Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:54 11.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 12:52



Всъщност съм влизала в училища тук нееднократно и да - хората ползват лампи


В детските градини лампите светят и цяла нощ :)

За общежитията само се подигравам на джейма, който за пореден път вместо да блесне с познания, както се надява, се излага като кифладжия без грам опит

Не бих окачествила като потресаващи (още по-малко пък ПОТРЕСАВАЩИ) общежитията тук или нашите в нашия град:




Но ако за теб това е ПОТРЕСАВАЩО ... определено имаме различни стандарти
Свободния наем предлага и още по-атрактивни неща понякога на малко по-неатрактивни цени
Като например това:


По коя формула изчисли, че 500 хиляди е 8 1/2 пъти повече от 170 хиляди (без 30тина хиляди студента в допълнение)?

Май и ти прихващаш от синдрома на оранжевото да пишеш без да знаеш за какво точно пишеш

Допълнение: Поразходи се до Норвегия, влез ако можеш в някакво общежитие в Осло, Берген, Тронхайм, а после пиши колко са ... ПОТРЕСАВАЩИ.
Иначе звучиш направо неподготвено.
За справка - аз съм влизала и съм виждала
За такива ПОТРЕСАВАЩИ условия мнозина студенти в България могат само да мечтаят.

Do what works or do what's right?

Редактирано от Bиливap на 22.01.10 12:57.



Тема Само да пипитам плахонови [re: Bиливap]  
Автор OнзиCъщия123ит.н. (ex marxist)
Публикувано22.01.10 14:23



Това СТУДЕНТСКИ общежития ли са или субсидирани малки апартаменти за широката публика (тези немобилираните)? Би ли ми дала някаква индикация относно как са споменатите наеми в сравнение на други наеми? Става дума за тези в последния ти пост и за линка на Хъмдийр в нейния.

Иначе изглеждат супер' луксозни в сравнение на общежитията тук (които са безплатни обаче, само за ток си плащат, в част от тях). Помня първото си общежитие тук (преди 40 г) - стая към 20 кв.м. за двама, разделена на спална част (2 легла с 2 малки гардеробчета) и "работна" част - 2 маси и етажерки за книжата. Имаше и малка мивка колкото да си измиеш муцуната и малък хладилник. Тоалетни, душове и кухня - в коридора. Стуваше ми се рай, колко му трябва на студент все пак.

I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD'VE ME AS A MEMBER!



Тема Естественонови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано22.01.10 15:41



че когато коледният грилянд след Коледа го няма, светят лампите

И дълбоко се съмнявам, че в детската градина има някой след 16 часа, да не говорим за през ноща Но хайде детско преувеличение, финен диалог идва по-късно

Пак ти пиша, няма смисъл да парадираш с подобни неща, защото не знаеш от къде идват! И се радвай, че не знаеш.

Това, което ми прати като линк също е потресаващо, но да не забравяме,че това са общежития, т.е. до време. И мисля че е смешно да се хвалиш с квадратен блок с малки прозорци, тесни малки стаи, улични плочки на балкона, ограда за парапет на балкона, баня в която водата от душа се стича директно на пода и няма никакво разграничение от тоалетната поради тази особеност. И по същата причина пералнята е в кухнята. А кухнята пък е в спалнята. Окей и аз нямам мнооого врати вкъщи, но поне съм на 2 етажа и спалнята ми не е в кухнята

А относно частното жилище, за квадратите си е окей, за ужасното обзавеждане ще си затворя очите, ако е за студентски живот, иначе категорично НЕ.

По формулата
Tromsое
Population (2007)
- Total 64,782


Bremen
Population 548,477 (1 Nov.2006)


До преди не бях се интересувала от общежития, но сега става дума за нещо друго. Стилът в Норвегия е много наклонен към скотският живот, по принцип. Сигурна съм че и богати хора живеят по мноого скотски начин, който струва ужасно много пари. Въпрос на усещане.

