Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:52 18.05.24 
Непрофесионални
   >> Семейство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Второ дете?нови  
Авторelhichka (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 12:25



Здравейте. Харесвам този форум и мисля, че е много полезен. Имам проблем с еднозначно решение, но напоследък се чудя дали съм толкова права. Става дума за дилемата дали да имаме второ дете в семейството или не. В момента сме с едно дете на седем години, което наесен тръгва в първи клас. Двамата със съпруга ми работим много но при все това за нас си остава в сферата на мечтите да имаме собствено жилище или да теглим кредит. Родителите не ни помагат в това отношение. Живеем на квартира и това за нас е от решаващо значение да не мислим за повече деца за момента а най-вероятно и за в бъдеще. Дотук картинката навярно е позната на много от вас, но…
Току на хоризонта ще се появи някой нетактичен досадник или просто човек с доброто намерение да каже нещо мило и пита “Ами ще го правите ли батко” или “Кога ще започвате второто?”. Смутолевям нещо от сорта че сега не му е момента и отсрещната страна понякога си мълчи тактично, но има и такива, които реват:..”с едно дете не е хубаво, как ще се чувства синът ви като стане на 20, 30, 40 години и няма близък човек да му помага”, или “ами кога ще правите, като станете на 50 години ли…” и т.н. Не че с това нещо ми влияят на решенията, но безкрайно се дразня от подобна простотия. Обикновено поставям нахалника на мястото му, но това не значи, че не ми е жално и болно.
Кажете ми хора вашето мнение какво е. Как да ми е широко около врата и да се чувствам спокойна да правя деца при положение, че: 1. Наемът ми може да скочи всеки момент и не знам дали ще му устискам, пък две деца нещо не ми се отглеждат в гарсониера; 2. Работя в частна фирма и нямам никаква гаранция че след евентуално майчинство пак ще съм на работа; 3. И двете баби мрат да имат внуци, но когато опре до тяхното гледане се правят на приятно завеяни и си намират друга много важна и спешна работа; 4. Едно второ дете би внесло такъв смут в семейните ни финанси, че би разрушило хармонията в отношенията и си мисля, че вместо да ни направи по-щастливи, би ни накарало да се чувстваме нещастни. 5. Тези двете деца един ден ще искат частни уроци, семестриални такси в университет, книги и т.н. и т.н. Нещо не ми се вярва заплатите ни някога да позволят нещо подобно за повече от един син. Това са основните 5 точки, но вероятно се досещате, че има и още.
Та на въпроса. Сигналите не спират да постъпват и най ми е кофти като чуя от детето си “мамо, искам братче или сестриче”. Не му се сърдя на детето, то не може да прецени в момента нашето дереже, но знам, че един ден е възможно наистина да се чувства самотно. Стои въпроса тогава да има ли брат/сестра, или да няма много други необходими неща.
Знам, че единственият верен отговор на моята дилема е “не правете деца, като се чувствате несигурни за тяхното отглеждане”. Въпреки това въпросът ме трови. Отношението на немалко хора ме кара понякога да се чувствам едва ли не непълноценна в социално отношение. Но не мога да постъпя като при раждането на първото си дете, да го направя едва ли не “на всяка цена”, за да бъдем истинско семейство. Непълноценни ли са семействата с едно дете и наистина ли децата растат такива егоисти? Аз съм едно дете и не съм чувствала никога липсата на брат/сестра, а и никой от приятелите ми никога не е споменавал да съм егоистична…Споделете вашето виждане по тези въпроси и ви благодаря за търпението към дългия постинг.



Тема Re: Второ дете?нови [re: elhichka]  
Автор Grami ()
Публикувано12.06.06 12:45



За да имаш дете трябва да го искаш....

А от това което прочетох останах с впечатлението ,че ти не искаш! Даже никак! Търсиш някакво странично мнение и одобрение.....

Какво мисли съпруга ти? И толково ли е важно общественото мнение......



Тема Re: Второ дете?нови [re: Grami]  
Автор Cha-noir ()
Публикувано12.06.06 13:01



Докато отговоря... и Грами го написала. Не винаги многото деца определят щастието в семейството. Не си ли спомняш за първото дете, че трябва наистина да го искаш и да го обичаш още преди да е дошло, а бе да ти е фикс идея да имаш бебе. Аз например имам само едно дете, много ми се иска още едно, но болезнено изживявам всяка, дори банална настинка на детето ми и се страхувам, че с едно второ направо ще се разболея и ще съм непълноценна майка. Значи не мога да си позволя да мисля за второ, разубедих и детето, което на е възрастта на твоето да иска нови членове в семейството, но щеше да е по-отговорна, ако имаше за кого да се грижи и с кого да дели, дори обичта ни.



