Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:37 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво ще кажете за това?нови  
АвторJeronimo (Нерегистриран)
Публикувано05.09.05 12:19



Това е един дзен коан на който търся , отговор, много отговори съм получил , някои от тях доста добри но никой не ме удволетворявал напълно.

Един учител казал на ученика си. Ако кажеш , че тази пръчка е реална ще те ударя с нея. Ако кажеш , че не е реална пак ще те ударя. Ако пренебрегнеш факта , че съществува пак ще те ударя. Решението на ученика било , че взел пръчката от ръцете на учителя.

Та какво заключение може да си извадите от решението на ученика? Това ми е въпроса.



Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: Jeronimo]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано05.09.05 13:24



Че не иска да го удрят?

Smoker and proud of it!


Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: Jeronimo]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано05.09.05 16:09



Че решението на нито един проблем не може да се намери на нивото, на което съществува проблемът.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: Jeronimo]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано09.10.05 14:44



Че живеем и действаме в материален свят, а Кайли не е права че проблема не може да бъде решен на друго ниво, в случая не може защото ученик е срещу Учител...ако ученика беше заплашил Учителя би било друго...ако ме ритне магаре аз няма да го ритна, но това не означава че не мога да реша проблема на същото ниво, като му тегля сатъра...

Коя дата сме днес?


Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: Kaily]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано09.10.05 14:45



ПРиятно ми е че те срещам и ме извини...

Коя дата сме днес?


Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: Jeronimo]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано09.10.05 18:18



Ами различни подходи към проблем. Дали ще считаш че е реален или не, дали ще го пренебрегваш или не във всякакъв случай за да се справиш с него в един момент трябва да зарежеш горните неща и да направиш каквото е необходимо.
В случая проблема е че пръчката е в учителя, а не отношението на ученика към нея.

Замести вместо "пръчка" с "живот" и махни ролята не учителя и мисля че ще се получи доста интересно. :)



Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: ПЪTниk]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано09.10.05 21:30



И на мен ми е приятно, че те срещам.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.


Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: BrandofAmber]  
АвторJeronimo (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 07:49



Междудругото , точно , такъв беше контекста , в който срещнах коана. Ставаше въпрос за двойно обвързване. Две противоречащи си изисквания на ситуацията и попадаш в патово положение. Но мисля това е едностранчиво разглеждане на коана.



Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: Jeronimo]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано10.10.05 15:23



Ами аз нямах предвит това, струва ми се че идеята е че понякога има нужда от конкретно действия, а не от обмисляне.
Ако например към тебе се движи камион и шофьора по една или друга причина не те вижда, няма значение дали считаш че камиона е реален или илюзорен, нито ще ти помогне ако решиш да не му обръщаш внимание, в крайна сметка ако не се дръпнеш ще те згази.

Това като гледна точка също е едностранчиво, но ми се струва че от тази гледна точка се гледа, основните неща се правят независимо от виждането за реалноста, самото виждане е някак повече за да успокоява менталното и емоционалното тяло, когато няма причина да работят. Когато обаче има проблем решенията обикновенно се взимат първосигнално и тотално без значение от религия/виждане за реалноста, тоест без значение дали нещото е илюзорно или реално според личноста/егото.



Тема Re: Какво ще кажете за това?нови [re: BrandofAmber]  
Автор KailyМодератор (не*избе*жна)
Публикувано10.10.05 15:41



Точно така-каквито и решения да взема умът и колкото и велик да се прави, в крайна сметка последната дума има действието и реалността-колкото и да е илюзорна реалността, менталните спекулации са много по-илюзорни от нея.

Нещата са смислени не защото ние им даваме смисъл,а защото разкриват смисъла си пред нас.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.