Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:05 25.09.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Бай Ганьо ( Алеко Константинов)  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 13:14



По българските форуми съм чела доста шеги и интересни истории свързани с Бай Ганьо. До преди 2 дни се оказа че масово съм ги подценявала.

Сега искам нещото на масата, възможно е да не съм от веднага адекватна, вероятно ще ми се налага да поглеждам точният текст произведението.




Какво мислите е мястото, функцията, ролята на точно тази творба на А.Константинов?

Още ли се учи в училище?
Знае ли някой как точно се разглеждат/ гледа на неговите фейлетони?

п.п. Останала съм с впечатлението, че БайГаньо е повече от достатъчно популярен, Уикипедия е за дописване.


by himbeer

Редактирано от himbeer на 30.05.10 13:34.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано30.05.10 13:49



Тази творба на Алеко Константинов , не е просто творба, а библията, по която живеят доста българи. Бай Ганьо не е просто литературен герой .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Бapбapeлa]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано30.05.10 13:55



Барби, да питам като първолаче: Бай Ганьо от добрите ли е или от лЬошите?

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: MитpeШoпa]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано30.05.10 14:00



Бай Ганьо е от българите .



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Преди малко гуугелнахнови [re: MитpeШoпa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 14:59



Литература+ Алеко Константинов + Бай Ганьо

Погледнах анализите.

Нещата са писани от 11токласници (пишеше 11ти клас), наистина ужасяващо !!!

Много (не намерих изключения, може и да има) анализи са с доста сериозни грешки (логически грешки, не познавам добре произведението, но знам основите и мисля че има сериозни разминавания с логиката)


Това е един цитат от анализ, който става за четене. Другите ги намерих за неуместни.

Бай Ганьо устоява на промените на времето и надживява епохата, която го създава. Ако потърсим историческата обстановка, в която се ражда образът на героя, ще открием следосвобожденска България, в която възрожденските идеали отдавна са забравени и свободата вече е факт,
сменят се правителства, започва да навлиза чуждестранен капитал, да се създават нови обществено- икономически отношения. Налага.се нов герой в тази действителност. Това е малкият човек, баналният злодей, човекът с деформирана нравственост. Героят на следосвобожденска България няма политически убеждения, от които да се ръководи и които да определят политическата му програма. Негов висш идеал е „ личното наше земно доволство". Алеко Константинов представя социална, но не и индивидуална биография на героя



by himbeer

Тема Да, става ясно, че е един от българитенови [re: Бapбapeлa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 15:10



Доста анонимен като личност, но да речем, че се има предвид нещо обобщено в него.

И сега да си дойдем на думата.

Каква по дяволите е задачата на Бай Ганьо?

п.п. Има и разказ за Андрешко и бирника, които затънали с колата в някакво блато.

Това ми го разказаха с 2 думи, но мисля че повечето от четящите тук ще се сетят за какво става дума.

Това са произведения, издигнати в култ от редица поколения.

Каква е ролята им, какво целят, как се тълкуват,

какво оставят след себе си?




by himbeer

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор ALEX_D_GREAT (kola)
Публикувано30.05.10 19:07



Алеко Константинов никога няма да се радва на моето уважение , заради това си пасквилче.



Тема Това " пасквилче "нови [re: ALEX_D_GREAT]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано30.05.10 19:21



Каквото и да значи не е само едно.

Нещата се претворяват в същтата посока, в същия стил, може би със същата идея, може би със същите последици.

Тук не става дума за "Историята на Агатон" от Кристофер Мартин Виланд, но идеята като че ли се преповтаря в "Мисия Лондон" от Алек Попов



п.п. Тази седмица ми подариха книгата и започнах да я чета, а се оказа, че нагласата ми за "сблъсъка между изток и запад" не е достатъчна. (което като идея би било окей по логични ..хм... факти.)

Окей в началото съм, книгата е лесна, но и адски странна. И се оказа, че без пинг-понг и някой да ми я сдъвче, трудно я чета


by himbeer

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано31.05.10 13:08



Чела съм 'Бай Ганьо' преди години, гладала съм и филма с Г.Калоянчев. Убедена съм, че книгата отлично описва голяма част от българите.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: 4ereshka2]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 13:44




И понеже много българи се разпознават в този образ, не случайно Алеко е убит.
Илия Бешков го е нарисувал по неговия неповторим начин


Бай Ганьо убива автора си

Редактирано от .Jess. на 31.05.10 13:45.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: .Jess.]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 14:15



напротив, случайно е убит, сиреч по грешка, убиецът го е объркал с човека до него или е бил толкова некадърен, че да цели единия, а да улучи другия човек:





Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: ALEX_D_GREAT]  
Автор sameonebeМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано31.05.10 14:16



Алеко Константинов никога няма да се радва на моето уважение , заради това си пасквилче

На Алеко му не пука от твоето неуважение, предполагам. "Мен пък ми е интересно к'во точно не ти се харесва в "пасквилчето"? Нима ВСИЧКИ българи (реални или литературни герои) трябва да бъдат ангелчета херувимчета, по всички показатели? Безупречни и без кусури? Като теб например?



П.С. Не знам защо ама вместо шопския ми ник пръква "регистрацията", освен ако не припкам да си шопясвам ника след всяко логване.
THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Редактирано от sameonebe на 31.05.10 14:19.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: DarkSide]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 14:39



Да, имаш право, случаен е куршумът, който го убива, но той сам е очаквал, че няма да му се размине, защото е имал много врагове, вкл. и княза, министрите, висши чиновници, на никого не цепел басма в блестяшите си файлетони.
В писмо до Славейков се оплаква: "Преди офицерчетата ме диреха да ме тупат, сега други ме следят да ме притупат".
И не случайно Илия Бешков създава карикатурата "Бай Ганьо убива автора си".



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: sameonebe]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 14:43



Влез си в акаунта на

и в Подпис си избери подпис по ник, а не по логин.
Аз имах същия проблем.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: .Jess.]  
Автор sameonebeМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано31.05.10 14:52



To4но това направих ( и други ме посъветваха това) и аде де...гледам "ника" ми е не е шопския



П.С. След последното "запази" не ми се промени страницата, ще се опитам още веднъж, унлогване и логване, па да видя...

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: .Jess.]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 14:55



ей, ама тва котка по гръб не пада, значи убили са го случайно, но всъщност е било закономерно, щото пак са щели да го убият, само че вече не е заради Бай Ганьо, а заради фейлетоните му





Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: DarkSide]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 15:44



Добре, хайде, твоето да е.


Обясни ми тогава защо Бешков е озаглавил карикатурата си "Бай Ганьо убива автора си".
Щото аз друго обяснение нямам.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: .Jess.]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 15:50



ми щот Бешков е художник, а не историк ... много е вероятно тогава някой журналист да е съчинил историята заради сензацията, а и освен това е много по-трудно да се нарисува фейлетон който убива автора си





Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: DarkSide]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 16:30



ОК, мир да е

.
Че аман от войни, аз оттатък оная тема не я чета вече, само гледам, че "борците за демокрация" си ги настъпил май

Редактирано от .Jess. на 31.05.10 16:33.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: .Jess.]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 17:30



ти какво сега, пренасяш конфликти от един клуб в друг, а?
[sheguvam se]



Киро няма да позволи да се затрие един от най-готините клубове, но борците после ще има да мрънкат и натякват как са спечелили и са били неуважени ... а и аз съм крив, че им дадох повод, да му се невиди



Тема Извинявам се за офф-анови [re: DarkSide]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 17:41



Може би сега е момента да ти кажа (отдавна го мисля), че ти нямаш никаква вина. Знаеш, че винаги си търсят повод да повдигнат този въпрос, рано или късно пак щеше да се стигне дотук. Стига си си правил харакири.
Колкото и да имам забележки към Киро, мисля, че го разбирам, защо понякога трябва да действа с тоягата. Както и че бих го подкрепила в този случай.
А бе не може да се допуска диктатура на една нищожна част от клуба

.
Да спираме, че не му е тук мястото.



