Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:56 23.04.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Извод от случващото се в Япония  
Автор nnnlo (epic)
Публикувано24.03.11 19:51



Какъв ви е изводът от всичко това? Питам този въпрос, защото през 2004г 220 000 хиляди души загинаха при подобен потоп в Индонезия. Може да си спомним за Пакистан и наводненията. Може да си спомним за "Катрина" или Рита". Списъкът е дълъг.

Въпросът е, какво научихме от това?

Аз си вадя изводите от следното. Ние хората сме преди всичко егоисти. Животът ни се е свел до това, някой или нещо да ни вдига егото, като в дъното на всичко стоят парите. Това ни прави специални в погледа на другите хора около нас. Така се чувстваме сигурни, самоуверени, дори се стига до мания за величие. Мислим си, че ни хората сме преодоляли природата и можем да си позволим лукса да я пренебрегнем, за сметка на нашият стремеж за величие. Това не е от вчера. Египетските пирамиди са строени, защото фараонът е искал да живее вечно като "капо ди тути капи". Отдруга страна, всички ние знаем за историите за Помпей, за разрухата на старото египетско царство заради природни катаклизми, знаем и за Тоба, знаем за изчезването на редица цивилизации в Южна Америка заради Ел Ниньо. Изобщо, знаем много за това, как природните катаклизми могат да заличат дори най-красивия град в света за по-малко 24 часа.
От къде знаем всичко това? Знаем го от науката. Чрез науката знаем, какво се е случило на нашите деди. Знаем, какво се е случило и с динозаврите. Науката е онова нещо, което ни дава точна информация за природата и какво може да ни се случи.
Общото из между всички природни катаклизми е едно. Природата ни показва нагледно, че може да ни довърши и че ние не сме онова, за което се мислим. Ние все още не сме преодоляли нашата зависимост от природата и сме уязвими точно толкова, колкото всяко друго живо същество на тази планета.

Ето сега, случи се пак една мега-природна катастрофа. Жертвите, разрушенията и паричните загуби. А, сега стигнах и до парите. Всяка една природна катастрофа струва на човечеството колосално количество пари. Върху нея се добавят парите от разрушенията във военните конфликти. Така се получава още по-голяма финансова бездна. Така излиза, че като съберем в едно човешкият егоизъм, парите, войните и природните катастрофи, човечеството върви към финансова пропаст, която никой не е в състояние да изплати. Ние потъваме във "водовъртеж", при който глобално парите стават хартийки, а глобалната финансова пропаст става още по-голяма.
Друга наша излюзия е, че ние считаме, че винаги трябва да има равновесие и стабилизация, след всяка криза. Един вид, можем да си гледаме живота, да си движим нещата със старите си разбирания, пък тя кризата сама ще изчезне, защото трябва да има някъде стабилизация.
Мисля, че на всички вече е ясно, че това клише е невярно. Стабилизацията няма да я има този път. Това го виждат и политиците, и икономистите, и учените, и избирателите. Някои от тях го казват директно, а други го премълчават по разни причини (финансови, идеологически, религиозни, ...).

Някои ще каже, идва ли краят на света?

Първо, краят на света не идва. Но може да дойде краят на човечествто. Двете неща са различни. Т.е. ние може да изчезнем, но света ще си остане и след нас. Същото, както при динозаврите. Те изчезват, светът си е останал.

Именно примерът с динозаврите е най-ярък, защото те са животинският вид, който е бил на върха на хранителната верига около 100 милиона години. Днес, ние хората сме на тяхно място и държим върха на хранителната верига от около 300 хиляди години. 300 хиляди години срещу 100 милиона години.

Дали ние хората ще можем да се задържим поне 100 милиона години, като връх на хранителната верига? Това е въпрос, чиито отговор не е ясен.

Какви са опциите ни от тук нататък?

Като всеки животински вид, ние хората имаме два варианта. Адаптация или масово измиране. При животните, всичко опира до секс и пренос на ген. Ако това е процес, който лесно се адаптира към дадена среда, животното оцелява. Ако не, изчезва.

