Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:44 01.07.24 
Непрофесионални
   >> Семейство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Скарахме се заради свекърватанови  
Авторcълзицa (Нерегистриран)
Публикувано09.10.08 13:53



За кой ли път се скарахме заради свекървата, още на следващия ден след разписването на гражданският ни брак остана да ни гостува и вместо да се веселим с приятелите и нея, тя започна да развива теориите си пред всички за това че майката е една, как тя мислела сина си, как го е издържала и гледала като бил болен и други подобни приказки, който ми бръкваха за кой ли път в душата. Казах й, че сме се събрали да се веселим и който е дошъл с добро, а не да прави скандали и да ни разтройва е добре дошъл. Излязах и се разплаках, остана синът й в стаята, за да ме защитял и да и кажел, че сме семейство и каквото решим това ще правим. Въпроса е, че на нея каквото и да й кажеш е като че ли си говориш с телевизор и нейното мнение е непоклатимо правилно винаги. Като резултат след заминаването й на следващия ден и ние се скарахме, защото трябва да не съм обръщала много внимание на думите й, тя така си говорела, но мъжат ми нали бил на моя стра и ме защитава. Е, кажете хора как да имам желание да се виждам със свекървата като след всяка среща се стига до подобни скандали, а аз трябва да не и обръщам внимание и да не правя скандалите, нали само за малко се виждаме и не живеела при нас!



Тема Re: Скарахме се заради свекърватанови [re: cълзицa]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.10.08 16:34



много се впрягаш.

Queen's only



Тема Re: Скарахме се заради свекърватанови [re: cълзицa]  
Автор Refine ((усмихната))
Публикувано09.10.08 18:24



Много се впрягаш, не си струва.
Първо, най-вероятно свекървата наистина е направила всичко това, за което сега опява - отгледала е дете, грижила се е за него, той е боледувал и т.н. Това, че тя няма такт и натрапва разговор, който се превръща в монолог и всички нея слушат, е съвсем друг въпрос. Вие сте домакини на тържеството, и е въпрос на умение и комбинативност да парираш такива изпълнения, още повече, че явно си я знаеш.

Приеми това, че сте различни, и въобще не реагирай на фитилите, които пуска. Не живеете заедно с нея, така че стига преживява. Когато идва, поддържай неутрални разговори на всяка цена - щом не можеш да обсъждаш с нея важни въпроси, или не приемаш мнението и, няма смисъл да отваряш или да продължаваш подадена от нея тема, по която очевидно ще се скарате или тя ще те засегне.

Разбира се, поддържането на "разговори за времето" не трябва да става демонстративно, защото тя ще те подлуди - вече е разбрала, че и се впрягаш и умишлено ще те вкарва в разправии. Бъди любезна и усмихната и неотклонно следвай пътя на невинния, незначителен разговор; задавай и въпроси и я карай всъщност тя да говори, докато ти си мислиш за нещо интересно.

И изобщо, като сте млади, имате си вас самите, живеете относително самостоятелно, що не си гледаш живота и мъжа, ами се връзваш на претенциите на една възрастна жена? Продължавай да правиш скандали, и ще я направиш безкрайно щастлива - тя това цели. Ще влошите отношенията си с мъжа ти, и ще стане от нищо-нещо.

Човек трябва да има приоритети. Какво е приоритет за теб - семейството, съпруга, детето, ако имате, кариерата, хоби и каквото там прецениш. Определи приоритетите си, и не си търси повод за драми - винаги нещо в живота няма да ти изнася, и след известно време ще разбереш, че тези сблъсъци заради свекървата са най-малкия ти проблем....Хайде успех!



Тема Re: Скарахме се заради свекърватанови [re: cълзицa]  
Авторassam1 (Нерегистриран)
Публикувано09.10.08 21:31



Завиждам ти, че живеете отделно.Точно ще усвоиш тънкостите на актьорското майсторство по коледа, великден и т.н.Сама ще се удивяваш на себе си как добре го правиш и я "подлъзгаш" и и влизаш леко закачливо в тона.Ще се броят на пръсти моментите, когато се налага да сте заедно.Но после пък какво облекчение...Кой от къде е .Е, аз малко се размечтах, защото от 15 г. съвместяваме в една къща със свеки.Но с труд и постоянство всичко се постига.Може да се държи " злото " куче на разстояние, дори и под един покрив.