Тема Кое му е блестящото?нови [re: .Jess.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 18:02



защото е имал много врагове, вкл. и княза, министрите, висши чиновници, на никого не цепел басма в блестяшите си файлетони.


Не намирам за блестящо да проповядва песимизъм, още повече в антинароден тон.
Бих го приела, ако имаше лост да повдигне българския свят. Това става от небългарска позиция.

В този вариант и вид, такива творби са встрани от всяка гледна точка.

п.п. Не намирам България да има "труп в килера" като много други държави. И оттам намирам за абсолютно ненужно да се правят изкуствени и ненужни маневри в развитието на нацията, народопсихологията или каквото е там.

Да не говорим, че това е направено (и продължава да се прави) по един много плосък начин и в отрицателен тон, без връзка, без основа, без контекст.


by himbeer

Тема Re: Кое му е блестящото?нови [re: himbeer]  
Автор ZainGadol ( Брутален )
Публикувано31.05.10 18:29



Я виж нещо весело.... ;)



["How much do you want for all of them?" ]

Тема Re: Кое му е блестящото?нови [re: himbeer]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 18:39



Ти по същата логика и файлетоните на Ботев или Каравелов ще изкараш проповядващи песимизам, антинародни. Просто жанрът е такъв и времето е било такова.




*Файлетон- жанр на публицистиката и на документалистиката, основаващ се на актуални събития, прояви и теми, отличава се с критицизъм и въздействен език.



Тема Re:нови [re: 4ereshka2]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано31.05.10 18:43



Според мен не описва само голяма част от българите, а от балканците



За щастие не всички са такива

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.05.10 18:47



Да, Ганьо Балкански е не само национален герой

. То това "Балкански" не е напразно притурено.



Тема Re:нови [re: .Jess.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано31.05.10 18:59



Точно, Джес :)
Сещам се за сръбската песен на тазгодишната Евровизия



Do what works or do what's right?

Тема Къде енови [re: .Jess.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 18:59



антибългарското в Ботеви файлетони ?


Понятието " файлетони " е ясно.
Какво искаш да ми кажеш, не разбирам?

Жанрът е бил такъв, а това, което постна още веднъж доказва, че Бай Ганьо е излишен с тази нота и абсолютно неуместен още повече в училищата в днешно време, тълкуван по този начин.


by himbeer

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: ALEX_D_GREAT]  
Автор Cлънчacaл (~)
Публикувано31.05.10 19:38



сигурно щото е писал за такива кат тебе





Тема Re: Къде енови [re: himbeer]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано31.05.10 20:04



На мен едно време като го учехме направо ми беше неудобно. Не го рабирам това да си го самоначукваме колко невъзпитан е българинът, с дисагите, как гледа авантата и прочие. Не се смятам за такава

Бих предпочела нещо с позитивен пример, но такава е учебната програма. На мен малко ми прилича на това как на немците им насаждат и в училище, и от медиите постоянно вина за Втората световна, въпреки че тогава те още не са били родени. Та и ние така, но аз отказвам Бай Ганьо да е символът на БГ.



Тема Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: steinbock]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 20:49



На мен едно време като го учехме направо ми беше неудобно. Не го рабирам това да си го самоначукваме колко невъзпитан е българинът, с дисагите, как гледа авантата и прочие. Не се смятам за такава

Не е проблемът в дисагите, те са автентични. Аванта е любима навсякъде.

Проблема е, че там се пречупва негативно всеки български символ.

Не се смятам за такава За каква не се смяташ?

На немците това "насаждане" е повече бистър разум отколкото пропаганда.

Всеки нормален човек може да проумее, че никой не може да бъде дискриминиран и по някакъв начин застрашен/заплашван въз основа на етническата си принадлежност.

на немците им насаждат и в училище, и от медиите постоянно вина за Втората световна В училищев днешно време някои неща са доста по-различни. Младите хора имат все по-малко респект и се отклоняват в периферията.


by himbeer

Редактирано от himbeer на 31.05.10 20:51.



Тема Re: Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: himbeer]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано31.05.10 21:13



Не е проблемът в дисагите, те са автентични. Аванта е любима навсякъде.

Проблема е, че там се пречупва негативно всеки български символ.


Да, точно така. Пречупва се, докато Бай Ганьо стане символ на всички /негативни и може би не само?/ качества на българите. А. Константинов обобщава, генерализира. Хиперболата е лит. похват, но пренасянето на тези качества върху всички българи създава погрешната картина.

Младите хора имат все по-малко респект и се отклоняват в периферията.


Понякога и аз се улавям, че разсъждавам така, но после си представям, как някоя сбръчкана баба размахва пръста и казва, едно време какво било, пък сегашната младеж...

Затова и съвсем бързо се опитвам да потърся друга гледна точка в такива моменти

А за немците е Втората световна има да се пише много, не искам да разводнявам темата, използвах го само за сравнение, може да пусна после една нова тема



Тема Re: Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: steinbock]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 21:19



пренасянето на тези качества върху всички българи създава погрешната картина.


Кои качества имаш предвид, които са пренесени несправедливо върху всички българи?

Може да съм малко неадекватна, но "тези качества" разбирам като "българските качества", които са пречупени в негативната призма.


п.п. За немците може да пуснеш тема в немски форум и да им кажеш " , но после си представям, как някоя сбръчкана баба размахва пръста и казва, едно време какво било, пък сегашната младеж..."
И те съветвам да се придържаш към здравия разум, а не към модата.


by himbeer

Тема Re: Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: himbeer]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано31.05.10 21:33




"тези качества" разбирам като "българските качества", които са пречупени в негативната призма.


Да, говорим за едно и също в това отношение.
Аз не мисля, че всички българи се Бай Ганьовци, а ти? Неуместно е това обобщаване.



Тема Тия са дивинови [re: ZainGadol]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 21:39



Апропо диви



Да те изпитам, като си надалеч ти трябва онлайн чек:
Знаеш ли кой е президента на Германия в този час?

йокиН

Прочети новините за инфо.


by himbeer

Тема За да няма недоразумениянови [re: steinbock]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 21:54



да излезем от бай Ганьо, писах горе че не съм особено адекватна там.

Ако имаш предвид отличителните български качества - като някой да ти идва близо, без лоша умисъл, използване на езика на тялото в някои ситуации като единствено изразно средство и т.н.

Тези неща ги има в Бай Ганьо, има ги в българите.

Аз лично не бих им слагала заряд +/- .

Кое е неуместното ако няма заряд, още повече отрицателен заряд?


by himbeer

Тема Re: Къде енови [re: steinbock]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 22:19



Първо здрасти, радвам се че те виждам тука!



Не знам какво сте учили вие, но по наше време Бай Ганьо си беше обикновен литературен герой и мен специално никой не ме е учил, че Бай Ганьо е някакво обобщение на българина. Също както нито Хитър Петър не е, както и Бойчо Огнянов, или баба Илийца, никой от тях не е някакво обобщение, те са си просто литературни герои в някакво произведение, в някаква епоха и толкова ... наистина не знам от къде идва това припокриване на Бай Ганьо с някакви характерни ужким черти на българина, вероятно от вицовете, ама те нямат общо с произведението, взели са само името ... та за ниакъв национален символ не може да се говори, че бил бай ти Ганьо, поне не официално ... а вицове си има за всички националности и никой не ги взима насериозно, изобщо не могат да се сравняват с историческите събития, които реално им са се случили на немците



Тема Хух отчасти отдъхнахнови [re: DarkSide]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 22:56



че има нормални



а вицове си има за всички националности и никой не ги взима насериозно, изобщо не могат да се сравняват с историческите събития,

Да вярно е, разликата е, че немците разказват вицове за поляците, а българите за Бай Ганьо.

