Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:26 02.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Мултикултурно общество - продължение  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано11.08.10 21:38



Тъй като предната тема стана много обемна, по-добре да продължим в нова.

Това, което написа зебрата за Белгия, ми беше интересно да прочета. Една държава, която е разделена на две (и според мен се крепи на магия), ще бъде още по-чувствителна на тема чужденци.
Тук в Норвегия основното предизвикателство е това, че дълги години страната е била относително хомогенна и е нямала много опит с масирани вълни чужденци. Всеизвестно е какво е било отношението към самитата (местното малцинство), има направен и един чудесен филм по темата.
Но няма как да остане настрани от тенденциите в цяла Европа, все пак е част от нея, така че много бързо се налага да се свиква с новите предизвикателства (да не напиша проблеми).

Do what works or do what's right?


Тема Re: Мултикултурно общество - продължениенови [re: Bиливap]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано11.08.10 23:00



добре де, ами аз сега как да му отговоря на специалиста по особеностите на белгийското паркиране, което било различно във всеки квартал?






Тема Re:нови [re: DarkSide]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано11.08.10 23:06



Възможно е той да има различен опит от твоя. Ако на него му се е случвало нещо, което на теб не се е, то най-добре да се надяваш, че няма да те споходи



И тук ми се е случвало да говоря с други чужденци, които да ми разказват разни невероятни (но все пак възможни) истории какви неща им са се случили при среща отблизо с някоя институция и аз точно това правя - "плюя си в пазвата" да не ми се случва и на мен.

Пък аз си имам моите си преживявания, на които другите цъкат с език как е възможно. Ами ей така

Do what works or do what's right?

Тема Re: Мултикултурно общество - продължениенови [re: DarkSide]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано11.08.10 23:07



А бе не знам - бях в Белгия за някакви си жалки 3 месеца. При това в Льовен Ла Ньов. Малко студентско градче, което на практика оредява ептен, като свърши сесията.
Направи ми впечатление че френската част бъкел английски не знаят. Ама пък са склонни към помайване. Фламандската - не видях магазин в който да не могат да те обслужат на английски.
Единственото "негативно" отношение - един чекиджия храбър - библиотекар, като ми даваше учебни касети - само на "Ту" ми говореше. Ама аз чатнах за какво става дума към средата на втория месец.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Мултикултурно общество - продължениенови [re: bira_more]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано11.08.10 23:51



че те и във Франция и в Германия и в Италия бъкел английски не обелват, а в Холандия и Фландрия почти всеки под 50 годишна възраст го говори - въпрос на близост на езика, примерно във Френско много народ говори испански и талянски, щот им е по-лесен ... макар че вече втори колега немец имам, който говори перфектно и френски и английски и ги превключва без да се замисля, вероятно младите поколения наблягат повече на езиците



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано11.08.10 23:56



наистина не ми се е случвало да купя последния стек бира от магазина, а край мен стадо жадни местни да ме гледат на кръв



а колкото до "разделеността", мултикултурността и толерантността ... повечето държави са основани на национален и етнически принцип, обаче има и някои, по-модерни, които са основани въз основа на принцип, без да имат нация и съответно национален език - такива са САЩ, Швейцария и Белгия ... докато принципът го има, ще я има и държавата, независимо колко чужденци ще навлязат отвън. Което не е така за останалите държави, там нацията трябва да е подавляващо мнозинство за да я има държавата.

Редактирано от DarkSide на 11.08.10 23:59.



Тема Re: По принцип за Белгиянови [re: Bиливap]  
Автор Бoядиcaнa 3eбpa ()
Публикувано11.08.10 23:58



Добър вечер, Виливар.

Има един местен виц:

Стои полковникът в казармата и нарежда:
- Валонците да се строят от ляво! Фламандците от дясно!
- А ние белгийците, къде да отидем?-попитали арабите.

Тази разделеност е факт всеки ден. Както е споделил и bira-more, валонци и фламандци са много различни. Преобладаваща част от валонците не се стремят да учат други езици, докато фламандците много често знаят, освен английски, то и френски, немски. А колкото до темпераментът, нямат си абсолютно нищо общо.

