Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:51 29.06.24 
Непрофесионални
   >> Семейство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Даване на жилище под наем - моля за съвет!нови  
Автор lora_pw (минаващ)
Публикувано29.01.04 10:09



Здравейте, обръщам се към вас с молба да ми споделите опит и да ми дфадете съвет. Искам да дам едно жилище под наем (става дума за двустайно жилище напълно обзаведено - печка, хладилник, пералня, мебели и т.н., в хубав квартала на София). В момента живеем в него със съпруга ми, но ни предстои до месец-два да се преместим в къща - ще го оставим в напълно приличен вид за живот. Въпросът ми е - има ли фирми или някакви други организации, които наемат такива жилища за себе си или за свои клиенти и се ангажират със всички формалности като плащане на сметки за ток, парно и т.н. С една дума - фирма с която мога културно да уредя тези въпроси, без да се налага да търча непрекъснато след наемателите за щяло и нещяло. Да предоставя едно напълно нормално жилище за живот на някой и в резултат да си получавам наема, без да се притеснявам за допълнителни формалности. Моля, ако някой може, да ми даде информация или съвет по въпроса. Благодаря ви предварително.



Тема Re: Даване на жилище под наем - моля за съвет!нови [re: lora_pw]  
Авторraби (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 10:41



Агенциите за недвижими имоти веднага ще ти вземат офертата само и само да я предложат от свое име и следователно да си получат комисионната.Но те не поемат гаранции и т.н. за плащането на сметките.Могат да ти предложат договор за наем,в който се уточняват тези работи и си ги имаш черно на бяло.(да не ти се налага Може да се направи приемно-предавателен протокол(или нещо от сорта),в който се описва наличностите в жилището и състоянието.А за сметките-най-собре е да уредиш този въпрос като директно ги прехвърлиш на името на наемателите.Амии-това е от мен.Ако имаш някакви въпроси-питай
Аз ,като наемател съм се напатила с наемодателите-та затова съм малко по-информирана от обичайното.
Между другото май ще си сменям квартирата,та -може ли да ми дадесх малко инфо за твоето жилище-звучи ми доста добре!



Тема Отговорнови [re: raби]  
Автор lora_pw (минаващ)
Публикувано29.01.04 11:26



Здравей, благодаря ти за отговора. Не знам дали специално теб ще те заинтересува моето предложение. Апартаментът е напълно оборудван и смятам да го дам най-малко за 200 евро. Още повече че излизам в майчинство и наистина ще разчитаме много на тези пари. А и няма да имам време да се разправям с наематели. Просто искам да уредя този въпрос културно, като и офертата ми е съвсем културна. Ако не бяха такива обстоятелствата бих го предоставила на някой роднина, само да го поддържа и да плаща сметките без наем, но сега за бебчо ще ни трябват пари. Та така. Иначе апартаментът е на много хубаво място - в Борово на ул. Дойран. Две стаи и кухня. Едната стая е хол - със гарнитура и лека секция. Диванът на гарнитурата се разтяга като спалня. Другата стая е със спалня и гардероб. Също има и стенен гардероб в коридора. Кухнята е с печка , хладилник (фризера ще си го вземем), пералня, маса, столове, шкафове, че даже и съдовете мога да оставя. Банята и тоалетната са общо помещение, но е широко и са доста приятни на вид - ремонтирани са миналата година. Има телефон, парно ( само в едната стая няма радиатор още от преди 10 години, но това не е проблем, ако в останалите помещения са пуснати радиаторите - а и блокът е тухлен и по принцип е топло). Друго не се сещам - питай ти, ако те интересува. Оставяме го общо взето така, както сме живяли в него. Смятаме да си вземем само дрехите, цветята и личните вещи. Това е.
Знам че наемът не е малък, но вярвай ми такива дупки съм виждала за почти същите пари, че си мисля, че въобще не съм се изхвърлила.
А между другото - за тези, които се чудят, защо изоставям този хубав апартамент - отиваме да живеем в къщата на съпруга ми, която е напълно оборудвана също. За едно дете, както знаете, къщата с двор е много по-добро място



Тема Re: Отговорнови [re: lora_pw]  
Авторraби (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 13:04



И аз ти благодаря за отговораНаистина по описанието,което даваш-жилището си заслужава.А за това какви дупки се предлагат.....просто нямам думи!За съжаление наема ми е висок и макар да имам желание да наема такъв апартамент дългосрочно-финансовите ми възможности все пак си имат граници.Ще продължавам да търся.Иначе видях в саитовете на някои агенции готови (типови) документи за наем-такива ,за които ти споменах.Направо си ги разпечатай и използвай.А ако искаш-си ги дооформи според нуждите.Успех!



