Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:37 04.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Изтекъл БГ паспорт  
Автор Mr.NМодератор (The real)
Публикувано30.12.10 07:55



Някой запознат ли е как стоят нещата с изтекъл паспорт - първо - мога ли да го удължа за една година когато е вече изтекъл? Щото да го сменя с нов ми казаха от посолството че само в Бг ставало в момента, тия са луди-за една смяна на паспорт да се връщам в България.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор -дядo- ()
Публикувано30.12.10 08:09



Тц. Не можеш да продължиш валидносттта на изтекъл паспорт... щото той вече не е валиден. Сори.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: -дядo-]  
Автор Mr.NМодератор (The real)
Публикувано30.12.10 08:24



здраве да е, ако догодина се върна в Бг, ще подам за нов, то така и така и с удължаване и без удължаване нещата опираха до смяна на паспорта, така че дали ще сменя валиден паспорт с нов или ще си извадя нов, няма никакво значение.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор witch777 ()
Публикувано30.12.10 08:25



и за теб българския паспорт е нещо маловажно и не си струва ходене до б-я? пази боже...




Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: witch777]  
Автор Mr.NМодератор (The real)
Публикувано30.12.10 08:51



Първо-нито имам желание да си ходя до Бг поради каквато и причина между Октомври и Април, понеже е студено за мене.
Второ - за мен по-важно е тия пари дето ще изхарча за път само заради паспорта - около 1200-1300 евро - да ги вложа обратно в моя бизнес и те да ми донесат двойно повече до догодина, когато лятото живот и здраве може да се върна за малко да си видим роднините (пък и е лято и ще е топло

.
БГ Паспорта засега не ми трябва защото с тукашен паспорт ми е по-лесно да посетя определени страни отколкото с български.
Така че преди да напишеш заключенията си, помисли малко и тогава пиши



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор witch777 ()
Публикувано30.12.10 08:56



добре, искаш да ти е топло. и аз искам.

просто се дразня когато разни мишки (нямам теб предвид) говорят с пренебрежение за българското си гражданство а като опре ножа до кокала 'ох къде е българската държава да ме защити'. в на майка им путката е държавата. ти си чукай на главата.




Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: witch777]  
Автор Mr.NМодератор (The real)
Публикувано30.12.10 09:19



ми аз ли съм виновен че не сменят паспорти в посолствата? И какво правят в тия посолства-работят с граждани 3 дена седмично от 9 до 123 и тва е, през другото време кво-ми пазаруване, коктейли с други посланици, пиене на кафе в офиса, и чат пат свършат некое полезно дело като например вземат на някой чужденец парите за виза
Какъв е проблема да не сменят паспорти в посолствата-бюрокрация, мързел, липса на формуляри, липса на кадърни хора, липса на желание, липса на мислене или какво? И после ние сме виновни щото се оплакваме че за една смяна на паспорт трябва да си ходиш до България? Аз да не съм тука на почивка че когатио ми скимне да се кача на самолета и да ходя да си сменям паспорт на 10 000 км? Проблема не е мой а на ръководните органи в държавата. При няколко милиона българи зад граница те трябва да са помислили как да им се сменят паспортите там където живеят.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано30.12.10 10:02



Удължаването е само с 3 месеца и то ако не е изтекъл все още паспорта. В някои посолства вече също сменят паспорти, примерно в Брюксел вече го правят. Трябва им всичко на всичко един цифров фотоапарат и един четец за отпечатъци - добре е да провериш из посолствата ни в съседните ти държави - може някъде вече да са се оборудвали.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор ZainGadol ( Брутален )
Публикувано30.12.10 10:07



Тук пише,че го предлагат,като опция? Звънна ли им да ги питаш?

"How much do you want for all of them?"

Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: ZainGadol]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано30.12.10 11:03



не четеш ли какво пише за паспортите:

В дипломатическите или консулски представителства, в които няма техническа възможност за заснемане с цифрови устройства на подписа, лицето и пръстовите отпечатъци на заявителя, заявления за издаване на паспорт не се приемат.