Страната непрекъснато има проблеми с това разделение, а немското население, което също се появява на сцената, никой не го брои.
Единствената причина, която давам на себе си като обяснение е, че държавата все още е цяла заради европейските институции. Те имат нужда от една по-неутрална, слаба територия, където никой да няма оплакване, че някоя държава има сериозно влияние. Макар, последната една година, забелязвам, че сериозно се обсъжда някои от институциите да бъдат преместени от Брюксел. А реализира ли се това, Белгия вече няма да е такава, каквато я познаваме.
Тъй като се споменава университетът в Льовен, по новините наскоро се говореше, че и той ще бъде разделен- на валонски и фламандски факултети.
А това е едно от най-уважаваните учебни заведения.

Малцинствата, най-често са се обособили в гета. "черен квартал", където разни господа се разхождат и се почестват по коремчетата, гледайки те право в очите; арабски, турски, квартал на дипломатите... Има едно делене на групи- по етнос, по професия дори.
Забелязвам, че не малка част от българите, които работят към институциите, предпочитат централните квартали, където има по-голям живот, музика, заведения. А българите, които търсят постоянна работа в Белгия отиват към фламандската част, където явно са по-добре приети.

Когато попитам мои познати, които са белгийци, какъв е проблемът с чужденците, те ми казват следното:
- заради езикът, ние не ви разпознаваме- руснаци, поляци, българи... Така че за нас не сте десетина поляци, осем румънци..а цели хунски орди.
- вдигате прекалено много шум в малките часове или по съседски
- не обичате да спазвате нашите правила, само спорите
- отказвате да се интегрирате по белгийски образец и нрави- идвате в държавата ни, пиете една бира, вдигнете тупордия и си тръгнете, а ние оставаме тук. Ако ще да сте тук и няколко месеца, ще се съобразявате.

И са прави, Виливар. Затова и подкрепям тезата ти, че не можем да отидем в една държава и да се интегрираме там на проценти- 10 процента, 13 процента, 89 процента... А интегрирането, поне за мен, не значи да забравим, че сме българи, но наистина да разберем, какви хора са белгийците- да ги опознаем и уважаваме, каквито са.

Обаче, както забелязвам, на българите им е много трудно да се приспособят. Не само на възрастните, но и на децата след 12-14 годишна възраст.
Доста колеги се оплакват, че децата им не харесват държавата- скучна, тиха, смотана. Доста възрастни се оплакват от същото.
Затова ще ти разкажа една случка, която показва, колко е комична и тъжна една такава равносметка...

Стои, гостоприемният българин, гол до кръста и пали скаричка! Ах, какви пържолки е купил, карначета! Дам, поканил е и десетина приятели, хубаво да ги нагости! А, вече е станало 20 часа! време е да идват гостите.
Нашенецът прави едни маси, едни чудесии. Цялата градина ехти от смях, веселие, музика! Ей,нА, една от гостенките се покатерва на масата и цитира Вазов! Каква прекрасна вечер! Я, то станало три часа. Само някакви грозни и безлични белгийци надничат иззад оградата и звънят на вратата, мама м- ст--а! Ей сега ще види тоя лунгур, ще му покажа аз кой съм и какъв съм! Утре пак ще си поканя гости, след три дена- пак, та докато не се научи да ме уважава!

Смешно е, нали? Стига да не си белгиецът, който чува само някаква врява, шум, викове, крясаци посред нощ. Някой му къди непрекъснато с дим, а пияна разрошена жена крещи нещо, покачена на масата. Децата му не могат да заспят, утре са на училище, почват и те да плачат. И нека да не забравяме, той си е в Белгия, в своя квартал, в къщата си, със семейството, знаейки, че другите съседи не правят така. Само онези чужденци тормозят три годишния му син и двете му по-големи момичета. А уж са зрели хора! По тоя повод, при първа възможност, ще звънне пак в полицията! И утре, и в другиден, и в събота!

Ето теза за интеграцията на нравите, които не могат да се съчетават в един общ културен слой.

Редактирано от Бoядиcaнa 3eбpa на 12.08.10 00:50.



