Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 23.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: steinbock]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 20:49



На мен едно време като го учехме направо ми беше неудобно. Не го рабирам това да си го самоначукваме колко невъзпитан е българинът, с дисагите, как гледа авантата и прочие. Не се смятам за такава

Не е проблемът в дисагите, те са автентични. Аванта е любима навсякъде.

Проблема е, че там се пречупва негативно всеки български символ.

Не се смятам за такава За каква не се смяташ?

На немците това "насаждане" е повече бистър разум отколкото пропаганда.

Всеки нормален човек може да проумее, че никой не може да бъде дискриминиран и по някакъв начин застрашен/заплашван въз основа на етническата си принадлежност.

на немците им насаждат и в училище, и от медиите постоянно вина за Втората световна В училищев днешно време някои неща са доста по-различни. Младите хора имат все по-малко респект и се отклоняват в периферията.


by himbeer

Редактирано от himbeer на 31.05.10 20:51.



Тема Re: Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: himbeer]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано31.05.10 21:13



Не е проблемът в дисагите, те са автентични. Аванта е любима навсякъде.

Проблема е, че там се пречупва негативно всеки български символ.


Да, точно така. Пречупва се, докато Бай Ганьо стане символ на всички /негативни и може би не само?/ качества на българите. А. Константинов обобщава, генерализира. Хиперболата е лит. похват, но пренасянето на тези качества върху всички българи създава погрешната картина.

Младите хора имат все по-малко респект и се отклоняват в периферията.


Понякога и аз се улавям, че разсъждавам така, но после си представям, как някоя сбръчкана баба размахва пръста и казва, едно време какво било, пък сегашната младеж...

Затова и съвсем бързо се опитвам да потърся друга гледна точка в такива моменти

А за немците е Втората световна има да се пише много, не искам да разводнявам темата, използвах го само за сравнение, може да пусна после една нова тема



Тема Re: Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: steinbock]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 21:19



пренасянето на тези качества върху всички българи създава погрешната картина.


Кои качества имаш предвид, които са пренесени несправедливо върху всички българи?

Може да съм малко неадекватна, но "тези качества" разбирам като "българските качества", които са пречупени в негативната призма.


п.п. За немците може да пуснеш тема в немски форум и да им кажеш " , но после си представям, как някоя сбръчкана баба размахва пръста и казва, едно време какво било, пък сегашната младеж..."
И те съветвам да се придържаш към здравия разум, а не към модата.


by himbeer

Тема Re: Не знам дали е "символът на БГ" <- хм!нови [re: himbeer]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано31.05.10 21:33




"тези качества" разбирам като "българските качества", които са пречупени в негативната призма.


Да, говорим за едно и също в това отношение.
Аз не мисля, че всички българи се Бай Ганьовци, а ти? Неуместно е това обобщаване.



Тема Тия са дивинови [re: ZainGadol]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 21:39



Апропо диви



Да те изпитам, като си надалеч ти трябва онлайн чек:
Знаеш ли кой е президента на Германия в този час?

йокиН

Прочети новините за инфо.


by himbeer

Тема За да няма недоразумениянови [re: steinbock]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 21:54



да излезем от бай Ганьо, писах горе че не съм особено адекватна там.

Ако имаш предвид отличителните български качества - като някой да ти идва близо, без лоша умисъл, използване на езика на тялото в някои ситуации като единствено изразно средство и т.н.

Тези неща ги има в Бай Ганьо, има ги в българите.

Аз лично не бих им слагала заряд +/- .

Кое е неуместното ако няма заряд, още повече отрицателен заряд?


by himbeer

Тема Re: Къде енови [re: steinbock]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано31.05.10 22:19



Първо здрасти, радвам се че те виждам тука!



Не знам какво сте учили вие, но по наше време Бай Ганьо си беше обикновен литературен герой и мен специално никой не ме е учил, че Бай Ганьо е някакво обобщение на българина. Също както нито Хитър Петър не е, както и Бойчо Огнянов, или баба Илийца, никой от тях не е някакво обобщение, те са си просто литературни герои в някакво произведение, в някаква епоха и толкова ... наистина не знам от къде идва това припокриване на Бай Ганьо с някакви характерни ужким черти на българина, вероятно от вицовете, ама те нямат общо с произведението, взели са само името ... та за ниакъв национален символ не може да се говори, че бил бай ти Ганьо, поне не официално ... а вицове си има за всички националности и никой не ги взима насериозно, изобщо не могат да се сравняват с историческите събития, които реално им са се случили на немците



Тема Хух отчасти отдъхнахнови [re: DarkSide]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.05.10 22:56



че има нормални



а вицове си има за всички националности и никой не ги взима насериозно, изобщо не могат да се сравняват с историческите събития,

Да вярно е, разликата е, че немците разказват вицове за поляците, а българите за Бай Ганьо.

В момента не се сещам за български вицове, но по спомени май бяха от находчивите и грандоманско ориентирани


by himbeer

Тема Re: Хух отчасти отдъхнахнови [re: himbeer]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано31.05.10 23:21



А знаеш ли, че се появи една мода във вицовете, разказвани от 10-12 хлапета да започват с Бай Ганьо Американеца, Бай Ганьо французина и Бай Ганьо Българина.Когато чух за първи път се търкалях от смях - не можах да чуя вица чак





Тема Re: Къде енови [re: DarkSide]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано31.05.10 23:26



Когато дъщеря ми беше в 7.клас, чух доста различно мнение.Видях с нови очи класите ни.
На изпитната работа получи 4.80, защото беше вече приета и отиде само за да напише, че баба Илийца е неразбираема за нейното поколение.Казах й,че няма да промени системата, но понякога човек иска да си пусне гласа като оня козар на Чудомир.Па, който го чуе


За "Ангелинка" бих споделила, че няма по-ужасна трактовка на първата любов.Може би в МОН съвсем са се отдалечили от децата .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.