Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:08 26.06.24 
Непрофесионални
   >> Семейство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема "Мъжка" и "женска" работа удоманови  
Автор Petyata ()
Публикувано07.10.03 16:29



По повод изпусната реплика на един мъж, че в една къща си има мъжка и женска работа ми се прииска да разбера какво мислят хората с дълъг семеен опит.
Не се опитвам да провокирам крайно еманципирани мнения от двата пола, а разбера как реално се справят, реални хора в реална ситуция.
От относително краткия си опит мога да кажа, че всеки поема от работата според възможностите си - както според времето и силите, с които разполага, така и според дарбите си. Мисля си, че ако един умее да върши нещо, прави го добре и с удоволствие, то той трябва да има шанса да го върши :) за общото благо. Но тук разбира се изниква въпроса какво да се прави с омразните области....Знам ли...Пак според силите. Все си мисля, че човек не трябва много да издребнява и че в едно семейство периодите се редуват. Дори и в даден момент аз да нося повече от домакинската работа, по-късно може да дойде обратен период, когато по-голямата тежест се пада на партньора.
Може би защото сме женени от по-малко от 3 години с мъжа ми все още си мислим, че бракът не трябва да се превръща в бойно поле, където стратегията и тактиката определят крайната победа....
Добре де признавам, че тактика има...ама чак пък стратегия....
Айде стига съм философствала.
Наистина ме вълнува, дали всички смятат, че " За мен има мъжка и женска работа в една къща и всеки трябва да си я върши! Да не би тя да ми прави ремонтите в къщи, за да мога аз да готвя през това време!
" - Цитат от Един Мъж

Редактирано от Petyata на 07.10.03 16:31.



Тема Re: "Мъжка" и "женска" работа удоманови [re: Petyata]  
Автор Шeдaнc (по чорапи)
Публикувано07.10.03 22:05



в тази

сме разисквали повечето неща. но пък може да се появят и нови мнения?

To find riches is a beggar's dream, but to find love is the dream of kings.

Тема Re: "Мъжка" и "женска" работа удоманови [re: Petyata]  
Автор Pyмянa (lady)
Публикувано07.10.03 23:08



Вярно е че човек трябва да има усет и дарба и ако ги няма нищо не става.
Едната ми баба готвеше ужасно. Не че не се получаваше нещо след дългогодишни усилия, но една манджа се правеше за четири -пет часа. Тракат се тенджери, снове се безмислено, всичко наоколо става хаос. В манджата се блъскат подправки и олио. Един картоф го бели десет минути, зазяпва се, правят се почивки за похапване на ябълки.
Като я гледаш и започваш да изпитваш угризения, че мъчиш жената.
Готвенето си остана за нея непозната, объркваща и неприятна територия.
Дядо ми бил голям нервак и като разбрал и че с бой не може да направи от булката готвачка, се заел сам с тази дейност. После готвели дъщерите и снахата.



Тема Re: "Мъжка" и "женска" работа удоманови [re: Petyata]  
Автор arc (en-ciel)
Публикувано08.10.03 00:34



Да си кажа при нас как е.
Нямаме много дългогодишен опит, от 5 години сме заедно.
Живеем две семейства в един апартамент - ние и това на сестра ми.
Имам голям късмет, че моята половинка има заразително чувство за ред. Ако съм подредила всичко и го оставя една седмица сам, като се върна всичко ще си е пак в идеален ред. Така че не ми е много трудно.
За останалите неща сме се разпределили със сестра ми. Тя готви превъзходно и има голямо въображение що се отнася до кулинарни експерименти и затова най-често тя се занимава с готвенето. Когато на мен ми дойде музата и аз се включвам.
Чистенето е моя задача, защото обичам да подреждам и да чистя - отпускам се някак си. Обикновено сутрин започвам с миене на тенджерите и тиганите от кулинарните изпълнения на сестра ми Така е било от както бяхме малки.
Предполагам, че това се дължи на факта, че майка ни не беше много по домакинстването, а неумението да готви го е наследила от баба ни. И така, сестра ми започна сама да си готви като се върне от училище. Аз пък вървях след нея да мия, защото нашите бяха на работа и искаха да е подредено като се приберат. Т.е. както са го оставили, така да си го намерят, а не с главата надолу, каквото става в една кухня след детски кулинарни опити.
Друг принцип, по който се определя кой какво ще прави у нас е кой колко свободно време има. Ако всички работим по много, всеки си чисти каквото е изцапал. Ако не сме по равно - който има най-много свободно време, на него се пада основното.
Мразя да ми се говори за мъжка и женска работа, защото ремонт се прави на незнам колко години един път, а ежедневното миене на чинии, готвене и чистене отнема поне 2 часа на ден сумарно и като време е неизмеримо повече от каквито и да било ремонти. Така че не ща никой да ми излиза с теориите, че аз трябва да отделям за къщата 10 пъти повече от свободното си време. Защо моето свободно време да е по-малко ценно от това на другите?
Моят ако разхвърляше всичко където му падне, изобщо нямаше да си играя да ходя и да прибирам след него. За щастие майка му придвидливо се е погрижила за това когато му е било времето, за което съм и много благодарна.


