Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:19 23.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: himbeer]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано02.06.10 13:17



Не разбрах дали ти в училище си изучавала "Бай Ганьо"? Може и някъде в темата да си го споменала, а аз да съм пропуснала. Според теб това произведение не трябва да се изучава в училищата, тъй като дава обобщена и погрешна представа за българите. А кои произведения трябва да се изучават според теб?



Тема И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 13:32



не помня дали писах че съм го изучавала, но е възможно да е било между 2 класа и да имам разминаване.


Според теб това произведение не трябва да се изучава в училищата, тъй като дава обобщена и погрешна представа за българите. А кои произведения трябва да се изучават според теб?


Според мен това произведение се изучава с грешен подход.

Не става дума за обобщената и грешна представа за българите, а за изолиран негативизъм. Едно нещо може да е негативно спрямо друго. А там "другото" липсва.


Аз бих си представила ако произведението се изучава с упражнение на паралелен разказ например. Това е по силите на 6-токласници.
Имам предвид да се напише другият поглед над ситуацията, в която на някой му е топло и зле в операта, оказва се че не е пред инфаркт



Но пък да се изсмееш с пълен глас в залата, защото някой му дава знак, а другия му отговаря по същия начин, сигурно е свързано с поставянето на операта на различни пиадестали


by himbeer

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано02.06.10 14:18



Може и така да е, да описва балканците. Но не съм контактувала много с други балканци, освен българи. И откривам доста от байганьовските черти в българи (разбира се съгласна съм, че не всички са такива)
А какво ще кажеш за девиза на някои 'Не е важно аз да съм добре, важното другия/комшията да е зле". Познаваш ли такива хора?





Тема Re: И аз веченови [re: himbeer]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано02.06.10 14:25



Това за операта не го разбрах, но здраве да е....Темата е литературна...
Например аз харесвам Й.Йовков и Елин Пелин, а при тях има доста песимизъм по отношение на живота и битието на българина. В едно от произведенията брат убива брата заради земя. Това не означава, че всички българи са такива.



Тема Re:нови [re: 4ereshka2]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 14:39



Горе в темата бях хванала нещо произволно.


Ако искаш избери друга случка





В едно от произведенията брат убива брата заради земя. Това не означава, че всички българи са такива.


Не се сещам за какво точно става дума, но това ми звучи като завършени герои, герои с някакъв контекст, което предполага, че не е "общ български портрет", а нещо конкретно.

Докато Бай Ганьо няма основа. Той сякаш "виси" в произведението.


by himbeer

Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано02.06.10 14:53



естествено че не всички българи са такива, в художествените произведения се използва преувеличение за да е по-интересно, а и по принцип се пише за неща, които са различни от обикновения живот на обикновените хора, никой няма да седне да чете за обикновен човек, който е доволен от обикновения си живот, в който не става нито кражба, нито убийство, нито развод, нито измама или изневяра, нито с някой се мразят, нито пият, нито се бият, нито нищо ... просто такава книга няма да е интересна и затова в книгите изобилстват трагедии, братоубийства, насилие, героизъм и преувеличения във всички направления - от никъде не следва че литературните герои са пълно, 100 процентно отражение на действителността



Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано02.06.10 15:09



И двамата са били пистели-реалисти, чери. Ако струи песимизъм от произведенията им (макар да не съм съвсем съгласна, има и чудесни разказа показващи доброто в хората и красотата на взаимоотниощенията им) ), то е защото и животът на българина на село в онези години е бил труден и не особено привлекателен, в началото на 20-ти век България е била въвлечена 3 войни.
Това е добър линк (деца са писали), за който се интересува, има и много за Алеко там



Редактирано от .Jess. на 02.06.10 16:45.



Тема Аха, не схванах веднаганови [re: Фиш]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано02.06.10 15:33



Все пак знаеш, че театралната псотановка не е филм.Понякога актьорите са неповторими.


Да, и сега ме подсети пак (не съм забравила, но напоследък чето мисля за ) за един коледен подарък, който пожелах, защото съм била послушна



Имам един билет за театър. Мога да си избера постановка. И ми се ходи, даже се заоглеждах за нещо интересно, но не ми се гледа комедия.
Сега сестра ми е в България и не мога да изляза вечер, но в края на лятото, даже през есента започват да излизат много нови неща и ще избера


Затова пък днес сутринта разхледах галерията с прерисувани " Червената къща в парка" от Аугуст Маке

Имаше една страхотна картина на една приятелка на дъщеря ми. Беше нарисувала една типична райен- къща. Всички останали бяха се придържали към оригинала.

Имало е и задача да напишат кратък разказ по картината.

Четох наред, наистина бяха къси. Един го прочетох 2 пъти, беше велико
Гледам кой го е писал - химбеер младша

Темата на разказа клони към зловещо-мистериозното.

Някои бяха писали за котки или хора, които се разхождали вечер в парка и се подслонявали в къщата, но нямаше тръпка. Както казва Дарки, нямаше нещо извънредно

Имаше един, който за мен беше 2рия хубав- на Симон, там къщата беше обитавана от сенки и един човек, разхождащ се в парка се подслонил в нея и изведнъж изчезнал


А химбеер младша беше писала за някакъв човек, може и магьосник да е бил, който събирал билки в парка (не се е разхождал) И имало нещо в храстите, което после се оказало дракон, който живеел в къщата. И нещата залитнаха към фентъзи


Май бях писала някъде, че си падам по фантастика, но чета и исторически романи, или ако е тема с някой и Бай Ганьо или подобни Иначе сама не се сещам да подхвана последното.


by himbeer

Тема Re:нови [re: 4ereshka2]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 17:40



Дааа, познавам - дори тук в клуба ;)

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано02.06.10 17:42



Хем не знаеш дали си го изучавала, но знаеш, че се изучава с грешен подход



Do what works or do what's right?


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.