Така че не виждам да има дори почва за сравнение на Скандинавските държави с останалите европейски страни. Просто са един номер за себе си.

by himbeer

Тема Re:нови [re: OнзиCъщия123ит.н.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 16:11



Наемите в студентските общежития са по правило по-ниски от свободните наеми.
Всеки драпа за общежитие, защото е по-евтино, но има студенти, които си наемат просторен апартамент с 3-4 спални, кухня, хол и баня и си делят наема.
Този от последния ми линк е пример за такъв апартамент, който се наема от студенти, а цената е направо перфектна.
Имам колеги, които живеят в подобни апартаменти, 4 момчета и момчета в 5-стаен апартамент, страхотни условия за една идея малко повече пари от тези, които ние плащаме.
Но те си плащат Интернета отделно от наема.
В някои общежития токът е включен към наема, в други се плаща отделно.
Зависи къде си, в какъв тип общежитие си и при какви условия сключваш договор, колко наем плащаш ... има и по-евтини, има и по-луксозни - според платежоспособността ти, но мизерни, та чак потресаващи не съм виждала досега.
Почти всички общежития, в които съм влизала, са имали съдомиялна и абсорбатор в кухнята, хладилник с фризер, килер, дори сушилник за обувки в коридора с изключение на много старите блокове, като например тези, които миналата година бяха съборени и сега строят модерни общежития на тяхно място.
Тези по-старите нямаха съдомиялни и сушилник за обувки, но те бяха и по-евтини като наем ;)
Токът не е кой знае колко голям разход, всичко е добре изолирано, не духа от прозорците, отоплението е на ток, а и по принцип токът тук е относително евтин (чета понякога коментари от типа "абе дайте да намалим електропотреблението малко с мисъл за опазването на околната среда, то е евтино, но все пак"

)
Точно в Тромсьо, от където е извадила снимки тя, не съм ходила, хем ми е много далече, хем нямам връзки в този град, та нямам преки наблюдения как са им общежитията.
Но като се има предвид, че този университет е по-различен от другите в страната (и по реноме), няма да се учудя, ако не са вложили много средства в студентските си общежития ;)
Само не разбрах защо се развяват като представителни за Норвегия точно тези студентски общежития, както и формулата за смятане на 500 хиляди като 8 1/2 пъти повече от 170 хиляди (+ 30 хиляди), но съм в очакване да разбера
Иначе си прав за "колко му трябва на студент".
Особено ако е с по-оскъден бюджет и трябва да се задоволи с по-малко.
Но пък норвежците са усъвършенствали изкуството да си правят уютно там, където са, така че не се съмнявам, че ще успеят

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 16:17



Разбира се, че няма никой в детската градина, но лампите светят денонощно.
Не ме интересува дали ми вярваш, имам преки почти ежедневни наблюдения


Аз не парадирам с нищо, описвам ситуацията такава, каквато е, за да опровергая неверните твърдения на хора, които никога не са виждали нещата, за които пишат.
Могат да си го позволят хората, имат такива общежития - е, и?
Трябва ли някой, който никога не е стъпвал в такова да лъже и да представя лъжите си за истина?
За представителността на извадката ти писах в другия пост
Поразгледай малко общежития, ако имаш начин, после коментирай как това или онова е възможно

Какво е "скотски живот" за теб?
Липса на афинитет към кича?
Според мен е прекрасно

А-ха, за формулата - не живея в Тромсьо и както написах - не съм им виждала общежитията, за да пиша за тях.
Виждала съм тези в другите три града и съответно пиша за тях.

Do what works or do what's right?

Редактирано от Bиливap на 22.01.10 16:19.



Тема Написах ти го горенови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано22.01.10 16:22



Не виждам как е прекрасно да имаш кухня в спалнята и да ти е мокра цялата баня след вземане на душ. И като видях за онези, 5-6 човека как си делят апартамент в студентско общежитие, веднага си представих как сутрин всичките 6 си мият задружно зъбите в банята