Тема И за да те развеселя, виж тованови [re: cълзицa]  
Автор Refine ((усмихната))
Публикувано11.10.08 20:40



Диагноза - свекърва

Има една болест, която трае цял живот ... или, хайде, не цял живот, но повече от половин. Диагнозата се нарича свекърва. И се заразяват винаги трима наведнъж. Едната изкуква заради сина си, другата моментално изкуква заради първата, а клетият син превърта заради горепосочените две. Готино, нали?

Първата, от пиадестала на всичките си 50+ години, по цял ден върви и се мамосва. „Маменце това”, „маменце онова”, „маменце ще направиш”, „маменце ще кажеш”, все едно на пружинка я е навъртял човек, не може да спре преди да се отвърти цялата. До тук добре, обаче тя голяма тази пружинка ... от сутрин до вечер, все маменца се чуват. Докато не заспи. Нечовек е това, да знаете ... проверих я. Няма мазоли на мозъка, нито на езика, не го е и прехапала дори един път даже, а всеки нормален човек би имал нещо от тези при толкова приказки и разсъждения. Само един малък бъг има, при който, ако случайно се изчерпа запаса от съвети преди да се свечери прилично, се започва пак от първия и пак се стига до последния. И, разбира се, чак след последния се свечерява прилично. Нощ преди това не може да настъпи!

Всъщност сега се замислих ... няма как да е пружинка. По-скоро ще да е някакъв откачен мп3 плейър, на който някой по погрешка, освен всичко е натиснал и бутона „repeat all”. И така си се рипийтва ... веднъж, два пъти, три пъти, докато не свършат батериите. А те свършват най-рано вечер в 11. И се зареждат от самосебе си най-късно сутрин в 6 без да се налага да ги слагаш в зарядното.

Нечовешка история е, честно ви казвам. Сега обаче сигурно някой ще си каже, какво е лошото от всичко това. Иска да помага, може би. И аз така си мислех, години наред се хвалех как се разбираме и колко е готина. Е да, ама не. Защото в един момент, някой и натисна грешното бутонче, наречено „сватба” и лентата се смени. Иначе тя пак ме обича, да не си помислите нещо, казва ми го всеки ден, когато ми е в полезрението, точно с тези думички ... буквалните. Обаче покрай тях върви и другата плоча: „думам ти дъще, сещай се снахо”.

Мога цял наръчник за диагностициране на свекърва да напиша, но ще се изчерпя само с няколко неща.

Симптом 1: „ Маменцееее, от мене да го знаеш, жени има много, но майката е една и винаги ще бъде най-важна. Така че ако си мислиш, че той теб ще слуша, много си сбъркала.”
Ок, една е, спор няма, закон Божи (хубав или лош не коментирам), поне докато няма доказателство за противното, което е различно от сапунките с откраднати и разменени деца. Ок, детето на една жена за нея си е нейното „дете”, дори и да е на 40 години. И в това не споря. Обаче, теб кой те излъга, че децата „слушат”, особено след определена възраст? Все едно си нямаш 2 броя, та да знаеш, че си в груба грешка. Пък и от кога "дете" е равно на "дебил", за да си позволяваш да говориш вместо него? Та дори и ще говори с колегите на сина си, да им обясни, че той ще ходи през почивните дни на работа ... нищо, че не му е плащана пълна заплата от два месеца ... той ще ходи. Нееее, не слушайте него какво ви говори, ТЯ каза, че той ще работи, значи ще работи. И хората и вярват, смях в залата!

Симптом 2: „Маменцееее, ние навремето живяхме 7 (словом: седем) души в апартамента и бяхме много щастливи. Каква си ти такава лигла и принцеса, та да искаш само двамата да се ширите там? Пък и той вуйчо му, какъвто и да е, не е чужд човек, ако това си мислиш. Вие ще си направите ремонт на стаята, ще си заключвате, пък той и жена му нека си заключат хола! Вие пак може да си поканите гости в стаята”

Е, хайде сега, моля, да си мръднат лявото ухо всички, които живеят като великолепната седморка и дядовата ръкавичка едновременно в една двустайна панелка, 65 квадрата. Та даже и са щастливи, но то как ли да не са, такава хубава задушевна атмосфера. Прелест! Даже да го хване яд младото семейство, че са само 65 квадрата – ми ако бяха 100 щяхме да поканим цялата рода – до девето коляно!

