Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:40 23.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 11:39



И как една подигравка може да бъде несъзнателна (и нещо несъзнателно да бъде подигравка)?

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 11:40.



Тема Re: Да знам какво имаш предвиднови [re: himbeer]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 11:43



"Имала съм и друг случай. Бяхме на свиждане в болница на една приятелка на дъщеря ми. Децата бяха шумни и ни се скараха по начин, който беше много встрани.
След 10 мин. жената от болницата почука пак на вратата и се извини за скарването и пак ни помоли да сме по-тихи.
Имаше 2ма българи, които не разбраха какво става освен скарването заради шума."

И аз не разбрах.



"...нямат способността да разсъждават смислено и логически и са имунизирани към евангелието"

Тема Re: И аз веченови [re: DarkSide]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано03.06.10 12:04



Така е. Но по мои наблюдения животът е по шарен и интересен от книгите, където нещата са преувеличени. Понякога обикновени, тихи хорица превъртат....и събитията излизат извън контрол. Например преди няколко месеца един кротък човечец от града където живея застреля двама полицаи и накрая се самоуби. Имаше по новините интервю с негови съседи, всички бяха шокирани, говореха само хубави неща за него...



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:07



Героят от този разказ е "по-страшен" от бай Ганьо -



Какво от това, че е показал някои уродливи черти на българина?! Нали целта на класиката е да се поучим от нея. Нима Молиер не показва в пиесите си свръхскъперничеството у французите, а Шекспир - коварството на англичаните. Не знам дали се срамуват от тези автори, признати за световна класика.

Редактирано от Asia. на 03.06.10 12:15.



Тема Re: И аз веченови [re: 4ereshka2]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано03.06.10 12:14



Явно е по-добре да си по-експлозивен. Поредния случай с кротък и тих





Тема Re: И аз веченови [re: Фиш]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано03.06.10 12:17



Фиши, точно за 'Земя' става дума.
А при Йовков, въпреки че преобладава тъгата, той ми е по близък като душевност от Вазов например. Споменавам Вазов, тъй като имаше преди време конкурс за най-харесвана книга от българите и 'Под игото' зае първо място. Тогава помня че в 40-50 имаше дискусия, дали действително това е най доброто българско произведение. Според мен, не е. Но различни хора, различни вкусове...





Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.06.10 12:19



Молиер и Шекспир надали са внушавали, че скъперничеството и коварството са качества на англичаните или французите. А Алеко направо си пише: наметна бай Ганьо белгийската мантия (намекът е за конституцията по белгийски модел, както знаем, т.е. за България въобще) и реши, че е европеец. Това имам предвид.

Иначе естествено, че литературата затова е литература, защото показва най-различни, не само положителни и далеч не средностатистически образи.

Редактирано от Mиpa_M на 03.06.10 12:29.



Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Asia.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано03.06.10 12:20



Защо така обичаме да се самобичуваме и самоунижаваме и аз не знам. Ами такива сме.Като всички хора сме.

И за мен този разказ е много силен.



Тема Re: И аз веченови [re: .Jess.]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано03.06.10 12:25



Джес, погледнах линка и се сетих за мои любими автори от ученическите години- Дюма, Кестнер, Балзак...





Тема Re: Бай Ганьо ( Алеко Константинов)нови [re: Фиш]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано03.06.10 12:31



Съществува - защо да не бъде извадено на показ. "Не правете като тях..." би трябвало да е поуката. На мен пък самокритичността, дори и по такъв силен начин, ми харесва. Човек би могъл да се поучи повече от такива произведения, отколкото ако се самовъзхвалява.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.