Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:57 21.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: българско 'трудолюбие'нови [re: Фakличka]  
Автор bad girl Jo ()
Публикувано13.01.13 22:17



vijdam, che si natrupala mnogo zloba, shte se molia za teb. badi shtastliva!





Тема Re: българско 'трудолюбие'нови [re: crystalkyle]  
Автор bad girl Jo ()
Публикувано13.01.13 22:19



ami toi jivota e cherno bial, s malki izkliuchenia. ne se zablujdavai.



Тема Re: българско 'трудолюбие'нови [re: Фakличka]  
Автор bad girl Jo ()
Публикувано13.01.13 22:20



znam otkade idva zlobata i zavistta ti, ot diavola, kakto kazah shte se molia na gospod za teb.



Тема Re: българско 'трудолюбие'нови [re: bad girl Jo]  
Автор crystalkyle (ентусиаст)
Публикувано14.01.13 02:20



Ха, черно-бял бил! Я погледни какви ги рисува хлапето ти.


По темата: не мисля, че проблемът е в българския манталитет, или пък в някаква генетична обремененост. Първо, работа за деца (т.е. до 18 г., ученици или студенти) няма; то и за възрастни няма. Не е да не търсят работа хлапетата (и родителите им не биха били против).
А когато се преместят в ЮК... Сравнявам с миграцията на поляците преди години, имам доста контакти, майка ми е полякиня; ами... българите, при това не съвсем *само* по своя вина, са в далеч по-кофти положение. Поляците, както знаеш, имаха пълен достъп до пазара на труда; не така беше за българите през 2007. Поляците открай време са по-отворена нация, с повече възможности за пътуване и работа в чужбина; мотивацията за учене на езици и придобиване на конвертируеми знания, умения и дипломи винаги е била по-висока. Има и още нещо: имам преки впечатления как се измени подходът на НАРИК; ако поляк с магистратура кандидатства за признаване, то получава препоръка дипломата му да се признае като еквивалент на магистърска; за българите - обикновено е с една степен по-ниско. Не е тук мястото да сравняваме в детайли, просто факт.
От друга страна, познатите ми поляци (които не са статистически представителна извадка), при пристигането си тук (ЮК), идваха с нагласа и за черна работа първоначално, ако е необходимо; и за варианти, ако не ги устройва животът им тук. Имах колега, който, при все, че можеше да си позволи пяросто да изчака формалностите, бачкаше като шелф стакър в Теско, което му избиваше наема, през това време караше някаква общо взето безсмислена специализация( в смисъл, че в Полша бе провеждал тренинги на такива, дето му я водеха тук) само заради местната тапия и контактите, и хич не се депресираше, че на почти 50 започва едва ли не от нулата. Друг, пак докато чака, бачкаше като ТА; през това време насъбра инфо и после започна работа като пише програми за подпомагане на деца с дислексия. Доста примери имам. Нямам много контакти с българи, но тези, които имам пак не съвпадат с това, което профилираш. Нека не говорим на едро.

Не съм съгласна, че българите снобеят, или са мързеливи и пр. Напротив. Това, което куца е слабата езикова подготовка, неравният старт, и, може би, в някои случаи - нереалистичните очаквания. В момента е В ПЪТИ по-трудно, отколкото преди 5, а камо ли преди 10 години.

Какво мислиш, Джо?



Тема Re: българско 'трудолюбие'нови [re: bad girl Jo]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано14.01.13 19:27



ти се моли за себе си, злобата е в теб, не в мен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.