Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 05.05.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Да поговорим за медитациятанови  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано06.01.02 21:48



Винаги съм имал едно особено чувство за медитацията сякаш тя е не е за мен, че не е нещо нормално. Че не е чак толкова хубаво човек да се усамотява и да витае из разни въображаеми светове и т.н. Смятал съм, че тя не е нищо особено и не би допринесла с нещо в живота ми. Повтаряли са ми многократно, че е добре да се медитира и т.н. Сега аз пред вас ще разкрия и това, което открих за медитацията и последствията и за човешката душа. Тъй като знам, че повечето постоянни членове на този клуб не обичат да четат (дълги постинги), поне се надявам тези, които наистина ги интересува да го прочетат:

"Медитацията... Тя е основа на всички източни пътища за духовно развитие. Но какво представлява медитацията? Истината ви казвам: медитацията е изкуство да пребиваваш извън обществото, като едновременно се намираш в него; Това е способност да се разтвориш в Духа на Живота така, сякаш придобиваш истинска възможност да общуваш с Всевишния.
Но протича ли развитието на духовната тъкан при медитацията?
Човешката душа се развива само чрез действията на плътта. Кога човек придобива по-голяма сила: когато преодолява едно препятствие или когато го заобикаля?
Истина ви казвам: само в непосредствено преодоляване на всяка съблазън става пречистване на душата и увеличаване на духовната сила.
В състояние на медитация се уравновесява материалната енергия, чиито токове протичат в човешкото тяло по различни канали, което предизвиква уравновесяване и на психическата енергия. Това позволява човек да пребивава в своеобразно неутрално състояние, без да възприема никакви вредни въздействия. Но знайте: в това състояние от човека не се излъчва и топлина. Нима смятате, че вашият Отец ви е дал живот в плът, за да се стремите през цялото време да се откъснете от взаимовръзката си с тялото и заобикалящия ви материален свят? Плътта ви е дадена за да можете да развивате душата си. Защото напускайки тялото, душата прекратява своето развитие, въпреки че запазва някои свои качества и способността си да натрупва нови познания. Медитативното състояние, в което човек отначало се опитва да влиза от време на време, постепенно става постоянна форма на пребиваване. Такъв човек винаги ще бъде уравновесен, защото движението на Духа на Живота в него протича безупречно. Такъв чове все повече ще се отдалечава от чувството на страдание, което уж представлява важна основа за развитието. Но на кое развитие?
Страданието има две лица: страдание за себе си и страдание за хората.
Едното лице води до падение, а другото - до Възход.
От страданията човек може да се отдалечи или в състояние на най-дълбоко равнодушие, или целенасочено губейки всякаква вътрешна връзка както със заобикалящите го хора, така и със своята плът и нейните ценности, за което прекрасно помага медитацията. Тя позволява да се намираш сред хората и едновременно с това да отсъстваш. Но как тогава ще помогнеш на ближния си? И възможно ли е това, ако липсва способност за състрадание? Когато ваш близък се е превил под тежестта на непосилен товар и потърси подкрепа, разкривайки душата си пред вас, то, истината ви казвам, помощ може да му окаже само онзи, който поеме част от мъката му върху себе си. А тя вече трябва да се очисти с благодатната Влага, не само за да не навреди на вашата душа, но и да не се разплиска навън. С това ще съумее да се справи само онзи, който притежава необходимата връзка с Небесния Отец. Отсъствието на връзка с Бога прави човек слаб пред силата на мрака и на него му е крайно трудно да поеме чужда болка върху себе си. Защото натрупващите се в душата рани носят физически болести и чрез тях тъмнината принуждава човек да спре да прави добро.
За да очистиш и развиеш душата си преди всичко е необходимо да я разтвориш. Но колкото по-широко разтваряш душата си, толкова по-остро ще изпитваш болка за заобикалящите те. Отначало - за близките, след това за по-малко близките, след това за по-далечните, а накрая ще започнеш да преживяваш болката на счупеното клонче и безсмислено разрушения камък.
Движейки се по Пътя на Духовното Възхождение, е невъзможно да избегнеш тези страдания, но тях може да ги преодолее само вярващия човек. Съвременния човек не е осъзнал вярно понятието вярващ. В обществото дори се появи деление на "вярващи" и на "истински вярващи". Това не е правилно. Истината ви казвам, вярващ е този, който не отстъпва от вярата нито крачка, вършейки своите деяния. Другите "вярващи", които въпреки вярата си правят и по нещо благопристойно, са лицемери и най-големи носители на злото, тъй като именно те укрепват безверието.
Благодатта, идваща от Небесния Отец, неутрализира поетата от вярващия човек тежест и го прави способен да преодолява съблазните, като набира все по-голяма духовна мощ.
Да избегнеш удара - не значи да го преодолееш. Който избягва преодоляването на съблазните не може да придобие по-голяма духовна сила.
Пребивавайки в медитативно състояние в психическа уравновесеност човек запазва слабостта на душата си и нейната лесна уязвимост от камъните на мрака. Даже ако човек е установил и запазва прекрасна циркулацията на материалната енергия в тялото си и благодарение на това е разкрил свои допълнителни възможности, слабата му душа винаги ще излъчва слаба прохладна вълна. И ако отчетем истината, че у човек душата винаги властва над разума, разумът ще бъде подвластен на една слаба прохладна душа.
Девствена е Пътеката на Духовното Възхождение пред Лицето на Битието.
Товари с различна тежест очакват пътниците в преддверието на този Път. Тези товари не са носени досега и смирено очакват своите носачи. Силите им не винаги съответстват на избрания товар. Нещастните не осъзнават, че Господ наблюдава не широтата на възможностите, а усърдието, с което се носи предначертания товар. Какъв е смисълът да се заемеш с много неща и да не ги изпълняваш достойно?! Такъв носач ще бъде подвластен на силите на тъмнината и тежко му ако не постигне Съизмеримост!"

