Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:54 29.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Възвръщане на българскотонови  
Автор Asen38 (член)
Публикувано01.06.09 13:37



А колко струва възвръщането на българското гражданство и каква е процедурата?
Сигурно има много съграждани които са го направели вече.
Сега поне двойното се разрешава.



Тема Re: Възвръщане на българскотонови [re: Asen38]  
Автор engel2 ()
Публикувано04.06.09 11:06



Хей камарад, за чий пък ти е българското? Трай си там дето си си. Двойно - чай да се посмея малко. Глей си кефа бе човек



Тема Re: Възвръщане на българскотонови [re: engel2]  
Автор 4ereshka (пристрастен)
Публикувано04.06.09 11:49



Ами аз например съм с двойно гражданство, така пожелах. .Чакам да се посмееш. Но не мога да помогна на господина с информация, тъй като не съм си губила българското гражданство



Тема Re: Възвръщане на българскотонови [re: 4ereshka]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано05.06.09 20:38



Ми аз не съм го губел, а преди много години го отдадох, но това не е важно. Разбира се българското гражданство в съшност може и да не ми е необходимо, но ако от каприз си кажа "ЗАЩО ПЪК НЕ", все пак да съм информиран т.е. подготвен за едно евентуално възвръщане.

Благодаря ти за отзивчивостта ти.





Тема Re: Възвръщане на българското [re: Asen38]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано06.06.09 13:17



Ми аз не съм го губел, а преди много години го отдадох, но това не е важно. Разбира се българското гражданство в съшност може и да не ми е необходимо, но ако от каприз си кажа "ЗАЩО ПЪК НЕ", все пак да съм информиран т.е. подготвен за едно евентуално възвръщане.


Извинявай ако въпроса е прекалено нахален но...какво точно означава "Ми аз не съм го губел, а преди много години го отдадох, моля?

Ако не се лъжа има доста продължителна процедура за отказване от българско поданство - молба до президента подкрепена с основателни причини и т.н. Ти самия мина ли тази процедура или....

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!



Тема Re: Възвръщане на българскотонови [re: Mitre]  
Автор nealivilla (kosmo)
Публикувано06.06.09 18:36



Ако не се лъжа има доста продължителна процедура за отказване от българско поданство - молба до президента подкрепена с основателни причини и т.н

Не знам дали процедурата при всеки е различна, но при мен продължи 3 месеца (преди няколко години)... струваше ми едно посещение до посолството в Бон за попълване на молба, декларации и около 180 €. Като причина бях посочила с две-три изречения че съм се установила от години в страната в която живея (семейство, професия....бла.. бла) и не желая второ гражданство.

PS: ..бисерът за патента би трябвало да отпадне като такъв, не е доказано че е защитен...както също и обратното..„"In dubio pro reo“





Тема Re: Възвръщане на българскотонови [re: Mitre]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано06.06.09 23:32



Митре, въпроса не ти е нахален, а просто искаш да се осведомиш какво е станало. Може би си много млад и тези неща не си приживял.


Преди /да кажем 20 години/ времената бяха много по други и можеше да се притежава само едно гражданство. Трябваше да се сложат приоритетите кое е по важното - да запазиш това което си си изградил или от патриотизъм да си останеш чуждинец т.е. да не използваш прединствата на страната - без визово пътуване, без да ти е необходимо разрешение за работа и пр. . Значи кое е от значение за бъдащето ти.

Процедурата беше до там проблематична, до колкото беше и шиканата на посолствените "богове" и от тяхното "добро" и благосклоно желание да направят нещо за което им се заплащаше. Какво унижение! Чакохме 2 години!
Подробностите не ги помня вече, но им трябваха мноооого глупави документи.

Точно за това написъх че възвръщането ни сега не е от голямо значение за мен - огорчението бе доста голямо и граничеше на........... И че то сега е повече като уж "за всеки случай" Нали да това писах:

Ми аз не съм го губел, а преди много години го отдадох, но това не е важно. Разбира се българското гражданство в съшност може и да не ми е необходимо, но ако от каприз си кажа "ЗАЩО ПЪК НЕ", все пак да съм информиран т.е. подготвен за едно евентуално възвръщане.

Разбира се, аз ти благодаря че ми писа. Всяко зло за добро!

Редактирано от Asen38 на 06.06.09 23:41.



Тема Re: Възвръщане на българскотонови [re: Asen38]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано07.06.09 01:02



Митре, въпроса не ти е нахален, а просто искаш да се осведомиш какво е станало. Може би си много млад и тези неща не си приживял. Преди /да кажем 20 години/ времената бяха много по други и можеше да се притежава само едно гражданство...



Може би наистина съм много млад, но преди 20 г' преживях някои други..."изненади" с гражданствата си. И не в посолство а в МВРто (в онази огромна сграда дето включваше освен хотел Шератон и още няколко министерства, поне на времето де). Което тогава ми направи ОГРОМНО впечатление обаче беше че не им пукаше че "изчезнах" 20 г' преди това. Казаха ми с най нормален тон "Вие, Господине, никога не сте си губели българското гражданство, без никакво значение как сте напуснали България на времето. И без значение дали имате И друго гражданство". И ми дадоха някаква бележка с която си изкарах нови (тогава) международен и вътрешен български паспорти.

А после си пътувах по света с небългарския паспорт но в България влизах и излизах с българския. Освен веднъж дваж, но още на паспортната проверка на летището казвах че имам И български паспорт ама не е с мен, по уважителни причини, та и с това нЕмах проблеми. Та с тези неща (с гражданства и паспорти) нямах огорчения. Огорчаваха ме съвсем други неща но това не е по темата.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!

Тема Re: Възвръщане на българскотонови [re: Mitre]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано07.06.09 11:57



Драги, или си имал късмет или ситуациите са били различни.
Тъй, ти си правил постъпките си в България / единственото ми пътуване за тези години беше само през 1993 г в Бя- първо и последно / Тогава ситуацията тук си беше все същата и не исках да рискувам въпреки, че вече имах 2 съобщение от Посолството, че мога да си го получа обратно - трябваха им парите ми /% тите ми/.
В началото на 1990 дойде един нахален гьотверен и ми каза :"/още/ Другарю, ако не продължите да плащате процетите си няма да ви признаем прослужените до сега години!"


Аз да не съм курва да се продавам? Каквото подарих- подарих го и то с удоволствие.
Виждаш ли приятелю, тогава всеки декември трябваше треперя пред тези "всемогъщните" гадове и да не знаеш този път докъде ще се гаврят с тебе!
Така беше.



Тема Да не избяга тематанови [re: Asen38]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано10.06.09 23:40



Като стигнеш до молбата, кажи колко ти струва



Само ще ти кажа, че печатането на молбата струва 3лв. и е задължително да е напечатана и по-добре да го направи някой, защото има специални изисквания.
Иначе за другото преди време беше около 250лв, не съм сигурна, но това не е всичко...

После като те върнат за 3 години разрешение за престой, кажи как оправи нещата с адресната регистрация

Аа и питай дали може да си получиш ЕГНто, иначе ще имаш някакви числа по изчисление (някъде посредата...)

by himbeer


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.