В момента не се сещам за български вицове, но по спомени май бяха от находчивите и грандоманско ориентирани


by himbeer

Тема Re: Хух отчасти отдъхнахнови [re: himbeer]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано31.05.10 23:21



А знаеш ли, че се появи една мода във вицовете, разказвани от 10-12 хлапета да започват с Бай Ганьо Американеца, Бай Ганьо французина и Бай Ганьо Българина.Когато чух за първи път се търкалях от смях - не можах да чуя вица чак





Тема Re: Къде енови [re: DarkSide]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано31.05.10 23:26



Когато дъщеря ми беше в 7.клас, чух доста различно мнение.Видях с нови очи класите ни.
На изпитната работа получи 4.80, защото беше вече приета и отиде само за да напише, че баба Илийца е неразбираема за нейното поколение.Казах й,че няма да промени системата, но понякога човек иска да си пусне гласа като оня козар на Чудомир.Па, който го чуе


За "Ангелинка" бих споделила, че няма по-ужасна трактовка на първата любов.Може би в МОН съвсем са се отдалечили от децата .



Тема Re: Хух отчасти отдъхнахнови [re: Фиш]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 23:32



имаше ги и във вариант Бай Ганьо Американския, Английския, Френския, Руския и Българския ... примерно летяли в самолет, който започнал да пада и пилотът казал всеки да хвърли през прозореца най-скъпото си за да може да удържи самолета
Американския извадил чековата си книжка, целунал я, заплакал и я изхвърлил
Английския - извадил бутилка с уиски, целунал я, заплакал и я изхвърлил
Френския - извадил снимка на мадама от портейла си, целунал я, заплакал и я изхвърлил
Руския --- тук се понижаваше драматично глас --- извадил партийния си билет, целунал го, заплакал и го изхвърлил
Българският сграбчил руснака, целунал го, заплакал и го изхвърлил през прозореца на самолета





Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 23:35



пък моите деца изобщо не знаят за съществуването на баба Илийца ... която се молила на този и онзи да я прекарат и като видяла че никой не иска да я прекара, изтръгнала кола и сама се прекарала - това е от кандидатстуденстки бисер, нещо ми тръгна на вицове





Тема Re: Къде енови [re: DarkSide]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано31.05.10 23:44



Ххахаха, сигурно не са загубили много.Преди малко се опитвах да обесня култовата фраза от "Мисия Лондон" -вашите ръководители нямаха стил, но имаха мащаб

Как да обясниш това на човек, който е роден след това.



Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано01.06.10 00:00



ха-ха, стил ... това ми напомня една строителна студ. бригада ... заидва ни на посещение един Герой на социалистическия труд ... и големо фърчане беше за тоз пусти герой, чистене, търкане, гласене ... и накрая дойде некво ниско и много дебело човече с тройна гуша и смачкан костюм, ръкува се с майсторите на строежа, качи се във Волгата и изчезна ... и аз питам майстора, ама тва ли ви беше героЮ (те тъй му викаха), а майсторът се смее - епа немаше ли стойка на герой?





Тема Re: Къде енови [re: DarkSide]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано01.06.10 00:02



Ами, на!Нямал е стайл, но е имал маса(кг), мисля, че скейл бяха употребили във филма





Тема Хехнови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 10:11



Мисля че литературата е окей, но начинът по който се разглежда не е окей.

Учениците не разбират какво се иска от тях. Аз съм учила 1 година в МГ/математическа гимназия.После се преместих в същата сграда, но в експерименталното училище в оградения етаж и вход през аваройния вход на МГ.
Помня че това, което искаха да правя с българската литература в МГ беше много отдалечено и в същото време доста тясно. Бях писала нещо по българско произведение. Имах 2 или 3 и когато се опитах да обсъдя това с учителката, тя ми каза, че " съм се подиграла с произведението" (това няма да го забравя) но не можа да каже къде точно съм се подиграла. Мисля че формата беше есе, не помня (най-вероятно, за друго ще ми напише 2 по други причини, поне есе можех да пиша.)

Там се разглеждат главно разно психо-героични-авторски подробности, но не и придържането към развитието на този вид искуство и към похватите в българския език.

Не знам дали по литература се пише от учениците. Имам предвид паралелен разказ или нещо подобно.

Това, което прочетох като анализи беше само маса думи, без логика, без особена посока.




by himbeer

Тема Hehe данови [re: DarkSide]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 12:47



подобни вицове имах предвид



Бих казала че вицовете с литературни герои са най-креативни


by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано01.06.10 13:14



тя ми каза, че " съм се подиграла с произведението"

Ако изопачаваш смисъла, си е чиста подигравка, да. Независимо дали е било съзнателно или не. Мога да си представя да си написала есе, в което да си писала нещо друго, но не и това, което е било темата на есето. Тогава е логична ниската оценка.
Или пък си писала толкова неясно и двусмислено, че не си успяла да предадеш еднозначно посланието, което си искала да предадеш в есето.
Това също мога да си го представя с оглед начина ти на изразяване и тук.

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано01.06.10 14:03



а може и учителката да е имала кофти ден или да е забравила какво са я учили в педагогическия



Тема оффнови [re: DarkSide]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано01.06.10 14:34



Оооооо Дарки, гледам че и други клубове те искат за модератор.....не можем да те поделим





Тема Re: оффнови [re: 4ereshka2]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано01.06.10 14:50



офф, та чак оффффффф ...
там изобщо нямаше нужда от тези циркове, ама кат има хора с амбиции да са винаги отгоре ... и заради тях сега има да се чудим какво да правим ...





Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор Frenger (She)
Публикувано01.06.10 18:34



В отговор на:

баба Илийца е неразбираема за нейното поколение




... и какво има да му се "разбира" на един литературен образ ? това ,че не се утъждествава читателят с него не го прави по невзрачен...вие данеби да сте го правили с гръцката митология в по малките класове..или с Наташа Ростова в по големите?

според мен в образователната система на МОН за курс на обучение (випуск 2003) бяха застъпени много добри международни и родни произведения! за какво трябва да се утъждествявам с героите ,за да вникна в смисъла на произведението и да разбера мисълта на автора? да не говорим,че по този начин се изобразява автентичния период от време и така читателят вниква детайлно в описанието! чрез литературните си герои !!!

и като цяло,за какво искате да говорим в тази тема - лит. образ, народопсихологията или литературата на България? малко не схванах ...



Тема Re:нови [re: DarkSide]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано01.06.10 18:42



Мда, кофти есе в кофти ден не е много добра комбинация.

Do what works or do what's right?


Тема Не си спомням подробноститенови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 19:42



Знам, че нещата бяха доста ясни, тя не критикува точността, а и със сигурност това не е бил проблема и явно е било прекалено еднозначно



Знам че оценката беше мноого ниска, знам че имах точки само за това че съм написала есе както се пише есе. Но явно има неписани и неказани изисквания за посоката на есето.

Както и да е, щом имаше дискусия, значи е имало защо. Но така и не разбрах кой е пътя и начинът за писане по темите на тези произведения.


by himbeer

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано01.06.10 19:47



"...Или пък си писала толкова неясно и двусмислено, че не си успяла да предадеш еднозначно посланието, което си искала да предадеш в есето.
Това също мога да си го представя с оглед начина ти на изразяване и тук...."


Не думай?!?

Пък аз си мислех че съм единствения който му е трудно да разбере какво Химбеер пише...демек иска да каже.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Стига бре!нови [re: MитpeШoпa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 19:56



Имай предвид, че тогава съм говорила български вкъщи и на улицата.



Една година по-късно нещата изглеждаха малко по-различни


by himbeer

Тема Re: Стига бре!нови [re: himbeer]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано01.06.10 20:28



Имам предвид че доста често не разбирам какво точно казваш ТУК, в клуба. Мислех че повредата е само в моя телевизор.



THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Да знам какво имаш предвиднови [re: MитpeШoпa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 20:44



и друг път е било тема



Може би не мога да привключа кода

Миналата седмица писахме с някой е-майли до една германка.
Това не беше моя кореспонденция, но човека, който ги пишеше, сподели че тя не реагира, или реагира не както се очаква от нея.

