Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:33 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Платоновата пещеранови [re: Kaily]  
Автор AH_ (пристрастен)
Публикувано14.05.13 18:17



Прочетох какво казват любимците ти.
И смятам, че такова буквално използване на словосъчетанието“спиране на ума“ е измъкване от контекста.
Мислите идват в ума, но умът може да е като сито – оставя ненужните мисли да си отиват, концентрира се върху нужните. /изглежда „спрял“, защото е концентриран, спрян над нещо си/
Т.е. ударението не пада върху „спиране“, а върху воля да се концентрираме над нещо желано.


Колкото до „физическия“ и „висшия“ ум, не става ясно кой какво има в предвид и защо въвежда подобно разграничаване.
По-скоро умът може би е като водата.
Тя, при определени условия, преминава в различни агрегатни състояния – кипене, втвърдяване. Но никое от агрегатните и състояния не е по-висше от другото.
Също както лявата ръка не е по-висша от дясната, или пък едното мозъчно полукълбо не е по-висше от другото.

Дали творенето, въображението, вдъхновението са присъщи само на определено състояние на ума – надали.
По-скоро има разлика в сътвореното от ума в различни негови състояния.
Работата на ума е като на артист, който изиграва роля – най-успешно създава персонаж, като стъпи на реална част от самия себе си.



Тема Re: Платоновата пещеранови [re: AH_]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано15.05.13 00:14



Е щом така смяташ...аз не искам да споря.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Платоновата пещеранови [re: Kaily]  
Автор AH_ (пристрастен)
Публикувано15.05.13 06:31



Разбира се – не търсим само спора и спорта.

Търсим провокация за собственото си творческо мислене, дори когато разпознаваме разбиранията си и опита си в думите на капацитети.



Тема Re: Платоновата пещеранови [re: AH_]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано15.05.13 10:30



И смятам, че такова буквално използване на словосъчетанието“спиране на ума“ е измъкване от контекста.
Ами какво повече да кажа? Именно измъкване от контекста, текста, мисли, подмисли и изобщо от всякакви мисловни нагласи е.

Източните твърдят това от 5 хиляди години, аз не се мисля за по-умна от всички, живели през тия 5000 години, нито по-умна от Буда, нито по-умна от Ошо. Коя съм аз с моя ум на няколко десетилетия да оспорвам. Щом те казват така, значи има нещо в това, за да го разбера, трябва да проникна в него, за да проникна, трябва да използвам техния начин. Очевидно е, че щом говорят за спиране на ума, няма да проникна в техния свят със смятане, считане, обмисляне, философстване.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Платоновата пещеранови [re: Kaily]  
Автор AH_ (пристрастен)
Публикувано15.05.13 14:37



Не древните, не даже споменатите духовни учители, ние го измъкваме от контекста



Нали си даваме сметка, че думите на учителите минават през тълкуване и превод. Понякога на родния си език не се разбираме. Преводът на специализиран текст не е лесна работа.

Смяташ, че все пак трябва да назубрим и повтаряме техните думи, без никакви опити за осмисляне?
Духовни учители, които търсят подобни последователи, са малко съмнителни



Тема Re: Платоновата пещеранови [re: Kaily]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано15.05.13 16:34



да спреш ума си е подвиг.
дори това, да разбереш, че има такова нещо , си е подвиг.
това, да спреш да си бърбориш на ум със скорост от 100 думи в минута, като си задаваш въпроси и сама си отговаряш и дори спориш с хора, които идея си нямат от теб, е въпрос първо на осъзнаване и второ на тренинг.
нищо като да се научиш да вдигаш щанги .


нали така.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Платоновата пещеранови [re: AH_]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано15.05.13 17:09



Ан, обясних ти по няколко различни начина, че аз имам и опит с тишината и знам за какво говоря.
Ти не го приемаш.
Знам какво значи да си с ума си и знам какво значи да си без него, мимолетни, но имам преживявания.
Ти нямаш, ако имаше преживяване в тишина, нямаше да говорим сега.
Защо просто не опиташ, да пробваш, да видиш какво е?

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Платоновата пещеранови [re: silver.moon]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано15.05.13 17:10



Така е...но се дразня от Ан, която дори не е опитала да го стори, а веднага развива теза как не е така, пустословици...

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Платоновата пещеранови [re: Kaily]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано15.05.13 17:44



без коментар за Ан, щото веднага ще бъда разпнат на кръста.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Платоновата пещеранови [re: Kaily]  
Автор AH_ (пристрастен)
Публикувано16.05.13 06:42



"Знам какво значи да си с ума си и знам какво значи да си без него, мимолетни, но имам преживявания."



Добре е да си управляваме емоциите и ума /да го спираме и пускаме

/, също както си управляваме ръцете и краката.

Както и да се изхитряме да го постигнем, все си трябват съзнателни и ежедневни упражнения с дишането.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.