Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:28 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За ума и мъдросттанови  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано09.03.03 11:52



Снощи пък гледах филм за някакво американско момиче, което беше умствено недоразвито, но много добро и светло същество. Водеше се втора категория човек, учеше в някакъв помощен клас, стана спортистка и спечели разни медали на световни първенства за неразвити.
Пълно с доброта, събра пари със собствен труд, за да влезе отбора му някъде си, после се оказа, че отборът ще влезе с нейните пари, но нея няма да я вземат, защото е в помощен клас, а не в редовните класове и всички останали момичета грозно и се хилеха и самодоволно казваха, че винаги са знаели, че тя няма да влезе, но са я използвали да им събере пари и прочие...
Та и по тоя повод много се размислих. Какво значи умствено неразвит-човек, който не може да покрие някакви тестове за интелигентност ли? Там с разни цифри и чертички?
Това момиче притежаваше вродена мъдрост и доброта, точно това момиче беше интелигентно. Защото интелектът е не само ум, а и способност да прилагаш това, което имаш и то така да го прилагаш, че да помагаш и на другите.

Защо обществото се води от фалшиви ценности? Филмът беше за успеха на човек, по рождение инвалид, т.е. с ниски умствени способности. Филмът показа как такъв човек може въпреки всичко да успее.
Аз обаче си зададох друг въпрос-а не е ли точно този човек истинският човек?
А останалите втора категория и недоразвити. Защото какво като имаш акъл, ако го използваш само за себе си или срещу другите?
Момичето беше просто различно, но в случая не беше различно от стадото, а беше пред стадото.
Кога критерий за качество ще стане вродената мъдрост и доброта?
Когато човечеството накрая осъзнае приоритетите и ценностите си. И тогава този филм няма да бъде филм за втора категория човек, а филм за истинския водач на интелектуалното, но неинтелигентно човечество.



Тема Re: За ума и мъдросттанови [re: Kaлu*]  
Автор Serenity (ведра)
Публикувано09.03.03 12:30



:-) Мисля, че ясно Кали, че натрупаната много информация сама по себе си не прави човека интелигентен. Много хора трупат самоцелно информация, само за да обслужват и избиват комплексите си за малоценност.
Това не означава, че съм против събирането на знания и опит. Напротив, смятам, че човек трябва да е любознателен и любопитен за всичко, което го заобикаля, за всичко, което е натрупано до сега като информация. Но тези знания трябва да се използват за самоусъвършенстване, за търсене на истината за предназначението и присъствието ни в битието. А то е да бъдем полезни. Няма значение, че то може да изглежда съвсем мъничко и несъществено в очите на някого. С всяка своя дума и с всяко свое действие ние променяме нещо в света, в който живеем, и го правим по-добър или по-лош, според избора си :-)). Тогава информацията и опита изпълняват истинското си предназначение. Ясно е, че повечето знания може да облекчат битието ни. Това, което аз мисля, че е по-важно е, че информацията съществува не за да обслужва Егото и битовото ни ежедневие. Тя трябва да храни духа ни, да го прави по-жив и действен, и тогава ставаме по-мъдри и се приближаваме до истинската си същност ;-)).
Тези хора(като това момиче, за което говориш) са по-необременени с факти и условности между които се лутаме и пресяваме непрекъснато и за това може би по-бързо и лесно стигат до истинската си същност и предназначение :-))).

Чувството е езикът на душата


Тема Re: За ума и мъдросттанови [re: Serenity]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано09.03.03 12:58



Така е, ама аз говорех за друго.
Говорех затова, че човечеството си прави кумири и тези кумири са които го влачат надолу.
Ще дойде ли ден в кумир да бъде издигната мъдростта? Има ли училище по мъдрост някъде?
Има по мениджмънт, математика, езици, магия даже, спортни...има ли училище по мъдрост?
А има ли професия мъдрец примерно, колкото и смешно да звучи на пръв поглед?
Защо се счита, че мъдрецът трябва да си трайка нейде из горите тилилейски, иначе не е мъдрец. А светът се управлява от магнати, скрити зад пионки-политици.
Няма ли мъдростта да се издигне на пиедестал и хората да изберат мъдреците за управници и водачи?
Ето това момиче от филма е истински мъдро, а целият филм е пропит с идеята, че то си е второ качество човек, защото няма умения да зубри информация.
Филмът имаше добро внушение, но само на пръв поглед. На дълбоко ниво си е пак маипулация-човек, който не може да зубри инфо, е второ качество. А мъдростта е само едно обикновено качество, а не единственият бисер, който може да спаси човечеството.
Ние дотолкова сме потънали в тия манипулации, че изобщо вече не ги забелязваме.



