Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:29 25.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Бай Ганьо ( Алеко Константинов)  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 13:14



По българските форуми съм чела доста шеги и интересни истории свързани с Бай Ганьо. До преди 2 дни се оказа че масово съм ги подценявала.

Сега искам нещото на масата, възможно е да не съм от веднага адекватна, вероятно ще ми се налага да поглеждам точният текст произведението.




Какво мислите е мястото, функцията, ролята на точно тази творба на А.Константинов?

Още ли се учи в училище?
Знае ли някой как точно се разглеждат/ гледа на неговите фейлетони?

п.п. Останала съм с впечатлението, че БайГаньо е повече от достатъчно популярен, Уикипедия е за дописване.


by himbeer

Редактирано от himbeer на 30.05.10 13:34.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано30.05.10 13:49



Тази творба на Алеко Константинов , не е просто творба, а библията, по която живеят доста българи. Бай Ганьо не е просто литературен герой .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Бapбapeлa]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано30.05.10 13:55



Барби, да питам като първолаче: Бай Ганьо от добрите ли е или от лЬошите?

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: MитpeШoпa]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано30.05.10 14:00



Бай Ганьо е от българите .



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Преди малко гуугелнахнови [re: MитpeШoпa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 14:59



Литература+ Алеко Константинов + Бай Ганьо

Погледнах анализите.

Нещата са писани от 11токласници (пишеше 11ти клас), наистина ужасяващо !!!

Много (не намерих изключения, може и да има) анализи са с доста сериозни грешки (логически грешки, не познавам добре произведението, но знам основите и мисля че има сериозни разминавания с логиката)


Това е един цитат от анализ, който става за четене. Другите ги намерих за неуместни.

Бай Ганьо устоява на промените на времето и надживява епохата, която го създава. Ако потърсим историческата обстановка, в която се ражда образът на героя, ще открием следосвобожденска България, в която възрожденските идеали отдавна са забравени и свободата вече е факт,
сменят се правителства, започва да навлиза чуждестранен капитал, да се създават нови обществено- икономически отношения. Налага.се нов герой в тази действителност. Това е малкият човек, баналният злодей, човекът с деформирана нравственост. Героят на следосвобожденска България няма политически убеждения, от които да се ръководи и които да определят политическата му програма. Негов висш идеал е „ личното наше земно доволство". Алеко Константинов представя социална, но не и индивидуална биография на героя



by himbeer

Тема Да, става ясно, че е един от българитенови [re: Бapбapeлa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 15:10



Доста анонимен като личност, но да речем, че се има предвид нещо обобщено в него.

И сега да си дойдем на думата.

Каква по дяволите е задачата на Бай Ганьо?

п.п. Има и разказ за Андрешко и бирника, които затънали с колата в някакво блато.

Това ми го разказаха с 2 думи, но мисля че повечето от четящите тук ще се сетят за какво става дума.

Това са произведения, издигнати в култ от редица поколения.

Каква е ролята им, какво целят, как се тълкуват,

какво оставят след себе си?




by himbeer

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор ALEX_D_GREAT (kola)
Публикувано30.05.10 19:07



Алеко Константинов никога няма да се радва на моето уважение , заради това си пасквилче.



Тема Това " пасквилче "нови [re: ALEX_D_GREAT]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 19:21



Каквото и да значи не е само едно.

Нещата се претворяват в същтата посока, в същия стил, може би със същата идея, може би със същите последици.

Тук не става дума за "Историята на Агатон" от Кристофер Мартин Виланд, но идеята като че ли се преповтаря в "Мисия Лондон" от Алек Попов



п.п. Тази седмица ми подариха книгата и започнах да я чета, а се оказа, че нагласата ми за "сблъсъка между изток и запад" не е достатъчна. (което като идея би било окей по логични ..хм... факти.)

Окей в началото съм, книгата е лесна, но и адски странна. И се оказа, че без пинг-понг и някой да ми я сдъвче, трудно я чета


by himbeer

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано31.05.10 13:08



Чела съм 'Бай Ганьо' преди години, гладала съм и филма с Г.Калоянчев. Убедена съм, че книгата отлично описва голяма част от българите.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов) [re: 4ereshka2]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 13:44




И понеже много българи се разпознават в този образ, не случайно Алеко е убит.
Илия Бешков го е нарисувал по неговия неповторим начин


Бай Ганьо убива автора си

Редактирано от .Jess. на 31.05.10 13:45.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.