Ние модерните хората, като животински вид нямаме адаптация да живеем в сурови условя. Всмисъл, ако трябва да гледаме на човекът, като успешен пренос и адаптация на гени, то може да се каже, че ние щяхме да сме измрели много отавна. Кое е онова, което ни прави удобно нашето възпроизвеждане? Това са само и единствено знанието, науката и техниката. Чрез изучаване на природата, ние адаптираме средата около нас, така че да ни е удобна за възпроизвеждане. Оттук популацията ни расте. Основната причина за бързата популация е, че техниката ни изисква евтини и лесно достъпни ресурси. Но при бързо растяща популация, тези ресурси са недостатъчни. Освен това, при много голяма популация, градовете стават големи, строят се в рискови зони, оттук вероятността за много жертви при природни катастрофи расте.
Това пак идва от фактът, че ние гледаме с малко усилия да печелим повече, като не правим сметка за природата. Под природата се разбира среда, ресурси и риск от катаклизми. Ние тези неща ги пренебрегваме, защото вече сме на върха на хранителната верига и можем да си позволим всичко, без да мислим.
Е, сега се оказва, че сме попаднали в ситуация, която върви към глобална катастрофа за човечеството (не за света). И както се вижда, нашето възпроизвеждане още повече ни влече в тази катастрофа. Тогава има само един вариант, с който да задържим човечеството на високо ниво. Трябва да се променим ние, така че да използваме средата и ресурсите по такъв начин, че да не се затрием.

Трябва да гледаме светът и природата с разум и разбиране, а не с дебелоочие и егоизъм. В притивен случай няма измъкване от "свредела", в който сме попаднали. Някои се надяват за "катапултиране" на друга планета. Но ако погледнем Марс на какво прилича, ще разберем, че дори и да "катапултираме", няма подходящо място къде да се приземим.

Сега покрай случващото се в Япония, виждам страх в очите на много хора. Идва ли краят на света? Не, не идва краят на света. Дойде времето, в което трябва да решим, по кой "път" да хванем? И имаме само два избора:

а) човечество основано на разум, висок интелект, и супер-технологии

или

б) егоизъм водещ до масов катаклизъм и колапс.

"That means math, and that means science" - Obama

Редактирано от nnnlo на 14.03.11 03:22.



Тема Re: Извод от случващото се в Япониянови [re: nnnlo]  
Автор jaime14 (born free)
Публикувано14.03.11 03:49



Прав си. Един от най-големите проблеми е OVERPOPULATION.

[IMG]http://i180.photobucket.com/albums/x105/jaimeanna1412/Wolfcopy.jpg[/IMG]


Тема Re: Извод от случващото се в Япониянови [re: nnnlo]  
Автор lDetect (непознат)
Публикувано14.03.11 16:31



Не са ми нужни никакви природни бедствия и катаклизми за да разбера, че хората са гадни и егоистични нещастници. Отдавна си го знам, само преки наблюдения.



Тема Re: Извод от случващото се в Япониянови [re: nnnlo]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано14.03.11 19:17



Аз пък чух клюка, че хамериканското правителство е докопало Earthquake weapon.


Какво и как, детайли не знам, но на мен ми прави чепетление, че за много кратко време едно след друго се случиха няколко земетресения и цунамита. Последното голямо такова пак беше в Тихия океан, не беше ли в Нова Зеландия? не помня, но може да се провери.


Много бяха нетипични.


Пък Япония от векове не е удряна така зле от земетресение, та ми се струва, че има нещо нагласено наистина. Баш японците да бъдат хванати по бели гащи, даже на мен ми идва нанагорно, те са маняци на темата и имат сеизмографски уреди навсякъде около острова си. Та да ги удари нещо с епицентър на 150 км от острова, и да не се усетят????? на мен ми идва недостоверно.


По темата за паричните потоци, тука прихнах в смях.

Човече, кой ти пъха в главата тези смешки?

парите щели да свършат....парите никога не са съществували, парите са фикция!



Парите са само средство да се измерва нещо в човешката култура. Извън това си значение, парите не съществуват, не означават нищо, и нямат начало или край. Те са толкова, колкото решиш. Правителствата печатат банкноти като разпрани....но печатането на пари не произвежда друго, освен илюзии и следобедна дрямка на финансистите...


Щели да свършат парите, по-голема смешка не бех чувала, хаха


И природата си е окей, не бой се. Аз не вярвам, че човека може да промени нещо в природата. Не забравяй в каква огромна вселена живеем....дреме му на някой, че човечеството шсе самоизбие


Ми кат са толко тъпи, да се самоизбиват....




