Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:52 04.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: witch777]  
Автор KлинтъH (СилеН)
Публикувано30.12.10 21:22



Ти обаче си рядко тъпа.

С риск да ме баннат,
първо казваш, че бил всеки сулю и пулю в този форум, т.е всички били глупаци според теб, сега генерализираш, че за паспорт било маловажно да се ходи, до България.
Абе П***о заспала, има хора от целия свят тук, аз съм на 15хил км и 20часа и повече самолетни разстояние, с цени на самолетните билети 1000долара и кусур, мислиш, ли че е много лесно връщането до България на такива като мен или пък подобни случай.
Не всички Българи са в "най-перфектната страна и близка до България Англия"



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: KakMapa]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.12.10 22:46



Не е в САЩ, КакМаро, мисля, че е в ЮАР.





Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано31.12.10 10:01



"Кажи я кратката процедура, лятото ще я минавам."

Всъщност няма кратка процедура, всичко е описано в сайта на МВР, а Дарксайд и Гадоля са допълнили/подчертали някои детайли в алтернативните варианти.



Тук ще ви кажа(на теб, Мр.Н и всички неминали тази перепетия) къде са "подводните камъчета", всяко от които ако не го знаеш вОвреме може да забави процедурата и отложи съществено крайната дата на получаването на документите. 'Мен лично ми взе месец и седмица защото по първия закон на Мърфи - всичко което можеше да се огелпи - се огелпи.

В сайта пише:

Необходими документи:

* Удостоверителен документ за раждане в оригинал и копие, което се прилага към заявлението - при издаване на първа лична карта;
* Предишна лична карта и/или паспорт, ако има такива;
* Поименен документ за платена държавна такса, размерът на която е определен в Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на МВР по Закона за държавните такси;
* Жълт отрязък от удостоверение за постоянен адрес – при промяна на постоянен адрес;
* Удостоверителни документи по гражданско състояние – при брак, развод и други, както и документ удостоверяващ промяна на имената – ако има такава;


"Камъчетата":

1. Ако нямате ОРИГИНАЛА на акта за раждане (на цветна хартия, или копие с гербови марки и мокър печат издадено от общината когато са ви издавали оригинала) - документите не се приемат. Нужно ви е нотариална заверка на ксерокс' копието (казаха ми че някои нотариуси издават такава ако двама добри свидетели подписват някаква декларация че това копие е досущ като оригинала, който е загубен...ама това е непроверено инфо). Алтернативата е да се отиде в общината която е издала този "Удостоверителен документ за раждане" и да си поискате копие. Взима време и струва пари (около 10 лв за нормална, не бърза процедура)

НЕЩО МНОГО ВАЖНО отнасящо се за всички документи извадени от различни канцеларии в България: ПРОВЕРЯВАЙТЕ НА МЯСТО за евентуални писмени/печатни/тъпанарски, по некадърност, грешки, за всяка и всяка дума и дата. Четете бавно, дума по дума и цифра по цифра какво е написано. Нямате си представа какви тъпи, просто невероятни грешки правят тъпанарите чиновници!!!

В моя случай веднъж ми написаха името...да кажем вместо Петров - ПетрИов. В друг документ ми смениха бащиното име с това на баща ми. В трети документ написаха че датата на издаването на смъртния акт на майка ми е 3 месеца преди смъртта и, като годината на смъртта и е към 42 години преди датата на нейното раждане. Демек не са сбъркали и написали 1800 и 'нам коя си година вместо 1900 и същата а нещо различно.


2. Предишна лична карта и/или паспорт, ако има такива;

Непълна и подвеждаща информация. Ако имате СТАР ЗЕЛЕН ПАСПОРТ вместо стара лична карта (от след 2000 г) - почват въртелите. Вашия ЕГН не се намира в база' данните на Есграон (или Еграон) и трябва да се въведе отново. Нещо повече - дори и в стария зелен паспорт да пише "Гражданство - БЪЛГАРСКО" трябва да попълвате декларация (в общината си, и да платите 50 кинта такса за обслужване+ 6 кинта банкова такса) за "утвърждаване на българското гражданство".

В "личните картони" на семейството ни в общината пише че съм "невъзвращенец" и пиклата ми заяви най безцеремонно че "НЕ Е ВАЖНО ДАЛИ В ЗЕЛЕНИЯ ПАСПОРТ, ИЗДАДЕН ПРЕЗ 1991, след прехода демек, когато помилваха всички "предатели на народа" ПИШЕ "ГРАЖДАНСТВО-БЪЛГАРСКО", ЗА НЕЯ АЗ СЪМ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО ДОКАТО КРИВОСЪДИЕТО И КАЖЕ ИНАЧЕ!!!