И даже има мегдан и гости да се канят, особено ако сме само една скромна четворка, тогава средно на човек се падат по 16 квадрата, с включени в сметката общи помещения. Супер, ако сме само ние, имам място цели 3 пируета да направя, преди да се сблъскам с някой. Да му мисли, който е над 100 кила, той има мегдан само за 2. Така че пак съм облагодетелствана. Та и като бонус, можем да си каним гости, при четирима души гости, като смятаме само нашата половинка, скромно се падат по 5 и малко на човек (пак с общите части)!!! Уаааау! Но нали разбирате, ние няма да се гънем и в тоалетната на гости, затова, като сме само в стаята – по 3. Кеф, можем да преброим кой колко бели косъма има на главата! Близост му е майката, иначе няма да оцелее светът!

Представете си картинка. Приятна, не особено топла вечер (иначе щяхме да сме на половината тераса), около 7.30 часа. Салатата е направена, ракията изстудена. Звъни се на вратата:

„Хееей, добър вечер! Как сте? Много се радвам, че ви виждам! Заповядайте в нашата стая, седнете върху спалнята, защото хола е заключен, а другите ни съквартиранти готвят в кухнята! Аз сега ще пренеса мезето. Ще го подредим на нощното шкафче, защото тук няма къде да се сложи маса. Но това не е от значение, ние сме щастливи всички заедно, даже не си пречим. Тоест, пречехме си, преди да направим график за часовете за къпане и други човешки нужди както и за дните за готвене.”

И разни подобни весели ситуации, които могат така да ми усмихнат живота, че да се смея истерично докато не вляза на четвърти километър.

Симптом 3: „Ти, маменце, докато не родиш и не отгледаш две (повтарям: ДВЕ) деца, нищо не разбираш от този живот. Затова ще ме слушаш какво ти говоря, аз съм вряла и кипяла и знам.”

Аз знам, че тя знае. Обаче да не мислите, че го знам от самосебе си? Знам го, защото тя ми го е казала, а не защото аз разполагам с три собствени, еднолични мозъчни клетки, които да ме правят 2-3 категории по-високо в хранителната верига от шимпанзето. Общо взето, ако знам нещо, то знам, че нищо не знам. Аааа, понякога знам и, че ще ям. Обаче и това го знам, защото още в 10.30 сутринта тя ми е казала, че след 2 часа трябва да ям. Знам и, че, за да прознам нещо, трябва да родя и отгледам две деца. Обаче повече не знам, защото тя забрави да ми каже адреса на другаря Щъркел, за да знам къде да му пиша, за да ми ги достави за отглеждане. Пак се прецаках ... как забравих да я питам!

С две думи, много съм компетентна, почти колкото дебил. А тя около 1 000 000 000 000 000 000 000 пъти повече от мен. И е компетентна в богат набор от теми. Примерно, като човек, който вече много години живее в чужбина, тя е адски компетентна на тема как се прехвърля петцифрена сума кредит от българска банка от едно лице на друго. Ето как става: отиваш в съответната банка, изглеждайки много престижно, заголваш два реда зъби (да не забравите да минете през зъболекаря за избелване преди това, иначе няма да изглеждате престижно!!!) и казваш: „Искам да прехвърля кредита, ако обичате”. И, хоп, готово. Малко на този, малко на еййй, оня до него, малко и за някой друг произволен, айдееее, готово! Лесна работа, не е трудно да се сети човек, нали. Ама трябва да е отгледал две деца, иначе не важи.

И разни други подобни брилянтни идеи за подобряване на нечие финансово и душевно положение. А в подобни моменти буболечките в мозъка ми, отговорни за хлопащата ми дъска, така се тресат от смях, че чак ме боли глава от тях.

В някакъв момент, отивам цялата в нервни окончания при майка ми, за да се допитам по въпроса за компетентното противодействие срещу мъдри хора (защото, както вече се разбра, аз нищо не знам, та затова не мога сама), тя съжалително ме потупа по рамото с думите: „не се притеснявай, миличка, тя и с мен се държеше така като бях при нея. Не е в теб проблема.”

Ама, разбира се, как не се сетих!!! Ето, че пак нищо не знам аз!!! Язък! Майка ми си има само едно дете, двайсет и кусур години се е „хабила” да го отгледа, обаче е забравила да роди второто и затова пак нищо не знае!!! Тц, тц, тц, срам и резил, няма справедливост в този живот начиии!

Симптом 4: „Като започнеМ ремонта в апартамента аз ще взема табуретките, които вървят към дивана и ще ги сложим ееееей там. А кухнята да не си посмяла да ми пипнеш!!!”