затова трябва да намери най-близкото до него консулство, където вече го имат това оборудване и там да си подаде молбата ... сигурно ще може да уреди да му пратят готовите документи в неговата страна, та да не се разкарва два пъти до чужбината



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано30.12.10 11:37



Хехех, твойто д... само топличкото търси



Ние пък сме на ски. Супер.

Моят паспорт и лична карта са изтекли още време оно, но лятото смятам да си вадя само лична карта. Паспорт не ми трябва, при положение, че си имам друг, с който пътувам.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: DarkSide]  
Автор Mr.NМодератор (The real)
Публикувано30.12.10 16:00



Абе те и тука докарали машините, ма немат бланки-така казаха

Нещо имало проблем с печатането в германия от Сименс
Абе с две думи казаха че кораба с формулярите тръгнал от България, ма кога ще стигне тука, не се знае. А и да не стане като в оная история с компютрите и компотите с имам-баялдъ



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано30.12.10 16:14



Виждам, че вече са те упътили.


И аз се гърчих в тази дилема, но накрая хванах самолета и си оправих дукиментите, защото не можех да си позволя простотията да си прецакам идването на детето ми тук.

Знам, че е несправедливо, защото не знам друга тъпа страна, в която да те изнудват по тоя грозен начин.

Партнера си поръчва всичко по пощата в тридневен срок. като сравня какви простотии ме караха да правя мен, за да се чувствам изрядна гражданка, в сравнение с лекотата и удобствата, които има той, и съм ревала, ако искаш вервай.



Но, имал си нещастието да се родиш в тая страна, това е положението.


Погледни си сайта на МВнР, или който се падаше там, и преди да направиш някоя глупост, развърти няколко телефона да провериш какво точно в твоя случай е разумно да направиш.


Не може да няма някой в страната, в която си, посолство, знам ли. Все някой може да ти даде съвет, и все пак погледни страницата на МВР или МВнР ли беше, за паспортна служба в чужбина.


Искрени съболезнования, защото го изстрадах и аз това лято персонално, и не ми спестиха нищо, ама нищо, до последната простотия.




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: witch777]  
Автор Kumiko Yanaka (Her highness)
Публикувано30.12.10 17:30



стиааааа бре Уичи
не ме разсмивай
ти като изпаднеш в ситуация когато "ножа опира до кокъла" ... да кажем в Либия или някоя Африканска страна вадиш Българския паспорт и чакаш помощ и защита от тях ли???
Недей така, че ще изгниеш в някой затвор докато чакаш аташето



If you want to tell people the truth,
make them laugh, otherwise they'll kill you.


Тема Re:нови [re: Mr.N]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано30.12.10 17:33



Предлагам да не отваряме темата за посолствата, защото бързо ще си развалим настроението.
Нали сега правят нови биометрични паспорти ... Явно не навсякъде има техническа възможност за това.

Do what works or do what's right?


Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано30.12.10 18:01



Моя сънародник и Дарксайд са обяснили достатъчно ясно нещата относно ПАСПОРТА. Който, както аз го разбирам, не ти е особено необходим за да хойкаш по света и у нас.

Виж, с личната карта нещата са малце по различни - за да функционираш в България ти е нужна лична карта. Взимаше към месец, сега е по кратко май, но трябва да имаш няколко докИмента, ако си отсъствал от България над 10 г.

Ако планираш да идваш тук - кАжи. Минах лично тази перепетия и мога да ти кажа как да се подготвиш с докИментацията (ти лично или някой твой човек тук) за да си 'земеш лична карта в кратък срок. Апропо, за лична карта и паспорт процедурата е почти идентична, за сведение.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано30.12.10 18:10



ти си в сащ, нали? как така да не може? братовчед ми си изкара от новите през посолството във вашингтон- през септември подаде. тия дни ще ходя да му го взимам. ако наистина само бланките са проблем, мога да ти купя една (2 кинта беше преди) и да ти я пратя по пощата.. ако само това е проблемът. а тия идиоти ако нямат бланки, това ще се оправи в един момент- това е временен проблем.

иначе отговарят на телефона само половината ден, другата половина- обслужват клиенти. :) не може като нормалните бизнеси/агенции да правят и двете!

_______



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: MitreШoпa]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано30.12.10 18:24



Кажи я кратката процедура, лятото ще я минавам.



