Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:41 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Бутоните  
Автор KaлuМодератор (vital)
Публикувано30.09.03 20:26



Веднъж Гюрджиев, седейки заобиколен от учениците си, казал:
-Докато не узнаете основната си черта и не я осъзнаете, няма да успеете да осъзнаете истинската си природа.
Един от учениците попитал::
-Приведете ни, моля, някакъв пример.
-Добре. Погледнете човека, седящ пред мен. Основната му черта се изразява в това, че той никога "не си е в къщи".
Всички погледнали разсеяното изражение на лицето на ученика, а той изведнъж се стреснал и попитал:
-Извинете, какво казахте?
Гюрджиев казал:
-Той постоянно отсъства и при това иска да расте. Това е невъзможно; за да растеш, трябва да си бъдеш "у дома".
Сега Гюрджиев се обърнал към друг ученик:
-Погледнете внимателно този човек. Неговата основна черта е, че той непрекъснато спори.
Ученикът избухнал и изстрелял:
-Това не е вярно! Аз никога не споря!
Гюрджиев казал:
-Изяснете си какво защитавате. Това може да стане ключът към познаването на себе си.

-Изяснете си какво защитавате. Това може да стане ключът към познаването на себе си.
-Изяснете си какво защитавате. Това може да стане ключът към познаването на себе си.
-Изяснете си какво защитавате. Това може да стане ключът към познаването на себе си.



Всеки човек има бутони, които не са част от него самия, но въпреки това той често най-яростно защитава. Дума, жест, навик, мирис, мелодия-всичко може да бъде бутон.
Хъбард казва, че любовта е два вида-истинска и бутонна. Истинската се среща много рядко и при чисти хора, останалата е бутонна-някой ти натисне бутон, ти решиш, че си влюбен, друг ти натисне бутон, ти започваш да го мразиш. На несъзнателно ниво. Независимо колко довода аналитични можеш да извадиш.
Майка ти е имала конкретен жест да си оправя косата. Момичето ти има същия жест и ти вече си влюбен в него. И даже и господ няма да те убеди коя е истинската причина за влюбването.
Някой мъж пуши определени цигари, които е пушил баща ти-ето ти голямата любов.
Най-силните бутони, които присъстват у всеки човек, е чувството за изключителност, важност и значимост. Тези бутони са почти стопроцентов успех за натискащия ги. Та кой не обича да е специален?
Темата с бутоните е добре застъпена в сциентологията. Снощи едитирах един буклет, който ще излезе скоро на български. Ето какво правят хората с бутоните:

Ще откриете, че хората имат определени неща, които ги карат да реагират по някакъв начин. В сциентологията наричаме това бутон: съобщение, дума, фраза, тема или област, която причинява отклик или реакция в индивида.

Например треньорът казва на студента нещо като: „Имаш големи уши.“ Студентът реагира чрез неконтролируем смях. Треньорът по такъв начин открива бутона за този студент. Това е преследване на бика.
................
Бутоните при студента могат да се намерят и натискат твърдо, докато спрат да предизвикат повече реакция. .....
Студентът приключва, когато може да присъства спокойно, без да бъде отхвърлен или объркан, или предизвикан да реагира по някакъв начин на нещо, което треньорът казва или прави.


...заради цвета на житото...


Тема Re: Бутонитенови [re: Kaлu]  
Автор Crony ()
Публикувано30.09.03 20:48



Интересно е това, което си написала :).И все пак, коя според Хъбард е истинската любов, а не бутонната. Излиза, че когато спрем да реагираме на каквото и да било, тогава трябва да я изпитаме. Но спрем ли да реагираме, за мен това ще означава, че сме спрели да чувстваме. За каква любов може да става дума :)?
П. Дако казва, че любовта е преди всичко търсене на прилики у другите със самите нас(най-общо казано), с нещата които са ни харесвали и ни харесват и т.н.
За останалото мога да се съглася, че ако ни нападат(натискат някакъв бутон), първата ни реакция е да се защитим. Сега пък друго ми хрумва. Значи ли това, че трябва да се лишим от инстинкта си за самосахранение(дори когато става дума за съхранение на Егото, а не на живота ни), за да се освободим от бутоните :)?

Ще разчупиш ли черупката?

Тема Re: Бутонитенови [re: Crony]  
Автор KaлuМодератор (vital)
Публикувано30.09.03 21:46



Хъбард не говори много за любовта, просто не натиска тоя бутон прекалено.
Ето ти друг пример за бутон-свободата. Изглежда в последните векове свободата е вкарана като бутон и всеки го натиска, когато му трябва нещо. Рекламите всички натискат бутони. Първо ти се внуши някаква идея и после някой започва да я използва като бутон. Свобода или смърт и айде после рекламите или политиците или учителите. Свобода, та свобода...Хъбард казва, че винаги има баланс между пречки, свобода и цели.
Абсолютна свобода няма, обаче човек се втренчва в един вид свобода и изобщо изключва да гледа всички останали сфери в живота си, където свободата е очевадно намалена.
Демокрация е също дума-бутон.
Много са, силни са.....
Това, което казва Дако, си е набор бутони. Много са малко хората, които изобщо могат да го осъзнаят.
Нищо не мога да те посъветнвам-освен да бъдеш нащрек. И да бъдеш честен към себе си.
Нищо че е болезнено, ама...трай бабо за хубост.