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Извод от случващото се в Япония [re: !Roxana!]  
Автор 4ereshka2 (ветеран)
Публикувано15.03.11 11:48



Последното голямо такова пак беше в Тихия океан, не беше ли в Нова Зеландия? не помня, но може да се провери.
---------------------------------------
Да, в Н.З наскоро имаше 2 големи земетресения. Септември миналата година 7.1 без жертви и края на февруари тази год. 6.3 има загинали около 200 човека.
Не може да се сравни с това в Япония, където се очаква над 10 000 загинали.
Гледах новините, трагедия......





Тема Re: [re: nnnlo]  
Автор 4ereshka2 (ветеран)
Публикувано15.03.11 11:56



Изводите са ясни, но японците ще се оправят. Те са работливи, скромни, задружни..........а не мързеливи и завистливи като .................. да не изброявам кои нации





Тема Re: Извод от случващото се в Япония [re: nnnlo]  
Автор Kumiko Yanaka (Her highness)
Публикувано15.03.11 12:07



Ама всеки път след земетресение, наводнение и тн. природно бедствие се надигат едни драми и размисли да не пропуснем и конспирации


Японците ще се опрявят докато останалите чакат края на света, зивилизацията или появата на някоя божествена натура да ги спаси.

При положение, че земята е вече толкова гъсто населена каквото и да стане ще има много жертви. В края на краищата и Хималаите са създадени в сблъсък на две тектонични плочи това което е на връх Еверест е било на дъното на море ..... и ако ще е трагедия мисля, че е била къде по голяма.

Карай на света звънци има още няколко билиона години преди нашето слънце да се гътне и да ни затрие. После слънцето и системата му от планети са създадени в небюлата на на друга умряла звезда. Вика му се кръговрат на живота
И на края всичко си има край включително и вселената.

Относно това как сме цивилицовани ............... дори още не сме стигнали до цивилизация първа степен.
Разум, Висок интелект, Супер технологии ................ това е някакъв виц ??? мдааааа затова имаме все още религии и над 90% от населението на тая планета е готово да вярва на всяка глупост която им носи някаква утеха, че тяхният живот ще е вечен и някой ще ги пази отгоре

If you want to tell people the truth,
make them laugh, otherwise they'll kill you.


Тема Re: Извод от случващото се в Япония [re: Kumiko Yanaka]  
Автор KлинтъH (СилеН)
Публикувано15.03.11 22:07



харесваш ми как мислиш, казвал ли съм ти, че си ми голяма слабост?



Ти и Ламата естествено, винаги съм харесвал числото 3



Тема Re: Извод от случващото се в Япония [re: KлинтъH]  
Автор himbеer (седмия елен)
Публикувано15.03.11 22:49




p.s. Митре, утре ще ти пиша специални съобщения, докато пия кафе



by himbeer

Пиши, душа, пИшиДа видя кога ще ти признаят световния рекорд за издълбаване на най дълбоката дупка в морето. Искаш ли доказателства за клишето "лудА умора нЕма"? С кеф:

Вчера(вече завчера) си инвестирала към 2 1/2-3 часа за 70 теми със 6 нови акаунта. Днес (вече вчера) към 1/2 час за десетина теми с нов акаунт. Мен пък ми взима към 10 сек да изтрия тема, общо под 10 мин. вчера. Барабар с бан по узърнейм+АйПи.

Та ако искаш да доставяш ежедневни доказателства за колко си изтрещяла - пИши. Вместо да обръщаш внимание на дъщеричката си. Пък аз ще доставям статистиките за "лудА умора нЕма". И ще ти припомням как от едно заобикаляне на бан стигна да бъдеш "персона нон грата" в целия дир.бг. Щото пощръкля и почна да пишеш гнусотии с фалшифицирания ник на Виливар и още десетина никаИ да плетеш (неуспешно, щото те сгащиха) интрижки чрез ЛС с фалшифицираните ник'ове.Перманентните ти опити да осираш клуба не споменавам - те си личат.

Да си призная - не предполагах че можеш да паднеш ТОЛКОЗ ниско. Но си признавам без бой - согреших с преценките сиЯвно съм бил късметлия и не съм общувал достатъчно с отрепки като теП да набера нужния опит.

Редактирано от MитpeШoпa на 16.03.11 01:54.



Тема Re: [re: himbеer]  
Автор 4ereshka2 (ветеран)
Публикувано15.03.11 23:54



Жалко за целия ти напън, каквото и да напишеш скоро бива изтрито.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.