Тема "Кажи я кратката процедура, лятото ще я минавам"нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано30.12.10 19:22



Утре заран на кафе, ако нЕмаш нищо против


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: "Кажи я кратката процедура, лятото ще я минавам"нови [re: MitreШoпa]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано30.12.10 20:01



Ще чакам





Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: witch777]  
Автор KлинтъH (СилеН)
Публикувано30.12.10 21:22



Ти обаче си рядко тъпа.

С риск да ме баннат,
първо казваш, че бил всеки сулю и пулю в този форум, т.е всички били глупаци според теб, сега генерализираш, че за паспорт било маловажно да се ходи, до България.
Абе П***о заспала, има хора от целия свят тук, аз съм на 15хил км и 20часа и повече самолетни разстояние, с цени на самолетните билети 1000долара и кусур, мислиш, ли че е много лесно връщането до България на такива като мен или пък подобни случай.
Не всички Българи са в "най-перфектната страна и близка до България Англия"



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: KakMapa]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.12.10 22:46



Не е в САЩ, КакМаро, мисля, че е в ЮАР.





Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано31.12.10 10:01



"Кажи я кратката процедура, лятото ще я минавам."

Всъщност няма кратка процедура, всичко е описано в сайта на МВР, а Дарксайд и Гадоля са допълнили/подчертали някои детайли в алтернативните варианти.



Тук ще ви кажа(на теб, Мр.Н и всички неминали тази перепетия) къде са "подводните камъчета", всяко от които ако не го знаеш вОвреме може да забави процедурата и отложи съществено крайната дата на получаването на документите. 'Мен лично ми взе месец и седмица защото по първия закон на Мърфи - всичко което можеше да се огелпи - се огелпи.

В сайта пише:

Необходими документи:

* Удостоверителен документ за раждане в оригинал и копие, което се прилага към заявлението - при издаване на първа лична карта;
* Предишна лична карта и/или паспорт, ако има такива;
* Поименен документ за платена държавна такса, размерът на която е определен в Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на МВР по Закона за държавните такси;
* Жълт отрязък от удостоверение за постоянен адрес – при промяна на постоянен адрес;
* Удостоверителни документи по гражданско състояние – при брак, развод и други, както и документ удостоверяващ промяна на имената – ако има такава;


"Камъчетата":

1. Ако нямате ОРИГИНАЛА на акта за раждане (на цветна хартия, или копие с гербови марки и мокър печат издадено от общината когато са ви издавали оригинала) - документите не се приемат. Нужно ви е нотариална заверка на ксерокс' копието (казаха ми че някои нотариуси издават такава ако двама добри свидетели подписват някаква декларация че това копие е досущ като оригинала, който е загубен...ама това е непроверено инфо). Алтернативата е да се отиде в общината която е издала този "Удостоверителен документ за раждане" и да си поискате копие. Взима време и струва пари (около 10 лв за нормална, не бърза процедура)

НЕЩО МНОГО ВАЖНО отнасящо се за всички документи извадени от различни канцеларии в България: ПРОВЕРЯВАЙТЕ НА МЯСТО за евентуални писмени/печатни/тъпанарски, по некадърност, грешки, за всяка и всяка дума и дата. Четете бавно, дума по дума и цифра по цифра какво е написано. Нямате си представа какви тъпи, просто невероятни грешки правят тъпанарите чиновници!!!

В моя случай веднъж ми написаха името...да кажем вместо Петров - ПетрИов. В друг документ ми смениха бащиното име с това на баща ми. В трети документ написаха че датата на издаването на смъртния акт на майка ми е 3 месеца преди смъртта и, като годината на смъртта и е към 42 години преди датата на нейното раждане. Демек не са сбъркали и написали 1800 и 'нам коя си година вместо 1900 и същата а нещо различно.


2. Предишна лична карта и/или паспорт, ако има такива;

Непълна и подвеждаща информация. Ако имате СТАР ЗЕЛЕН ПАСПОРТ вместо стара лична карта (от след 2000 г) - почват въртелите. Вашия ЕГН не се намира в база' данните на Есграон (или Еграон) и трябва да се въведе отново. Нещо повече - дори и в стария зелен паспорт да пише "Гражданство - БЪЛГАРСКО" трябва да попълвате декларация (в общината си, и да платите 50 кинта такса за обслужване+ 6 кинта банкова такса) за "утвърждаване на българското гражданство".

