Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:20 19.04.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За пенсията - превантивно  
Автор crystalkyle (ентусиаст)
Публикувано12.01.13 20:10



Покрай темата на Дарки в 40-50, а и покрай перипетиите ми напоследък, се замислих: а ако всичко това, дето ми се случи, се случеше след 30 г., какво щеше да стане...
Мислите ли за пенсиониране? Ако да - какво правите? Какви варианти има? Вариантите ще са различни, ако планирате живот в България, или живот там, където сте, или пък на трето място.
Като се прибера у дома, мисля да си изясня нещата, защото досега ми беше спокойно с мисълта, че там нещо някъде се плаща, но аз и представа нямам колко, къде, какви са условията и пр.
Лични спестявания с цел пенсиониране точно с мъжа ми нямаме; някак си на преден план са по-скоро разходи за образованието на децата, ипотека и пр. Но когато децата са си поели пътя, а ипотеката - изплатена, ние ще сме ок. 50-те, а тогава може и да е късно.
Пенсионни фондове? Трупане в лична сметка? Инвестиции? Какво сп. вас има смисъл?

Редактирано от crystalkyle на 12.01.13 20:59.



Тема Re: [re: crystalkyle]  
Автор иливap (Counselor)
Публикувано13.01.13 14:44



Не разчитам на българска пенсия, защото нямам намерение да се заселвам там. Парите, които съм платила като данъци в България за 7 години трудов стаж преди да замина, ги подарявам на държавата да има повече безплатни пари за мързеливи нейни граждани.
Иначе тук си плащам данъците и трупам точки за тукашна пенсия, а мисля да започна да спестявам в отделна сметка като допълнение. Един вариант е да инвестирам парите в недвижимо имущество, което да отдавам под наем/ продам при нужда, но има доста време до пенсия.

Не мисля да се възползвам от частни пенсионни фондове, нито да купувам акции, нито други рискови вложения. Така че за мен вариант е спестовна сметка/недвижимо имущество.

Дир ми изяде B-то на ника Виливар, та временно ще е така. :)


Тема Re: [re: иливap]  
Автор crystalkyle (ентусиаст)
Публикувано13.01.13 21:54



Виливар, благодаря за отговора.
Аз нямам български стаж изобщо, тъй като отдавна не сме там, но го включих като опция, защото някои от клуба са емигрирали в по-зряла възраст.
Имах предвид, като се прибера на Острова, да разровя архивите с договори и пр., защото представа си нямам какво точно и къде се плаща, какви са правата и задълженията ми, как се проецират в бъдеще. А бе параноя ме гони, мисля...


Знам, че има куп продукти на пазара, но аз нямам база за сравнение. Та затова е темата: и общи разсъждения, и конкретни примери, ако някой има опит.



Тема Re: За пенсията - превантивно [re: crystalkyle]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано14.01.13 09:31



в наше село са разработили три направления:

1) държавна пенсия от работата ти, която по всеобщо мнение ще е недостатъчна за нормален живот в страната

2) допълнителна групова пенсионна застраховка при работодателя, всеки месец работодателят внася 3, а работникът 2 процента от заплатата, има данъчно облекчение и висока лихва

3) индивидуално спестяване в индивидуална пенсионна сметка в банката - отново някаква сума се внася всеки месец, тя има добра лихва и се приспада като разход в данъчната декларация - сумата обаче е ограничена и не е много голяма.

Тези три начина са много изгодни заради високите лихви и данъчните облекчения, единственият проблем е че внасяните суми са блокирани и могат да се ползват чак след 65 годишна възраст.

Естествено, всеки е свободен допълнително да си спестява, но това не е толкова просто, лихвите по спестовните сметки са по-ниски от инфлацията и реално в спествна сметка парите ти намаляват вместо да се увеличават. Инвестициите подлежат на данъци, в различните фондове има вxодна, а някъде и изходна такса, а недвижимостта е според мен много рискована ако не си специалист, а мисля че ние тук не сме ... наистина, цените на имотите постоянно се вдигат, но подръжката им струва скъпо, плащат се данъци, а и цената на имота може внезапно да се сгромоляса по независещи от собственика причини, примерно кофти съседи, населване на квартала с имигранти, замърсяване на почвата, въздуха или подпочвените води, строеж на кофти завод или централа, или пък наводняване на терена, което напоследък се случва много често



Тема Re: За пенсията - превантивно [re: crystalkyle]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано14.01.13 14:51



Перефразирайки леко Стайнбек от "Зимата на нашето недоволство" - "Няма такова понятие като достатъчно пари! Парите са или никакви, или недостатъчни!"