Аз написах 2 мейла и му ги пратих да ги види, копира и прати от неговия мейл, за да не им се набутвам посредата и да не объркам германската кака. (ако бях писала от моя е-майл, тя щеше да се чуди коя съм).


Оказа се, че мен ме разбра, даже прати всиката информация, която имаше по въпросите

Имала съм и друг случай. Бяхме на свиждане в болница на една приятелка на дъщеря ми. Децата бяха шумни и ни се скараха по начин, който беше много встрани.
След 10 мин. жената от болницата почука пак на вратата и се извини за скарването и пак ни помоли да сме по-тихи.
Имаше 2ма българи, които не разбраха какво става освен скарването заради шума.



Така че подозирам че се дължи на различна реакция при различно формулиране


by himbeer

Тема Re: Къде енови [re: Frenger]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано01.06.10 21:49



Става въпрос, че все още някои неща се преподават като че ли светът не се е променил. Всеки има право да приема изкуството по свой начин.Харесва или не нещо, да може да защити тезата си.



Тема Re:нови [re: MитpeШoпa]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано01.06.10 22:23



Честно, но и аз не исках да си призная, че ми е "трудно да разбера какво Химбеер пише...демек иска да каже". Сигурно поради това често все в някакъв спор влизаме в нея, грешка в начина на изразяване била причината





Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор Frenger (She)
Публикувано01.06.10 22:24



ми то вечната класика затова е вечна,защото не се тълкува "как да е" в течението на времето...затова се и преподава като задължителна,за да се изгради база (морална,културна и т.н) у младото поколение..
и аз лично не харесвам Робинзон Крузо,но на устния изпит се придържах към традиционното тълкуване например...и любовната британска поезия не харесвам (например не мога да разбера какво толкова популярно има на произведения като оня в цъфналата ръж)..и изобщо всякакви такива блудкави любовни романи...но за да ги харесва половината свят ,зачи има нещо у тях..и не мога да си позволя да критикувам в официална среда като тази в училището например..верно,всичко е субективно като емоция,но към тези произведения трябва да се подхожда с доза почитание..та така и с възрожденската българска литература....



Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано01.06.10 22:27



Уффф, Фиш. добре че "преведе", и на мен не ми стана ясно, за какво точно е темата. Химбеерката може да те ползва за преводач, щото май само ти и разбираш като гледам

.
Малинке, не се сърди, малко смях на твой гръб може да ти се струва, но не е с лошо сърце, уверявам те .



Тема Reнови [re: .Jess.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 22:47



Искам само да отбележа, че наистина се старая



Ако беше само небрежност, може би нямаше и да обяснявам неразбраното


by himbeer

Тема Re:нови [re: MитpeШoпa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано01.06.10 22:48



Повече от двама сме като съдя по някои изказвания на лични бележки



Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано01.06.10 22:53



Или учителката ти не е обяснила изискванията за този жанр, или ти не си ги разбрала.
Вероятно съдържанието на есето е куцало и си нарушила някои основни изисквания. Трябваше да си го изясниш още тогава, за да разбереш къде ти е била грешката и да се поучиш от нея



Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: .Jess.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано01.06.10 22:54



И аз благодаря за превода!



Do what works or do what's right?

Тема Re: Къде енови [re: Frenger]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано01.06.10 23:08



Френдж,
скоро (защото 5-10 години наистина са космически миг

), когато ти имаш деца, ще разбереш, че първите отговори, които даваш на въпроса защо (защо ли не питат как тези деца), трябва да бъдат давани бързо и уверено. Във века на достъпната информация, основната задача на учителите е да водят по пътя на познанието, а не да рецитират това, което си пеят от 20 години. Нали се сещаш, че има деца, които знаят повече от учителите си.( Само един пример: океаните са съкровищница, защото има много потънали кораби, учителка по природознание в 5.клас, преживяно от мен)л
Работите на кандидатите в един колеж ( за средно образование) в София не се оценят от учители в 7.клас, които до миналата година си даваха уроци дъвкани и предъвквани произведения и автори, а от преподаватели от университета. Защото когато искаш от един ученик да напише за 30 минути една страница текст по зададена тема, не можеш да очакваш да ти напише тема по литература. Защото зрелостникът, както се наричат завършилите средно образование не знае своя език, не умее да напише текст от 1 страница без да направи 10 грешки.Обобщаващо е. Не е обективно, но тъжното е, че в голямата си част децата на България са немотивирани, безразлични най-вече към собствената си съдба.

Мога още много неща да напиша. Хубави също. Особено за преподавателите по БЕЛ на моите деца.Благодаря им!



Тема Re: Къде енови [re: .Jess.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано01.06.10 23:10



Да не се разсърди Химбийрчето, ей

ще станем на кълбо



Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано01.06.10 23:14



именно, на въпросът "защо" отговарям със "защото така" или със "защото така ПЪК!"






Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор Frenger (She)
Публикувано01.06.10 23:15



за съжаление си много права за мотивацията на децата и липсата на компетенции у преподавателите (въпреки че моите са били много еродирани и не мога да си изкривя думата за тях),аз просто разгледах случая от цялостна гледна точка...абстрактно..иначе цялото ми уважение към децата ти,знам ,че с такива родители са израстнали силни и самостоятелни





Тема Tя не можа да ми каженови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 23:19



с какво точно съм се подиграла. Бях писала по темата (това знам, че го мога

) бях писала есе - това също не беше грешката.

Остава варианта да не съм писала на честотата на вълната и аз не знам.

Сега ако пиша за Бай Ганьо и напиша, че авторът пише едностранно и изолира героя. Не се възползва от създадената ситуация и възможност да покаже комуникацията и взаимодействието като тежест на идеята, а безоснователно осмива героя.
(който между другото тик-така/мисли както разказвача )


Дали пак ще ми пишат 2-3, може и 4 ?

п.п. Хванах произволен текст



II. Бай Ганьо в операта


Аз склоних бай Ганя да се разходим до операта и да си вземем билети за вечерта. Даваха балета "Рuрреnfее" и не помня още какво. Минахме гръцкото кафене, завихме към кафе "Мендл", дето се събират българите, и се упътихме към църквата "Св. Стефан". Тук на площада поканих бай Ганя да се отбием в една сладкарница, като не предполагах, че характерът на Дон Жуан може да влезе под кожата на бай Ганя. Но цивилизацията какви чудеса не прави! Трябва да ви кажа, че аз се учех тогава във Виена; бях си ходил по ваканциите и се връщах сега, та по пътя за Виена се запознахме с бай Ганя. В тази сладкарница аз ходех често и много добре се познавах с касиерката, една хубавичка и весела мома, весела, но се държеше добре и не допущаше волности. И представете си, господа, влизаме ний с бай Ганя в сладкарницата, приближаваме се до бюфета, момата ме поздравява весело с добре дошъл, аз й отговарям с някои игриви любезности и се връщам да си избера нещо сладко и в това време един негодующ писък оглуши цялото заведение...

- Какво стана, бай Ганьо, ти ли й направи нещо? - извиках аз тревожно и сърдито.

- Не съм бе, брате, какво съм и направил - отговори сплетено бай Ганьо с разтреперан глас.

Момата, разсърдена до висша степен, с пламнало лице, с висок глас ми разправи, че бай Ганьо я оскърбил с действие, похванал я и не само я похванал, ами... Тя искаше да вика полицейския. Скандал!



by himbeer


Хаха виж накрая, оказа се че местните правят сеира, а не Бай Ганьо

Защо по дяволите няма критика от 2 те страни?
Тясно и едностранчиво е.

Сега събирам дъх да прочета Мисия Лондон, абсолютно същата история.
Безкритичност и комплексарщина на тясно хех!

Редактирано от himbeer на 01.06.10 23:38.



Тема Re: Tя не можа да ми каженови [re: himbeer]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано01.06.10 23:37



А представяш ли да се просълзиш на пиеса по "Бай Ганьо" с Николай Урумов (български много популярен актьор, заслужено)?



Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано01.06.10 23:38



Ето, че не се разсърди, печели червена точка от мен

.



