Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:35 05.05.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ползвайте конци за зъбинови  
Автор Cлoвeнckи вoлk (член)
Публикувано14.01.08 00:22



След като "обсъдихме" "марсианския" метеорит е редно да се приземим и то по зъби в реалността.Оказва се,че така рекламираното супер качество на пастите за зъби съдържащи флуор е рекламен трик от производителите на пасти за зъби.Защото образно казано флуорът НЕ ПРИСЪСТВА по естествен начин в зъбния емайл.Той замества някаква си хидроксилна група и така емайла ставал по-устойчив на киселини но само отделния кристал!А се нарушавала самата кристална структура или образно казано "бронята от плочки"-също образно казано "плочките се подсилват но междините стават ПО-ГОЛЕМИ".И от там нахлува кариеса -между иначе "суперздравите плочки".
Ето ви и мнението на докторант по химия когато го е писал -сега навярно доцент или професор.
Ето накратко:
Емайлът е високо организирана кристална структура. Отделните кристалити имат сложна геометрия и технято разполагане е контролирано от специфични протеини ( DMP1 и др). Така полученият материал е "интелигентен" и изключително прецизен. Всяка промяна в неговата структура променя свойствата му! Последното твърдение е критично важно.

Флуорът замества хидрокси групата (или друга група и/или йонна ваканция) и понижава разтворимостта. Едновременно с това, обаче разширява елементарната кристалографска клетка (в частност c-axis, без да сверявам с лит.). Резултатът в дългосрочен план е лош - разместване на "плочкообразната" структура на емайла, образуване на микро дупки и намаляване на резистентността по отношение на кариесни лезии. Частично заместеният с флоур хидроксиапатит вероятно ще има и по ниска кристалност, откъдето по-висока разтворимост.

Не пиша статия и затова няма да представям литература, но следва да спомена, че този текст би могъл да бъде онагледен с 20-30 източника. Всички те биха били от последните 10г и публикувани само в списания с среден и висок импакт фактор. Това, колкото да стане ясно, че по горе няма спекулации и разсъждения

Ето и "на дълго":



Редактирано от Cлoвeнckи вoлk на 14.01.08 00:26.



Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.01.08 00:36



вземи да подкрепиш петицията за флуорирането на водата тогава.




Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Last Roman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (член)
Публикувано14.01.08 09:18



Ами точно от там тръгна всичко -в клуб "Химия" темата беше флуорирането на водата.А от горния постинг е ясно,че флуорът е отрова,не е естествен елемент от зъбния емайл и от флуориране на вода няма никакава нужда





Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано14.01.08 18:50



Ако сериозно, то държа да кажа, че откак навлязоха пастите с флуор, кариеси почти нямам.
Преди това ми се появяваха непрекъснато.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Kaily]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (член)
Публикувано14.01.08 19:49



Това е напълно сериозно,но вярата е голяма сила.





Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано14.01.08 20:49



Ми аз не съм и вярвала даже, просто наскоро си дадох сметка за това. И почнах да се чудя от какво е. И установих, че има две промени основно отпреди и сега: 1. мия си зъбите с паста с флуор и 2. мия ги по-продължително.

А за сметка на това ям в пъти повече шоколад и сладко.

Та ако не е от флуорида, значи е от по-дългото миене. Веднъж на ден.

Аз обяснение нямам друго, ти имаш ли?

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Kaily]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (член)
Публикувано14.01.08 20:56



Имам-наследствеността е най-важното нещо.Ако се ядат храни с такава твърдост за каквато са нашите зъби и не-агресивни всички си доживяват със всички зъби до дълбока старост-зъбите само се износват като при овцете -това ми го е казал зъболекар.
Ако се ядат агресивни храни които стимулират развитието на кисели бактерии подходите да няма кариес са 2 - яко миене или паста с антибиотик.Всякакви дъвки и други PH променители не действат там където е "застояла" храната-те.е. между зъбите.



П.С.Защото самите храни не действат на емайла - действат му киселините предизвикани като отпаден продукт на бактериите.А срещу бактерии дъвки не помагат-само антибиотици.

Редактирано от Cлoвeнckи вoлk на 14.01.08 21:00.



Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано14.01.08 21:12



И в моя случай откак почнах да ям шоколад, нямам кариеси.
Ерго шоколадът предпазва от кариеси.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Kaily]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано14.01.08 21:24



Ти му говориш оно ти приказва


Може и стружки да ядеш цаката е какви бактерии имаш в устата



Тема Re: Ползвайте конци за зъбинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор KailyМодератор (непостижима)
Публикувано14.01.08 21:29



Аз ти говорим, ти ми философстваш бе.
Кви наследствености те гонят.
Ясно ти го обясних-става въпрос все за един и същи човек-моя милост.
До един момент кариеси, след един момент - нема.
Не знам дали си запознат, обаче преди 10-и ноември у нас имаше само една паста за зъби с флуор-Кис. И то тя беше за износ.
Едва в последните години всички пасти почнаха да се правят с флуор.
И сега ти ми представяш тук някаква теория на поредния философ как флуорът не помагар, аз ти давам практически, не теоретически примери колко не е прав и ти си пак същото.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.