Общината праща тази декларация до Мин. на КРИВОсъдието където проверват (десетина дена) дали не ви е отнето гражданството или сте се отказали от него. Документите пътуват няколко дена насам и натам, и после могат да лежат седмица на някое бюро в общината. Както беше в моя случай - Размърдах им дебелите задници на пиклите в общината с 200 децибелови крясъци да ми намерят отговора от мин. на КРИВОсъдието, което лежеше на бюрото на кмета, който бил няколко дена в отпуск. АПЦУРТ?!? НЕ, булгаританска реалност!

При мен имаше и допълнителен въртел

3. Таксите в столичните МВРта се плащат на каса в самото МВР, в провинцията май е различно. Във всеки случай си струва да се проверят нещата предварително.

4. Жълт отрязък от удостоверение за постоянен адрес – при промяна на постоянен адрес

Вади се в общината, струва сравнително евтино но взима време, добре е да се направи предварително. В общините искат документ (нотариален акт или договор за наем) за да променят адреса. Нямам си понятие човек живеещ постоянно в чужбина без постоянен адрес в България как се справя. Препоръчвам предварително запитване. Желателно писмено, за да получите писмен отговор и после да няма хъката' мъката' от страна на малоумната некадърна тъпанарка с която ще се срещнете като си подавате документа за смяна на адреса.

5. Удостоверителни документи по гражданско състояние – при брак, развод и други, както и документ удостоверяващ промяна на имената – ако има такава;

За мой късмет в личния ми картон пишеше още от 1991 че съм разведен, и минах "метър" - дадоха ми удостоверение за семейно положение че съм разведен. 'Ма дали междувременно не съм се женил не ги интересуваше. Вече бях с опит и не им споменах че съм си сменил името в чужбина, за да не усложня нещата. Знам че на омъжени жени им правят въртели ако в някой друг документ имат различно (от моминското) име, особено ако транскриптирането му е по сложно. Щото пиклите си го пишат както те си знаят (а те знаят само да си бършат...ония работи с индиго и нищо повече) и се е случвало транскриптирането им да е различно от това в други документи.

ПАК: Проверявайте щателно какво пише в получените междинни документи. Несъответствия мога да причинят забавянето (или направо отказ) от издаване на лична карта/паспорт.

П.С. Съжалявам за дългия пост. Предполагам че е за предпочитане да загубите 10 мин' в четенето му, вместо няколко дена поради незнанието относно "подводните камИчета".

П.П.С. Весело посрещане на Новата година на всички


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: MitreШoпa]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано31.12.10 11:16



Ха, какъв съвпадеж, много си точен


Тоя ферман ще го прочета подробно в понеделник Аз мислех, че кратката процедура се описва кратко(майтап)
Сега едвам удържам малките, готови са за ски.
Весело прекарване на Новата Година.



Тема Процедурата теоретически е кратка ама дет'нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано01.01.11 10:00



се казва "Убава работа ама...българска": Подводните камичЕта и некадърността на българските чиновнички я усложняват.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор aliend (непознат )
Публикувано02.01.11 00:54



Извади си Пасаван (временен паспорт) от Българското Консулство.



Тема Re: Процедурата теоретически е кратка ама дет'нови [re: MitreШoпa]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано07.01.11 19:05



Изчетох го. Много ми идва сложна процедурата, затова смятам да си подам документите тук, пък когато ще да излизат. Междувременно си имам други, българските не съм ги ползвала от години.
Мерси за обяснението.



Тема Re: Процедурата теоретически е кратка ама дет'нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано07.01.11 22:44



Процедурата е проста ако всички нужни документи ти са наред. И баш в тези нужни документи има не малко камъчета които спъват каруцата/забавят процеса.

Все пак те съветвам преди да си подадеш документите в чужбина да ги прегледаш дали са наред и няма съответствия. Защото тази проверка я правят не чиновниците от посолството (те са само препращачите) а други чиновници, в България. Което МОЖЕ да означава че ако нещо не е наред в подадените документи - тогава българските чиновници просто ще ги върнат в посолството където си ги подала. А това препращане до България, проверка и връщане едва ли става за месец два.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re: Изтекъл БГ паспортнови [re: Mr.N]  
Автор Malvina*** (ентусиаст)
Публикувано07.01.11 23:40



Аха, абсолюно си прав ! Работят някакви супер оскъдни часове, мняна дори една свястна маса където да седнеш и да си попълнш документите, като ги питаш нещо незнят, само за глобие знаят !


Хич, ама хич не ти трябва ! Когато решиш да си ходиш,влизаш в страната с канадския, показвш българският и им казваш че ще си вадиш нов.



Тема Хехехех, Дарки направонови [re: DarkSide]  
Автор Malvina*** (ентусиаст)
Публикувано07.01.11 23:42



се скъса от смях с това прдложение......


Ти някога изобщо занимавал ли си се с такива документи в посолство?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.