Тема Re: Къде енови [re: Frenger]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано01.06.10 23:42



Хм, за малкия не бих казала, че е пример за самостоятелност



Ти как си представяш детето ти да учи в езикова гимназия и учителките му (няколко) да очакват родителите вечер да ги изпитват.Не е ли смешно?!

Благодаря ти за хубавите думи!Да ти се връща



Тема Може и да станенови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано01.06.10 23:56



Зависи от пиесата



Преди малко гуугелнах за видео, но не намерих.

п.п. Сега се сетих за аналог на съвремения Бай Ганьо


Тук в града има един писател (Осман Енгин), който е турчин, роден 1960 но живее от много дълго време тук. Сега погледнах, той е израстнал в Германия.

Той пише главно (мисля само) за живота на турците в Германия. Понякога е доста отклонен в инерцията, но като цяло е окей


Аз съм чела само 1 негова книга, в нея ставаше дума главно за развода на героя, но тежестта и идеята беше допирните точки на 2те култури

Сетих се за една история как героят - турчин се чуди на съседа си, който е гей и е гадже на кръчмаря от местната кръчма. Двамата се скарали и гея останал на улицата.
Жената на турчина беше го напуснала и обстоятелствата се стекоха така, че турчина приюти гея вкъщи. Даже се харесаха по един странен и доста дистанциран начин, много интересно беше написано

Турците са доста междучовечно- социални и доста устойчиви и дефинирани като култура. Бяха показани плюсовете и минусите

През цялото съжителство турчинът не можа да приеме гея, който се грижеше за домакинството, но и 2мата правеха усилия да не си настъпват опашките

Това е много малка част, имаше и още за неразбирането на особеностите на немците, за "даденостите" и "саморазбираемите неща" в комуникацията при турците, които всъщност никак не са "саморазбираеми"


Всичко това го има на юг, наистина е интересно, но нещата не бива да са едностранни, иначе разказът се превръща в нещо друго....


by himbeer

Редактирано от himbeer на 02.06.10 00:16.



Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано02.06.10 00:04



"...но понякога човек иска да си пусне гласа като оня козар на Чудомир.Па, който го чуе..."

Имаш предвид онзи "бедний, бедний Македонски" дет се канел и той да Окне, ден след като излезе в пенсия ли?

П.С. Мразехме се взаимно, и непринудено, направо открито, с даскалицата ми по литература, откакто тя не успя да ме изключи за едно мое опърничаво изказване, та...намразих литературата. Тази дето я учехме в даскалото, иначе бях любимеца на всички библиотекарки (и антиквари) защото четях много.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: Къде енови [re: DarkSide]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано02.06.10 00:16



"...на въпросът "защо" отговарям със "защото така" или със "защото така ПЪК!..."

Хм...може би става за малки деца (с къса памет) или за елементарни въпроси. Иначе май рискуваш да загубиш респекта на детето ако се окаже че не си прав, след време.

На сина ми винаги му отговарях със "струва ми се/според мен/и т.н." на по сложните въпроси, такива които възникват след 7-8 годишна възраст. По едно време му писна на момчето и ми тръшна нещо от сорта "Ти можеш ли да дадеш еднозначен и абсолютен отговор на нещо?" Бая време ми взе да му обясня че почти всичко е относително и различно в зависимост от обстоятелствата и всъщност много малко са абсолютните неща в живота.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re: Къде енови [re: MитpeШoпa]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано02.06.10 00:25



докато бяха малки питаха по хиляда пъти на ден защо по инерция, в 99% от ситуациите отговорът не ги интересуваше особено
сега като пораснаха, вече има Гугъл и Уики, аз само чат-пат им напомням да не вярват на нищо, прочетено в Интернет





Тема Re: Къде енови [re: MитpeШoпa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано02.06.10 00:27



И като се намъкнал в тъмния ъгъл, окашлял се, опънал шия и изревал, колкото сила има, три пъти, та пръснал бюлетините като перушина из стаята:
– Юряаа!... Юряааа!... Юряаааа!...
Пуснал си цял-целеничък гласа човекът, изгледал ги самодоволно, метнал гегата на рамо и поел накъм вратата...
То беше някога. Где сега такива гласовити хора по нас?

От



Много ми е любим Чудомир.



Тема Re: Може и да станенови [re: himbeer]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано02.06.10 00:29



Мисля, че беше пиеса на Пловдивския театър.Може и да бъркам, защото Н.Урумов гостува и със "Змей" на Шуменския, та с кой е било точно.

Все пак знаеш, че театралната псотановка не е филм.Понякога актьорите са неповторими.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано02.06.10 13:17



Не разбрах дали ти в училище си изучавала "Бай Ганьо"? Може и някъде в темата да си го споменала, а аз да съм пропуснала. Според теб това произведение не трябва да се изучава в училищата, тъй като дава обобщена и погрешна представа за българите. А кои произведения трябва да се изучават според теб?



Тема И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 13:32



не помня дали писах че съм го изучавала, но е възможно да е било между 2 класа и да имам разминаване.


Според теб това произведение не трябва да се изучава в училищата, тъй като дава обобщена и погрешна представа за българите. А кои произведения трябва да се изучават според теб?


Според мен това произведение се изучава с грешен подход.

Не става дума за обобщената и грешна представа за българите, а за изолиран негативизъм. Едно нещо може да е негативно спрямо друго. А там "другото" липсва.


Аз бих си представила ако произведението се изучава с упражнение на паралелен разказ например. Това е по силите на 6-токласници.
Имам предвид да се напише другият поглед над ситуацията, в която на някой му е топло и зле в операта, оказва се че не е пред инфаркт



Но пък да се изсмееш с пълен глас в залата, защото някой му дава знак, а другия му отговаря по същия начин, сигурно е свързано с поставянето на операта на различни пиадестали


by himbeer

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано02.06.10 14:18



Може и така да е, да описва балканците. Но не съм контактувала много с други балканци, освен българи. И откривам доста от байганьовските черти в българи (разбира се съгласна съм, че не всички са такива)
А какво ще кажеш за девиза на някои 'Не е важно аз да съм добре, важното другия/комшията да е зле". Познаваш ли такива хора?





Тема Re: И аз веченови [re: himbeer]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано02.06.10 14:25



Това за операта не го разбрах, но здраве да е....Темата е литературна...
Например аз харесвам Й.Йовков и Елин Пелин, а при тях има доста песимизъм по отношение на живота и битието на българина. В едно от произведенията брат убива брата заради земя. Това не означава, че всички българи са такива.



Тема Re:нови [re: 4ereshka2]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 14:39



Горе в темата бях хванала нещо произволно.


Ако искаш избери друга случка





В едно от произведенията брат убива брата заради земя. Това не означава, че всички българи са такива.


Не се сещам за какво точно става дума, но това ми звучи като завършени герои, герои с някакъв контекст, което предполага, че не е "общ български портрет", а нещо конкретно.

Докато Бай Ганьо няма основа. Той сякаш "виси" в произведението.


by himbeer

Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано02.06.10 14:53



естествено че не всички българи са такива, в художествените произведения се използва преувеличение за да е по-интересно, а и по принцип се пише за неща, които са различни от обикновения живот на обикновените хора, никой няма да седне да чете за обикновен човек, който е доволен от обикновения си живот, в който не става нито кражба, нито убийство, нито развод, нито измама или изневяра, нито с някой се мразят, нито пият, нито се бият, нито нищо ... просто такава книга няма да е интересна и затова в книгите изобилстват трагедии, братоубийства, насилие, героизъм и преувеличения във всички направления - от никъде не следва че литературните герои са пълно, 100 процентно отражение на действителността



Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано02.06.10 15:09



И двамата са били пистели-реалисти, чери. Ако струи песимизъм от произведенията им (макар да не съм съвсем съгласна, има и чудесни разказа показващи доброто в хората и красотата на взаимоотниощенията им) ), то е защото и животът на българина на село в онези години е бил труден и не особено привлекателен, в началото на 20-ти век България е била въвлечена 3 войни.
Това е добър линк (деца са писали), за който се интересува, има и много за Алеко там



Редактирано от .Jess. на 02.06.10 16:45.



