Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:28 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Източната езотерика  
Автор Crazy Wolf (непознат )
Публикувано27.03.02 01:17



Прави ми впечатление, че повечето коментари се отнасят до западния окултизъм.
Какво ще кажете за източните езотерични школи - те, най-малкото, са с поне 2000 години по-древни...
Например, Индия, Китай, Тибет, будизмът, тантра, суфите, дао.
Споделете вашите предпочитания за книги и традиции.
Мангалам!



Тема Re: Източната езотериканови [re: Crazy Wolf]  
Автор P.R.N. (член)
Публикувано28.03.02 22:50



Европейският окултизъм е поне толкова стар, колкото и азиатския. Факт е, че по Средиземноморието е имало изобилие от окултни школи, привнесени от древен Египет и разцъфтяли впоследствие в т. н Мистерии. Факт е, че зараждащата се войнствена църква е унищожила цялото това наследство някъде през 3-ти и 4-ти век.
Съмнявам се, че на български има литература по въпроса. На английски има изобилие от книги по въпроса.
Например, срината със земята е била древната идея за Логоса, която е приблизителен еквивалент на индийската адвайта.
Истинско чудо е, че езотеричните школи са се запазили на Изток. В момента на Запад има много просветлени учители от европейски произход, които обаче са издънки на източните учения и школи. Местната автохтонна традиция е отдавна угаснала. Навремето събирах ревностно информация за красивите ритуали и митове на древността, обаче скоро установих, че без линия от живи учители, които да предават искрата на просветлението, събраното става нещо като етнографска колекция.

Иначе фаворитът на източните учения за мен си остава адвайта-веданта - перлата на езотеричния Изток.
И в момента адвайта има линия от живи учители, която е просто брилянтна.
Друг е въпроса, че западните адепти на адвайта често изопачават учението в полза на рационализациите и мързела си. Ама сега не ми се впуска в нашумялите дебати за мястото на адвайта в спиритуалния растеж.
Ошо, един от най-големите майстори някога живяли, не застъпва много адвайта (с редки изключения), давайки си ясно сметка за очите, които може да извади това иначе съвършено учение.
Учениците му обаче, някои от които в момента са просветлени учители, навигират доста безстрашно в тези води.



Тема Re: Източната езотериканови [re: P.R.N.]  
Автор Crazy Wolf (непознат )
Публикувано29.03.02 02:54



На български определено може да се намери литература за митраистките мистерии в българските земи (за съжаление, по-голямата част е ограничена в областта на археологията), както и за дионисиевите мистерии. Фол има доста интересни изследвания, граничещи с езотерика. А и чувството му за хумор е завладяващо.
Нещо малко архаично, но все пак любопитно, е "Мистериите на Митра" от Франц Кюмон - излезе на български преди няколко години.
Знам че се подготвя нещо и за Елевзинските мистерии от афвотр от френската школа, но кога ли ще излезе... същото важи и за отдавна готовия превод на Хермес Трисмегист на български...
Едно от любимите ми изследвания е "Митра и Заратустра" от Шарл Отран - същко я има на български, интересни идеи, с твърда корица... не знам дали все още се намира на пазара...
Относно Изтока - интересите ми са насочени главно към тантра (будистка, т.е. Тибет и индуистка), дао и дзен.
Мангалам!



Тема Re: Източната езотериканови [re: Crazy Wolf]  
Автор P.R.N. (член)
Публикувано29.03.02 03:17



Има една книга - "Исусовите Мистерии" ("The Jesus Mysteries") - в нея се правят интересни връзки между всички мистерии по средиземноморието - Митраистки, елевзинските на Деметра, Дионисиевите, тези на Адонис, Бакхус и Серапис. Много е интересна, разглежда значението на всеки символ в ритуала на Мистериите. Това хвърля светлина и върху доста детайли в евангелията. Писмата на Павел също звучат в унисон със символиката на мистериите. Смята се, че той е бил йерофант в мистериите на Серапис.

Мистраистката мистерия е добила голяма популярност в Римската империя - привнесена е от войниците, връщащи се от Ориента. Подземен Рим е пълен с митреуми. Има такъв и под старата Сан Клементе, където е гроба на Кирил.

Нищо не знам какви мистерии са били популярни по българските земи. Орфически? Дионисиеви? Направи ми впечатление снимката на конска амуниция от село Летница в една Оксфордска археологична книга - беше категоричен символ на свещения брак (йерогамия) от мистериите. (Този символ го има и в християнството - особено е подчертан в апокрифното евангелие на Тома.)

Според мен, тантра дао и дзен доста си приличат. Сараха и Тилопа спокойно могат да бъдат даоисти или дзен майстори. Не мога да открия някакви кардинални различия. Дори между хиндуистката и тибетската тантра. Със сигурност има такива, но на мен не са ми ясни.
Ако можеш да ме осветлиш по въпроса, ще ми е интересно да науча нещо.