...заради цвета на житото...


Тема Re: Бутонитенови [re: Kaлu]  
Автор Crony ()
Публикувано30.09.03 22:14



Кали,слънчице,дай да караме по ред. Кажи ми първо за любовта ;).Как да разбирам това,че "Хъбард не говори много за любовта, просто не натиска тоя бутон прекалено"?!Ами това е основното нещо,което когато ни липсва загиваме,или когато го има се раждаме:).
За свободата предлагам да обсъдим отделно,но ако може собствените си мисли, а не тези на г-н Хъбард.Не,че не ми е интересен,но не мисля,че е единствения авторитет прозрял някакви "истини" :).

Ще разчупиш ли черупката?

Тема Re: Бутонитенови [re: Crony]  
Автор KaлuМодератор (vital)
Публикувано30.09.03 22:32



Их, умрем да съм слънчице-стопи ме и ми натисна рой бутони.
За любовта Хъбард говори, но не му е това целта. На принципа е, че като махне бутоните, енграмите, аберациите и прочие нечистотии, любовта сама ще си намери пътя. Няма защо да се втренчва в нея. Не е ли прав?
Впрочем аз нерядко пиша за егото-и това си е мое прозрение-то е като коричка на рана, напразно се опитваме да го махнем, защото то пази нещо, което още не е готово да го види слънце. Вместо да чоплим коричката, по-добре да се справим с раната и тогава коричката сама пада.
Та така и с любовта-знаеш ли, че аз допреди 1-2 години не смеех да обичам? И знаеш ли защо-защото инстинктивно усещах, че тази енергия ще ме разруши, не съм готова за нея....
Защото винаги съм знаела по усет какво е любов, но никога не съм била готова за такъв силен поток.
Ако не си готов, ако не си си подготвил телата-енергийно, нам си какво, ако не си чист-любовта те унищожава и разрушава...тия знания впрочем ги има из източните мъдрости.
И Пепси каза нещо подобно за първата чакра-да не я пипаме (беше по повод рейкито), щото ако я отворим, преди да сме готови, силната енергия унищожава старото егоистично съзнание, а новото още не сме изградили....та с всичко е така.
Първо изграждаме себе си, а има много, което да изграждаме. А после вече се кефим на новите вибрации, които вече не ни разрушават.
Изграждаме и чистим.
Оная хубава книга, дето дадох линк към нея в Знаците-и тя това казва-ако не си чист, не те пускат или сам не се пускаш, защото се самосъхраняваш.
...мдааа....отплеснах се...

Ошо някъде казваше, че най-дефицитната стока на запад е любовта и ако искаш да владееш, трябва да излъчваш любов. Значи човекът правилно си е развил втората чакра и си я използва много мръснишки.

А за свободата моята идея е подобна на неговата. Като се вгледаш всяка свобода си има цена и тази цена е пречка.

...заради цвета на житото...


Тема Re: Бутонитенови [re: Kaлu]  
Автор ssonia (амазонка 0,1)
Публикувано30.09.03 22:47



Защо пък бутоните важност, значимост и т.н. да са най-силни и да присъстват у всеки?
И всъщност, последователите на сциентологията докъде стигат, когато са обезбутонени? Интересно е да се разбере конкретен случай с такъв човек.



Тема Re: Бутонитенови [re: Kaлu]  
Автор Crony ()
Публикувано30.09.03 22:54



Е как си ги редим сега такива, а?!Така ги пишеш, че хем да се съгласявам,хем и нЕкои възражения и съображения да изкажа.Кеф ми е да си приказваме така ;))).Според мен любовта е обсебващо чувство(потока е силен и увличащ ;))),но никога не може да разрушава, може само да гради.Ако случайно не може,значи не е ставало дума за любов :).
Ох,пиши ги по-кратки, че губя нишката :).Дай да си бъбрим като приятелчета, щото "речите"(не че не ми е интересно да чета какво пишеш) ме расейват и уморяват и не смогвам да отговарям на всичко :).

Ще разчупиш ли черупката?

Тема Re: Бутонитенови [re: ssonia]  
Автор Crony ()
Публикувано30.09.03 23:15



Абе няма майтап.Кали(или Хъбард) е права.Ето, че и ти веднага подскочи.Не си ли забелязала,че на нещо реагираме особено бързо и остро :)?Даже рефлекторно.

Ще разчупиш ли черупката?

Тема Re: Бутоните [re: Crony]  
Автор ssonia (амазонка 0,1)
Публикувано30.09.03 23:23



не подсачам, просто се включвам, тъй като съм косвена причина за пускане на темата



Тема Re: Бутоните [re: ssonia]  
Автор Crony ()
Публикувано30.09.03 23:47



Кажи каква косвена причината си,че иначе аз ще продължа да си говоря "по-принцип",а това ще е твърде различно и естествено неточно ;).

Ще разчупиш ли черупката?


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.