Тема Аха, не схванах веднаганови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 15:33



Все пак знаеш, че театралната псотановка не е филм.Понякога актьорите са неповторими.


Да, и сега ме подсети пак (не съм забравила, но напоследък чето мисля за ) за един коледен подарък, който пожелах, защото съм била послушна



Имам един билет за театър. Мога да си избера постановка. И ми се ходи, даже се заоглеждах за нещо интересно, но не ми се гледа комедия.
Сега сестра ми е в България и не мога да изляза вечер, но в края на лятото, даже през есента започват да излизат много нови неща и ще избера


Затова пък днес сутринта разхледах галерията с прерисувани " Червената къща в парка" от Аугуст Маке

Имаше една страхотна картина на една приятелка на дъщеря ми. Беше нарисувала една типична райен- къща. Всички останали бяха се придържали към оригинала.

Имало е и задача да напишат кратък разказ по картината.

Четох наред, наистина бяха къси. Един го прочетох 2 пъти, беше велико
Гледам кой го е писал - химбеер младша

Темата на разказа клони към зловещо-мистериозното.

Някои бяха писали за котки или хора, които се разхождали вечер в парка и се подслонявали в къщата, но нямаше тръпка. Както казва Дарки, нямаше нещо извънредно

Имаше един, който за мен беше 2рия хубав- на Симон, там къщата беше обитавана от сенки и един човек, разхождащ се в парка се подслонил в нея и изведнъж изчезнал


А химбеер младша беше писала за някакъв човек, може и магьосник да е бил, който събирал билки в парка (не се е разхождал) И имало нещо в храстите, което после се оказало дракон, който живеел в къщата. И нещата залитнаха към фентъзи


Май бях писала някъде, че си падам по фантастика, но чета и исторически романи, или ако е тема с някой и Бай Ганьо или подобни Иначе сама не се сещам да подхвана последното.


by himbeer

Тема Re:нови [re: 4ereshka2]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 17:40



Дааа, познавам - дори тук в клуба ;)

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 17:42



Хем не знаеш дали си го изучавала, но знаеш, че се изучава с грешен подход



Do what works or do what's right?

Тема Hahahaнови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 18:05



Съжалявам, че не съм го написала достатъчно праволинейно, за да го разбереш



И аз вече не помня дали писах че съм го изучавала , но е възможно да е било между 2 класа и да имам разминаване

Не помня дали писах е това, което не помня

че съм го изучавала е сигурно


by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 18:17



но е възможно да е било между 2 класа и да имам разминаване

Как изучаваш едно произведение между два класа? През лятната ваканция? Ето от къде идва разминаването :)

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 18:33



Училищен клас = група от ученици, които 1 година учат заедно.

Подразделение от ученици, според степента на обучение в училище.

Учебно занятие с такава група, както и стаята, в която тя учи.




Сега си представи аз как преминавам от един клас в друг, и ако едните са малко по-бързи от другите има вероятност или да уча нещо 2 пъти, или да пропусна малка част от учебния материал




by himbeer

Тема Re: Аха, не схванах веднаганови [re: himbeer]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано02.06.10 19:04



О, не се безпокой и аз не схващм веднага винаги



Някакъв фестивал на изкуството ли са имали децата?(каков е райен-къща?)Поздравления за малкото химбеерче!Голям кеф е да си горда мама


Да си призная, аз все още си препрочитам от време на време някои неща като "Денят на трифидите".Като дете много четях фантастика.Когато пораснах и видях, че фантастиката става много бързо действителност, се отказах



Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано02.06.10 19:16



Чери,
това е "Земя".Имаше много добре направен филм, черно-бял, сниман през 1956 ( как мога да помня точно такава подробност?!!!

). Аз харесвам "Гераците". В тези сведелства за онези време можем да проследим как селската душа се сблъсква с друг свят и как се променя.
Дарки е прав, че тиха и кротка картина не би могла да грабне вниманието.Но нима все още нямаме съвременици братя и сестри, които не си разменят и дума заради имотна кавга.
И докато в някои произведенията на Елин Пелин има смях, любов, трепети, селска идилия, като че ли при Йовков има само тъга.



Тема Хехе зависинови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 19:35



Майка ми сега е на някаква подобна вълна. Чете разни неща, които едва ли не са наука, но не е научна фантастика, даже не е роман


И аз не знам какво е, не съм го поглеждала, но тя каза, че не е роман.

Не, не са имали ден на изкуството В училище (а и в детската градина) имат проекти. Това е нещо като проект " Бай Ганьо" или " Ян Бибиян" Занимават се определено време с тях

А приятелката на химбеер jr беше нарисувала такива къщи:

Това е в централната част на града и са типично тукашни

райен - къщи са къщи в райе, зелепени една до друга, често са тясни




by himbeer

Тема Re: Хехе зависинови [re: himbeer]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано02.06.10 19:49



Данке,
дет се вика. Знам какво е проект и тук си пробива път.
Един от най-вълнуващите проекти на дъщеря ми беше за Първата световна война.Крайният срок съвпадна не само с една страшно тъжно събитие в живота й, но може и това да е било вдъхновителят.Беше написала писма от син на родители, любим на любима, баща на син за войната. Беше игнорирала факта, че за първи път се използва подводница.Но всяко нещо, в което участват човеци трябва да има и човешко лице, нали



Да пазиш тези неща - съчинения, рисунки, много мили спомени са.



Тема gerneнови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 20:00



Тези проекти ги е имало и по моето време



Когато бях в началното училище имахме проект Васил Левски
Пак имаше рисуване, писане и какво ли не

Ах и за Първата световна война, а и за Втората се отделя много време в училище. Всъщност нормално, няма как да не се отдели. Добре че са поразчупили с малко повече креативност Аз имах чувството че моята учителка е военен стратег под прикритие Там креативността беше в едно друго измерение.


by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 20:15



Хубаво е да превеждаш какво пишеш. Или просто да пишеш ясно :) Че нещо доста станахме неразбиращите какво се крие в постовете ти



Do what works or do what's right?

Тема "клас" в училище е изваденнови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 20:21



от български тълковен речник. Изречението е написано граматически правилно.

Ако някой не разбира книжовен български език, не мога да му помогна.


by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 20:25



Ще се разплача от смях наистина




И аз вече не помня дали писах че съм го изучавала , но е възможно да е било между 2 класа и да имам разминаване

Между 1 и 2 клас? Между 5 и 6? Тогава е лятната ваканция
Ако си сменила класа посред учебната година, уточни го
Иначе между два класа си е точно лятото

Do what works or do what's right?

Тема В цикъл ли си, че зацикли?нови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 20:31






by himbeer

Редактирано от himbeer на 02.06.10 20:32.



Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 20:36



Ти зацикли - върни се по-назад:



Но е възможно да е било между 2 класа и да имам разминаване

Как изучаваш едно произведение между два класа? През лятната ваканция? Ето от къде идва разминаването :)


Сега виж значението на "между" в тълковния речник

Който има време и желание да си губи времето да разбира какво пишеш, да заповяда, аз не издържам повече

Do what works or do what's right?

Тема Re: Аха, не схванах веднаганови [re: Фиш]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано03.06.10 00:30



Чакай и аз да ти обясна за райен-къща , да допълня химберката, защото тя ти е постнала стари къщи . Reihenhaus значи "къща в редица"
Тичични Reihenhaeuser





А "Денят на трифидите" също беше от любимите ми книги, както и "Какавидите", и си препрочитам досега



Тема Re: Аха, не схванах веднаганови [re: .Jess.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано03.06.10 00:39



Не може да бъде!И аз си препрочитам "Какавидите"

Мъничка и тъничка

Такива(донякъде) има в Лондон.Тук, в Бургас, също има такъв модел в т.н. село на "Меден рудник".Бих казала, че са умален вид на нашите блокове.Исторически, разбира се, доста по-отдавна.В 2 от комплексите даже има блокове почти с пълната азбука- без "Й'', "Ь", "Ю" и "Я"
На снимките, които си постнала наистина изглежда много чистичко и хубавко.