Тема Re: Отговорнови [re: lora_pw]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 13:32



Обърни се към по-голяма агенция, която няма да се кокошари с клиентите си, има регламентирани правила и сключи с тях договор за управление на наема на вашия имот. Много по-спокойно е по отношение на плащане на сметки, разправии с наематели. Може дори да си получаваш парите само по банков път и така... Брат ми и семейството му от години са в чужбина и откакто сключиха такъв договор за доверително управление на имота си, нямат разправии с неплатени сметки и извънредни течове, аварии и др. подобни. На година се случва да минат и нагледат за контрол дали всичко е така, както са го оставили и засега е ОК. Агенциите взимат някаква комисионна за този си труд - 10-20 %



Тема Re: Даване на жилище под наем - моля за съвет!нови [re: lora_pw]  
Автор lsa27 (минаващ)
Публикувано29.01.04 14:27



Хъм - аз търсих също такава фирма, която да стопанисва имота, но моя опит показва, че комисионната им е доста над 20% и се отказах.
Това, което мога да ти дам като съвет, за да запазиш жилището си е да си подбереш добре наемателите, да поискаш поне два наема за депозит /които се връщат накрая ако няма щети по апартамента/. За сметките - едното решение е паридите на ток, вода и т.н. да е на тяхно име, другото всеки месец като ходиш да си вземаш наема да ходиш и със платените от теб сметки по режийните им. Може да е малко разкарване, но така ще си назад с най-много един месец, а това е важно според мен. Нали и без това ще плащаш вашите сметки.
Що се отнася до договора за наем - не се подвеждай по това да е със стриктни условия. Ако наемателите се изнесат изневиделица, отмъкнали пералнята ти и неплащали телефона за половин година - какви са условията на договора няма да има значение за теб. Съдебната процедура е бавна и тромава... Да не говорим, че трудно ще им издириш новите адреси.

Успех :-)



Тема Re: Даване на жилище под наем - моля за съвет!нови [re: lsa27]  
Автор lora_pw (минаващ)
Публикувано29.01.04 14:49



Благодаря на всички ви за отговорите. Все пак още се надявам, че може да се намери някакъв културен начин за уреждане на подобни въпроси тук в България, или пък не ....
Чакам следващите мнения и съвети.



Тема има и друг вариант...нови [re: lora_pw]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано29.01.04 15:03



за елиминиране на притесненията около мебелите и техниката в жилището. Ако наемателите ти са се навили на варианта обзаведена квартира защото все още нямат никакви собствени мебели - можеш да им предложиш да изкупят на приемлива цена и на изплащане каквото се разберете от вещите ти там - хладилник, пералня и т.н. Особено ако мислят дългосрочно да се нанасят - ще им е много удобно да изпробват нещата и да купят това, което би им вършило работа и в следващото жилище.
Така или иначе цялото това обзавеждане е грижа и притеснение за теб - а за евентуалните ти наематели се предполага, че е проблем да купят всичко необходимо за една къща наведнъж.

Това ти го казвам от позицията на наемател, който цяла година обзавежда празна квартира... ако хазяинът ми имаше излишни мебели или техника да ми предложи - нямаше да се занимавам да търся кредити или магазини втора употреба и всичките тези разправии с хамали и транспортни фирми.



Тема Re: Даване на жилище под наем - моля за съвет!нови [re: lora_pw]  
Автор lsa27 (минаващ)
Публикувано29.01.04 15:40



Говорех от позицията на собствен опит. С бившите ми хазаи така процедирахме - виждахме се веднъж в месеца на кафе /сприятелихме се/ - те ми показваха платените сметки, аз им давах парите и толкова. Какво неинтелигентно има в това? Напротив - беше ми много удобно да не се разхождам да плащам ток, вода, парно, телефон, а те бяха спокойни, че всичко е платено. Както се казва - чисти сметки - добри приятели.



Тема Re: Даване на жилище под наем - моля за съвет!нови [re: lsa27]  
Автор lora_pw (минаващ)
Публикувано29.01.04 15:53



Да, радвам се, че си намерила такъв изгоден вариант, но аз след два месеца ще съм с новородено бебе и още едно малко дете. Нямам роднини и баби, които да ми помагат, а съпругът ми постоянно е на път и аз ще трябва да се оправям със всичко. Та затова търсех и друг вариант. Пък ако наистина намеря свестни хора ... може и точно както ме съветваш да постъпя, колкото и да нямам време. И аз не знам как точно да го направя. То затова и съм си пуснала питането тук




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.