Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:09 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Видов Деннови  
Автор belika (deleted)
Публикувано15.06.13 09:07



Религиозната същност на празника не е добре позната. Според народно поверие празникът е в чест на Вида, сестра на 2-та светци (наричани "градушкари") Въртоломей и Елисей. Отбелязва се за предпазване от градушки. Ето защо е прието, че на този ден не трябва да се работи, за да не се разгневят градушкарите.

Според други поверия това е денят на Видьо, или Видо - езическо божество измежду 4-та градушкари — Герман, Въртоломей, Лисе и Видо.

Народното вярване, че градушките идват като възмездие за грехове, е довело до представата, че на Видовден ще излязат наяве всички сторени злини. Оттам е и предупреждението: "Всяка коза за свой крак, но като дойде Видовден, ще видим!"

На празника хората стават рано, за да видят как изгрява слънцето. Вярва се, че това ще ги направи здрави и весели. Видовден е свързан и с култа към Слънцето.

Според други празникът е посветен на Свети Вит. Светецът е живял в края на 3 век и началото на 4 век. Той е патрон на актьорите, танцьорите, кучетата, болните от епилепсия, пазител на хората от отровни змии, гръмотевици и градушки. Свети Вит е патрон също и на Прага (Чехия), както и на областта Саксония (Германия). Смята се, че именно саксонските миньори (наричани саси) са донесли почитта към светеца в тази част на Балканите.


Това е от уикипедия. от моите етно учебници обаче помня, че на този ден се отправя молитва към звездите за изравняване - получаване на неполученото заслужено и отнемане на незаслуженото получено - без знак пред него. имаше и някакви аналогии с египет, и други култове към слънцето.

и така - пожелания за изравняване - погледнете слънцето







Тема Re: Видов Деннови [re: belika]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано15.06.13 10:06



Таман навреме видов ден и за управляващите.


Добра новина е и че днес не се работи.
Не знаех това за изравняването, ще изпълня ритуала, благодаря!

Той погледна цветето и стана цвете край пътя

Тема Re: Видов Деннови [re: Kaily]  
Автор belika (deleted)
Публикувано15.06.13 10:33



точно. вчерашният обилен дъжд добре съвсем тамън за протестите, видов ден и измиването. и беше топъл и обилен. а не гадната мразовита и зловеща градушка от през седмицата





Тема Re: Видов Деннови [re: belika]  
Автор AH_ (старо куче)
Публикувано16.06.13 09:42



Интересен е тоя ден, така представен.

Има няколко основни принципа, върху които стъпват всички традиционни и нетрадиционни науки, учения, философии.



Тема Re: Видов Деннови [re: AH_]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано16.06.13 11:34



За какви принципи говориш?

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Видов Деннови [re: Kaily]  
Автор AH_ (старо куче)
Публикувано17.06.13 06:18



"Народното вярване, че градушките идват като възмездие за грехове, е довело до представата, че на Видовден ще излязат наяве всички сторени злини."

горното е според народния календар, вярвания и традиции.
в астрологията - проявление на закона за кармата
във физиката - закон за действие и противодействие и т.н.

пък ти някъде беше написала нещо, че си едновременно причина и следствие - в какъв смисъл?



Тема Re: Видов Деннови [re: AH_]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано17.06.13 10:28



Ако приемем, а аз все повече го приемам, че светът не съществува, а аз съм се разделила на мое вътрешно аз и мое външно аз, за да мога да се наблюдавам и иправям по-лесно. Това се твърди от кабала-Лайтман, от Башар, от Ошо.
Башар казва, че общо взето това е четвъртото измерение, пък аз от няколко години имам такива просветъци, че гледам навън, ама то е като компютърна игра, която сама създавам и играя.

Та външното е проявление на вътрешното, значи аз съм причина за външното.
Пък като ми го върне външното тъпкано, ставам и следствие. Ако изхождам от вътрешната си позиция.
Ако изходя от външната си позиция, т.е. преместя съзнанието си от тялото си във външния свят, тогава каквото е сътворило онова там тяло-ум, се отразява на мен като външен свят и значи ставам следствие, пък като му го върна тъпкано на онова там тяло-ум, ето че ставам и причина.



Той погледна цветето и стана цвете край пътя

Тема Re: Видов Деннови [re: Kaily]  
Автор AH_ (старо куче)
Публикувано17.06.13 13:21



Това малко завъртяно ми се вижда, но всякак става, щом му върши работа на човек.

Ти искаш да си причина и следствие едновременно или просто установяваш, че така се случва?



Тема Re: Видов Деннови [re: AH_]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано17.06.13 14:29



Просто всеки е едновременно причина и следствие - иска или не иска.
Помисли и ще видиш, че каквото и да направиш в ролята на причина после си понасяш като следствие. То и законът за кармата казва същото, кое не ти е ясно?
Ето например сега в ролята на причина се каниш да се правиш на смела, силна и нам още каква и да продължиш да живееш при тирания, в резултат на което в ролята на следствие ще го живееш 26 000 години.



Той погледна цветето и стана цвете край пътя

Тема Re: Видов Деннови [re: Kaily]  
Автор AH_ (старо куче)
Публикувано18.06.13 06:43



Кое тогава е наложило използването на думи като причина, факт, следствие?
Напр. факт е, че няма единение в човек, общност или държава.
Или факт е, че те интересуват много извънземните.
Няма ли причини и следствия?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.