Редактирано от lex на 06.01.02 22:56.



Тема Re: Да поговорим аз медитациятанови [re: lex]  
Автор peacemaker (новак)
Публикувано06.01.02 23:00



знам че има различни видове медитация, такива на ведския човек, които иска да се отърси от стреса, да почине,да релаксира да събере сили за още работа или забавления...и този на монасите в Тибет, които медитират за да постигнат просветление по даден въпрос...А, как става това да се вглъбиш в даден проблем, или вапрос, и да не мислиш за нищо, но да оставиш някаква част от теб да разсъждава..наистина, нвзнам как става...кажета ми:)



Тема Re: Да поговорим аз медитациятанови [re: peacemaker]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано06.01.02 23:04



С постоянни медитации през целия ти живот, но така погубваш душата си и нейното развитие.




Тема Re: Да поговорим аз медитациятанови [re: lex]  
Автор voin na svetlinata!!!Модератор (духовен екстаз)
Публикувано07.01.02 01:46



O6te ne sam pro4el Wisarrionowite pisaniq, koito si pastnal, no 6te gi pro4eta w nas i 6te ti naprawq podrobna kritika!!!!

Towa, koeto kaza za meditatsqta protiwore4i na twardenieto na:
- izto4nite religii
- tsqlata ioga
- magi4eskite traditsii
- istinskoto hristianstwo!!!!! za6toto izihazma - nai-wis6ata proqwa na hristianstwoto izpolzwa meditatsiata....
Kak moje ne6to, koeto se stremi da razkrie pred teb du6ata ti i da q izsledwa i usawar6enstwa da e pagubno za neq?
Oswen towa misleiki si 4e ne meditir6 se zablujdawa6?
Sasredoto4enoto mislene za ne6to wodi 4esto do medittsia!
Zastawaiki na edin wrah i gledaiki zaleza w miga w koito ahwa6 i si onemql - ti meditira6!!!
skoro 6te ti dam mnenie po vissarionowite gluposti...

Доброто е семе на щастието, както злото - на страданието!


Тема Re: Да поговорим аз медитациятанови [re: voin na svetlinata!!]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано07.01.02 01:52



Недей да съдиш за Виссарион по страницата, която съм пуснал тук.... по-добре виж тази страница:

или тази (огледални са):

И ще се радвам да си говорим след това, независимо какво е мнението ти




Тема Re: Да поговорим аз медитациятанови [re: voin na svetlinata!!]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано07.01.02 01:57



Противоречи си и не съвсем. Отговорите ги има в словото му. И аз не бих могъл да обясня всичко... най-добре е от книгите му да се прочете.




Тема Re: Да поговорим за медитациятанови [re: lex]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано07.01.02 10:07



Всичко може да се каже само с няколко думи.Опитай да медитираш и ще разбереш колко е трудно и каква е наградата ако преодолееш първите несполуки.Там в медитацията няма думи.Всичко е тишина и контакт с извора на всепроникващото.



Тема Re: Да поговорим за медитациятанови [re: Дyx]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано07.01.02 14:35



Не се съмнявам, че е хубаво, но явно не е хубаво за душата и нейното развитие, а на нея и трябват препятствия, действия за да се развива. И трябва да се служи на другите хора, а не да се съсредоточаваш в себе си и да се възхищаваш колко ти е хубаво, това ми прилича вече на дрога




Тема Re: Да поговорим аз медитациятанови [re: lex]  
АвторWhy (Нерегистриран)
Публикувано07.01.02 14:58



Написаното за медитацията е чудесно. Повечето ще се съгласят с това изложение. Но защо става дума само за медитацията като средство за съществуване. Това е нещо, което всеки, който поиска, може да прави в подходящо време и на подходящо място. Не е нужно да е за дълго - колкото е необходимо - за да оставиш душата да те настигне, така да се каже. Няма ли всеки нужда от такова пълно откъсване от света и поглед навътре от време на време? Да спира възхода на душата. Защо медитацията се свързва само с Изтока, само с будиските манастири, само с отшелничеството? Много от нас медитират понакога дори без да знаят това - като слушат някаква прекрасна музика и истински се вживяват в нея например, не е ли така?



Тема Re: Да поговорим за медитациятанови [re: lex]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано07.01.02 17:50



Ти имаш право на избор.Твоята истина е почерпена от някъде където със сигурност не е изпитано методът на откровение.Медитацията не само не е бягство...тя е път.Но както и да е нямам намерение да споря.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.