Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:52 05.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Изпълнена смъртна присъда в САЩнови  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано26.09.10 00:44



По новините казаха за една екзекутирана жена за това, че е поръчала убийството на мъжа си и детето му, за да вземе парите от застраховката.
Жената имала много нисък коефициент на интелигентност, съвсем малко над долната граница, за да те обявят за ... ментално непълноценен.
Намерили се и хора, които да протестират против обявената смъртна присъда


С какви доводи - не разбрах.
Пиперлива тема, ама ... според вас жената заслужавала ли си е екзекуцията или смъртна присъда е прекалено строго наказание за това, че си поръчал убийството на двама души?

Do what works or do what's right?

Тема Re: Изпълнена смъртна присъда в САЩнови [re: Bиливap]  
Автор KлинтъH (СилеН)
Публикувано26.09.10 01:31



Според мен не, аз съм малко с хуманни разбирания. Разбирам, че е свършла нещо лошо, но според мен доживотен затвор е нещо също ужасно лошо и плашещо и най-вече предостатъчно наказание за извършено престъпление.

П.П: Преди да кажеш, Америка била такава и такава, малко да ти обясня нещата за Америка, САЩ като кажеш, свързвай го като нещо подобно на ЕС, не на някоя страна. И в един федерален съюз, в частност този има 50 държави с отделни щатски закони и правила, като начина на живот и законите могат да бъдат доста различни. Т.е в един щат(държава) да ти хареса, а в друг не, също като с
ЕС.........и в повечето щати тази присъда, смъртната е забранена.



Тема Re:нови [re: KлинтъH]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано26.09.10 01:39



За смъртната присъда точно в САЩ няма какво ново да ми кажеш, изчела съм много, много по темата преди време, защото ми трябваше да подготвя една презентация - в кои щати има, по колко годишно се екзекутират, колко се помилват, какви дебати се водят, за и против смъртната присъда, статистики, по-известни случаи, и т.н.



Но добре, разбрах, че за теб доживотния затвор е по-добра алтернатива в случая.

Do what works or do what's right?

Тема Re: Изпълнена смъртна присъда в САЩнови [re: Bиливap]  
Автор Шишapkи (***)
Публикувано26.09.10 04:53



Обикновено повечето хора (особено от Европа) са против смъртната присъда... докато не стане нещо с някой близък до тях...



Тема Re: Изпълнена смъртна присъда в САЩнови [re: Bиливap]  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано26.09.10 05:41



аз принципно съм против смъртното накзание. за тежки престъпления- доживотен без право на помилване в много добре опазван затвор. единственото, което, виждам, се постига с това е, че може би задоволява чувството на мъст на близките на жертвите.

освен че ми се вижда тотално нелогично да накажеш някого с нещото, за което го наказваш (и животиско), има още две причини да съм против. първо, мисля, че е много по-трудно да избуташ цял един живот в затвора със угризения и вина за това, което си направил (да не говорим, че животът в повечето затвори в сащ- особено тези, в които са затворени безскрупулни убийци- хич не е лесен). второ, стават грешки. откакто днк тестовете станаха масови, има стотици случаи на хора, които са доказани невинни десетилетия след престъпленията, за които са били затворени. вкл. има случаи за такива, които вече са били екзекутирани и впоследствие се доказва, че генетичният материал не съвпада.

знам за поне една организация тук в сащ на близки на убити хора, които (близките, не убитите) са против смъртното наказание. научих за това, защото жената основала тази организация, изнасяше лекция в моето уни. дъщеря й- млада и обещаваща студентка- е била изнасилена и брутално убита в студентската си квартира- ужасна история. тази жена- невероятно силна- разказа за собствената си борба и как е успяла да прости действието на убиеца (с което сама да се освободи от това ужасно бреме) и как е стигнала до позицията да вярва, че дори в такъв случай е против смъртното наказание. просто невероятна жена. но това не е за всеки. мисля, че всеки има потенциал да го направи, но на практика са единици..

