Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:18 10.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Това звучи като салатанови [re: ------Roxana------]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано17.03.10 16:10



Да ви се невиди и киселото зеле, дето си обсъждате!...... Не бива така да дразните хората, бе!
Умряла съм от глад и сънувам сърмички, агнешко и свинско на фурна, каварма, лютеница, вариво и т.н.
Почти почна да ми ставаш симпатична от изказването ти . Аз направо страдам, но не само за кисело зеле /то е едно от страданията/, но и за сиренце, кашкавалче, кисело мляко, свежи доматки и краставици, спръжчици, печенко и т.н. ..... Който не е изпитвал какво е да ги няма наоколо и да не може с нищо да ги замести, само той не знае - що е то сблъсък с друга култура....
Хайде, пожелавам на всички, да успеят да намерят желаната стока. Аз се връщам в Европа след две седмици и от сега съм си направила списъка за първия пазар - да не ви разказвам колко е голям той и колко гозби се готвя да стъкмя щом се приземя у дома.



Редактирано от lrini_ex на 17.03.10 16:13.



Тема Re:нови [re: lrini_ex]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано17.03.10 18:32



Е какво ядеш там, как оцеляваш?



Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано17.03.10 19:31



Не питай!!!
Хлябът, да започна от там, е деликатес. Тук хляб продават, но в сладкарниците и е замесен и наръсен с обилно количество ЗАХАР.... Единственото място, на което може да се намери хляб , замесен по европейски тертип , е в супермаркетите Карфур - всеки един супер маркет дневно произвежда по 10 хляба за европейци /300-грамови/ и иди се дореди в един осем милионен град .... Колкото и малко да сме тези, дето ни е по вкуса, аз успявам да се доредя веднъж седмично и то когато успея да отида до 10 сутринта. Фурни по къщите, които наемаме /а тези апартаменти са най-доброто съществуващо на пазара/- няма. Специализирала съм се в производството на варен и пържен хляб и на всички гозби дето се правят в тенджера, но не изискват масло, кисело мляко, сирене, кисело зеле, туршии, доматено пюре, леща, боб и т.н. - все неща, дето тук не се намират. Трагедия..... с две думи.
В целия град имаме три европейски ресторанта - един френски / дето готвят добре, но порцията ядене е 80 евро и ходим само по два пъти месечно /, един испански, дето се мъчат да готвят и половината от яденето не се яде и един италиански, дето на вид докарват пицата до италианска, но на вкус ..... мама мия!!!! нищо общо с италианското. Имаме си и един индийски, дето наскоро изгониха индиеца готвач и ресторантът отиде в категорията на местните....
За сметка на това, обаче, съм спец вече на фрай райз и на нудълс от всякакъв вид! Чак мога да отворя и ресторант!

, а също така си имам каталог с китайски ресторанти, дето стават за европейци - поднасят яденето / гъска по пекински ми е любимото/ без да са му прибавили лютата салца и разбират като им кажеш, че искаш сол в натурален вид за да си поръсиш месцето - иначе са свикнали да го сервират с една паничка захар....Имам си каталог с цели 5 такива заведения....


!



Тема Да, оказа се че го иманови [re: DarkSide]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано17.03.10 19:41



сега ми казаха че има такива цели кисели вакумирани зелки в турските магазини, но само през зимата или по определено време, така че Рокси да побърза



Сега се сетих, преди около 3 години гледах канарчето на една приятелка и тя ми донесе сладко от рози от България. Аз до тогава не бях яла такова сладко и се влюбих в него, това беше най-вкусното домашно сладко, което съм яла, беше го правила майка й, едва отворих бурканчето

После разказах на сестра ми и тя ми каза, че го има в турските магазини. И ми донесе 2 вида, едно розово и едно жълто, също бяха хубави и ароматни.


by himbeer

Тема Re: Да, оказа се че го иманови [re: himbeer]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано17.03.10 19:44



Розовото е по-добро. Баба ми го правеше, но аз така и не се научих, когато беше време, как се прави. Някой тук приготвял ли го е и ако да - го моля да даде рецептата.



Тема Аз до преди малконови [re: lrini_ex]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано17.03.10 21:05



си мислех, че се прави от специални рози, но сега чета в интернет и всеки ги бере от градината си

И пишат, че мармелада станал вкусен

Ето една рецепта, имаше и друга с ром. Вари се 20 минути, даже някой допълнително беше писал, че наистина с 20минутно варене става.

