Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:18 12.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Определенонови [re: Bиливap]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано22.01.10 18:04



стандартите са различни, абе в Норвегия имате ли ... пещери ?






Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 18:16



Ако аз изкажа хипотези за ТВОЯТА среда, предполагам ще са по-достоверни от твоите лични впечатления за същата среда?
Ей такава логика ме изумява наистина


Относно последното ти изречение, много по-добро забавление предлагат хората, които се опитват да проповядват във форум чужди норми, с които не са запознати и да ги представят като уж по-меродавни от наблюденията на хората, които живеят там
Само че на мен ми доскучава бързо от такива забавления, защото не предлагат нищо ново
За последен път - погостувай в норвежки къщи и виж сама какъв стил имат.
Пътьом провери и общежитията, за да натрупаш малко лични впечатления и за тях
А после можем да ги обсъждаме, защото не ми вярваш.

Във всички случаи се извиняват.
Освен ако не попаднеш на простак, каквито има във всяка държава.
Точно на тема учтивост не можеш да се заяждаш с норвежците - прекалено възпитани са и се извиняват за всичко, благодарят си за всичко и изобщо ... понякога и на мен ми идва вповече, но е така.
Като се срещнат си казват Takk for sist (благодаря за последния път), а на края на срещата - Takk for i dag (благодаря за днес) или Takk for nå (благодаря за сега).
След хранене казват на домакинята (или просто човека, който е сготвил) Takk for maten (благодаря за храната).
Туристическите ти впечатления едва ли са достатъчно изчерпателни, че да твърдиш, че познаваш нравите им.
Хайде сега, настъпил ме някакъв немец, не ми се е извинил и аз да кажа, че немците са темерути и не се извиняват.
Несериозно е.
За благодарностите забравих да добавя специалните благодарствени картички в книжарниците takkekort, с които благодариш на всеки за каквото и да е - подарък, пожелание, гостуване, че са уважили сватбата, рождения ден или каквото щеш.
Също е проява на добър вкус да упоменеш какъв подарък си получил, ако картичката е в благодарност за подарък, един типичен текст: "Благодарим, че уважихте сватбеното ни тържество и за чудесната покривка, която пасва чудесно на масата в трапезарията", "Благодаря, че дойде на партито за рождения ми ден и за страхотния Xbox, който обещавам да използвам ежедневно!".


Do what works or do what's right?

Редактирано от Bиливap на 22.01.10 19:39.



Тема В теманови [re: jamie]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано22.01.10 19:45



емигранти форевер, наистина възможностите са безбройни








by himbeer

Редактирано от himbeer на 22.01.10 20:38.



Тема Re: В теманови [re: himbeer]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.01.10 22:01



Много кичозно заяждане си подхванала. Зачетох се в темата и се загледах в тези линкове за студенски общежития, че ми стана интересно да ги сравня с българските. Покрай това проследих диалога ти с норвежката студентка.

Не знам каква е тая МОЯТА СРЕДА, с която се надуваш, но при всички положения и липсва класа. Претенции не липсват обаче. Който и както и да ти е поднасял на тепсия лукса и "твоята среда", едно е сигурно - нямаш качествата, за да се причислиш към нечия среда от по-висока класа. Всеки, който е достатъчно нахален да се подиграва на млад човек за по-спартанския му начин на живот, усилията и амбициите да постигне нещо сам, дори с цената на временни несгоди, не притежава класа.



Тема Re:нови [re: Aлиca.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 22:42



Абе остави подигравките, тя коментира с "компетентен" тон нещо, което дори не е виждала.
Поне покрай нея си осъвремених понятието за "спартанските" условия на живот като добавих в тях екстри като например съдомиялна, хладилник с фризер, мебели и сушило за обувки в коридора.
Наистина спартанско като за студенти, спор няма


Неспартанските студентски условия сигурно включват позлатени прибори за хранене и бутикови сервизи.
Е, такива не предлагат тук, за съжаление.
И не само не е влизала в общежитие, но и в къщите не е влизала, но пак твърди, че са спартански
Забелязвам, че си позволявава смели обобщения и за други неща, но ... предполагам такова поведение се дължи на липсата на опит :)
Да е жива и здрава :)

Do what works or do what's right?

