Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:10 21.09.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: silver.moon]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано01.06.17 17:17



аз не съм веган и не чета нищо за веганството, а относно религиозността - преди 10 години още ходех из тия селения с мисъл на Ошо - Вие може да изберете да не осъзнавате, че сте богове, но не можете да изберете да не бъдете богове... та дей е тук религиозността?

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: Kaily]  
Автор Owlbear ()
Публикувано01.06.17 18:56



Ако разгледаме различните митологии се оказва, че широка дефиниция за бог би била различна от това, което много хора мислят.
Знаем че боговете умират(примери в повечето митологии, които човек се сети), че имат човешки емоции, това можем да го видим дори и в старият завет, съответно християнството, че ядат/пият, като цяло, че правят повечето неща, които и хората...

Единственото нещо, което обединява всички богове от религиите и ги прави богове, това е че има някой да им се кланя.

Та според Ошо ние сме богове... Какво точно значи това?
Бих разбрал, защо Ошо би казал за себе си нещо подобно(има кой да му се кланя), но иначе каква дефиниция за "бог"се разглежда в случая, която да може да обхване както Ошо, така и хората които са го слушали там?
На тях някой кланя ли им се?

SX11:Mountain and wind create people incurable drawn to the wilderness.


Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: Kaily]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано01.06.17 19:21



ами, богове.. ние сме си твърди тъпи и твърде заети сами със себе си, за да мислим за другите, както би се предположило..
Ошо най вероятно е имал предвид, че ние сме вселена и че това, дали вярваме или не, то пак си оставаме вселена.
имах предвид цитата ти - аз съм пътя и истината и живота.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: Owlbear]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано01.06.17 19:30



според мен, общото между всички стари и нови богове , че като дойде нов, по силен и избива останалите.
както древните египтяни - нов фараон - стария се сваля , изтрива се всичко, свързано с него и живота му и т.н.
та, ние все повече заприличваме на старите египтяни - всяка нова власт трие безогледно всичко, свързано със старото време.
явно ги гони страх.

та, едва ли новите богове са по съвършени, по скоро намирам едни твърде кръвожадни богове, които като " захлебят " и стават лениви, след което идват новите и така до края на света.

иначе - мое лично мнение е, че старите богове никога не са напускали нашия свят. стоят си и си чакат времето.
все още сме езичници, по скоро твърде дълго , стотици хиляди години сме били езичници и сега новата християнска или будистка или каквото там се сетиш като религия не е в състояние да ни мръдне на сантиметър от вярата ни.
вяра във вампири, таласъми, червени конци по ръцете ни, синьо мънисто на децата против уроки, мартеници и какво ли още не.
да не говоря, че съм виждал с очите си сериозни учени да хвърлят в гърлото на вулкан точно определени дарове, като искане за милост от вулкана..
списъка може да бъде доста дълъг.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: Owlbear]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано01.06.17 22:40



Единственото нещо, което обединява всички богове от религиите и ги прави богове, това е че има някой да им се кланя.
Ми ти първо подаваш твоята си дефиниция и после ме питаш мен какво общо има в твоята си дефиниция...

Бог от гледна точка на древните е някой със свръхестествени способности, а такива за тях са всички същества от 4Д нагоре.
Бог означава, че Бог, създателят на всичко, живее във всяка наша клетка, щото е в ДНК-то ни, Бог означава, че ние сме богоподобни... а дали някой ни се кланя или не, това слабо ме интересува...

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: silver.moon]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано01.06.17 22:41



аз съм пътя и истината и живота.

Wherever you go, east, west, north or south, think of it as a journey into yourself! The one who travels into itself travels the world.
~ Shams Tabrizi

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: Kaily]  
Автор Owlbear ()
Публикувано02.06.17 13:33



Не е моя дефиниция, опитвам да разгледам, какво хората от различни цивилизации слагат зад думата бог с идеята, да разгледаме какво биха разбрали последователите на Ошо от тези му думи.

Би трябвало да важи за Один, Амон Ра и всички останали едновременно, защото те всичките са наричани богове(не само във времето си, все още ги наричаме така и днес, тоест за нас тази думичка обхваща и тях).

Свръхестествени способности... Има много примери за хора, които са имали свръхестествени способности и рядко са били приемани за богове. Дори и в християнството свръхестествените способности често са се приемали за нещо от "дявола"... Докато пък индуистите например ,често бягат от тях("сидхи") с идеята, че отвличат вниманието и пречат на развитието...

А за създател на всичко, сравнително малко религии и цивилизации са разглеждали така бог. Тор е бог, никой не е с идеята, че Тор е създал всичко.
Дори и монотеистичните(тоест с един бог) религии обикновенно имат нещо, което не е създадено от техният бог.
Тук не може да става въпрос за монотеизъм, обаче, самият момент на "вие сте богове" вече предполага, че бога е повече от един, защото го казва на стая пълна с хора, които привидно са различни един от друг. Което вече прави много повече от един бог.
Ако погледнем цитата също се вижда:
Вие може да изберете да не осъзнавате, че сте богове, но не можете да изберете да не бъдете богове.
"Богове", вече предполага, че има повече от един.

Връщайки се обратно, идеята ми не е да ползваме нашите определения за бог, идеята ми е какво биха разбрали повечето последователи на Ошо от репликата му, че са богове.

В крайна сметка той го е казал на определена група хора в помещението там тогава. Те са решили да го запишат.
Та препратката "вие сте богове" значи ли, че всички които чуят/прочетат това са богове, или само хората в стаята са богове. Или всички навсякъде са богове?Защото ако всички навсякъде са богове, то думичката напълно губи значение, каквото и да значи, ако може да се отнесе към всичко няма контекст в който да е на мястото си.

Въобще каша. Но ми се струва, че нещо не е много полезно в таз конкретна реплика там.

SX11:Mountain and wind create people incurable drawn to the wilderness.

Редактирано от Owlbear на 02.06.17 13:55.



Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: silver.moon]  
Автор Owlbear ()
Публикувано02.06.17 13:46



Ами астрал. Който успее да се свърже с нещо от по-високите нива, супер, но по-голямата част от старите богове са силно присъстващи там, дори и есенцията/същноста да идва от по-високо те често остават недокоснати от вярващите в тях.

SX11:Mountain and wind create people incurable drawn to the wilderness.


Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: Owlbear]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано02.06.17 16:58



Не е моя дефиниция, опитвам да разгледам, какво хората от различни цивилизации слагат зад думата бог с идеята, да разгледаме какво биха разбрали последователите на Ошо от тези му думи.
Е че ако искаш да знаеш какво аз разбирам под тая дума, да ме беше питал директно мен, що трябва да минаваш през всички древни цивилизации за целта?



Защото ако всички навсякъде са богове, то думичката напълно губи значение
Много грешиш, имам усещането, че тук двамата със сърча сте изостанали на светлинни години от истината, но пък нямам никакво намерение да споря с убежденията ви.
Аз моето разбиране го казах и то е много различно от вашето, така че няма смисъл да се повтаряме.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя

Тема Re: Шуманов резонанс и осъзнато сънуваненови [re: Kaily]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано03.06.17 10:53



всеки си има своя истина.
защо смяташ, че твоята е единствената правилна ?

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.