Да, разгледах ги, ужасно е, но ако е за възможно-най-кратко-следване, би било претърпяно без особени психически отклонения

by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 16:33



Аха, ти реши, че всички общежития са направени по един модел


Ами ... какво да ти кажа ... нормално мислене за човек, който предпочита да говори без да е проверил как стоят нещата.
За съжаление е трудно да се обори такава гледна точка с фактология най-вече заради автоматичните изводи за преувеличения и автоматичното отхвърляне.
Сигурно не си и чувала за завеси за душ, които се ползват тук ...
Нашата баня не е мокра при къпане (само ваната) и кухнята е отделна стая от спалнята.
И коридор си имаме, който ползваме само като такъв.
Но знам, че не ми вярваш, а предпочиташ да вярваш на собствените си предположения, затова няма какво да ти обяснявам повече
Какво значи "да, разгледах ги"?
Виждала си наживо студентските общежития в Осло, Берген и Тронхайм ли?
Ако този лукс наричащ ПОТРЕСАВАЩИ условия, то не трябва да стъпваш в българско общежитие, защото тогава съвсем ще полудееш.
Та в какво се изразява "скотския живот" на норвежците?

Do what works or do what's right?

Тема Видях онова, коетонови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано22.01.10 16:43



ми прати и онова, което намерих сама. Всичките са от един тип

Може да има малки, но незначителни разлико, които не ги вади от типажа.

Ако този лукс наричащ ПОТРЕСАВАЩИ условия

Наистина човек не видаги си дава сметка как го издялкват обстоятелствата Ти поне имаш възможността да сравняваш и да балансираш нормалитета, но дали някой го прави, зависи от други фактори

Не съм виждала наживо общежитие където и да е, не ми се е налагало. Сега разгледах в нета, защото така се хвали, че си помислих че е нещо извънредно специално

Мисля, че скотският живот в Норвегия (това, което видях в къщите (отвътре)онлайн) е абсолютно спартанско и провизионно. Има неща, колкото да се запише наличието им, без идея за уют или дали тия неща изобщо пасват на останалите.

Но относно личен вкус не бива да се спори. Странното е, че това не е само личен вкус, а "Норвежки стил".


И пак се чудя, защо специално българите в чужбина не подбират, при положение че би трябвало да имат по-широк мироглед?!

by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано22.01.10 17:30



Както вече написах ...
Ами ... какво да ти кажа ... нормално мислене за човек, който предпочита да говори без да е проверил как стоят нещата.
За съжаление е трудно да се обори такава гледна точка с фактология най-вече заради автоматичните изводи за преувеличения и автоматичното отхвърляне.


особено подкрепено с твоето Не съм виждала наживо общежитие където и да е

А аз за момент реших, че говориш от наблюдения.



И ти като оранжевия с всезнаещата Уикипедия като единствен достоверен източник :)
Къде ги видя тези спартански къщи?
А, да - онлайн, разбира се
В каква ли Норвегия живея аз, че къщите, в които влизам са суперстилно обзаведени с вкус и с чувство за домашен уют и стилови, цветови съчетания без да се прекалява и да се изпада в кич?
Сигурно в реалната Норвегия, а не във виртуалната

Ако пусна Гугъла за къщи отвътре в Холандия или Франция и намеря снимки, които не ми харесват, не бих си позволила да излезна с обобщението, че холандците и французите нямат вкус, живеят скотски или спартански и прочие глупости ... без да съм влизала в тяхна къща и да съм виждала как живеят всъщност.
Както и да е, мисля да се оттегля от този спор, в който на фактите ми се отвръща с хипотези, с твое цитатче - Но относно личен вкус не бива да се спори.

Do what works or do what's right?

Тема Специалнонови [re: Bиливap]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано22.01.10 17:53



за това, потърсих нещо в интернет, което мога да покажа, ако имаш възражения, покажи ако обичаш какво имаш предвид, останалото не е обоснование.



Ако разкажа за мои лични впечатления, то ще е свързано с МОЯТА СРЕДА, както казах не съм влизала в общежитие, но имам мнение за Норвегия и хората.
Мисля че съм пътувала повече от теб и имам по-голяма база за сравнение.

Норвегия в сравнение с останалите европейски държави за МЕН е със спартански стил.

Хората са мили, но и темерути. Би ли ми казала при кои случаи се извиняват?!
Аз намирам за много неучтиво, ако смачкаш някой в автобуса и не му се извиниш или не поздравяваш когато влизаш в чакалнята.

Ето с такива българи в чужбина, които пишат във форума и се опитват да проповядват местни норми, без самите да ги познават и са ги приели за чиста монета, мога наистина добре да се забавлявам

by himbeer


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.