Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:35 29.09.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано20.04.10 23:39



Митре, какво мислиш за това:

Изгледай го цялото, много е интересно.

В презентацията на книгата си, този професор - евреин от български произход, емигрирал в Израел 1948г., твърди че има четири условни типа евреи - ортодоксални, реформисти, консервативни и български, като българските са най-лошите евреи, от гледна точка /вероятно/ на почитта и отдадеността към еврейското културно и религиозно наследство. От друга страна обаче, по-нататък в интервюто професорът обеснява, че българските евреи са едни от най-ционистки настроените в Европа и най-много от всички са мечтали да имат своя собствена еврейска държава. Това не е ли в противоречие с предното твърдение?...



Емануел Зисман има 1-2 доктората но не е професор. По принцип е прав че "българските" евреи са "най лошите евреи" в Израел. Поне що се отнася до прословутото им неспазване на религиозните догми и обичаи така дълбоко вкоренени в другите "еврейства" от предишните поколения. По простата причина че са живяли в толерантна среда и не се затваряли в гета и придържали към религията така стриктно като евреите в източна и централна Европа или мюсулманските държави, поколения наред.

Едва ли са най голЕмите ционисти. Просто в България (преди 9/9/44) тяхния културно' етничен център не е била синагогата с брадатите равини (които по принцип не са ционисти) а светските ционистически организации "А'шомер А'цаир" (социалисти) и "Макаби" и "Бейтар" (по десни ционистически организации). Е, евреите имат вече няколкохилядна молитва "шана аба бе Йерушалаим" (следващата година в Ерусалим), но докато равините и послушниците им са чакали второто пришествие - ционистите са прилагали на практика подготовката за възвръщане в Израел и са отивали там да строят бъдещата държава, доста преди 48 г.

Та...това е коренната разлика между българските и другите евреи: Процентно ционистите между "българите" са били почти 100%, почти без религиозни между тях, за разлика от "другите". Добави към това и българските табиети за хапване (включая свинско), пийване (много по свестно отколкото при "поляците" и особено "руснаците"), традиционалното почти абсолютно игнорирване на религиозни догми от рода "не работи/пътувай в събота" и други изгъзици свързани с религията - те ти ЛОШИ евреи! "Лоши" в очите на религиозния естабилишмент, иначе "българите" имат много добро име в Израел (както и България и българите). Например има вицове за кой ли не щеш - руснаци, поляци, румънци, мароканци и т.н. За "българите" няма вицове!

"...И още нещо, ако позволиш - известно ли е в Израел това спасяване на 50 000 евреи в България? Във видеото професорът много добе обяснява цялата история. Не че Израел ни дължи някакви особени благодарности. Просто ми е инересно дали им е известен този исторически факт?"

ДА, факта е много добре известен в Израел и това е ОЩЕ една причина израелците (и световното еврейство) да почитат и уважават България и българите. Всички без изключение, включая и религиозните, поединично и естабилишмента. Не веднъж съм се бъзикал с тях "българин съм и ми е позволено да нарушавам тук' таме догмите". С усмивка са ми отговаряли - Аве не е зле да влезеш в браздата ама за вас българите подхожда мъдростта " нравственността предхожда библейските закони". На иврит - дерех ерец кодемет ле тора.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: MитpeШoпa]  
Автор ARlZE (shallowgrave)
Публикувано31.03.10 17:01



Много интересно, благодаря.

Просто в България (преди 9/9/44) тяхния културно' етничен център не е била синагогата с брадатите равини (които по принцип не са ционисти) а светските ционистически организации "А'шомер А'цаир" (социалисти) и "Макаби" и "Бейтар" (по десни ционистически организации). Е, евреите имат вече няколкохилядна молитва "шана аба бе Йерушалаим" (следващата година в Ерусалим), но докато равините и послушниците им са чакали второто пришествие - ционистите са прилагали на практика подготовката за възвръщане в Израел и са отивали там да строят бъдещата държава, доста преди 48 г.
.............................