Тема Re:нови [re: .Jess.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано03.06.10 03:13



Тук се казват "рекехюс", пак от къщи в редица :)

Do what works or do what's right?


Тема Хехенови [re: .Jess.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано03.06.10 10:20



Типичното,което визирах не е проект, нито нов строеж



Да, това са райен къщи, но са строени сега. Аз имах предвид класиката


by himbeer

@ Фиш , за предпочитане е да се живее в квартал или къща, която не е еднаква с другите.
Тук също имаме цели квартали с огромни жилищтни блокове, населени предимно с руснаци. Може би се чувстват като удома си (така е лафа). Подобни квартали се превръщат в гета. Честно да ти кажа аз не мога да си представя някой друг да се засели там, а и най-вероятно и руснаците не биха живяли в къща, най- много да е квартал с еднакви райен къщи знам ли..

Редактирано от himbeer на 03.06.10 10:58.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: ALEX_D_GREAT]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 11:07



Всъщност Алеко е типичният българин, не бай Ганьо. Почти всеки българин с кеф би написал подобна книга, стига да можеше да пише книги. Това у нас винаги е било на мода и никога няма да излезе от мода.

Този кеф никога не съм го разбирала. Много сме тъпи с тебе, Алекс, никаква самокритичност и никакво чувство за хумор.

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 11:27.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: sameonebe]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 11:21



Митре, израелската, или както там е правилната дума, литература има ли такава книга? В Израел няма подобни типажи ли? Колко други литератури извън българската имат подобни "пасквилчета"? Коя е причината да нямат? Ако имат, колко от тях славословят книгата като хванала есенцията на националния характер? За това говорим, а не колко от българите са херувимчета (отговорът е - пропорционално точно колкото и по останалия свят).

На Алеко няма защо да му пука от моето неуважение, знам; ама освен това той има и една специална причина да не му пука - стотици хиляди се кефят на книгата му.
За мен трябва да си оФца без достойнство, за да се самоунижаваш така охотно (щото да унижаваш групата, към която спадаш, не е нищо друго освен САМОунижение), и оФца без мозък, за да не схващаш, че не е възможно "българинът" - и то повечето българи, ама без теб самия - да се е случил по-дефектно същество от другите.



*****

Ясно, че като съм казала:

- повечето българи се кефят,
- за да се кефиш, трябва да си офца без мозък и/или достойноство, и
- да обиждаш групата си, значи да обиждаш себе си,

буквално излиза, че казвам: "повечето българи са оФце без мозък и достойнство", което нямам предвид и което е също вид самоунижение, след като и аз съм българка, ама... кво да праим, така излиза, правилата на логиката са непобедими.

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 11:27.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: .Jess.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 11:32



Ми щото и Бешков е българин, бе. Как защо.

"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 11:39



И как една подигравка може да бъде несъзнателна (и нещо несъзнателно да бъде подигравка)?

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 11:40.



Тема Re: Да знам какво имаш предвиднови [re: himbeer]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 11:43



"Имала съм и друг случай. Бяхме на свиждане в болница на една приятелка на дъщеря ми. Децата бяха шумни и ни се скараха по начин, който беше много встрани.
След 10 мин. жената от болницата почука пак на вратата и се извини за скарването и пак ни помоли да сме по-тихи.
Имаше 2ма българи, които не разбраха какво става освен скарването заради шума."

И аз не разбрах.



"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"

Тема Re: И аз веченови [re: DarkSide]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано03.06.10 12:04



Така е. Но по мои наблюдения животът е по шарен и интересен от книгите, където нещата са преувеличени. Понякога обикновени, тихи хорица превъртат....и събитията излизат извън контрол. Например преди няколко месеца един кротък човечец от града където живея застреля двама полицаи и накрая се самоуби. Имаше по новините интервю с негови съседи, всички бяха шокирани, говореха само хубави неща за него...



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:07



Героят от този разказ е "по-страшен" от бай Ганьо -



Какво от това, че е показал някои уродливи черти на българина?! Нали целта на класиката е да се поучим от нея. Нима Молиер не показва в пиесите си свръхскъперничеството у французите, а Шекспир - коварството на англичаните. Не знам дали се срамуват от тези автори, признати за световна класика.

Редактирано от Asia. на 03.06.10 12:15.



Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано03.06.10 12:14



Явно е по-добре да си по-експлозивен. Поредния случай с кротък и тих





Тема Re: И аз веченови [re: Фиш]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано03.06.10 12:17



Фиши, точно за 'Земя' става дума.
А при Йовков, въпреки че преобладава тъгата, той ми е по близък като душевност от Вазов например. Споменавам Вазов, тъй като имаше преди време конкурс за най-харесвана книга от българите и 'Под игото' зае първо място. Тогава помня че в 40-50 имаше дискусия, дали действително това е най доброто българско произведение. Според мен, не е. Но различни хора, различни вкусове...





Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:19



Молиер и Шекспир надали са внушавали, че скъперничеството и коварството са качества на англичаните или французите. А Алеко направо си пише: наметна бай Ганьо белгийската мантия (намекът е за конституцията по белгийски модел, както знаем, т.е. за България въобще) и реши, че е европеец. Това имам предвид.

Иначе естествено, че литературата затова е литература, защото показва най-различни, не само положителни и далеч не средностатистически образи.

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 12:29.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано03.06.10 12:20



Защо така обичаме да се самобичуваме и самоунижаваме и аз не знам. Ами такива сме.Като всички хора сме.

И за мен този разказ е много силен.



Тема Re: И аз веченови [re: .Jess.]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано03.06.10 12:25



Джес, погледнах линка и се сетих за мои любими автори от ученическите години- Дюма, Кестнер, Балзак...





Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Фиш]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:31



Съществува - защо да не бъде извадено на показ. "Не правете като тях..." би трябвало да е поуката. На мен пък самокритичността, дори и по такъв силен начин, ми харесва. Човек би могъл да се поучи повече от такива произведения, отколкото ако се самовъзхвалява.



Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:31



Според мнозина не е (нищо лошо за книгата не искам да кажа). Предполагам, че анкетираните са схващали въпроса отчасти и като "най-българското", "емблематичното" и т.н.
А някой се майтапеше, че те освен задължителната литература в ранните класове друго не са чели и затова не знаят по-добра книга.



"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:37



Не е въпросът, че не съществува - естествено, че съществува! Въпросът е, че се пробутва за типично българско. А то не е. Както простащина, така и коварство, и скъперничество съществуват и във Франция, и в Англия, и в България, нали.

"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"


Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:37



"Молиер и Шекспир надали са внушавали, че скъперничеството и коварството са качества на англичаните или французите." -
паказват ги, че ги имат в изобилие. Повечето герои на Молиер са скъперници и лицемери. На Шекспир трагедиите са повече от кървави. Бай Ганьо си е "цвете" в сравнение с тях. Мъжът ми знае за случката с него в банята и понякога, ако срещнем из улиците някой наш сънародник в "национална носия" /за мъжете мутренски облик, за жените - чалгаджийски/, ми казва "болгар, болгар"...



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:40



Личи си, че се гордееш с действията на мъжа си.

"Национална носия" в твоя пост и "белгийска мантия" в Алековата книга всъщност е едно и също, само че Алеко затова е писател, за да използва по-фин и нешаблонен намек. За това говорим.

А когато срещнете сънародник на съпруга ти, който (сънародникът) е простак и леке, каквито без съмнение има в равни пропорции с българите, какво казваш?

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 12:44.



Тема Ок, пак пишанови [re: Asia.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано03.06.10 12:50



Какво от това, че е показал някои уродливи черти на българина?! Нали целта на класиката е да се поучим от нея.

В тази тема не става дума за чертите, а за това че самата творна и героя са изолирани.

