Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:47 23.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема ПАК мангалщина(дигане на стари теми)дей' Иринка?нови  
Автор dymo (ЛЮБОВИПАКЛЮБOВ)
Публикувано28.09.09 11:21



българи в чужбина искам да ви попитам някои неща тук, пък ако стане тема стане , а ако стане пък дискусия още по добре

за малките българи, които да кажеме са родени и отраснали в чужбина е ясно, но за нас " по големите" българи, които сме отишли да живеем в чужбина кой поради смяна на работа, кой поради брак, кой пък поради емигрантство, кой пък заради учене и след това останал, как е при нас?

в смисъл, вие интересувате ли се все още от България, интересни ли са ви вестите от там, забравихте ли да говорите български или все още сте добре с българският език, харесва ли ви да си четете книги, вестници на български език или предпочитате само тези на страната в която сте?, обичате ли да ходите понякога на почивка в България и ако да какво ви харесва там, готвите ли български манджи например

търсите ли контакт с други българи в страната в която сте и ако да защо, ако имате деца от смесени бракове учите ли детето си на родният си език и ако да защо,
какво ли липсва от България, липсва ли ви въобще?

в този дух

Редактирано от MитpeШoпa на 06.03.11 12:25.



Тема Re: Българи в чужбина въпрос?нови [re: dymo]  
Автор witch777 (лоша)
Публикувано28.09.09 14:59



-интересувам се, но умерено
-естествено, че не съм забравила български, това няма как да стане и след 100 години
-чета книги и вестници на английски, на български само мервам заглавията на новините чат пат в интернет
-обичам да ходя на почивка в България най-малко два пъти годишно, досега само на морето, но ще си купя туристически указател за БГ, понеже искам да обиколя всички по-известни исторически, културни и природни забележителности
-готвя български манджи понякога
-ако имам дете ще го науча на български задължително, защото един език е винаги в плюс, не искам да иде в БГ и да гледа като теле в железница
-нищо не ми липсва от България, защото ходя често (е, понякога псувам английското време)

Редактирано от witch777 на 28.09.09 15:11.



Тема Re: Българи в чужбина въпрос?нови [re: dymo]  
Автор indepcon/s (Take it easy!)
Публикувано28.09.09 15:13



вие интересувате ли се все още от България
-----------------------------------------------------------------------

Интересувам се от близките си в България, препочитам дира от време на време , но съм аполитична. Не се срамувам, че съм българка, но не се и гордея от този факт.Съмнявам се някога да забравя да говоря български и най-вероятно ще си ходя до България и за в бъдеще, когато ми остават време и пари.Подържам контакт с българи тук и това ми харесва.
Не ходя и не планувам да ходя на почивки в България.
Български манджи не готвя, защото и в България не можех да ги готвя.
Но манджите на майка си обичам.За момента България не ми липсва, липсват ми близките, които са в България.



Изкопай кладенеца, преди да си ожаднял !

Тема Re: [re: dymo]  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано28.09.09 22:38



Иии, толкова въпроси, малко като лексикон се получи :)
Интересувам се от България предимно покрай хората там, които обичам.
Чат-пат чета новини от там по Интернет (или поне заглавията и ако нещо ми "грабне окото" отварям статията).
Донесла съм си любими книги и в свободното време си ги чета, а като ходя в България непременно минавам през "Славейков" за "презареждане" ;)
Два или три пъти в годината отиваме за около седмица в България да видим семейството ми и приятелите (поне тези, които са останали там).
Дааа, за готвенето - да.
Когато имам продуктите в наличност, готвя, но не всичко се намира в тукашните магазини.
Контакт с други българи не търся съзнателно, а с тези, с които ми е приятно да съм, се събираме на кафе и си "упражняваме българския" заедно ;)
Относно децата от смесени бракове и българския език, непременно ще ги науча поне на добро ниво, защото съм на принципа, че всеки език е богатство :)
Ако те имат желание да го учат повече, ще е техен избор.
От България ми липсват храната и любимите ми хора.

