Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 25.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Роден език и култура зад границанови  
Автор suleymanpasha (dionis)
Публикувано10.05.12 11:41



Здравейте,

"Роден език и култура зад граница" в момента е отворена и крайният срок за подаване на проектните предложения е 28 май.

Бенефициенти на тази програма са български дипломатически и консулски представителства, към които се провеждат обучения; българските църкви и манастири и българските училища в чужбина и т.н.. Подробности можете да намерите

Предполагам, че повечето от българите, живеещи в чужбина, са чували за програмата и сигурно някои от вас работите пряко с нея,
но все пак ще се радвам да получа обратна информация и от тези, които за първи път разбират (ако има такива).

Също така ме интересува запознатите дали смятат, че програмата отговаря на нуждите на българските общности зад граница.



Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: suleymanpasha]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано10.05.12 12:17



Не съм чувал нищо за тази програма. За какво става въпрос с две думи?



Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: DarkSide]  
Автор suleymanpasha (dionis)
Публикувано10.05.12 12:33



Накратко целите са:
- Подпомагане изучаването на български език и литература, история на
България и география на България от подготвителна група до XII клас от децата на българите в чужбина;
- Подобряване на условията за обучение на българските деца за съхраняване на националнотосамосъзнание, бит и култура;
- Създаване на условия за популяризиране на култ-ист. ни наследство сред българските общности в чужбина

и т.н. подобни цели.
ако имаш време и не те мързи, отвори pdf файла, към който съм дал линк, да си допълниш инфото.

примерно българското училище в Брюксел кандидатства с проект за 50 000 лева (това е максимумът). парите се дават за лекторски и осигуровките и данъците върху хонорара, за учебници, учебни помагала или електронни ресурси, образователен софтуер и малко за администриране на проекта.

в общи линии това е.
как ти се струва?



Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: suleymanpasha]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано10.05.12 12:58



звучи ми като едни хора да вземат едни пари

Българското училище в Брюксел е към посолството и е предимно за децата на дипломатите и вероятно се финансира от едното от двете министерства - външното или образователното, условията и обучението са мизерни, училището е един път седмично, има 2 стаи, едната за ученици от 1 до 5 клас, другата от 6 до 11 клас, на 24 май има тържество и на учениците се дават дипломи за завършен съответен клас. Никак не си представям някоя от двете учителки да се юрне да измисля проекти и да кандидатства с тях, нито пък на децата (половината от които са зле с българския език) да им стане особено голям кеф че ще им натресат нещо допълнително за учене.



Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: DarkSide]  
Автор suleymanpasha (dionis)
Публикувано10.05.12 13:06



да, конкретно за брюкселското българско училище знам, защото имам приятел, който преподава чат-пат там. ама сега са го дръпнали в консулската служба и май е позарязал преподаването. утре ще го чуя на скайпа, да ми разкаже какво става сега.

т.е., да разбирам мнението ти, че тази програма е кьор фишек..





Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: suleymanpasha]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано10.05.12 13:17



Във Frankfurt също има

от 2010. Кандидатства за подпомагане от родината, но им бе отказано. Сега родителите плащат около 350 евро за първолак в година, а занятията се водят в задната стая на едно немско дружество. Това е реалността.



Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: XlNG]  
Автор suleymanpasha (dionis)
Публикувано10.05.12 13:48



благодаря за инфото. да не се отказват и да кандидатстват пак.
ако всеки проект минаваше сега сигурно щях да отговарям поне за 10 в нашия екип.
освен това отпуснатите от министерството за тази година по програмата са 1 млн. и 100 хил., от които 100 хил. за мониторинг :-))
значи един милион, ако го разделиш на 50 000 (ако приемем, че всички проекти са на максимума) финансирането стига за 20 проекта. ако усредним - 40, най-много 50. но програмата не е само за училищата, а и за посолствата, църквите и т.н.
така че конкуренцията не е малка.



Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: suleymanpasha]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано10.05.12 14:07



моята информация е от преди 5 - 6 години, но не врярвам да има драстични промени ... във всеки случай, поне училището беше безплатно





Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: suleymanpasha]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано10.05.12 15:56



Причината за отказа е любопитна: Нивото било ниско, учителката една, не отговаряло на нам кви си параграфи. Демек, оправете сградата и учителите, а за рязането на лентата немайте грижа! Ний нема се отказваме и почваме с основите. Ако ви се намират пет-шест специалиста по мониторинг, пращай насам! Кирки и лопати шса намерят!



Тема Re: Роден език и култура зад границанови [re: XlNG]  
Автор suleymanpasha (dionis)
Публикувано10.05.12 18:05



прегледах статията - много добре реализирана идея 107 часа годишно по три евро никак не е много.

хехе, нямам свободни експерти под ръка. аз самият съм фрийленсър и работя в НПО, а не в министерството (слава Богу).




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.