Между другото Бай Ганьо няма контекст дори и в България. Той просто е "хвърчащ". В една такава нестабилна творба няма как да има "възпитание в отрицание" .

Когато едната страна (публиката например) е стабилна, то тя моье да си позволи лабилни творби.

Когато 2те страни са лабилни, то тогава това състояние се потвъррьдава т.е. запазва.

Сега го свържи с времето , когато е писана творбата (виж и постингите на Дьес относно) и какви последици има тя до ден днешен.


by himbeer


Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:52



Не виждам какво лошо е направил, че е разпознал българин по облеклото, по външния вид. Наскоро имаше тема в женския клуб как изглеждат българите в чужбина. И тогава го написх - голяма част си изглеждат точно така.
Честно казано, сънародник на съпруга ми "простак и леке" не съм срещала, със сигурност ги има, често ходим в страната му, но за сага не съм видяла. Ако пък са в чужбина - няма как да ги разпозная. Иначе от местните ги има в изобилие, но тук, от познатите ми, никой не се е обидил, ако кажа, че нещо не ми харесва. Виж, властите се "сърдят" затова, че някои писатели и кинодейци показват негативното в страната, а не би трябвало да е така.
П.П. За мое най-голямо съжаление нямам никакъв литературен талант, затова и нефиния ми изказ.

Редактирано от Asia. на 03.06.10 13:00.



Тема Re:нови [re: Mиpa_M]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано03.06.10 12:57



Бяхме на посещение в болница на приятелка на дъщеря ми т.е. детска клиника.

Децата бяха за момент шумни.

Изведнъж влиза дебела лелка, скарва се на децата, скарва се на анс възрастните и после пак се обръща към децата.


Ние не сме глухи, нито тъпи. Би било достатъчно да каже каквото има да казва. Тя влезе директно с тона, като се скара поотделно на всеки, сякав децата не разбират и ние сме лукови глави, та не можем да им кажем, ако се беше обърнала само към нас.


Тя схвана, че няма да й позволим да се държи така, и е ясно,че и нейното държание не е нормално и окей. След 5-10 мин се върна и се извини.


by himbeer

Тема Re: Ок, пак пишанови [re: himbeer]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:58



Една тема обикновено приема много разклонения.
Какво имаш предвид с "В тази тема не става дума за чертите, а за това че самата творна и героя са изолирани." и "Той просто е "хвърчащ". В една такава нестабилна творба няма как да има "възпитание в отрицание" ".
От всичко може да се извлече поука.
След като на теб и на други не ви харесва Алеко Константинов, направете подписка да се зачеркне името му от българската класика. Може и да постигнете желан резултат. То вече от какво ли не се отказахме...



Тема Бях го писала веченови [re: Asia.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано03.06.10 13:03



Творбата е едностранчива. Дори и времето и народа не моье да си позволи налагането й като "възпитателно"

Поразгледай темата, да не е малка, има и конкретни цитати от Бай Ганьо.

п.п. Видях, че си писала за сънародниците на мъжа ти, от които не си виждала лекета. Поне аз така те разбрах.

Мислиш ли че познаваш типажите на тези хора? Ако живееш в неговата държава, си помисли колко си се вглеждала в хората.


by himbeer

Тема Re: Бях го писала веченови [re: himbeer]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 13:10



Съвременното възпитание... То имаше идеи и приказките да се променят, да изчезнат лошите вълци и т.н.
Не, не познавам типажите на сънародниците на мъжа ми. Те са много различни видове като хора, от различни етнос групи. А и как да ги разпозная кой е местен и кой турист като съм седнала за половин час в кафенето?!
Живеем в трета държава, нито в "неговата", нито в "моята".



Тема Re:нови [re: Mиpa_M]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано03.06.10 13:28



Лесно. Когато не умееш да се изразяваш еднозначно например.

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 14:12



Имах предвид, че подигравката по дефиниция е съзнателна, поне според мен това означава думата.

"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"


Тема Re: Бях го писала веченови [re: Asia.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 14:22



"А и как да ги разпозная кой е местен и кой турист като съм седнала за половин час в кафенето?!"
Така е, само българите се различават рязко от света с мутренско-чалгаджийското си облекло.



"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"

Тема Re: Бях го писала веченови [re: Mиpa_M]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 14:28



Колкото и да не ти се вярва, ако един човек е с мутренско-чалгаджийски вид, то досега все е бил българин - по този показател почти не може да се сбърка. Това не означава, че всички българи са такива.



Тема Re:нови [re: Mиpa_M]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано03.06.10 15:24



Разбрах те, но има и несъзнателна :) Когато не това е била целта на изказването, но така се е получило накрая.

Do what works or do what's right?


Тема Re: Аха, не схванах веднаганови [re: Фиш]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано03.06.10 16:28



Ми то си е чистичко и хубавко. Вярно е , че съседите пак си дишат във врата, но поне е по-човешко от жилища в блок.





Тема Re: Къде енови [re: Фиш]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано04.06.10 18:39



Резултати от ДЗИ(Държавен зрелостен изпит)'2010:
Учениците от Американския колеж в София са постигнали най-високи резултати по БЕЛ. На второ място се нарежда Испанската гимназия в София, следва - 91-ва Немска езикова гимназия, Националната гимназия за древни езици и култура, 73 СОУ-София, ГПЧЕ „Йоан Екзарх" -Варна, НУККЛИИЕК - София, Първа АЕГ - София, ГПAE "Г. Милев"- Бургас, ЕГ „Пловдив". От



Браво на Американския колеж за трета поредна година!



Тема Ohaнови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано04.06.10 20:36



Да, наистина браво на профилираните гимназии!



А това тук как трябва да се разбира?

Изводът на специалистите е, че зрелостниците четат по-добре, но не е ясно дали пишат по-добре, предаде КРОСС.


by himbeer

Тема Re: Ohaнови [re: himbeer]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано04.06.10 23:18



Ами, да питаме специалистите по каквото там са специалисти





Тема Фиш,нови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано04.06.10 23:45



опасявам се, че това е някоя теория като онази за английските сандвичи




by himbeer

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор lrini_ ()
Публикувано09.06.10 00:26



Скъпа, всеки, който е българин (не е нужно да го афишира) знае кой е Бай Ганьо и че неговата личност е част от неговата собствена личност.... Не се нуждае от анализи. Бай Ганьо - това сме ние, колкото и да се опитваме да го скрием или да "модифицираме себе си", за щастие. Казвам, за щастие, защото ако не бяхме това, което е БАЙ ГАНЬО, щяхме да сме абсолютно безлични, асимилирани от европейските нации или руските такива. Аз се гордея, че част от мен е наследник на Бай ти Ганя. А ти?



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: lrini_]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано09.06.10 20:56



...всеки, който е българин (не е нужно да го афишира) знае кой е Бай Ганьо и че неговата личност е част от неговата собствена личност.....Бай Ганьо - това сме ние, колкото и да се опитваме да го скрием или да "модифицираме себе си", за щастие.

Партайгеносин Ирини, бъди добра да говориш САМО от свое име. И да не включваш други в тази дефиниция Бай Ганьо - това сме ние,.

Поне в този форум всекиму е позволено да си изказва мнението си, доколкото не е в нарушение на нетикета и форумните правила. Вярно че някой да се изказва от мое име не е в разрез с достатъчно ясните правила но според мен това е нахалство и простащина.

Ако държиш да си нахална простакеса и да се изказваш от мое име (по неразбрани за мен причини) - това е твое легитимно право. Но не очаквай бурни аплодисменти от мен.

За протокола - не считам че личноста на Бай Ганьо е част от мойта личност. Не считам че Бай Ганьо това съм аз. Ако ти считаш че личноста на бай Ганьо е част от твойта личност и че Бай Ганьо това си ти - твоя си работа. Ти се познаваш най добре и вероятно си права в тези ти твърдения, НО САМО ЗА СЕБЕ СИ.

Достатъчно ли съм ясен?

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.