Пак за същия апартамент иде реч ... онзи роднинския, 65-те квадрата, в който се очаква да живеем ние, а тя да е приходяща веднъж в годината като се прибере(или по-скоро тя очаква, защото аз категорично отказвам да стъпя повече там, но тя май още не знае. ЕЙЙЙЙЙЙ, ВЕРНО ЛИ, БЕЕЕЕ!!! АЗ ЗНАМ ЕДНО НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ НЕЯ, ДАВЙТЕ ЧАШИТЕ, АЗ ЧЕРПЯ!). Е, и тук-там някой вуйчо или братовчед, абе който дойде, все пак да запълним вакантните места до седем, нали, да няма празно. А тя ще го обзаведе, защото ще СИ идва понякога, а аз там през всичкото останало време само ще съществувам като украшение на сина и, без дума за обзавеждане или каквото и да било и всеки ден ще я благославям за милостта и към моята бездомна душа.

И си направи един средно голям умствен списък от вещи, които тя някога, някъде, на някого е дала, ама сега ще си ги вземе, разбира се, защото е чисто разхищение да се дават пари, при положение, че има холна гарнитура на 10 години (нищо, че табуретките от нея още се чудим къде и при кого са) и ъгълче за кухня, което като се сложи в т.нар. ъгъл, ще стърчи в по-голямата си част на средата на помещението, защото въпросния ъгъл всъщност е свод и зад него се намират хладилник, печка и разни други подобни минималистични неща. А да се мръднат не може да става дума. Кухнята е свещена, нищо, че от 100 години не е готвила в нея, не се очаква и да го прави повече от 3 пъти годишно (евентуално)!!! Само дето е купила пет шкафа преди пет години, които достойно конкурират тези в къщата на баба ми, където не е правен ремонт от половин век. И заради тях кухнята е свещена! Амин!

Симптом 5: Мобилни телефони. 2 броя. Звънящи. На всеки 30 минути. „Маменцееее, какво правите?”

Ами какво правим ... преди 30 минути бяхме при теб, после си взехме 2 двд-та за гледане, прибрахме се, нарязах салата, казахме „наздраве”, пихме 1 глътка и звънна телефона. А след 30 минути какво правим ли? Боднахме си от салатата – той 6 пъти, аз 4, пихме още две глътки ракия и после звънна телефона. А 30 минути по-късно? Ами аз крещя, а той се сдухва. Защото имам чувството, че ако реша да отворя хладилника за нещо, майка му ще изскочи от вътре и ще каже:”Какво правите, маменцеееее?”. А половин час след като крещенето ми беше прекъснато от телефон ли? Ами поднови се ... А още половин час след това? Заклещихме се, защото ни звънна телефона да ни стресне, пак остана без внук, иххх, начииии, прецака ли се сама този път ...

А в 9 часа сутринта според вас какво правим по принцип? На море сме и спим? Е да, ама не, защото сутрешната проверка вече е извършена, още в 8.30. Всеки ден, включително събота и неделя. Изключихме единия телефон – започна да звъни на втория, изключихме и втория, обаче пуста му вибрация, пак се будиш. Защото тя не звъни по веднъж, тя се напъва докато някой ядосан сънен глас не и вдигне да и каже, че спим, за да може тя да отговори:”Аааа, добре”. Обаче ние след това вече не спим и аз най-нагло искам да я уведомя за този факт, да не се чувства, че е изпуснала нещо важно. Пък ако и като бунус вземе, та се почувства неудобно, още по-добре. Надеждата крепи човека и умира последна. Та този телефон за какво е, ако не да звъним по него, а? Или пък в моя случай ... да го метнем по някоя стена, когато звънне рано сутрин за събуждане. Но това е изключение.

Симптом 6: „Маменце, искам да ме възприемаш като приятелка, а не като свекърва”

На това място бръмбарите изпадат в кома, аз се заковавам в ступор и нямам коментар.

Възможни противодействия:

Няма успешни.

Та това са само една част от лафовете на изминалото лято, мили хора, които имахте нервите да прочетете това дълго словоизлияние. Ако си мислите, че ако свекървата е в чужбина това ви спестява проблемите, дълбоко се лъжете. А ако си мислите, че ако и отидете на гости за две седмици, а после тя се прибере за десет дни ще бъде голяма радост, тогава сте на прав път. Ще бъде радост, но за нея. Ще има на кого да приказва без да се налага да плаща за това луди телефонни сметки. Пък ако си мислите, че ще има сватба преди да и се купят каишка, наморник и тиксо за уста и преди да се спре достъпът и до всякякви електронни и старомодни средства за комуникация ... тогава не знам какво да ви отговоря. Може би да, може би не, въпреки че синът и няма да го оставя без бой. Но не отговарям ако някой ден се тръшна и умра от истеричен смях, слушайки я.

