Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:05 28.09.24 
Непрофесионални
   >> Семейство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Тема за размисъл-домашно насилиенови  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано15.06.08 14:44



Нека поговорим на тази тема. Ще бъде интересно да се сподели и особено да сподели някой, който се е преборил с това.
Какво е насилие, всяко посегателство физическо и психическо върху друг човек. Това е ясно. Обаче, тъй като сме българи и сме научени на волско търпение, търпим всичко. Всякакви издевателства, както в обществото, така и у дома. Трябва ли да се търпи, естествено не. В името на децата НЕ трябва да се търпи, защото те са директните или косвените жертви.
Какво да се прави, трябва да се търси помощ. Няма нищо срамно нито унизително. Човек живее един път и никой няма право да ограбва радостта и смисъла на живота му.



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: kakata]  
АвторHopa (Нерегистриран)
Публикувано15.06.08 15:23



Интересна и много актуална тема е за домашното насилие.
У нас в България то винаги си е било тема-табу. Още от детството си помня грозни сцени у роднинско семейство, но те и до днес са заедно. Никога не съм си и представяла, че мога да търпя такова унижение от мъж, пък бил и той баща на децата ми. И се учудвам на многото жени, примиряващи се с юмруците и обидите, само и само да не са "различни" от порядъчните омъжени жени.
Ето - днес вече гледам през очите на омъжена от 13 г. жена с дом и прекрасни деца. И пак не мога да си се представя да се оставя в такова положение. Незнам каква може да е цената, която трябва да заплати една тормозена жена, за да спре такова мъчение. Явно за повечето потърпевши им се струва огромна, затова и са се примирили.
За пример ми е добра приятелка и колежка, която е жертва на домашно насилие. В една стая работим и не издържам да я виждам често да идва насинена и с подпухнали от плач очи. Нито пък мога да и дам някакъв съвет - тя просто си го търпи. На въпросът ми - защо? - естествено отговорът е - заради детето!

Ако си отидела, а тя е от едно селце, детето имало потенциал - искала то да учи и да се развива в областния град, където са сега.
Е - не мога да я разбера! Казва ми - на теб ти е лесно, имаш родители зад гърба си и средства, а и мъжът ти не е такъв като моя. И се питам дали тя е правата или аз?



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: Hopa]  
Авторmisle6ta (Нерегистриран)
Публикувано15.06.08 23:30



Смятам, че на тези хора им е нужна помощ, за да могат да се измъкнат от затворения кръг. Имало го е домашното насилие и ще го има дори още повече, защото живота ства все по сложен и изнервен и в къщи се изливат всички отрицателни мисли и напрежение. Затова на решилите да се преборят с този проблем и трябва силно рамо и кураж, че ще се справят дори и извън семейното огнище, което са градили с много обич, години наред. Трудно се споделят тези неща (за насилието), човек се затваря в себе си и .... търпи. Още по трудно се променят, но това не значи, че трябва да се търпят. Найстина в малките населени места е още по сложно, там какво ли ще си кажат комшиите, приятелите, който може и нищо да не знаят за това, а още повече, че дори и да се изнесе човек от къщата на насилника, вероятността да го засече на улицата е огромна и терора от негова страна също. Така че, трябва да си дадем сметка, че това е сериен проблем и тези хора се нуждаят от помощ, за да се преборят с него. Има и такива, който сами успяват да променят живота си. Ще е хубаво да споделят и да дадат кураж, на тези който се борят сами с насилието.



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: Hopa]  
Авторeднa (Нерегистриран)
Публикувано16.06.08 11:43



ми тя го търпи заради децата, добре, ами като порастнат и остане сама с него?? какво ще стане тогава! тогава ще е достатъчно остаряла и изхабена, за да започне живота си на чисто! не виждам пречка хората да се разведат, като има насилие. хем децата няма да са свидетели на това. страхът, че няма никой зад гърба си е обясним, но винаги има изход. не може да няма НИКОЙ!! вярно, може малко по-трудно да се живее в началото и средствата да са по-малко, но лишенията не могат да оставят такива рани в детските души както насилието!!! преживяла съм го. година след развода ще диша свободно, ще е щастлива и спокойна. това е моето мнение и горчивия ми опит показва че съм права. имало ли е веднъж насилие, повторило ли се е, продължава занапред по същия начин.



