Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:36 19.04.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Бит и културанови  
Автор KaлuМодератор (звън на кристал)
Публикувано21.02.03 15:16



Традициите сочат, че когато на човек му се развали хладилника, той вика майстор или прави опити да го оправи сам.
Традициите сочат, че ако на българина му се повреди за пореден път старата кола, ляга под нея и започва да я поправя.
Същото касае телевизора, печката и соковарката.
Ако се пък разболее, човекът тича в болница или в аптека.
Но българинът си няма и понятие от психическо здраве. В католическата църква има изповедници и тяхната роля е именно лекуване на психиката. Миналия век се появява психоанализата и психотерапията. На изток от хиляди години съществуват техники за осъществяване на загубената връзка между съзнанието и човешката същност.
Българинът в основната си маса обаче изобщо не познава себе си и ключовете, които го привеждат в движение или застой.Нещо повече-той смята поправката на колата си за въпрос от първа жизнена необходимост, а поправката на "себето си" за глезотия на хора, които са надмогнали материалните си проблеми.
Всъщност истината е точно обратната. Всеки човек се явява единствената причина за своето собствено битие. Или, ако перефразирам Маркс-Съзнанието определя битието. Не обратното. Никаква съществена промяна отвън навътре не е възможна. Външната промяна лекува следствията, а причините си остават-в отношението, което имаме към света се коренят всичките ни нещастия или успехи. Промяната на отношението променя нашето битие. Лесно е да се каже, трудно е да се осъществи. Защото промяната на отношението изисква и по-дълбоко познаване на собствените ни механизми и лостове, които ни задвижват в една или друга посока. Личностната структура на всеки е индивидуална и не са приложими общи постулати и заповеди. Защото всеки е дисбалансиран, но в различна посока. Ако някой е развил повече нахалство и наглост от нормалното, то той трябва да се научи на смирение. Ако друг обаче е развил неувереност и очакване на чудо от рода на шестица от тотото или ЕО, или даже НАТО, което да му оправи проблемите, то той очевидно има нужда от развиване на собствената си увереност и превръщането на бездействието в действеност.
По ирония на съдбата обаче всеки търси и намира точно онова, което да потвърди прекомерно развитото му качество, което се превръща в пречка. Така наглецът намира всевъзможни послания, които затвърждават правото му да не се съобразява с другите и чете примерно литература, която непрекъснато затвърждава солипсизма му. Идеята, че нищо друго не съществува, освен самият той, и следователно всичко е подчинено на собствената му и единствена воля и намерение.
Неувереният пък чете библията и непрекъснато повтаря процеса по даването на другата си буза, след като първата е шамаросана.С идеята, че бог именно това очаква от него-смирение.
А всъщност развитието трябва да се осъществява точно в обратна посока. Към центъра и към баланса. Хармоничният човек е балансираният човек. Всяко прекомерно трябва да се върне към центъра си и да се намали, всяко недоразвито трябва да се стреми към центъра и да се увеличи.
Балансът се постига с финес и нежно и се постига непрекъснато, във всеки един момент отново и отново. Балансираният човек прилича на въжеиграч, който ходи с прът по въже над пропаст-той се накланя ту наляво, ту надясно и пристъпва бавно и внимателно. Ако само се успокои за мъничко и легне на старите си лаври, че ето, току що е постигнал баланс, въжеиграчът тутакси ще падне. Балансът не се постига чрез застиване или с ходене само изправен и право напред, балансът е непрекъснато накланяне наляво или надясно, напред или назад според както го изисква битието.

У нас на човешката психика не се обръща никакво внимание. Психиатрите лекуват отклонения от нормите, когато последните стават вече драстични. И никой не обръща внимание на дребни отклонения у така наречените нормални хора.А именно малките камъчета преобръщат колата.Психиатрите изслушват така наречените нормални пациенти, кимат мъдро с глава, обявават диагноза от рода на "лека форма на депресия" и предписват хапчета. По този начин те не лекуват дори симтопите, камо ли да стигат до причината. От друга пък страна потенциалните пациенти имат дълбоко вкоренено прилепнало убеждение, че при психиатри ходят само откачалките и не търсят никаква помощ.
А човешката психика е много финна структура и най-лекото разместване на връзки в нея води до много и неприятни последици. От друга страна тези вътрешни схеми и връзки изискват малки усилия за тяхното разбиране и промяна. Естествено, когато има желание за това. Желание обикновено се появява, когато вече няма накъде и всички други средства за въздействие и контрол са вече изчерпани. Но когато дойде редът на желанието за себеизучаване и промяна, се удря на камък. Няма адекватни хора или структури, които да помогнат. И тогава изходите са-книги по себеразвитие, източни школи и медитации, секти и всякакви залитания. И загуба на години по погрешни пътища. Когато всичко е точно под носа ни, но не сме научени да го виждаме.

Keep walking!


Тема Re: Бит и културанови [re: Kaлu]  
Автор Opo (бългarin?)
Публикувано22.02.03 13:18





"Разменяй, а не отменяй становища!"
"Глупостта е сляпа за своята глупост"
( Oro )


Тема Re: Бит и културанови [re: Kaлu]  
Автор Kpъr ()
Публикувано22.02.03 16:14



в центъра :
"Маркс-Съзнанието определя битието." или наопаки... все едно. не знам как е било казано.
важното според мен е че за да има център, има връзка - между битие и съзнание. едното зависи от другото, постоянно. дали искаме да е в едната или в другата посока, и в двата случая залагаме на връзката. защото само едно съзнание , не е нищо. то отделено от реалността не е това което се означава от думата - думата 'съзнание' е комплект от значението си плюс реалността в която се намира.

