Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:27 17.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема външната промянанови  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано17.08.10 17:19



близките/приятелите ли в БГ забелязват ли да сте се променили след (дълги) години живот в друга страна/култура? коментират ли? съгласни ли сте със заключенията им и как реагирате на подмятания или добронамерени намеци?

аз от приятелите нищо не съм чула, но роднините от време на време споменават как 'тая америка' ме е направила 'прекалено независима'-- обикновено в отговор на мое несъгласие да правя нещо си, само защото 'така се правело' или 'всички така правели'.

иначе също забелязват, че повече ми пука за правилата и съм по-склонна да си търся правата. откъм положителните неща може би баща ми отчита, че америка ме е научила на труд. ;) (което си е така, но това не е само вследствие на пребиваването ми точно тук, а на необходимостта да се оправям сама).

също станах вегетарианка, което те в началото отчитаха като поредната американска изгъзица, но вече свикнаха. възможно е това да беше станало дори и да бях останала в БГ, но със сигурност процесът щеше да отнеме мнооого повече време.

преди се подразвах от такива заключения и коментари, но сега не обръщам много внимание. ясно е, че им се виждам различна до известна степен (и съм- няма начин), но в крайна сметка отношението им към мен не се е променило.



при вас как е?

_______


Тема Re: външната промянанови [re: KakMapa]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано17.08.10 17:43



нормално е човек да се променя, а за хората в БГ е трудно да определят кое се дължи на влиянието на другата държава и кое не



Тема Re: външната промянанови [re: KakMapa]  
Автор redjeep (TJ-Sport)
Публикувано17.08.10 18:06



Да,променя се човек.
Аз също го забелязах,за последен път бях в България 2004 година.
От роднините много приятни коментари за мен и моя приятел.
Но един грозен коментар в магазин за дрехи на Златните пясъци ме заля с вряла вода.
Влизаме вероятно да си купим нещо или само да видим какво предлагат,и една от продавачките изкоментира следната фраза.
Колежки,двама обратни в магазина.
Е след това което тя каза,ми се струваше,че за нея земята трябваше да се отвори и потъне от срам.Не и останах длъжен.
Така,че никой не е застрахован от коментари,трябва да сме подготвени .



Тема Re:нови [re: KakMapa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано17.08.10 19:18



Няма лоши коментари и подхвърляния, нито съм се променила толкова драстично да ги скандализирам


Радват ми се

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано17.08.10 19:29



ясно :) а ти отдавна ли си извън бг?

_______



Тема Re: външната промянанови [re: redjeep]  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано17.08.10 19:31



хм, съжалявам, че ти се е наложило да търпиш такива коментари. вярвам, че в един момент в БГ ще се променят вижданията по тези въпроси. но явно трябва време.

_______



Тема Re: външната промянанови [re: DarkSide]  
Автор KakMapa (живот си кара)
Публикувано17.08.10 19:33



да, така е. всъщност, преди се дразнех точно, защото звучеше сякаш всяка промяна в мен трябва да се дължи на престоя ми в сащ, а не на естественото ми развитие като човек. е, те са си свързани нещата, но все пак..

_______



Тема Re: външната промянанови [re: KakMapa]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано17.08.10 20:14



Границата м/у личностното развитие и влиянието на околната среда малко се размива, но по-конкретно намирам,че станах по-организирана и експедитивна.
Първото нещо, което научих като поведение тук:"Ja, bitte! и "Nein, danke!"и затова ми е странно когато сам в Бг., сервитьорът да се разкарва, защото клиентите са в триумене.
Аз също съм от тревопасните, но го отдавам като осъзната потребност. Гледам,че и в Бг. се купуват яйца от "щастливи кокошки"


Вече мн.рядко чувам реплики от рода "Това да не ти е Германия!"
Чувството за носталгия съм го забравила, вече няма ред сълзи и сополи на изпращане, но аз все пък съм от ерата на писмовната корспонденция тук.
Случват се малки фалове със словореда, но бързо се усещам.
Имам мн.малко роднини, но златни, а с приятелите остаряваме бавно
П.П. Голяма зарибявка с твоята сигнатура



Тема Re: външната промяна [re: KakMapa]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано17.08.10 20:19



И в Бг. празнуват вече Christopher Street Day, но за промяна в мисленето сигурно една генерация време ще трябва.



Тема Re:нови [re: KakMapa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано17.08.10 21:18



Няколко години.

Do what works or do what's right?



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.