Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:34 27.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Он че ми каже!  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано04.05.10 18:07



Каква е причината, нашенците в родината да се дразнят от забележките и съветите на сънародниците си в чужбина? Стараеш се да си деликатен, да помогнеш, а се стига до “кога стана калайджия, кога ти почерня…”. Защо същите забележки, направени от “истински” чужденци се приемат с кимане на глава и по едно ъхъ? Толкова ли боли от свой?



Тема Re: Он че ми каже!нови [re: XlNG]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано04.05.10 19:25



никой не говори за забележки и съвети - такива приемаме . но не приемаме тендензиоцни , умишлено-злободневни коментари и най-вече оплюване и как де що който бил кадърен бил се махнал от България, а тук сме били останали само неудачници .

Искам да те питам следното :

"Според Ангелов е интересен фактът как така един българин е мързелив в родината, а като излезе извън граница става работен." цялата статия е ей тук :



как става тази работа, че голяма част от българите докато са в България не отбират от нищо свързано със задълженията им, а предимно веят байраците как държавата трябвало да им е майка за всичко и че имали права. след като излязат да работят и живеят извън България същите тия българи много бързо се научават и какви права имат в другата държава и какви задължения и какви данъци трябва да плащат и защо ги плащат . ей тоя феномен ми е интересен на мен.



Тема Re:нови [re: Бapбapeлa]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано04.05.10 19:34



Каква част от емигрантите са такива?

Do what works or do what's right?


Тема Голям мъж си брЯ!нови [re: XlNG]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано04.05.10 20:33



Прави разлика между "ratschlagen" i "rad schlagen"




by himbeer

Тема Re: Он че ми каже!нови [re: XlNG]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано04.05.10 21:24



Ксинг,
и аз не се гордея с такива новини:32 години затвор за българи в Испания



Иначе мисля, че забележка от близък е по-безполезнена от забележка от чужд

Искала съм да напиша безболезнена, но и безполезна може да се приеме за вярно)))

Редактирано от Фиш на 04.05.10 22:28.



Тема Re:нови [re: XlNG]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано04.05.10 21:45



На едните можеш "по нашенски" да припишеш всякакви епитети само и само да тушираш негативните емоции от критиката, ама на другия не можеш.
Това е разликата :)

Do what works or do what's right?


Тема Re: Он че ми каже!нови [re: Бapбapeлa]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано04.05.10 22:55



Не е въпросът в мързела, Барби. Умереният мързел е от полза, прави находчив. Друго е. Който тръгне за странство не го прави от кеф, ами защото иска да постигне нещо. Тръгват ученолюбивите, отчаяните, амбициозните и развейпраховците. Решението е първото сито, езика второто, културата третото, работата четвъртото, петото, шестото… Всеки стига до където може. Естествен подбор, селекция. Това не означава, че който не е тръгнал е глупак или некадърен – вероятно е доволен от това, което има, не вярва в способностите си, липсва му гъвкавост или чисто и просто си дума: по-добре врабче в ръката, отколкото гълъб на покрива. През деветдесетте години всички искаха да излязат навън, напоследък забелязвам, че го правят или най-способните, или най-отчаяните. Средният българин си стои дома полудоволен от животеца, като е съвсем наясно, че на запад такива като него с лопата да ги ринеш. Географските граници изчезнаха, останаха икономическите.
Думата ми е за друго. Живота в България се промени бързо. За някои прекалено бързо. Сума хора „изпуснаха влака“ и станаха лесна плячка на търговци, брокери, банкери и какви ли не ментърджии. Пресата лъже, държавата не е в състояние да си защити гржданите. Всеки се спасява както може. Нашенеца и да има идея за бизнес, често не е в състояние да си направи елементарен план на приходите и разходите. Купуваха се масово жилища без оглед на това, как ще се плаща кредита. Опиташ ли се да „помогнеш“ на такива, вземаш им илюзиите. Започват да не ти вярват и да те мразят, да те обвиняват в надменност и всезнайковщина. Питали са ме сериозно, дали три месеца са достатъчни да се научи човек да „играе на борсата“ и да си изкарва прехраната с това. През 2008 един близък-предприемач ме пита, възможно ли е цените на недвижимите имоти да падат въобще и не повярва, като казах да. Как да дадеш съвет на такива хора? Опит си нямат хорицата и докато се научат на капитализъм и демокрация, има още мноооого да си чукат главите.
Трябва да продължим от там, откъдето са почнали Петър Берон и Найден Геров – от просвещението. Пътят е през световните университети и фирми, лошото е, че способните няма да се върнат обратно, докато не се създадат подходящи условия в родината. Дотогава ще ни ръководи, който може и ще се пази от конкуренция.



Тема Какво си пиленови [re: XlNG]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано04.05.10 23:03



Окей е да даваш съвет, но остани със съвета.

Хората решават и правят сами нещата




by himbeer

Тема Re: Он че ми каже!нови [re: XlNG]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано05.05.10 00:49



"...Дотогава ще ни ръководи, който може и ще се пази от конкуренция.
"


Това не го разбрах...Би ли го обяснил, моля?

Иначе май си прав в останалото написано в поста си. Малко рязко написано но звучи правдоподобно.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.


Тема Re: Он че ми каже!нови [re: XlNG]  
Автор Buggy (в очакване)
Публикувано05.05.10 09:52



Тая тема не е ли дъвкана твърде много пъти?!
Аз пък не мога да разбера поривите на "нашенеца" да дава акъл за щяло и нещяло, без значение къде точно живее.
Чужденецът, от друга страна, е научен да си гледа живота и някак си знае къде е границата. Ако дава съвет, обикновено е искан. Ей това е разликата






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.