за нашето общество? ключовата дума е "доверие".
ако се отпуснеш, почувстваш част от обществото може да дадеш доверие някой да ти поправи телевизора, хладилника, колата.
но ако преди да започнеш с "доверие", решиш да се отдадеш на първата крачка с друга дума -
1. "съмнение" , тогава може да стигнеш до идеята че я чакай малко, ами ти ги знаеш тия как изглеждат монтьорите, знаеш как действат, какви мисли им минават през главата, можеш да си представиш че, да, ще ти поправят телевизора, но ще му заменят някои по-скъпи елементи с по-евтини, ще ти поправят колата, но ще ти поискат много пари за скъпа част за която са ти казали че става само оригинална от япония и ще ти вземат максималната сума за това...
2)и тогава вече се прибягва до самолечение.
3)за да можеш да станеш като другите - на вълкът врата му е дебел, защото прави всичко сам.
4)и тогава разбира се, като си вече вълк, може и ти да постъпваш така, и да станеш 'монтьор' в това за което имаш дадености... и да се държиш спрямо очакванията си. в психологията мисля му казват самоосъществяващо се предсказание



Тема Re: Бит и културанови [re: Kpъr]  
Автор KaлuМодератор (звън на кристал)
Публикувано22.02.03 16:51



Битието определя съзнанието е рекъл Маркс.
Ама не е бил баш прав.
А ти си прав за това, дето казваш.
Съзнанието създава собствена реалност, но всяко съзнание създава собствена реалност и накрая печели онази реалност, който е съставена от най-голям брой припокрити индивидуални реалности.
Затова и идеите са най-могъщото оръжие.

А за доверието и съмнението-според мен баланс си требе и тук...ни едната крайност, ни другата водят към добро. Разбира се, ако някой ти е сменил оригиналния японски чарк за втора употреба и си е прибрал парите-на пангара. Не си падам да го облъчвам с любов, докато си мисля, че го променям, а той ми плюе в лицето нагло.

Щерка ми разказа как вчера в тролея някаква циганка се опитала да бръкне в чантата на милозлива госпожа, оная я изловила и вместо да я заведе в полицията, го ударила на превъзпитание. Прочела и конско и толкоз. А след две спирки друга изпищяла жена...

Keep walking!


Тема Re: Бит и културанови [re: Kaлu]  
Автор ()
Публикувано22.02.03 17:38



Абе, прав е... Не можеш да мечтаеш за нещо, което не си виждал. Битието, всичко край теб, те формира - от а до я. За радост или не... Това го пишеше в някъф трилър - "Човек копнее по това, което вижда". Битието определя съзнанието. Човек се простира според чергата си или както искаш го кажи.

Acropolis adieu


Тема Re: Бит и културанови [re: yф]  
Автор KaлuМодератор (звън на кристал)
Публикувано22.02.03 18:09



Много го мразя тоя лаф, че човек се простира според чергата си...ако човек се простираше така, да сме още в първобитната ера.
Какво ще кажеш за дръзновението?

Keep walking!


Тема Re: Бит и културанови [re: Kaлu]  
Автор ()
Публикувано22.02.03 18:18



Е, и аз го мразя, защото не ми се иска да е така... Но скромният ми опит сочи точно това...
Не харесвам думата дръзновение... Обичам откривателството, хрумката, закачката, намигането... Заради тях не сме още в каменната ера...
Искам да ида на Хаваи, но нямам пари... Боже, колко ми се ходи на Хаваи...
Знаеш ли какво... Мисля си, че хубавите неща, прекрасните неща са въпрос просто на осенение. Щрак! И става. Искра, а не дръзновение...

Acropolis adieu


Тема Re: Бит и културанови [re: yф]  
Автор KaлuМодератор (звън на кристал)
Публикувано22.02.03 19:06



Е хубу де, искра да е. Ама как връзваш искрата с краката под чергата?
И само една искра пролет не прави...аз пък почвам да си мисля, че освен искра, трябва и да се намери начин тая искра да се подвключи към проводник, за да даде ток. Иначе най-много да те утрепе.

Keep walking!


Тема Re: Бит и културанови [re: Kaлu]  
Автор ()
Публикувано22.02.03 19:28



Че аз моите искри си ги експлоатирам. И се получава. Мечтите изпълнявам чинно. Когато ми се яде, пие и т. н. нещо, си го набавям... Взимам си каквото пожелая. Имам всичко, което ми е необходимо. Това, което не съм пожелала, то не е било мое. А аз продължавам да мечтая! И знам, убедена съм, че ще се случи и този път. Всеки следващ.
Днес ми е хубаво, Кали! Чувствам се любовно. Към целия свят. Една такава нега, мека тъга ме е обвила. И продавам идеи, отгоре на всичко! Сега искам да си цаня някъде гласа. Това ми е смешната залъгалка за некст уик. А пък за края на годината имам една друга, дето залежава, защото нямах пари. Но ще намеря такива и тогава, ах, тогава... ))

Acropolis adieu


Тема Re: Бит и културанови [re: yф]  
Автор KaлuМодератор (звън на кристал)
Публикувано22.02.03 20:03



Какъв глас, бе Уфче?

Keep walking!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.