Тема Ako правиш разликанови [re: Aлиca.]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано22.01.10 22:43



между лукс и шик, може и да разбереш за какво става дума и да прочетеш още веднъж диалога.

Нямам разбиране за студентки над 30, които се опитват да ми обясняват, че студентските общежития са луксозни

Та те не са и в нормалната норма на жилища, просто защото са общежития. И пак пиша, това е окей, защото са до време, НО НЕ трябва да се ПАРАДИРА с тях.

п.п. Иначе с бялото и черното се разбираме

by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 22:50



Къде са тези студентки над 30?


Ама ти наистина не знаеш за какво пишеш
Разбира се, че са луксозни в сравнение с българските, каквато беше и цялата идея на диалога.
Който ти измести към скотските къщи, които всъщност никога не си виждала и "познанията" ти за норвежците, които всъщност не познаваш.
Обясних ти в по-преден пост (който ти си пропуснала), че не парадирам - поправям неточности.
А че ти не правиш разликата ... е твой проблем
Наистина забавно е, когато някой без познания ми обяснява какви са нещата, които са пред очите ми всеки ден

Do what works or do what's right?

Тема hehehe не на мен тиянови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано22.01.10 23:17



Къде ли са студентките над 30?!



Прочетох ти постинга, добра информация за хора, които имат културен шок на север Мисля че сме доста различни, не само сегашната ни среда, израстнали сме по различен начин и имаме различни убеждения, това е в реда на нещата

Не държа да разбирам с какво сравняваш норвежките общежития, мисълта ми беше, че те спадат към минимум екзистенц, това е окей, само ако бързо завършиш, иначе може да изкриви мирогледа, при теб явно се е случило, щом смяташ хладилника за лукс Да, позлатените прибори са лукс, но тук не става дума за това, а и ти си тази която говори за лукс, аз се придържам към нормалитета

Не, нямам познания как става номера да се запознаеш със норвежки студент по интернет и да се пренесеш в едностайният му апартамент в общежитията


п.п. Хехехе не ми дава мира, какво каза пак за 30те години?!

by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 23:27



Имам една колежка над 30 и е доста разбран човек, други не познавам, а аз имам още време до 30


Ти ако познаваш покрай теб, хубаво, не ме интересува
Културният шок беше в самото начало, докато свикна с новата държава.
Нормален период, който всички чужденци в нова страна преминават, но само някои българи заклеймяват като нещо лошо
Виждам, че четеш избирателно, затова ще ти потретя, пък дано този път прочетеш - сравнявам ги с българските студентски общежития, в сравнение с които тукашните са направо луксозни и в сравнение с които хладилникът наистина се явява луксозна вещ.
Ама ти не си и влизала в българско студентско общежитие и не знаеш, аз погрешно реших, че знаеш какво е положението там
И аз нямам познания как става точно тоя номер, особено пък с изискването ти за едностаен, намери си някоя, която знае и я питай
Моят опит е по-различен, но неприложим за теб :)

Do what works or do what's right?

Редактирано от Bиливap на 22.01.10 23:28.



Тема Re: Ako правиш разликанови [re: himbeer]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.01.10 23:56



Че за мен са си луксозни след 5 години живот в Студентски град, София, щото съм нямала късмета да се родя в заможна фамилия, та да ми осигуряват комфорт, докато уча. При това си падам по спартанския начин на живот, защото мисля, че ако настъпи някога моментът да припадам от ужас, щото ми се мокрели плочките в банята, значи съм много закъсала ментално. Или пък да се подигравам на други хора, че се къпели в мокра баня - ауууууу! Само снимка на златното гърне, в което акаме липсва за по-голяма убедителност.



Възхищавам се на Виливар, че приема и харесва живота си такъв, какъвто е в настоящия момент. Аз не съм стъпвала в Норвегия и чета това, което разказва за тази страна, включително и дребните битовизми с интерес. Както и разказите за битието на всички, живеещи в чужбина в този клуб. По-хубави са от туристически справочници и реклами, щото истински.

п.п. а сега ще разкажеш ли малко за твоята среда, ако може и със снимки?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.