На всички, които наскоро са натиснали грешното бутонче, честито!

На всички, които скоро са се бракосъчетали, горчиво! И в пряк, и в преносен смисъл ...



Тема Re: Скарахме се заради свекърватанови [re: assam1]  
Автор Lilia-99 (непозната)
Публикувано11.10.08 21:11



Свекърва мечта -тиксо на устата,чекова/спестовна /книжка в ръката и кънки на краката.



Тема Re: Скарахме се заради свекърватанови [re: cълзицa]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано11.10.08 22:40



Мъжът ти е прав!
Не си струва да губиш хубавите и щастливи мигове заради нея.
Тя е друг човек, с друг манталитет, това е нейно право, но ти не трябва да допускаш да промени твоя живот. Мъжът ти го е разбрал, но не може да я отреже, защото му е майка.
Никога не говори лоши неща за свекърва си пред мъжа си! Не й обръщай внимание! Бъди любезна с нея, но ако наистина пречи, поставия на място без да знае мъжът ти. Той я разбира, на твоя страна е, но няма да ти позволи да я нараниш дори да е много виновна. Не си струва да си съсипеш семейството.
Да имаше някой да ми каже това преди 20 години щях да съм най-щастливата жена.
Съжалявам, че отделих на моята свекърва много време, мисли и емоции.





Тема Re: И за да те развеселя, виж тованови [re: Refine]  
Автор DaCat (дзвер)
Публикувано12.10.08 09:58





За мен е много смешно, но пък за този, който минава през такъв ад си е трагедия...

Синът ми е на 18, т.е. бъдещо свеки съм.
Да, изгледала съм го, но животът му си е негов, не мой.
Гледам да направя всичко възможно да се отдели от къщи много преди да се е заженил.
За всеки мъж е много важно да е живял сам и да се е справял сам с всякакви всекидневни задължения.



Тема Един мъж може ли да каже нещо???нови [re: cълзицa]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.10.08 09:33



Тук, в тази тема, вече е отбелязано свръхточно:

И се заразяват винаги трима наведнъж. Едната изкуква заради сина си, другата моментално изкуква заради първата, а клетият син превърта заради горепосочените две. Готино, нали?

Точно така! Кой от тримата, обаче, е най-пострадавшият? Отговор - мъжът!

Смело го твърдя това, защото съм бил в тази роля десетина години, докато накрая всичко се скапа!



----------

Причините?! И за свекито и за снахата, въпросният нещастен мъж й е собственост. Всяка болезнено ревнува другата! Започва безпощадна война.

Резултати от войната: Свекито и снахата бълват змии и гущери всяка срещу всяка и двете заедно срещу мъжа.

Свекито: - Ееех, синко, не ме защитаваш от тази никаквица - откъде я намери?!
Снахата: - Ти мъж ли си ми или какво? Защо не ме защитаваш?

Мъжът се чуди какво да прави и откача. Изход? Единственият изход за него е - да хване едната, па с нея да удари другата!!!

---------

А, защо няма войни "свекърва - тъща" знаете ли?




Редактирано от bugler на 13.10.08 09:34.



Тема Re: Един мъж може ли да каже нещо??? [re: bugler]  
Авторcълзицa (Нерегистриран)
Публикувано13.10.08 10:22



А защо ли питам се е толкова рядко срещан проблема зет-тъща, в сравнение снаха-свекърва? Свързващият елемент е съответно снахата, а във втория случай зетя, като този Елемент играе основна роля дали ще бъдат отношенията такива или не. И аз имам и майка и свекърва, но моята майка не би си позволила да раздава равноправие като и отидем на гости и да казва кое как трябва да бъде или пък като дойде при нас на гости, а свекървата това е основната тема около която се въртят нашите отношения. Стане каквото стане ние трябва да си знаем, как трябва да е това или онова. А за постоянното общуване и контрол по толефона, по горе беше описана и подобна част от отношенията.
И защо ли вие горките мъже, трябва да сте жертва, затова защото стоите пасивни и оставяте да се оправят както могат вашите близки. За мен още при възникването на някакви по тесни отношения между мъж и жена трябва да се поставят ясни граници на вмешателство или не в техния живот от страна на всички близки. Голяма роля тук играе мъжката част, която не би трябвало да стой пасивна, а в замисимост от характера на своята половинка и своите родители да прецени какво е най-добре, за да има нормални семейни отношения. Но пустата му тактичност си има граници и "нали мама много те обича и държи на теб, не го прави с лошо това, иска просто да ни помогне", също си има край.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.