Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:37 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Силата на думите  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано16.09.03 18:20



Човек опознава света по два начина-директно и непосредствено или чрез думите на други, познали нещо преди него. Когато използва думите, те пренасят не само информацията по същество, думите пренасят и собствения си смисъл, смисълът, който приемащият някога е вложил в тях.
Направих си един експеримент скоро...
Хъбард казва, че всичко опира до конфронтацията. Когато не можеш да конфронтираш нещо, то спира да съществува за теб, игнорираш го, правиш се, че го няма.
Тогава вниманието се хлъзва по онова, което не можеш да конфронтираш, и се спира на съседната дума...в случая говоря за думите. Пример-черна котка. Човек тобкова мрази черното, че когато чете това съчетание, изобщо не може да конфронтира думата черно и вниманието му се удря в думата котка. В резултат на което той започва да мрази котките!
Та скоро се замислих за думата пари. Дали проблемът е в парите точно или в някоя съседна на тях дума. И започнах да задавам въпроси на познати как се сдобиват с пари.
Получи се интересен резултат.
Един ги печели и играе тото, разчита на късмет и, ако му дойдат, му идват в големи количества. Ако не дойдат обаче, остава задълго без пари.
Друг ги изкарва-това значи, че винаги има, но толкова, колкото едва да стигнат-защото има толкова пари, колкото собствени усилия влага в тях.
Трети ги получава-изобщо и не свързва в съзнанието си собствената си работа с имането на пари. Работата на една страна, а парите-колкото му дадат.
Та-проблемът в повечето случаи не е в думата, която ни тормози, а в някоя съседна.


Кой как се сдобива с пари?

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: Силата на думитенови [re: Kaлu]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано16.09.03 22:40



Аз от съседа, правилно си забелязала.
Ам птиците, кой ги храни, кой ги облича....птиците, ония малките , а ние скъпо купените Неговите подобия.
Аз че не съм просветлен не съм, но ти сляпа ли си Кали, този наш български народ кой го храни с тази безработица и с тез управници и колите вървят не спират...и никой не работи, а египтяни, римляни без напреднали технологии, комбайни и таксита как са се изхранвали...хляба в Рим е беше без пари си спомням...парите не са нужда Кали, страст са...ей да са таковам и глупака ..за туй нямам пари аз
Парите ме тормозат.....еййй като казах тормоз и се сетих че ти си преводач от руски, а славянския език е най стария вселенски....кажи де как се превежда това тормоз от руски.
Пък в библията пише, че парите спират развитието ни?
Стремежът към тях ни правел много живи и подвижни, мислещи и рационалнинадминавали сме си възможностите понякога и сме стигали до невероятни науки и мъдрости
Мързелът пък бил спирачка за парите, но пък правил от хората рационализатори
Аз не мряза котките Кали

^Не е важен факта, а отношението ни към него!^


Тема Re: Силата на думитенови [re: ПЪTниk]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано17.09.03 20:33



Птиците не боравят с думите и това им е спасението.
Ние обаче боравим непрекъснато с тях. И именно те ни вкарват в капан. То добро без зло няма.
Думите са заразни, не го отхвърляй с лека ръка. Опитай да си поиграеш с думите, обаче всяка една дума-една по една. Не наборът от думи като изразяване на някаква концепция, а думата отделно с всичките и концепции.
Просто се спри на думата, която за теб изразява начина на сдобиване с пари, и помедитирай върху нея-какво означава, как я чувстваш, опитай вкуса и. Ще бъдеш учуден....аз също бях, но ми трябваше много време да превъзмогна идеите си, че не ми трябва думата отделно, щом знам концепцията.
Всяка една дума ни програмира...