Достигайки тази заветна възраст, цифрите в колонките плюс и минус променят своите стойности, а приоритетите местата си.

Има и опция за допълнителна работа, която до 400Е е такс фри.

Аз мисля, че най-добрата инвестиция е в психоклимата на семейството и здравословният начина на живот, умението да се радваш на живота.

В златната възраст биха ми липсвали големите пътешествия, едва ли ще можем да издържим 10-12 часови полети и планински маршрути. Тогава може да се запиша в един бридж сениор клуб и разни други активити, които са по джоба ми.

Специялно за теб, ориентирайки се по ника ти, добър инвестмънт би бил за всяка годишнина да получаваш по един кристал с малко по-различна структура.
Бъди скромна с каратите - и 4 са достатъчни



А защо не и като вариянт?!




Тема Re: За пенсията - превантивно [re: DarkSide]  
Автор crystalkyle (ентусиаст)
Публикувано14.01.13 18:41



Благодаря за включването, Дарк! Хубаво си систематизирал нещата.
1) В момента по линия на държавната пенсия (масовата осигуровка) получават ок. 105 лири на седмица; кво да му коментираме...
2) Мисля, че имаме допълнително пенсионно осигуряване, но представа нямам колко, какво, къде... Ей това ще проверя, като се прибера. И какво става, когато, примерно, смениш работа?
3) Това ми е тъмна Индия, даже не знам къде да се оглеждам за такива продукти. Но пък и перспективата тези пари да се консервират за неопределено време с ниска лихва е безсмислена.

Инвестиции - хаха

Поне този проблем нямам!



Тема Re: За пенсията - превантивно [re: Muskat]  
Автор crystalkyle (ентусиаст)
Публикувано14.01.13 18:46



Благодаря за мнението. Мисля, че от тва седене започнах да поизкрейзвам малко. Даже съм готова да откажа доброволно цигарите, което ме изпълва с ужас, ама тва е отделна тема. Сънувах, че бягам за здраве - никога, ама никога не съм обичала бягането! А бе май пенсията ми е най-малкият проблем в момента!



А за кристалите, обичам ги, но по-скоро полускъпоценните, необработените ме кефят. Още не съм изперкала дотам да медитирам с тях, но както е тръгнало...

Филмчето е супер, много ми харесва!



Тема Re: За пенсията - превантивно [re: crystalkyle]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано14.01.13 22:28



Под кристали с различна структура имах пред вид "най-добрите приятели на момичетата



А за цигарите можем да се срамуваме заедно




Тема Re: За пенсията - превантивно [re: Muskat]  
Автор crystalkyle (ентусиаст)
Публикувано14.01.13 22:42



Разбрах те, ама не ме кефят - имам един мъничък, и само му бера страха да не се загуби. Дано на щерката някой ден и хареса.
По-скоро ей такива ми харесват, истински камъчета:



Ама затова аз ще питам за пенсия, а адашки като просто решават въпроса...

П.С. Пожелавам ти да ти подарят . Не са лоши, ама много обработени... Но пък, ако е подарък от сърце, няма да го върнеш я...

Редактирано от crystalkyle на 14.01.13 23:53.



Тема Re: [re: crystalkyle]  
Автор иливap (Counselor)
Публикувано15.01.13 01:21



Хубаво е, че ще се разровиш да видиш. Аз смених няколко работодателя и за всеки получавах писма от различна застрахователна компания, че са ми внасяни някакви пари в пенсионен фонд. Не знам какво става с тия полици, чувам идеи, че най-добре да се съберат в една на едно място, ама знам ли дали ще продължа да работя на сегашното място? Ако започна нова работа другаде и фирмата работи с друга компания с пенсионни фондове, пак трябва да местя всичко.
Трябва и аз да седна да сложа ред в тия неща, защото в момента изобщо нямам идея какво става с тия допълнителни пари, които уж ще ми се полагат един ден при пенсиониране.
Иначе държавната пенсия е едно на ръка, за там ми трябват стаж и възраст.
Ама сега точно текат едни скандали с пенсионната реформа от 2009 (ако не греша) и работещите в държавния сектор били прецакани нещо ... Аз поне съм в частния и май това не ме засяга директно, ама накрая може и да се окаже, че ме.



Та така ... Записвам си в списъка "To Do List" за тая година да проуча въпроса и да имам представа какво се случва.

Дир ми изяде B-то на ника Виливар, та временно ще е така. :)


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.