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: kakata]  
Автор Capa_ ()
Публикувано16.06.08 11:53



Едни от основните причини са нелогичната любов и привързаност, които жертвата изпитва към насилника/съпруга, както и унижението и срама от евентуалната публичност.
Това са неща, които все още са вкоренени в съзнанието на българина, следствие от робската ни психика навремето.
Има един изцяло психологически аспект, изкривеното мислене на потърпевшия, че може би го заслужава, че го е провокирал.
Гадна работа, но наистина трябва психолог за такива жени.



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: Capa_]  
АвторHopa (Нерегистриран)
Публикувано16.06.08 20:07



Да и аз не мога да си обясня как може да живее с този насилник. Тя се страхува от него, наистина се страхува като от някой звяр и се чуди как да му угоди. Звъни му по тел. когато е на работа да го пита как е, нарича го с галени имена!

Аз стоя само и я слушам и не вярвам как може така да се държи. Чак и се ядосвам, а тя ми обяснява, че не иска да си има после проблеми - трябва да е добра и послушна, иначе... ще има юмруци. Като спомена за детето, а то е момче и е виждало как се държи баща му с майка му, тя ми казва, че заради него търпи. А не може да проумее, че като гледа то ще стане същото след време. Сигурно детето вече си мисли, че жените като не слушат трябва да се бият!
И стигам вече до извода, че за всичко сме си виновни ние жените. Кой каквото си прави, никой не може да му го направи! Даже вече спирам да я съжалявам, като е такава "патка" да си го търпи. Тя самата не проумява, че има нужда от помощ. Ето заради такива жени домашното насилие никога няма да свърши...



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилие [re: eднa]  
Автор DaCat (дзвер)
Публикувано16.06.08 21:28



Какво значи да го търпи заради децата?
Точно заради децата трябва да го отреже и да започне на чисто, що за пример е един баща, малтретиращ майката? Синовете после повтарят същия модел, щерките търсят насилници.
От такива далеч и то бързо!



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: Hopa]  
Автор Capa_ ()
Публикувано18.06.08 11:40



Просто тя си мисли, че заслужава насилието, оттам идва и страха, че може да се повтори с друг и се е хванала като удавник за сламка за него.
Хората , които бият по принцип обвиняват млатения, че ги е предизвикал.
Всичко е един омагьосан кръг, от който има спасение само ако го искаме.



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: kakata]  
Автор palatka (ветеран)
Публикувано18.06.08 14:35



Наскоро разбрах, че двама от познатите ми посягат на жените си. Честно казано това ме шокира. Да, чували сме всички за такива неща, но друго е да го разбереш за твой познат. Физическото надмощие е безусловно и за съжаление съм имала възможността да се убедя лично в това. Наложи се да взема супер крути мерки, които не бих могла да взема без помощта на близките ми. Истината е, че не е лесно да избягаш от насилник но това е друга тема.

Вбесявала съм съпруга си, но никога не съм си помислила, че може да ме удари. Това си е до човека. Никой не бива да се страхува, това е неестествено.

Редактирано от palatka на 18.06.08 14:49.



Тема Re: Тема за размисъл-домашно насилиенови [re: Capa_]  
АвторKитka (Нерегистриран)
Публикувано18.06.08 14:40



А, изход от такава ситуация в живота у нас не се намира само с едно голо желание. Къде ще избяга/се скрие/спаси жертвата от насилника, ако дейстивтелно и реално няма никой зад гърба си за подкрепа? Колко роднини, близки, колеги, съседи на жертви не се отдръпват и подкрепят такива жертви у нас? Колко съдебни дела познавате, разрешени в полза на жертвите? А срещали ли сте полицаи, които да не мислят, че това са битови скандали и се разрешават без тяхно участие и само, ако има вече убити, тогава евентуално са длъжни?

И наистина се прави в името на децата, защото жертвата (жената в тези случаи) се страхува, че насилникът (бащата) ще нарани/пребие/убие децата в буквалния смисъл за отмъщение. Има такива бащи, има такива реални случаи... Има закон, но да познавате случай в България, в който жертвата да е защитена реално при подобни случаи на системно насилие, напр. с адекватни действия, заповед насилникът да стои на еди-колкко си метра най-малко от жертвата, децата и техния дом? Много от жените-жертви на домашно насилие са и финансово зависими, без собственост и достатъчно средства за издръжка на децата си, без подкрепа да си намерят добре платена работа за доходи, които да им стигат да плащат квартира, наем, храна, облекло, образование на децата си... Много от тях са отглеждали децата си вместо да правят кариера, за да може такава успешна да направят мъжете им, насилници до тях.. Които после с пари и шантаж печелят в нашия корумпиран съд делата и изкарват жертвата виновна, луда и едва ли не вредна за децата им. И такива, и всякакви други има.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.