No meditation is possible before you go to the toilet


Тема Това с ремонтитенови [re: arc]  
Автор Цвeти (глезанка)
Публикувано08.10.03 11:02



много ми харесва и съм напълно солидарна с мнението ти!

Иначе при нас как стоят нещата - няма мъжка и женска работа! Всичко се прави според времето и желанието! Аз уча и работя и има моменти, в които ми супер напрегнато. В такива моменти той мие, той готви, той простира... Аз и друг път съм казвала май, че мъжът ми ме научи да готвя! И до сега той е майсторът готвач, а аз правя само "стандартните" манджи! Е, с времето са се получили някои разделения на задачите, но ако аз не мога и го помоля, той не отказва и би се справил без мрънкане! Например аз мия пода и тоалетната, но той мие плочките в банята! Аз прибирам прането, той отпушва каналите! Аз пускам прахосмукачка, той подрежда и често забърсва прах! Другото е общо - степенува се първо по време, после по възможност и желание! И при моите родители, и при неговите е по същия начин! Няма категорично разделение и няма нещо, което с дни или седмици да седи несвършено, само защото "не е моя работа"

Поне аз така мисля!




Какво му трябва на човек - коричка хляб и една яхта!


Тема Re: Това с ремонтитенови [re: Цвeти]  
Авторmaja (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 11:36



При нас пък е обратното - има мъжка и женска работа. Какво имам предвид: ако трябва да се изчисти и подреди гаража и да се сготви, ролите се подразбират. Ако обаче има само готвене - съпругът ми помага. Ако има само пренасяне на мебели в новото жилище - аз съм там и влача според силите си. И участвам в ремонт, разправии с майстори и т.н.
Мисля си, че най-важното в случая е, че имаме разбирателство по следния въпрос - не е възможно единият да се труди, а другият да се излежава пред телевизора само защото работата не била за него!



Тема Re: "Мъжка" и "женска" работа удоманови [re: Petyata]  
Автор tedy_g (упорита)
Публикувано08.10.03 11:37



При нас няма мъжка, женска работа. Всеки работи каквото трябва според времето и желанията си. Например, не сме маниаци на тема чистене и гледаме по-бързо да свършим работата за да имаме време за други по-интересни неща. Не знам как ще е занапред, но за сега е съвсем приемливо. Казвам това, защото нещата винаги се променят. Ето, нашите например, майка винаги е готвела, чистила, мила прозорци и пр. въпреки, че и двамата работеха, а сега, когато татко вече е пенсия, всичко прави той. Нямаше да повярвам, ако не го бях видяла.


Когато има желание, има и начин!


Тема Re: А това с разделението...нови [re: Цвeти]  
Автор arc (en-ciel)
Публикувано08.10.03 11:44



... на работата (да си кажа) е имало смисъл навремето, когато и двамата са се трудели в къщата и на нивата и някои от задълженията да били откровено пипкави, за да ги върши мъж - готвене, пране, шиене, бродиране. Други пък са искали мъжка ръка - цепене на дърва, занимаване с животните и т.н. Разделението на работата е било задължително заради специфичните възможности на всеки от половете.
Но в днешно време нещата изобщо не стоят така. Работата ”по къщата” е много по-малко в сравнение с онези времена и при това не е никак сложна. Една жена спокойно може сама да си смени крушка, да си отпуши канал (у нас това го прави сестра ми винаги) и т.н. разни повърхностни работи. В днешното домакинство почти няма работа, която да изисква особено големи физически усилия. От друга страна дрехите вече не се шият от жените, а се купуват от магазина, не се пере на ръка и т.н. така че от задължителните за поддържане на домакинство неща са останали само най-елементарните и необходимите, които могат да бъдат свършени от всеки. Потенциално де, стига да не реши да се превзема.
Тъпо е някой мъж да се зарине с немити чинии и да чака жена му да дойде да ги измие или някоя жена да седи на тъмно и да чака мъжа и да и смени крушката. Освен психическата нагласа и мързела, нищо друго не пречи всяка работа по дома да може да бъде вършена от всеки.

No meditation is possible before you go to the toilet


Тема Re: А това с разделението...нови [re: arc]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 12:30



Ами, ако някой мъж се зарине в работа и чака?

"...Тъпо е някой мъж да се зарине с немити чинии и да чака жена му..."



Тема Re: А това с разделението... [re: Жeни]  
Автор arc (en-ciel)
Публикувано08.10.03 13:38



Ставаше дума той да си седи вкъщи, пред телевизора примерно и да чака тя да се върне за да му измие. Например иска да си сипе вода, щото е жаден, но няма измита чаша и той вместо да си измие, седи и чака, щото това не е негова работа. Нещо такова имах предвид, ама не се разпростирах в обяснения, щото и без това ми стана дълъг постинга.

No meditation is possible before you go to the toilet



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.