Тема Re: Второ дете?нови [re: Grami]  
Авторelhichka (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 13:23



Da, ne iskam vtoro dete za momenta, taka si e. Mislq, che prichinite za tova sa dostatuchno osnovatelni. Nikude v postinga mi ne e stavalo vupros dali imam zelanie, tova e suvsem drug vupros.Ne e nikak vazno obshtestvenoto mnenie. Prosto iskah da spodelq s razlichni hora i da vidq razlichni gledista po vuprosa.



Тема Re: Второ дете?нови [re: elhichka]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 14:13



Ние сме две деца
и аз не желая повече от едно:)



Тема Re: Второ дете?нови [re: elhichka]  
АвторЛea (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 14:17



Виж сега! Ти си тръгнала да се оправдаваш защо не можете да си позволите второ дете. На хората,които питат "Ами ще го правите ли батко” или “Кога ще започвате второто" бих отговорила с усмивка, без да "смутолевя", че не сме решили още. Ония, които реват:..”с едно дете не е хубаво, как ще се чувства синът ви като стане на 20, 30, 40 години и няма близък човек да му помага”, или “ами кога ще правите, като станете на 50 години ли…”, ще предупредя да не ми се месят в семейството. Това е!
"Непълноценни ли са семействата с едно дете и наистина ли децата растат такива егоисти? Аз съм едно дете и не съм чувствала никога липсата на брат/сестра, а и никой от приятелите ми никога не е споменавал да съм егоистична…" Виждам, че сама си си отговорила на въпроса. Не се оставяй да ти влияят разни "доброжелатели". И пак да повторя: Не се оправдавай! Не си извършила престъпление.





Тема Re: Второ дете?нови [re: elhichka]  
Автор lenny (дразнител)
Публикувано12.06.06 14:26



Най-важно е желанието ви да станете родители отново.
Всеки има право на "За" и "Против" по тази тема. Няма универсални мнения. Избора за това дали да имаш второ, трето ... дете си е само твой и на съпруга ти.
Искам само да ти изтъкна няколко довода "ЗА" - защото това е моята позиция, но това не те задължава да ги приемеш.
Второто дете е едно тържество на родителството поне за мен. Вече си наясно кога, какво и как се случва в детския свят. Нямаш илюзиите, които си имал ставайки родител за пръв път. Знаеш че детето е жив и уникален човек със свой характер, със свое мнение със свой чар и със свои недостатъци.
На времето първия ни син се роди в годината в която съпруга ми стана студент и живеехме в една стая в апартамента на родителите ми. Това бяха нелеки години за нас.
След време си купихме наше жилище. Втория ни син се роди вече там, но в годината на държавния изпит на мъжа ми. Не ни е било лесно. Поради материални затруднения се наложи да се върна на работа, когато малкия беше едва на 9 месеца.
Но ще ти кажа, че нищо не може да замени слънчевата му усмивка и нежното докосване на ръчичките му. Е нищо не може да измести и тръшканията и гневните му крясъци, като не стане неговото

но това си го знаеш нали?
Сега имаме дори по-голямо жилище и доходите ни са по-добри. Но ако чаках сега да създам второто си дете не съм убедена, че щях да дочакам. ЕГН-то си напредва, не се връща назад.
Така че, ако ти трепва сърцето и смяташ че си готова да отгледаш още едно дете - не се спирай



Тема Re: Второ дете?нови [re: Лea]  
Авторelhichka (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 14:33



Благодаря, Леа, след като прочетох отговора ти се почувствах много, много по-добре. Имах нужда някой да ми каже точно това. И е истина, че изпитвам донякъде чувство за вина, че за мен има много по-важни приоритети от още едно дете. Децата са най-хубавото нещо, но мисля, че е нормално всеки да има критерии за това какви са идеалните условия за отглеждане на децата им. Благодаря на всички, страхотни сте!!!



Тема Re: Второ дете?нови [re: elhichka]  
АвторE. (Нерегистриран)
Публикувано13.06.06 01:10



Как може да питаш за такива неща? Глупава и елементарна жена си. Това си е твой ИНТИМЕН, ЛИЧЕН проблем!



Тема твърдо да -нови [re: elhichka]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано13.06.06 06:42



имай второ!

след двайсетина години - оптиката на живота ти ще бъде съвсем друга...

ТВЪРДО ДА!

прост селянин, ама много прост ви казвам !



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.