от философска гледна точка мисля, че човек би изпитал много по-голямо облекчение ако успее да прости (колкото и невероятно трудно да е), отколкото да види убиеца на ел. стол. но, както казах, не е за всеки.

_______



Тема Re:нови [re: Шишapkи]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано26.09.10 10:56



Мда, криворазбрана хуманност към човешко същество, което не е проявило такава.
Или някакъв луд садизъм с довода "в затвора ще се мъчи повече до края на живота си" вместо тихо и кротко да приключат всичко с една спринцовка.

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: KakMapa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано26.09.10 11:11



Може да звучи непонятно на някои, но аз не виждам съществена полза от това да държиш сериен убиец доживотно в затвор. Нито за убиеца, нито за обществото.
Кой печели от това и какво? А, да - близките задоволяват садистичните си нагони.
Подкрепям смъртната присъда в някои случаи като сериен убиец, брутални и студенокръвни убийци, които са измъчвали жертвата си, и т.н.
За умишлените убийци смъртната присъда ми се струва логично наказание, съизмеримо с извършеното деяние.
Понеже на теб ти се струва животинско ... всекиму според делата


Има такива извратени типове, които са отвъд всякаква форма на рехабилитация. Пускането им сред нормалните хора би било неправилно решение. Да ги поддържаш живи в затвор до края на мизерния им живот - също. За мен ползата от тях е нулева.

В конкретния случай съм съгласна с решението на съда да я осъди на смърт.

Do what works or do what's right?

Редактирано от Bиливap на 26.09.10 11:11.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано26.09.10 19:34



не е въпрос за полза (щото и да го убиеш пак няма 'полза'). съгласна съм, че струва пари да държиш някой в затвора цял живот. но темата не е проста, та затова има толкова дебати по нея, особено в сащ. иначе аз не изтъкнах доживотната присъда като опиция от чувство на садизъм, а като отговор на потенциален довод, че заслужават тежко наказание (с което съм съгласна).

а за рехабилитацията- за съжаление, не мисля, че затворите някога наистина са били място за рехабилитация (възможно е някога това да е била идеята, но на практика имайки предвид как протичат нещата там- не е). затворите са място за наказание. доколкото знам, малко затвори имат специални рехабилитационни програми, с които се опитват да впрегнат затворниците в някоя социално-полезна дейност (например изработка на нещо си). има случаи на рехабилирани престъпници, но са идивидуални случаи, които също са имали късмет да попаднат в по-различни условия в затвора. бих се съгласила, че в сегашната с-ма няма много 'полза' от това да държиш някой жив доживот, но ако с-мата се промени с насока действително някакви усилия за рехабилитация (дори и никога да не ги освободят), може и да има 'полза' от тях.

_______



Тема Интереснонови [re: Bиливap]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано26.09.10 19:44



Имала е нисък коефициент на интелигентност, но е успяла да събере "две и две" как да се облагодетелства от застраховката.
Разбира се, това е феномен характерен единствено и само за САЩ. По целия останал свят индивидите се котират от поне средни нива на интелигентност нагоре чупейки скалата. Тавана е безкрайността.





Тема Re: Изпълнена смъртна присъда в САЩнови [re: Bиливap]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано26.09.10 19:59



Направи ми впечатление споменаването на ниския коефц. на интелигентност (в медиите) и в каква връзка е с деянието й? Адвокатката, за която пусна тема, е положително с два пъти по-висок. Следователно к.и. не е фактор, когато се губят границите за добро и зло.
Подкрепям разсъжденията на кака Мара, но с едно условие, че при педофилите това е неприложимо и статистиката показва, че има повтаряемост в действията им. За тях определено единственото място е доживотен затвор, но те и там не стигат до "заветна старост". Ако съм съдебен заседател не бих се поколебала да им дам и смъртна присъда. При тях няма място за прошка, защото това означава да се подложат на риск други деца.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.