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: Силата на думитенови [re: Kaлu]  
Автор Kpъr ()
Публикувано18.09.03 00:52



според потребностите ("комунизъм"),
или заради глад/инерция - натрупване ("капитал")



Тема Re: Силата на думитенови [re: Kaлu]  
Автор Crony ()
Публикувано18.09.03 08:56



Кали,интересно е това,което казваш.Още преди да имам идея даже за това, "опитвах думите на вкус".Това си е моя игра от дете :).Но знаеш ли какво ми се е случвало при тази игра?Обикновенно загубвам смисъла на думата:)).Доста по-късно разбрах,че всъщност те(думите) са само наша измислица.Термини, в които обличаме илюзиите си.Така че те могат само да ги подхранват или унищожават.Но информация могат да носят само такава, каквато ние сме вложили в тях. Та по този повод си мисля,че концепцията,която съзрем в една дума ще бъде само тази, която нашето въображение е вложило в нея.Може би "поевропейчената"(пригодената за нашия "предметен",овеществен начин на мислене) медитация изисква (препоръчва) визуализация,но все си мисля, че истината не се крие нито в думите, нито в предметния свят,който е в представите ни само.За това и будистката медитация е съвсем различна.

"Само този, който носи хаос в душата си, може да роди танцуваща звезда" F. Nietzsche


Тема Re: Силата на думитенови [re: Kaлu]  
АвторHямчo (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 09:44



От както се заиграх с думите млъкнах... сега не мога да проговоря...



Тема Re: Силата на думитенови [re: Crony]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано18.09.03 22:53



Остави общите приказки-кое важело и кое не и кое било истинско.
Да, прав си, че думите носят само онова, което сме вложили в тях.
Точно това беше смисълът. И още нещо-това, което носят, ни влияе непрекъснато на подсъзнателно ниво или на несъзнателно. И ни влияе до степен да променя хода на живота ни.
Това исках да покажа-съвсем практически. А не да философствам за какво представляват те или каквото и да било друго.
Хъбард има много здрава философия-хамериканска. Истина е онова, което работи. И което е полезно.
Та възприех я от него....дай да видим до каква степен сме се самозаразили с тия думи и да се чистим. Който иска де. Който не-да си виси в облаците.
Между другото-книгата, която пуснах на руски, още не съм я прочела, но мернах един интересен текст-за развитието на осъзнаването. Че преди да си се вместил в битието и да си постигнал добър живот, не можеш изобщо да вървиш нагоре...тоя етап не може да се прескочи.

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: Силата на думитенови [re: Hямчo]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано18.09.03 22:54



Е разгеле.

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: Силата на думитенови [re: Kaлu]  
Автор Crony ()
Публикувано18.09.03 23:42



Понякога си много рязка.Направо акъла ми изкарваш. Трябва ми време за да разбера,че не ми се караш и надявам се нямаш лоши чувства към мен :).
За жалост американския прагматизъм ми е чужд и не знам дали някога ще мога да го усвоя. Някак безинтересно и нелепо ми изглежда да се живее само за ползата.В такъв случай много неща от живота ни се обазмислят.И то такива, които мисля, че развиват точно духа ни.Например изкуството.Какво казват американците за ползата от изкуството?

И един страничен въпрос,ако може:).Би ли ми препоръчала един свестен електронен речник(руско-български),че аз си купих този на "Полиглот" и само си късам нервите с него.

"Само този, който носи хаос в душата си, може да роди танцуваща звезда" F. Nietzsche


Тема Re: Силата на думитенови [re: Crony]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано18.09.03 23:54



Съжалявам, че съм ти се сторила рязка.

Някак безинтересно и нелепо ми изглежда да се живее само за ползата.

Тая думичка само....защо когато човек отвори дума за ежедневието и все ви изглежда рязко и скучно? Няма нищо друго, освен тук и сега-нали така?
А тук и сега е само ежедневието.
Парадоксална магия чете ли? В безкрайността ни трябват качества, но тях можем да изковем САМО в ежедневието.
Това е всичсо. Ежедневието е класът, курсът, урокът. Не се измъквай от него. Който не научи сметките 2+2=...не му се дават логаритми.
Разбра ли ме?
Единствената битийност, която имаме и която може да ни промени, е тук и сега. Това, което окултистите правят, е просто бягство с високи химери...

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.