Аз винаги съм мислел, че ционизмът като явление произтича и е захранван най-вече от религиозните среди. А се оказва, че той всъщност е модерна /в смисъл "модернистична"/ политическа догма с чисто цивилен, граждански характер. Следвайки тази логика, стигам до извода, че най-ционистки настроените еврейски общности би трябвало да са именно онези такива, които са били най-добре абсорбирани в съответните общества-приемници. Може би българските евреи не са били най-големите ционисти поради факта, че българската еврейска общност е била по-малобройна от тези във Франция или Щатите например, а не защото е била по-зле интегрирана или политически по-неграмотна и неамбициозна. Аз така ги разбрах нещата от твоя пост, дали съм прав?

Сега, ясно ми е, че ционизмът не може да няма и своята чисто религиозна обосновка, която е удобна с това, че винаги може да бъде натаманявана към постигането на чисто практически, политически цели.

В тоя смисъл - може ли да се нарече "ционист" човек, който не е евреин по религия, но е такъв по произход? Може ли да се нарече "евреин" човек, който е такъв по произход, но не е такъв по религиозни убеждения, християнин е например?

Войната не решава кой е по-добрият, а само кой оцелява.
Бъртранд Ръсел


Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: MитpeШoпa]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано31.03.10 17:13



Ще позволиш ли в тази ти тема да попитам нещо, свързано с хората от България, които са избрали Израел за свой дом?



Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: ARlZE]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано31.03.10 19:44



"...Аз винаги съм мислел, че ционизмът като явление произтича и е захранван най-вече от религиозните среди. А се оказва, че той всъщност е модерна /в смисъл "модернистична"/ политическа догма с чисто цивилен, граждански характер...."

Не е точно така. Ционизма в модерната му форма (и име) е движение създадено в края на 19тия век но има традиционни корени в религията и традициите на еврейството още от фараонското време, към 1500 г ВСЕ. Традиционната молитва по Песах/Великден (излизането от фараонски Египет) завършва с израза "следващата година - в Ерусалим". Всъщност ционизма е обобщаващо понятие на евреите да се завърнат в своите земи от където те са масово прогонвани 2 пъти (след напускането им в Египет и връщането от там): Първия път от вавилонците (към 600 ВСЕ) и от римляните в 70 АСЕ.

Целта на модерния ционизъм в началото си (до ВСВ) е била подкрепа и разширение на еврейското население в тези земи (тогава част от османската империя и после британска мандаторна територия) чрез миграция и емиграция на евреи от околността и Европа. След края на ВСВ новата цел е създаване на държава, което е спечелило и подкрепата на мнозинството в тогавашното ООН.

Точно тогава става и разцеплението между стария религиозен естабилишмент и ционизма. Стария естабилишмент твърди, уповавайки се на библията, че само бог може да възобнови еврейската държава/царство (след пришествието на месията), и е забранено на простосмъртните да правят това. Ционистите (и куп други движения, в това число и не малко от различните религиозни такива) пък считат че държава може да се създаде от простосмъртни, за да не се повтори холокоста. Просто голямата част от религиозните евреи намериха начин така да интерпретират библията. Друга сравнително малка група супер' религиозни пък не признават държавата защото е създадфена от простосмъртни.

Сложничко и странно ама...е така.



"...стигам до извода, че най-ционистки настроените еврейски общности би трябвало да са именно онези такива, които са били най-добре абсорбирани в съответните общества-приемници. Може би българските евреи не са били най-големите ционисти поради факта, че българската еврейска общност е била по-малобройна от тези във Франция или Щатите например, а не защото е била по-зле интегрирана или политически по-неграмотна и неамбициозна. Аз така ги разбрах нещата от твоя пост, дали съм прав?..."

Според мен грешиш. Ционист не е само този който зарязва всичко и по идеалистически причини емигрира в Израел. Всеки си е ционист по своему, някой в Израел, друг - извън него.

"В тоя смисъл - може ли да се нарече "ционист" човек, който не е евреин по религия, но е такъв по произход?" Да, аз съм такъв. Все пак произхода не винаги е идентичен с религията, аз съм агностик например. Нещо повече - в Израел има не малко хора които нито по религия, нито по произход са евреи но са ционисти, част убедени такива преди да дойдат тук, част - след като са дошли тук (смесени бракове и т.п.)