В "личните картони" на семейството ни в общината пише че съм "невъзвращенец" и пиклата ми заяви най безцеремонно че "НЕ Е ВАЖНО ДАЛИ В ЗЕЛЕНИЯ ПАСПОРТ, ИЗДАДЕН ПРЕЗ 1991, след прехода демек, когато помилваха всички "предатели на народа" ПИШЕ "ГРАЖДАНСТВО-БЪЛГАРСКО", ЗА НЕЯ АЗ СЪМ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО ДОКАТО КРИВОСЪДИЕТО И КАЖЕ ИНАЧЕ!!!

Общината праща тази декларация до Мин. на КРИВОсъдието където проверват (десетина дена) дали не ви е отнето гражданството или сте се отказали от него. Документите пътуват няколко дена насам и натам, и после могат да лежат седмица на някое бюро в общината. Както беше в моя случай - Размърдах им дебелите задници на пиклите в общината с 200 децибелови крясъци да ми намерят отговора от мин. на КРИВОсъдието, което лежеше на бюрото на кмета, който бил няколко дена в отпуск. АПЦУРТ?!? НЕ, булгаританска реалност!

При мен имаше и допълнителен въртел

3. Таксите в столичните МВРта се плащат на каса в самото МВР, в провинцията май е различно. Във всеки случай си струва да се проверят нещата предварително.

4. Жълт отрязък от удостоверение за постоянен адрес – при промяна на постоянен адрес

Вади се в общината, струва сравнително евтино но взима време, добре е да се направи предварително. В общините искат документ (нотариален акт или договор за наем) за да променят адреса. Нямам си понятие човек живеещ постоянно в чужбина без постоянен адрес в България как се справя. Препоръчвам предварително запитване. Желателно писмено, за да получите писмен отговор и после да няма хъката' мъката' от страна на малоумната некадърна тъпанарка с която ще се срещнете като си подавате документа за смяна на адреса.

5. Удостоверителни документи по гражданско състояние – при брак, развод и други, както и документ удостоверяващ промяна на имената – ако има такава;

За мой късмет в личния ми картон пишеше още от 1991 че съм разведен, и минах "метър" - дадоха ми удостоверение за семейно положение че съм разведен. 'Ма дали междувременно не съм се женил не ги интересуваше. Вече бях с опит и не им споменах че съм си сменил името в чужбина, за да не усложня нещата. Знам че на омъжени жени им правят въртели ако в някой друг документ имат различно (от моминското) име, особено ако транскриптирането му е по сложно. Щото пиклите си го пишат както те си знаят (а те знаят само да си бършат...ония работи с индиго и нищо повече) и се е случвало транскриптирането им да е различно от това в други документи.

ПАК: Проверявайте щателно какво пише в получените междинни документи. Несъответствия мога да причинят забавянето (или направо отказ) от издаване на лична карта/паспорт.

П.С. Съжалявам за дългия пост. Предполагам че е за предпочитане да загубите 10 мин' в четенето му, вместо няколко дена поради незнанието относно "подводните камИчета".

П.П.С. Весело посрещане на Новата година на всички


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: MitreШoпa]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано31.12.10 11:16



Ха, какъв съвпадеж, много си точен


Тоя ферман ще го прочета подробно в понеделник Аз мислех, че кратката процедура се описва кратко(майтап)
Сега едвам удържам малките, готови са за ски.
Весело прекарване на Новата Година.



Тема Процедурата теоретически е кратка ама дет'нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано01.01.11 10:00



се казва "Убава работа ама...българска": Подводните камичЕта и некадърността на българските чиновнички я усложняват.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор aliend (непознат )
Публикувано02.01.11 00:54



Извади си Пасаван (временен паспорт) от Българското Консулство.



Тема Re: Процедурата теоретически е кратка ама дет'нови [re: MitreШoпa]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано07.01.11 19:05



Изчетох го. Много ми идва сложна процедурата, затова смятам да си подам документите тук, пък когато ще да излизат. Междувременно си имам други, българските не съм ги ползвала от години.
Мерси за обяснението.