Тема Re: По принцип за Белгиянови [re: Бoядиcaнa 3eбpa]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано12.08.10 00:22



Май и без да си бледен белгиец и на теб няма да ти се хареса особено ако някой ти вдига врява до 3 заранта в тих по принцип квартал и пречи на децата ти да спят. Все пак си избрал (не са те разпределили служебно, надявам се) БАШ този тих квартал защото е тих и уреден. Или греша?



Всъщност няма ли местни закони регулиращи това с шумни веселби след определен час вечер? И съседско взаиморазбирателство за "специални" (ама не ежеседмични) случаи?


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: По принцип за Белгиянови [re: MitreШoпa]  
Автор Бoядиcaнa 3eбpa ()
Публикувано12.08.10 00:39



Добра да е вечерта, Митре.

Има естествено- и в Белгия, и в България, и в .... Но тук идва разликата в нравите и културата. Когато обясних на познатият си, че не е трябвало да вдига шум, той се засегна от думите ми. А когато водя мои познати и приятели на заведение, за да не вдигаме шум вкъщи и да се веселим, където му е мястото, пак има обидени- не съм гостоприемен и не ги водя у дома.

Офисите, които са наблизо, правят служебни партита, на които често водят и децата си. Независимо дали има само възрастни или цели семейства, няма шум след 21часа. Това е за съседството- уморен съм, скапан съм от работа, прибирам се, има шум, но той спира в благоприлично време и обикновено така е два или три пъти годишно. Не повече. Лятото правят и парти на открито за служителите, но всичко приключва окончателно най-късно към 21 и 30 - 22:00.

Веднъж ми се наложи да приема до късно у дома гости и предупредих съседите, извиних им се и се стараех да няма викове и проблеми. Всички бяха доволни.

Така че има толерантност, но в определени граници. За мен това е нормалното поведение, не само за Белгия.



Тема Re:нови [re: Бoядиcaнa 3eбpa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано12.08.10 00:52



Хаха, вицът ме разсмя

Напомни ми на един друг - за жабата, която била в гората и животите се деляли на две групи - умните вляво, красивите вдясно. А жабата възмутено казала: "Аз сега какво, да се разчекна ли?"

Познавам един фламандец, който живее тук и съм чувала какви ли не хули за валонците. Той е много разбран човек, де и явно поддържа смело разделението на Белгия на две.

Да, определено чужденецът е този, който трябва да се приспособи и да проявява нужното уважение към местните обичаи и местната култура. Пренасянето на балканските или близкоизточните номера на местна почва, нормално няма да се приеме с добро око.
В крайна сметка човек трябва да живее там, където му е добре и е в съзвучие с разбиранията му в достатъчна степен. Ако не е доволен, намира си по-добро място и се мести. Винаги ще има неща, които ще ни дразнят и с които няма да сме съгласни, но като чуя някой чужденец тук да се изцепва: "тези тъпи норвежци, тази тъпа държава, тия тъпи (сложи си дума по избор)" и ми се иска да им кажа: "премести се тогава". За каква интеграция става дума, ако постоянно се оплакват от всичко покрай себе си? Та климата бил лош - ми такъв е, да не си очаквал средиземноморски температури тук? Та храната била такава - ми такава е, това е друга култура, с други обичаи, с друга история ... Та хората били студени - ми студени са, когато не излъчваш приветливост и не създаваш предпоставки да се радват на компанията ти, а излъчваш омраза и агресивност ... Та скучно било - не е скука, а спокойствие и на който не му харесва - да се връща в България и да ходи по купони ежедневно ... Аз проблеми с хората нямам, държат се нормално с мен, не ми е скучно, готвим си разнообразна храна, с климата свикнах, наясно съм, че и тук има трески за дялане, но равносметката е със знак + .
А тия селски истории посред нощ - не е нужно да си местен, за да звъннеш в полицията. Аз също ще звънна, ако прекалят. Преди това обаче ще пробвам в личен разговор да напомня на купонджиите колко е часа.
В България също съм попадала на такива съседи, които не разбираха от дума, че вече минава полунощ и някои хора имат нужда от сън и тишина, но пък полицията винаги е идвала след обаждането и е разтурвала оргията.
Така, де - като живееш сред хора, ще се съобразяваш, че никой не е длъжен да ти слуша чалгите, крясъците и да става неволен учстник в "забавата" ти.

Do what works or do what's right?


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.