Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:57 31.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: McCat]  
Автор nnnlo (brave)
Публикувано28.08.10 01:21



"климатични мигранти" беше само метафора



Не смятам за сериозно, че туристите са мигранти.

Да, обаче местното население казва: "Щом вие ни гледате на лошо в София, и ние ще ви гледаме с лошо в ..."

Качи се на някой автобус в София, в 6 часа вечерта, и само случай репликите на возещите се.



Тема Re:нови [re: nnnlo]  
Автор McCat (cat)
Публикувано28.08.10 01:30



Това отклонява в посока "икономически"



Тъкмо се зарадвах на нещо по-различно и ти сам обърна посоката.
Хех!

п.п. За по-нататък -> ще ти е от полза да правиш разлика между "икономически" мигранти и гастарбайтери.



Тема Re:нови [re: nnnlo]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано28.08.10 01:31



Не, не може да има такъв модел. Защото хората са различни - различна култура, различен житейски опит, различно мислене, различни личности и ... различни заложби, таланти, недостатъци, и т.н.


Ако се търси една система, трябва да отчита всички тези подробности и особености. Затова ми се струва невъзможно ... променливите са твърде много.

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор nnnlo (brave)
Публикувано28.08.10 01:46



Ако се търси една система, трябва да отчита всички тези подробности и особености. Затова ми се струва невъзможно ... променливите са твърде много

Т.е. при все по-голяма човешка популация, ще има все повече неопределености, и все повече проблеми. А един от тези проблеми е най-важен: ограничени ресурси.
Когато НАСА прави полет до космическата станция, ресурсите на екипажа се изчисляват точно, поради екстремността на работата им. За толкова дни, в совалката има толкова дажба. Като им свършат ресурсите и кацат на Земята.
Ако същият точен научен модел го приложиш за оптимално потребление на ресурсите на Земята, ще срещнеш много съпротива, защото ограничаваш хората.

Екипажът на совалката е трениран и подбран, така че с оптимално потребление на ресурси да искара дадена мисия. Хората от Земята не са подбрани по подобен критерий и затова ще имаш съпротива. Един от мотивите им ще бъде, че чрез подбор, тренировки, използване на научен модел и т.н. стратегии ти нарушаваш техните права, засметка на твоите, ще те обявят за мошеник, и още куп други ....



Тема Re:нови [re: McCat]  
Автор nnnlo (brave)
Публикувано28.08.10 01:53



Да, понеже гледам глобално. А Климатът е глобален.

Аз имам "страхотно" "научно" обяснение, защо възникват проблемите с постоянно растящата популация.

За по-нататък -> ще ти е от полза да правиш разлика между "икономически" мигранти и гастарбайтери.

Така е, но имай впредвид, че гастарбайтерите като брой са >> "икономическите" мигранти. Т.е. това, какво бъдеще ни чака се определя от ... броя гастарбайтери, защото те имат главен принос в промените на стратегиите.

Редактирано от nnnlo на 28.08.10 01:54.



Тема Re:нови [re: nnnlo]  
Автор McCat (cat)
Публикувано28.08.10 02:03



Така е, но имай впредвид, че гастарбайтерите като брой са >> "икономическите" мигранти. Т.е. това, какво бъдеще ни чака се определя от ... броя гастарбайтери, защото те имат главен принос в промените на стратегиите.


Преди малко беше притеснен за изчерпване на ресусрите, а сега ми казваш, че допуснатите/търсените хора до ресурсите са много повече от само-нуждаещите се.

Какво по-добро от това.

Или си сбъркал знака? >> & << ?



Тема Re:нови [re: nnnlo]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано28.08.10 02:20



Не може да се прилага същата система. А и животът е динамичен, развива се, променя се ... Хората сами по себе си тръгват от различна стартова точка.
Къде си се родил, кога, при какви обстоятелства, в какво семейство ... после как си растял, насърчавали ли са те, ограничавали ли са те ... Как си развил генетичните заложби, как ти е повлияла средата във формирането ти като личност ... Това са толкова много хора ... И толкова много различни съдби.
При ограничени ресурси може да се намери временно решение като се въведат "дажби", но рано или късно няма да има какво да се дели на "дажби" и тогава?
От една страна храната, но от друга питейната вода ...
Да не говорим, че ресурсите са неравномерно разпределени и една малка част от населението разполага с по-голяма част от ресурсите ...
Много обширна тема, в която не ми се задълбава точно преди лягане



Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: McCat]  
Автор nnnlo (brave)
Публикувано28.08.10 02:23



Преди малко беше притеснен за изчерпване на ресусрите, а сега ми казваш, че допуснатите/търсените хора до ресурсите са много повече от само-нуждаещите се.

Какво по-добро от това.

Или си сбъркал знака? >> & << ?


Относно ресурсите пак гледам глобално, т.е.взимам сумата допуснатите/търсените хора + само-нуждаещите. Понеже математически, положението клони към безкрайност + N, числото N няма значение какво е, защото

Безкрайност + N = пак безкрайност



И сега може би ще разбереш, какво имам предвид. Какво е поведението на икономическите, политическите, социалните, и каквито се сетиш модели, разбирания, схващания при население клонящо към безкрайност + ограничени ресурси?

Има и още. Ние неможем да напуснем Земята, което ще рече, че освен ограничени ресурси имаме и ограничена територия.

"Научно" казано, когато питам какво е поведението на икономическите, политическите, социалните, и каквито се сетиш модели при при население клонящо към безкрайност, аз имам предвид дали всичките тези могат да се скейлват по принцип?

Имаш една система, която е с постояннно растяща сложност, която математически клони към безкрайна сложност, безкрайна неопределност, и липса на стабилност. Отдруга страна, същата система има ограничение и граници.

Т.е. подобна система би трябвало да изпадне в нестабилност и хаос, по разни леми, аксиоми, и критерии. Може би не съм прав, но така ми изглеждат нещата.

Редактирано от nnnlo на 28.08.10 02:27.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор nnnlo (brave)
Публикувано28.08.10 02:36



Много обширна тема, в която не ми се задълбава точно преди лягане

Така е. Аз наивно се опивам да си обяснявам глобалното поведение на обществото с "Теория на катастрофите". Дълга и широка.



Лека вечер.



Тема Не открих въпроса...нови [re: nnnlo]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано28.08.10 04:42



Комплименти! Похвално-продължително-дълъг анализ.

Коментара е излишен, защото си заложил/а разрешението в първоначалния пост. Персонално и неангажиращо, за мен истината е:
"...който се адаптира живее и еволюира, който не може, умира и изчезва. Това е законът на естественият подбор. Ако един вид животни не може да си намери храна, те или се местят, или гледат да се адаптират. Адаптацията при животните става чрез .... секс и промяна в Еволюцията. Ако не могат да направят двете, умират и изчезват като животински вид."
Основните природни закони са едни и същи за хора и животни. Адаптивно-по-непретенциозните индивиди се размножават и приспособяват в пъти по-бързо от Алфа-подобните по простата причина, че "алфите" губят ценно време в планиране, претенции и философии.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.