Би станала чудесна тема, ако не се намърдат дежурните "доброжелатели", които не живеят в чужбина и нямат какво съществено да кажат по темата (освен да поспамят от скука).



Ap' exo koukla kai apo mesa panoukla!

Тема Re: Българи в чужбина въпрос?нови [re: dymo]  
Автор 4ereshka (старо куче)
Публикувано29.09.09 12:02



Да, интересувам се от България и преглеждам новините за България от интернет. Не изпитвам носталгия и нямам желание да се връщам да живея там. Бих се прибрала с удоволствие за ваканция, да се вида с приятали за месец, но не и да оставам за постоянно. От България съм поръчвала да ми изпратят някой вестник примерно за народна медицина, но не и за политика, от политика ми се драйфа вече

С българи контактувам само с няколко семейста, въпреки че познавам доста...Не ми се иска да описвам причините....Понеже в другата тема стана въпрос дали ползваме българи като зъболекар, лекар, адвокат, фризьорка... или предпочитаме местни. Зъболекарката ми е българка защото е на високо професионално ниво, за мене не е проблем да се разбера на английски с местен зъболекар. За фризьорка предпочитам азиатки, не желая да ходя при българска фризьорка и да слушам клюки с които да ме занимава. За лекар, ходя и при местни и съм се обаждала на българи по телефона да се консултирам.



Тема Re: Българи в чужбина въпрос?нови [re: dymo]  
Автор Kyмиko Янaka (Her highness)
Публикувано29.09.09 13:20



малиииииии що въшпроси що чудо

1. Да
2. Не
3. Не ... и не виждам как точно ще стане ако не придобия частична амнезия
4. Да, Не и зависи
5. Не, там ходя за да уреждам документи и да се видя с определени хора
6. Рядко
7. Специално не
8. Не сме решили да имаме още
9. Приятелите



If you want to tell people the truth,
make them laugh, otherwise they'll kill you.


Тема Re: Българи в чужбина въпрос?нови [re: 4ereshka]  
Автор witch777 (лоша)
Публикувано29.09.09 19:45



не желая да ходя при българска фризьорка и да слушам клюки с които да ме занимава

че то от фризьорски салон по-голям клюкарник има ли, там ако не чуеш клюки и не си 'излееш душата' къде? няма значение националността. тук ако влезнеш и не бъбриш с тях през цялото време даже се обиждат.





Тема Страхотна теманови [re: dymo]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано29.09.09 22:57



Започвам подред, като останалите, установих, че е много приятно и лесно за четене



+ Не чета вестници и новини, но мисля че това не е определящо за отнношението ми към България.

+ Говоря и пиша български и познавам 3 вида кирилица на клавиатурата ми. Замяната на някои букви е в следствие на 3 те кирилици

+ Понякога съм на почивка в България, дори си намирам поводи напоследък

+ Хмм, не готвя български манджи, но по принцип рядко готвя. Имам един български ритуал, когато съм на гости на сестра ми (тя живее недалече от тук и сме сравнително често при нея) винаги има таратор или баница Вкъщи не ги ядем, но при нея винаги

+ Старая се да поддържам контакти с българи, дори и да са приятели на някой друг. А аз самата имам 2 български приятелки и се разбирам добре с тях

+ Хм, с детето е малко трудно, за това може да се пише доста. Оказа се че българският език около нас е изключително изолиран и ограничен. Има какво да се желае. Мисля че би било чудесно, ако поне единият родител говори български. (За това разбира се са нужни 2ма.)

by himbeer

Тема ОоооООооооОО !!!нови [re: himbeer]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано29.09.09 23:04



Ба-ни-ца ! Ба-ни-ца !






Тема О-о-Онови [re: jamie]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано29.09.09 23:13



Ако не го науча от теб, от кой тогава ?!



by himbeer


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.