Тема Re: Процедурата теоретически е кратка ама дет'нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано07.01.11 22:44



Процедурата е проста ако всички нужни документи ти са наред. И баш в тези нужни документи има не малко камъчета които спъват каруцата/забавят процеса.

Все пак те съветвам преди да си подадеш документите в чужбина да ги прегледаш дали са наред и няма съответствия. Защото тази проверка я правят не чиновниците от посолството (те са само препращачите) а други чиновници, в България. Което МОЖЕ да означава че ако нещо не е наред в подадените документи - тогава българските чиновници просто ще ги върнат в посолството където си ги подала. А това препращане до България, проверка и връщане едва ли става за месец два.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор Malvina*** (ентусиаст)
Публикувано07.01.11 23:40



Аха, абсолюно си прав ! Работят някакви супер оскъдни часове, мняна дори една свястна маса където да седнеш и да си попълнш документите, като ги питаш нещо незнят, само за глобие знаят !


Хич, ама хич не ти трябва ! Когато решиш да си ходиш,влизаш в страната с канадския, показвш българският и им казваш че ще си вадиш нов.



Тема Хехехех, Дарки направонови [re: DarkSide]  
Автор Malvina*** (ентусиаст)
Публикувано07.01.11 23:42



се скъса от смях с това прдложение......


Ти някога изобщо занимавал ли си се с такива документи в посолство?



Тема OFFнови [re: MитpeШoпa]  
Автор -дядo- ()
Публикувано08.01.11 09:24



Митре, гледам турил си парадната униформа.

Тва по случай празниците или за да е ЯСНО за новобранците като мен кой командва парада.

NB: Ограденото с озъбени човечета да се счита сега и напкунь за шега.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор irini ()
Публикувано09.01.11 18:06



Здравей,
Когато се намираш извън ЕО /в пределите на Е.О. няма значение дали имаш международен паспорт, стига да имаш лична карта с неизтекъл срок/, ще трябва да се върнеш в България, за да си извадиш нов международен паспорт. Можеш да получиш временен паспорт за завръщане в родината от посолството на Бг, но той е с определен срок и е хубаво да го поискаш, когато вече си организирал пътуването си до България.
Провери, все пак, дали не са осъществени в това отношение някакви реформи в посолствата на Бг. след като стана членка на ЕО, защото зная със сигурност, че гръцки международен паспорт мога да подновя във всички посолства на Гърция по света / разходите са тройни, времето за издаване десеторно, но става/.
Успех.
Адресите на посолствата на Бг. по света ще намериш в раздел Дипломатически мисии в чужбина , тук:





Тема Тц!нови [re: KakMapa]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано10.01.11 04:33



Изключено е Гн. Н да е в Щатите.


Никой, пребиваващ за повече от месец в Щатите, не изчислява в евро!



Тема Re: Тц!нови [re: Dolce De Leche]  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано10.01.11 04:57



аз пък точно щото спомена в една тема (за роднините) колко хиляди долари им е изпратил през годините си помислих, че е в уса. но пък долари има на много места, да. :)

_______



Тема Re: Тц!нови [re: Dolce De Leche]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано10.01.11 16:49



Никой, пребиваващ за повече от месец в Щатите, не изчислява в евро!


Така може да е в щатите, но в европа долара е недоглеждан.

Не мога да ти кажа причините, не съм финансист, но долара не е обичан в европа. Не съм видяла който и да е, да иска да се оперира в долари....



На мен лично не ми пука....нищо не ми зависи от долара....просто...долара....не вАжи тука.....




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано18.01.11 00:51



Е, как да не може чрез посолството бе, мистър! :-)

"Life is much too important a thing ever to talk seriously about it."


Тема Какво стана с паспорта?нови [re: Mr.N]  
Автор geminarius (скомина)
Публикувано23.01.11 01:50



Аз знам, че посолствата в някои държави (напр. Швейцария), а защо не и всички - издават временен паспорт, който е валиден около 6 месеца. С него можеш и да се върнеш в държавата, ако в България не успеят да ти го издадат за времето, което пребиваваш в страната.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.