10 шепи прясни листа от цветовете на рози
1 опаковка желираща захар, 2:1 или 3:1
1 л. вода
2 лимона или сока им
1 опаковка ванилова захар.

Всичко това се вари 20 минути.Горещият мармелад се пресипва в буркани и се затваря горещ.

Ако мислиш, че опаковките са различни, ще погледна в шкафа и ще ти кажа колко е количеството.




by himbeer

Тема Re: Аз до преди малконови [re: himbeer]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано17.03.10 21:58



Ще пробвам - имам и розите даже /малко поувехнали , но два букета от по 30 - предполагам, че ще стигнат за половин доза/ , само не знам какво е "желираща захар" -предполагам, че е: желатин /колко?/ и захар /колко?/. За момента не съм виждала тук да се продава опаковка от двете като смес. Моля те, провери на кутийката каква е аналогията на едното и на другото за да мога да ги смеся. Благодаря за рецептата.



Тема Re: Това звучи като салатанови [re: lrini_ex]  
Автор MитpeШoпaМодератор (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано17.03.10 22:33



Да ви се невиди и киселото зеле, дето си обсъждате!...... Не бива така да дразните хората, бе!

Няма да те дразня, ще те науча да правиш кисело зеле в топли/тропически климати за седмица. Не главички (за сърми) ама ако се напънеш да сваляш цели листа вместо да режеш зелки май и това ще стане.

Рецептата е за 5 литров буркан. 1-2-3 зелки (в зависимост от големината им) се нарязват на ч1етвъртинки и после на филийки 1-2 см дебели, с които се запъля ПЛЪТНО буркана. ПЛЪТНО ПЛЪТНО, с крайчетата на четвъртинките се запълват С НАТИСКАНЕ всичките празни пространства нежду стените на буркана и к'вото има вътре. Буркана се затваря със стандартен завинтващ се капак.

След като буркана е пълен той се залива с към 1 л топла вода в която са предварително разтопени 7 лъжици готварска сол. И после с вода докато буркана е пълен, затваря се, разклаща се, отваря се и му се добавя вода, и т.н. В първите 5-6-12 часа водата навлиза в пространството между слоевете зеле и трябва да се добавя вода и да се разклаща буркана. В течение на времето солената вода прониква навсякъде, част се попива и за да бъде зелето под вода аз слагам обърнат наопъки пепелник. И ежедневно (късно вечер/рано заран) доливам вода и разклащам буркана. Който е по принцип на слънце/топло.

След седмица (лятос по малко, зима по дълго) киселото зеле е готово.


Може дан му се добави чесън, люти пиперки, копър и други подправки според вкуса на консуматорите. 'Мен ми е гот ей така, ситно нарязано, поръсено с червен пипер и залято със зехтин.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Ето тукнови [re: lrini_ex]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано17.03.10 22:33



не съм слушала достатъчно майка ми



В днешно време захарта е прекалено преработена и обикновената захар не желирва сладкото. Има друг вид захар, която не е с желатин и е с по-големи кристали, която желирва, но ако не си запозната, вземи желиращата.

Най-добре се поогледай в магазина и питай някой коя захар става за мармелад.

Ето общо инфо, но наистина трябва да питаш как хората на място варят мармелада.


by himbeer

Тема Re: интеграциятанови [re: DarkSide]  
Автор kpacaвицa (неземна, де)
Публикувано17.03.10 23:34



Големи притеснения, голямо мъдруване

. В този 21-и век, ако човек се тормози и с интеграция, здраве му кажи. Просто и ясно е като бял ден, че Земното кълбо е станало като едно голямо село. Страхотно движение на маси в най-различни посоки. Много, много западноевропейци мигрират накъдето им видят очите, само и само да не са в Европа. Всичко се знае във всеки един момент за всяка точка от Кълбето. Какъв е проблемът. Всички българи по света (или поне по-голямата част) мечтаят за времето, когато ще се върнат в България като се пенсионират. Но колко от вас се чувстват уютно като постоят повече от 2-3 седмици в България? Едва ли са много. Единственият сериозен фактор, за това къде искаме да преживеем живота си, остава сигурността и безопасността за индивида.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.