Тема Re: За ума и мъдростта [re: Kaлu*]  
Автор Serenity (ведра)
Публикувано09.03.03 13:35



:-)))) Гледала си вероятно филма с "черните очила". Аз пък съм мислила, че тези филми ги правят именно за да подчертаят, че тези хора не са второ качество, че са много повече хора от тези, които могат да трупат инфо и т.н. Не, че трупането на информация е нещо лошо.
Колкото до култа към мъдростта, ами аз отдавна тайничко си мисля, че света след "златния телец" е тръгнал в съвсем друга(неправилна) посока и още не се проумява факта, че трябва да се събира това, "което молец не го яде и ръжда не го хваща". Все пак не губя надежда :-)), напротив. Все повече срещам хора, които трупат мъдрост, и за които материалното(властта и парите) не е самоцел, а само резултат от желанието и усилието да се самоусъвършенстват и да бъдат полезни.
Всъщност май в това се състои мъдростта, да полагаш ежедневни усилия по всякакъв начин да усъвършенстваш духа си. Не само с методи, събиране на информация, и обменяне на опит, но и с много труд за себе си и за другите, широко отворени очи за красотата, добри чувства и мисли, и отдаване, а не очакване за получаване.

Чувството е езикът на душата


Тема Re: За ума и мъдросттанови [re: Serenity]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано09.03.03 14:24



Значи мен почна да ме дразни именно подчертаването, че тези хора не са второ качество. Подчертаването вече значи, че те се смятат за второ качество. Подчертаването е утвърждаване първоначално на обратното. Ако го нямаше утвърждаването, нямаше да има нужда от потвърждаване. Не знам дали ясно излазих тънката манипулация, която се прави с нас...
А иначе-бе наистина питам що няма професия мъдрец. Примерно. Или учител, ама истински учител, а не такъв, какъвто ти пълни главата с инфо и излиза от час да клюкари с останалите прическите на ученичките примерно.
Къде са тия хора-духовни учители, водачи, адепти или както искаш, така ги наречи? Продават дамски превръзки с крилца? Или произвеждат маргарини Белаа-по-добрият маргарин. Или нещо друго...
Творци-творците ни се правят на учени и репресирани и висят из кафенетата.
Аз честно казано рядко виждам духовен българин по телевизията примерно.
проф. Пантев
Радой Ралин
Божидар Димитров
Ахмед Доган

Не знам, хайде всеки да си каже кого смята за духовен из нашите родни величия...



Тема Има си и такова училище Кали.нови [re: Kaлu*]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано09.03.03 14:28



Просто питай "Светлина в мисълта" или "Лъчезарна".

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: За ума и мъдросттанови [re: Kaлu*]  
Автор Serenity (ведра)
Публикувано09.03.03 15:11



:-))) Аз няма как конкретно(с имена) да ти кажа кого смятам за Учител, защото това за мен може да бъде всеки човек, който успее да се докосне до моята същност и да ме учи не само с думи, а и с душата си и най-вече с примера си. Защото иначе си се превръща точно в тези даскали, за които говориш, и които само "снасят" информация и нищо повече.
А тези, които си изредила не бих казала, че отговарят на представата ми за мъдреци и учители(еле пък А. Доган). Те са си просто добри професионалисти, нестандадртни личности, убедителни в атрактивния си изказ. Вероятно мненията им съвпадат с твоето, за това и ги харесваш ;-).

Чувството е езикът на душата


Тема Re: За ума и мъдросттанови [re: Serenity]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано09.03.03 15:51



Говоря за духовни хора. А всеки духовен човек е учител в някаква степен.
Хайде, кажи сега ти няколко духовни българи, независимо дали мненията им съвпадат с твоето, или не.
Например от политиците освен Доган, ми харесват Първанов и Софиянски-смятам, че имат достатъчно духовност, за да разбират и играят на принципа на четирите динамики, посочен в закованата ми тема.
Много умно говори и Любен Дилов-син. И Слави ми харесва.
Не става въпрос за мое мнение, дтава въпрос за нещо като здрав разум, като умение да не режеш, а да се грижиш за клона, на който седиш. За изказвания, които показват човечност примерно...

И все пак аз не смятам, че примерно учители по физкултура трябва да има, а учители по култура и духовност-няма нужда. И всеки да се оправя сам.
За физическо здраве рецепти всякакви. А за духовното-кой има пари, да си купува книги и да си чете...и в резултат децата по нет-кафетата и дискотеките примерно.
Добре де, кажи кои за теб са свестните българи, изброй поне чяст, няколко имена.



