" на Фред Саберхаген /"Офир"/. Това се сещам от фантастиката. Други книги, които е превел са:
1. Лестър Търоу - "Бъдещето на капитализма" - препърчвам я на интересуващите се, особено от футурологичната група.
2. Леон Ледерман - "Частицата бог" - за бозона на Хигз, но всъщност е невероятно свежа книга за история на физиката от големия физик-експериментатор и нобелов лауреат. Горещо я препоръчвам на всички, които се интересуват от физика.
3." ГОЛЕМЪТ, или какво трябва да знае всеки за науката" от двама американски /английски/ популяризатори на науката. Разгледани са 7-8 големи спора /драми/ в науката. Тези книги са били представени от Кънчо на клубни сбирки.
4. Нарликар - "Седем тайни на Космоса". Авторът е известен индийски астроном. Чел съм издадената на руски негова книга "Неистовая Вселенная" - също я препоръчвам горещо на интересуващите се. Не знам дали е същата, но под друго заглавие, може би Вальо ще каже.
Кънчо сигурно е превеждал и други нещо, но в момента се сещам за тези.
Носител е на наградата на Любен Дилов "Гравитон".
"Последният лов на хана" е първият му белетристичен опит и според мен - изключително успешен! Какво може да подтикне един преводач да напише книга? Като превеждаш книги, които по своята дълбока същност представляват лайна с праз /в най-добрия случай лайна с витамини/ и се поражда чувство на дълбоко неудовлетворение... "Хваща те бяс"! - както буквално се изразява Кънчо. Човек си казва "Аз мога по-добре", сяда и го прави! Това е мотивацията за написването на книгата. За художествените достойнства на книгата не ми се говори, според мене ги има. Който иска - да ми вЕрва, който иска - да не ми вЕрва! Най-добре е всеки да прочете книгата и да прецени за себе си. За мене е по-важно социалното значение на тази книга. В тези драматични за България времена, на угроза за физическия и духовен свят на българина, на духовно и национално обезличаване - това е един слънчев лъч! Ето защо я препоръчвам на всеки, която се чувства българин не само номинално /по име презиме и фамилия/, а има самосъзнание за такъв.
За съжаление това, което Кънчо прочете в клуба влезе през едното ухо и излезе през другото, а и "рекламата" не се получи, което съвсем естествено предизвика негативни реакции, споделени и в този форум.
И накрая искам да кажа, че докато четях книгата непрекъснато се появяваха асоциации с "Аз, грешният Иван" на Николай Светлев. Не знам защо. Може би защото и двамата са се справили превъзходно с "изворите", колкото и оскъдни да са те, особено относно книгата на Кънчо. Личи си, че той предпочита да мисли с главата си, а не да се позовава на византийски хронисти, както предпочитат ред професионални историци.
А за самата книга, мисля, че Шаркан каза достатъчно. Прочее, четете я!



Тема Re: Последният лов на Кананови [re: Шapkaн]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано02.07.03 18:55



И къде човек може да я намери книжката?



Тема ъъъъ...нови [re: Drona]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано02.07.03 19:02



ми не знам...

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Може и тук:нови [re: Шapkaн]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано02.07.03 19:21



073 - 205-81 или
089/236-920



Тема Re: Може и тук:нови [re: Mag]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано07.07.03 20:13



това е към питалия къде да намери книжката, нали?

Искам да обеля една думичка, та хем да кача темата нагоре, хем да изразя известно учудване. Та става дума за това, че в "успоредната" тема, в която рецензията ми (пфу, че гадна дума, май е ромейска...) щеше да се загуби, срещам едно сериозно НЕСХВАЩАНЕ, че досега не са били правени литературни опити за преосмисляне и дори "популяризиране" на български историко-епични легенди. Ако изключим хумора, сатирата и забавата, естествено - днешният нашенец много го бива да осмива или да се подиграва - като в крайна сметка плюе по собственото си лице.

Подчертах, че историята (истерията) с шатрите и наложниците принадлежи към дискредитираната теза, че прабългарите тъй наречени (в един ред с прафранцузи, прагерманци и пранюйоркчани) са били хем тюрки теснооки кривокраки, хем чергари бесни диви миризливи. Смущаващо е обаче, че византийците ги рисуват в миниатюрите към хрониките си съвсем като своите хора, само с МАЛКИ разлики във въоръжението, да не говорим, че чергарите изведнъж ъпгрейдват юртите си до каменни крепости, в които има КАНАЛИЗАЦИЯ и ТЕЧАЩА вода - при това не само в столицата. Абе не напразно Свентослав е повел дивите тавроскити, за да царува във ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ, както го цитират в "Повесть временных лет" и хич не му е пукало за смрадливите гета на т.нар. Цариград, който е бил повече символ, отколкото примамлива плячка.
Лично аз силно се съмнявам за мчногоженството, просто защото (както и поне половината от вас) познавам ДОСТАТЪЧНО (не и НАПЪЛНО) българките. Една е достатъчна - никой не си е враг да буди халата в нея, като си вкара в къщата нейна конкурентка... защото тогава ще се окаже между ДВЕ съскащи лами, а това дори за един змей е доста травмиращо изживяване...


Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Може и тук:нови [re: Шapkaн]  
Автор KИДO (Разказвач)
Публикувано07.07.03 20:58



"...ДВЕ съскащи лами, а това дори за един змей е доста травмиращо изживяване... ";

е кхе кхе на Талъсъмията май не се оплакваше от двете ламички, дето се бяха оплели около тебе


"Никой не чете, а ако чете, не разбира, ако пък разбира, веднага го забравя." Лем


Тема Re: Може и тук:нови [re: KИДO]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано07.07.03 21:02



ама не помня да съм се ОЖЕНИЛ за тях...
Пък дори и не ми позволиха да бдя между тях над съня им... Охххх, не ме подсещай, че сълзи капят и разяждат клавиатурата... и бюрото... и панела... вече стигнаха до втория етаж... след малко ще прекъснат тока...................................
..............................................
................................................................
......................................................................
................................................................................
..........................................................................................................
........................................................................................
..........................................................................

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!

Редактирано от Шapkaн на 07.07.03 21:12.



Тема Re: Може и тук:нови [re: Шapkaн]  
Автор KИДO (Разказвач)
Публикувано07.07.03 21:12



Странно - за бденето над съня им, де. А разправяха, че толкова им се ще ... ъ ъ ъ преди Таласъмията имам в предвид

"Никой не чете, а ако чете, не разбира, ако пък разбира, веднага го забравя." Лем


Тема Питай arc*en*ciel* :-)))нови [re: Шapkaн]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано07.07.03 21:36



Демек Гимли.
Тя е по-най-голям специалист по тия въпроси.
Даже твърди, че не сме "българи".
Ама бележка нанай. С "теорията й".
Па чекам

П.П. Споко, бре - кво лошо един мъж да има повече от една жена?
Па били и те "усойници" - българки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.