Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:01 30.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема ПАК мангалщина(дигане на стари теми)дей' Иринка?нови  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано08.05.10 11:09



Докато си пийвам сутрешния чай, се сетих да питам тези от вас, които имат чуждестранна половинка (гадже, съпруг/а), как се справят те с българския език?
Учат ли го, владеят ли го, има ли изобщо интерес?
Ако са се занимавали с езика, кое им се струва най-трудно?



Ако има желаещи, може да си попишем по темата :)

Do what works or do what's right?

Редактирано от MитpeШoпa на 06.03.11 18:21.



Тема Re: Чужденците и българския езикнови [re: Bиливap]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано08.05.10 11:09



Сина ми псуваше перфектно на български. И наричаше троснато "комунист" калпазаните които минаваха на червен светофар - бая често срещащо се явление в България след прехода.

А едно гадже така тъжно, с тънко гласче, казваше "тежко, тежко, вино дайте" в ресторантите че после не и вярваха че не е българка или поне рускиня. Научи се и да пита - Има студено вино?

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re:нови [re: MитpeШoпa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано08.05.10 11:22




Надявам се, че синът ти не само с псувните се е справял перфектно ;) От теб ли се научи на български, уроци ли е взимал ... ?

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано08.05.10 11:48



От мен разбира се, нямаше други българи наоколо та на български само с псувните си остана. Иначе владее английски, не лош руски и говори арабски с два акцента (иракски и палестински).

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re:нови [re: MитpeШoпa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано08.05.10 11:57



Много образователно ;) А жена ти имала ли е интерес към българския?

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано08.05.10 12:31



Не, освен някои елементарни фрази колкото да се разбира с майка ми кат ми идваше ат пат на гости от България.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re:нови [re: MитpeШoпa]  
Автор Frenger (She)
Публикувано08.05.10 12:44



направо съм в шах! евалла на сина ти да е жив и здрав

по темата: бившият много добре знае да води малък разговор на български от типа:
здрасти .как си..аз се казвам .. идвам от финландия

една голяма студена бира
(без никакъв акцент)

и прочие..

но това е защото той учи в БГ половин година (така се и запознахме де)...в групата му имаха студенти от цяла европа,но на българския курс им дали учителка ,която не говорела английски въобще..само им сочела в далечината "това е- къща"...за изпита всичките те преписаха от копие от изпита на един словенец,който горе долу бе научил българския и така изкараха 5тици...

иначе бе разучил всичките пинизи из Варна и се оправяше по добре и от мен самата там..например на пазара зад Катедралата винаги си пазеше джобовете,знаеше най добрите ресторанти и дискотеки...въобще - картинка..много се гордеех с него,ама свърши между нас всичко

сега сърбинът е толко глупав,че не разбира грам български и се налага един македонец да му превежда като минем на български ... затова пък аз съм много задобряла със сръбския ..даже той самият се впечатлява





Тема Re: Чужденците и българския езикнови [re: Bиливap]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано08.05.10 13:02



Ако успея да се задържа/изтърпя някой дълго време, ще ти дам по точен отговор

.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано08.05.10 13:13



Малко трудно е да се свикне с "И". Но може би е според това кой какъв език говори.

Например е трудно да ти стане навик да казваш "Виливар И Химбеер" вместо "Виливар Е Химбеер"

Това даже променя и смисъла. Но в изречение като " Аз обичам шопска салата Е ракия" вече става ясно

Също така е трудно да се изговарят много ш-ж-щ-ч звуци един след друг.


by himbeer

Тема туууунови [re: Frenger]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано08.05.10 13:19



свали го най после този сърбин. Отдавна му беше дигнала мерника. Да ти е честит





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.