Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:59 25.09.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:31



Според мнозина не е (нищо лошо за книгата не искам да кажа). Предполагам, че анкетираните са схващали въпроса отчасти и като "най-българското", "емблематичното" и т.н.
А някой се майтапеше, че те освен задължителната литература в ранните класове друго не са чели и затова не знаят по-добра книга.



"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"

Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:37



Не е въпросът, че не съществува - естествено, че съществува! Въпросът е, че се пробутва за типично българско. А то не е. Както простащина, така и коварство, и скъперничество съществуват и във Франция, и в Англия, и в България, нали.

"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"


Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:37



"Молиер и Шекспир надали са внушавали, че скъперничеството и коварството са качества на англичаните или французите." -
паказват ги, че ги имат в изобилие. Повечето герои на Молиер са скъперници и лицемери. На Шекспир трагедиите са повече от кървави. Бай Ганьо си е "цвете" в сравнение с тях. Мъжът ми знае за случката с него в банята и понякога, ако срещнем из улиците някой наш сънародник в "национална носия" /за мъжете мутренски облик, за жените - чалгаджийски/, ми казва "болгар, болгар"...



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:40



Личи си, че се гордееш с действията на мъжа си.

"Национална носия" в твоя пост и "белгийска мантия" в Алековата книга всъщност е едно и също, само че Алеко затова е писател, за да използва по-фин и нешаблонен намек. За това говорим.

А когато срещнете сънародник на съпруга ти, който (сънародникът) е простак и леке, каквито без съмнение има в равни пропорции с българите, какво казваш?

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 12:44.



Тема Ок, пак пишанови [re: Asia.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано03.06.10 12:50



Какво от това, че е показал някои уродливи черти на българина?! Нали целта на класиката е да се поучим от нея.

В тази тема не става дума за чертите, а за това че самата творна и героя са изолирани.

Между другото Бай Ганьо няма контекст дори и в България. Той просто е "хвърчащ". В една такава нестабилна творба няма как да има "възпитание в отрицание" .

Когато едната страна (публиката например) е стабилна, то тя моье да си позволи лабилни творби.

Когато 2те страни са лабилни, то тогава това състояние се потвъррьдава т.е. запазва.

Сега го свържи с времето , когато е писана творбата (виж и постингите на Дьес относно) и какви последици има тя до ден днешен.


by himbeer


Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:52



Не виждам какво лошо е направил, че е разпознал българин по облеклото, по външния вид. Наскоро имаше тема в женския клуб как изглеждат българите в чужбина. И тогава го написх - голяма част си изглеждат точно така.
Честно казано, сънародник на съпруга ми "простак и леке" не съм срещала, със сигурност ги има, често ходим в страната му, но за сага не съм видяла. Ако пък са в чужбина - няма как да ги разпозная. Иначе от местните ги има в изобилие, но тук, от познатите ми, никой не се е обидил, ако кажа, че нещо не ми харесва. Виж, властите се "сърдят" затова, че някои писатели и кинодейци показват негативното в страната, а не би трябвало да е така.
П.П. За мое най-голямо съжаление нямам никакъв литературен талант, затова и нефиния ми изказ.

Редактирано от Asia. на 03.06.10 13:00.



Тема Re:нови [re: Mиpa_M]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано03.06.10 12:57



Бяхме на посещение в болница на приятелка на дъщеря ми т.е. детска клиника.

Децата бяха за момент шумни.

Изведнъж влиза дебела лелка, скарва се на децата, скарва се на анс възрастните и после пак се обръща към децата.


Ние не сме глухи, нито тъпи. Би било достатъчно да каже каквото има да казва. Тя влезе директно с тона, като се скара поотделно на всеки, сякав децата не разбират и ние сме лукови глави, та не можем да им кажем, ако се беше обърнала само към нас.


Тя схвана, че няма да й позволим да се държи така, и е ясно,че и нейното държание не е нормално и окей. След 5-10 мин се върна и се извини.


by himbeer

Тема Re: Ок, пак пишанови [re: himbeer]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:58



Една тема обикновено приема много разклонения.
Какво имаш предвид с "В тази тема не става дума за чертите, а за това че самата творна и героя са изолирани." и "Той просто е "хвърчащ". В една такава нестабилна творба няма как да има "възпитание в отрицание" ".
От всичко може да се извлече поука.
След като на теб и на други не ви харесва Алеко Константинов, направете подписка да се зачеркне името му от българската класика. Може и да постигнете желан резултат. То вече от какво ли не се отказахме...



Тема Бях го писала веченови [re: Asia.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано03.06.10 13:03



Творбата е едностранчива. Дори и времето и народа не моье да си позволи налагането й като "възпитателно"

Поразгледай темата, да не е малка, има и конкретни цитати от Бай Ганьо.

п.п. Видях, че си писала за сънародниците на мъжа ти, от които не си виждала лекета. Поне аз така те разбрах.

Мислиш ли че познаваш типажите на тези хора? Ако живееш в неговата държава, си помисли колко си се вглеждала в хората.


by himbeer

Тема Re: Бях го писала веченови [re: himbeer]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 13:10



Съвременното възпитание... То имаше идеи и приказките да се променят, да изчезнат лошите вълци и т.н.
Не, не познавам типажите на сънародниците на мъжа ми. Те са много различни видове като хора, от различни етнос групи. А и как да ги разпозная кой е местен и кой турист като съм седнала за половин час в кафенето?!
Живеем в трета държава, нито в "неговата", нито в "моята".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.