Тема Re: За ума и мъдросттанови [re: Kaлu*]  
Автор Opo (бългarin?)
Публикувано09.03.03 16:37



Светът никога не е оставан без духовни водачи и учители. Те не работят в системата на образованието. Защото там са догмите и ограниченията. А те са освободени от тях. Кришна казва на Арджуна: / в "Бхавагат Гита"/ "Всеки път, когато религиите започнат да бележат упадък - ще се появявам отново и отново в човешко тяло, за да възстановя нарушения баланс!" Това естествено не бива да се приема буквално - Я Кришна се е преродил отново! Не! Месиите не идват да отрекат този свят и Светът на Мая. Те не влизат в конфликт с него. Те просто разкриват онзи другият Свят. На Истината. Забравеният, игнорираният, дори отреченият Свят на Истината. Който не е навън в този свят с всичките му форми на дейност, радости, болки, скърби, мимолетни удоволствия, амбиции, разочарования, зависти, злоби, вярвания, борби и т.н. и т.н. Но .....светът не ги приема....Гони ги и ги убива.......Защото се чувствува застрашен. Правителствата се чувствуват застрашени:
- " Как? Някаква сила над нас? Нещо по силно от нас и.....нашето супермодерно въоръжение и велика финансова мощ? Не! Да се унищожи! Веднага! " И.....месиите се раждат на скрити места....../ напр. в обори....Христос/ ЗАЩОТО ТЕ НЕ ИДВАТ ЗА ВСИЧКИ ! ТЕ ИДВАТ САМО ЗА ГЛАДНИТЕ И ЖАДНИ ДУШИ ! ЗА ТЕЗИ ДУШИ, КОИТО
СА ОТПРАВИЛИ СВОЯ ЗОВ ЗА ПОМОЩ........Не за всички!
Истината не е в този свят отвън. А вътре в нас! Във всекиго от нас - без изключение! И тук настъпва най-големият проблем!
Поради невероятното нашествие на лъжеучители и гурувци....хората са станали скептични. Не вярват. Обезнадеждени са. И когато дойде Истинския Учител и каже ясно и точно: "Това, което търсите отвън е вътре във вас и....аз мога да ви го покажа!" И го прави ГРАТИС. И го прави без четене на книги и учения и без религии и догми и философии.....Но много хора са скептични. Ето членовете на този клуб напр. и клубовете "Йога" "Окултизъм" "Ошо" "Метафизика" и др. Те са прочели толкова книги....водили толкова много дебати, спорове и др. и главите им са запушили от всякаква информация в областа на "Търсенето на Истината" че биха дали мило за драго да престане тази агония на търсенето и....най-накрая да намерят търсеният Мир и Любов и Спокойствие.....
Но, когато се появи някой и заяви: - Вижте, аз намерих човекът, който ме спаси от вашата агония! показа ми как да влизам в Истинското Себе си и от много години аз живея в мир със Себе си и всеки ден изпитвам тази Благодат, тази дълбока вътрешна Радост от Живота....чувствувам се изпълнен с онова светло Чувство, което не мога дори да започна да ви описвам...защото думите са слаби и немощни. И вие можете да получите Ключът към Само-Познанието, както милиони хора по света и да си промените живота към радост и задоволство отвътре... Мнозина ще се стреснат и....отдръпнат: - Това не може да бъде! Ми....ако намеря това вътрешно задоволство как ще влизам пак в любимия ми клуб и водя тези безконечни дебати за Истината......Хм. Как ще говоря за "процесинга" на хората.....Ще си загубя "водещата роля" в клуба....Хм....не ми харесва....

"Разменяй, а не отменяй становища!"
"Глупостта е сляпа за своята глупост"
( Oro )


Тема Re: За ума и мъдросттанови [re: Opo]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано09.03.03 18:22



Учителите се появяват тайно или явно, вършат някаква работа и си заминават.
Кучетата си лаят, керванът си върви, Орко.
За кервана ми е думата.
Докато децата се учат как да поемат информация и колкото повече информация поемат, толкова по-умни ги изкарват....
Докато в ценностната система на човечеството умен значи фрашкан с информация и конкурсите от рода на "Стани богат" са повече, отколкото конкурси "Как да живеем в хармония"...а има ли изобщо такива?
Докато в училище се изучава, че човек е тяло и умира един ден...
Докато моралът се свързва с остарели библейски заповеди, които се подритват...

За какви учители говориш ти? За ония, които седят по пещерите и създават тайни общества и техни ученици се разхождат из нета да подмятат и да ги крият в тайна като теб ли?
Това ли трябва да бъдат учителите?
Та не е ли вярно, че детето се възпитава, докато може още да лежи напряко на детското креватче? Или първите седем години?
Кого възпитават твоите учители?

Айде мисли малко по новому, де! Как се възпитава човечеството, това мисли, не мисли за слизащите учители. Какво направи Христос за 2000 години, колко промени човеците?
Ама ако слезе сега, сигурно ще измисли поне по-добър начин с тия възможности на разпространяване и интернет.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.