"...Може ли да се нарече "евреин" човек, който е такъв по произход, но не е такъв по религиозни убеждения, християнин е например?..."

И ТОВА го има - куп евреи по произход тук са в най различни движения/вери - будисти, бахаи и 'нам' к'во още изобщо несвързани с еврейството, както и разни суботници, вярващи в Исус и т.н. и т.п. Не са много ама ги има. СТРАШНО дразнят религиозния естабилишмент ама...

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: Фиш]  
Автор ARlZE (shallowgrave)
Публикувано31.03.10 19:45



Въпросът не е към мен, но въпреки това, ако позволиш, искам да отбележа, че това е тема за Израел, евреите и всичко, свързано с тях. Така, че дори бих те помолил да зададеш питането си.



Митре беше казал, че това е тема, която слабо интересува клубарите тук. Нищо чудно пак да се окаже прав. Това обаче не означава, че тези, които се интересуват от нея, не би трябвало да опитат да изкопчат всеки бит инфо от наблюдателен и аналитичен съвременник на процесите като Шопа.

пп. Ти в кое близкоизточно разузнаване бачкаш?

Войната не решава кой е по-добрият, а само кой оцелява.
Бъртранд Ръсел


Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: Фиш]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано31.03.10 19:48



"Ще позволиш ли в тази ти тема да попитам нещо, свързано с хората от България, които са избрали Израел за свой дом?"

Ще ти позволя при условие да е напечатано само на едната страна на листа, трипъл спейс, надлежно прошнуровано и променуровано от модераторката на форума и парафирано от друг модератор!!!



THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: MитpeШoпa]  
Автор ARlZE (shallowgrave)
Публикувано31.03.10 20:11



Доколко "Църквата", нека така го наречем, има влияние върху политическия и социален живот в Израел? Изобщо евреите по-отдадени ли са религиозно от арабите? Все пак, трудно е, а и някак неестествено, да живееш в развита демокрация, в богата плуралистична страна и мнозинството от хората да са религиозни, колкото дедите си.

Митре, дай ако имаш, някои интересни линкове за Израел, щото няма смисъл да ти губя времето и отегчавам с разни базови въпроси, за които има литература. Теб бих желал да те използвам по-скоро като медиатор, който може да ми обясни просто и с примери как даден исторически процес се е развил или развива в Израел и по какъв начин тази страна играе ролята, която има в света.



Войната не решава кой е по-добрият, а само кой оцелява.
Бъртранд Ръсел


Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: ARlZE]  
Автор _Jess_ (толерантна)
Публикувано01.04.10 00:24



Поне мен много ме интересува всичко свързано с евреите и Израел, чета темата с интерес (може би в някой предишен живот съм била еврейка, знам ли). Имам приятели евреи (руски, украински и един "истински" от Израел

, с родители, дошли от Египет), с които обсъждаме понякога различни теми, но все има някакъв въпрос, който често ме човърка.
Вие, които знаете, пишете.



Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: ARlZE]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано01.04.10 11:33



"пп. Ти в кое близкоизточно разузнаване бачкаш?"

В кварталното



Митре, дай ако имаш, някои интересни линкове за Израел, щото няма смисъл да ти губя времето и отегчавам с разни базови въпроси, за които има литература. Теб бих желал да те използвам по-скоро като медиатор, който може да ми обясни просто и с примери как даден исторически процес се е развил или развива в Израел и по какъв начин тази страна играе ролята, която има в света.


Израел е отворена държава и почти всичко за нея можеш да намериш в нета и мас' медиите. Линк към израелските он'лайн вестници на руски и английски, там има и блогове.
http://www.onlinenewspapers.com/israel.htm

Ьа другите въпроси - по късно че батерията на лаптопа издиша.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: За офицера от иранското разузнаване ARIZEнови [re: MитpeШoпa]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано01.04.10 12:59



Подкуп ли искаш?!Корумпатор такъв!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.