Тема Re: Източната езотериканови [re: Crazy Wolf]  
Автор voin na svetlinata!!!Модератор (духовен екстаз)
Публикувано29.03.02 09:57



Ti utseli slaboto mi mesto, mnogo sam newej po otno6enie na izto4nite praktiki....
wse pak mi dopada DAOSKATA filosofiq i mi hareswa knigata "Dao i darwoto na jivota" ot Erik Iudlaw, poneje prawi srawnenie mejdu Kabala, Dao i 6amanizma... mnogo e iaka i ima mo6tni daoski i kabalisti4ni tehniki...
Mantak 4ia sa6to mi dopada kato u4itel, samo 4e za sajalenie pi6e prekaleno mnogo za postigane na fizi4esko zdrawe, a moite tseli sa malko po duhowni...
Na teb, koe ti dopada na Iztok?

Доброто е семе на щастието, както злото - на страданието!


Тема Re: Източната езотериканови [re: Crazy Wolf]  
Автор CEKTAHT (Отсъстващ)
Публикувано30.03.02 12:15



погледни новата ми страница.....опитах да представя част от Източния окултизъм , но много малка за съжаление



"Животът и учението на учителите от Далечния Изток" е любимата ми книга
за мен е "КНИГА НА КНИГИТЕ"....



Тема Re: Източната езотериканови [re: Crazy Wolf]  
АвторДзyCънЛи (Нерегистриран)
Публикувано30.03.02 14:15



Скоро започнах да се интересувам от Дао и съм много неориентирана. Ако можете да ми помогнете с информация за заглавия на книги и всякакви източници, ще бъда много благодарна! За всеки случай си оставям мейл-а kopche@vega.bg



Тема Митра...нови [re: P.R.N.]  
АвторCrazy Wolf (Нерегистриран)
Публикувано30.03.02 23:01



В България е един от трите най-големи митреума в Европа. Вторият е в Германия, а третият - не помня...
Орфическите и Дионисиевите мистерии са популярни сред траките, най-малкото и двамата, както и Бендида имат тракийски произход.
Относно тантра, дао и дзен не мога да коментирам, тъй като темата е океан..., пък и на български има не малко литература:
За индуистка тантра - коментарите на Ошо (Книга на тайните), за сексуалните аспекти - Тантра от Марго Ананд и Скъпоценност в лотоса от Бодхи Авинаша.
За будистка тантра - Въведение в тантра от Лама Йеше и поне още 20-30 други тибетски книги, както и беседите на Ошо върху Тилопа и Сараха
За дзен - Дзен тренинг от секида, Дзенски трактати, Дзенските коани (Желязната флейта), Олтарната сутра на Хуйнен...
За дао - Даоистка вътрешна алхимия от Джао Бичън, книгите на Мантак Чиа, преводите на Лаодзъ и Джуандзъ, макар и от руски, коментарите на Ошо върху Лаодзъ...

Мангалам!



Тема Даоистка литературанови [re: ДзyCънЛи]  
АвторCrazy Wolf (Нерегистриран)
Публикувано30.03.02 23:10



Даоистка вътрешна алхимия от Джао Бичън (изд. Шамбала)
6-7 практически книги от Мантак Чиа (изд. Одисей)
Даоска йога от Валери Иванов (изд. Шамбала)
Дао на трите съкровища, том 1-3 от Ошо (изд. Одисей)
Древнокитайски мислители - съдържа частични преводи (от руски) на "Даодъдзин "от Лаодзъ и Джуандъ (препоръчвам изданието на "Лик" - макар и от руски, поне преводът е направен от преподавателка по китайски език - Бора Беливанова, докато другите издания, също в превод от руски, са доста нескопосни - дори заглавието на корицата им е сбъркано).
Също така:
Идзин, Китайска книга на промените - превод и коментари на Щуцки (изд. Шамбала)
Идзин на Джоу Цунхва (изд Аратрон)
Идзин, гадаене с монети от Да Лю (изд. Шамбала)
Фун Шуй, предсказателна астрология от Такаши Йошикава (изд Шамбала)
Много други книги за Фън Шуй на издателство "Аратрон"
има също много книги на руски език, достъпни в България, по-специално:
Баопудзъ от Гъхун, един от най-древните даоистки алхимически трактати
Джан Бодуан и др.
повече инфо на моя e-mail:
crazywolf@abv.bg



Тема ++++нови [re: Crazy Wolf]  
Автор CEKTAHT (Отсъстващ)
Публикувано01.04.02 08:47



Дзен ум, Ум на начинаещ
Дзен и искуството на стералба с лък

УВОД В ДЗЕН БУДИЗМА - Д.Т. СУДЗУКИ
СЪЩИНАТА НА БУДИЗМА- Д.Т. СУДЗУКИ




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.