Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:12 16.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Образование, университетинови  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано03.06.09 00:34



Прочетох ето тази статия в "Монитор" и ме налегнаха едни мисли ...



Това лято в университетите ще бъдат приети 5726 студенти повече ... Гласуваните от министрите бройки за студенти са съобразени с пазара на труда, както и с броя на безработните висшисти ... Най-старият университет у нас - Софийският, е заявил прием за 7339 бакалаври и магистри, макар че миналата година там останаха незаети места и след третото класиране ...

Каква е идеята на това увеличение при условие, че:
1. остават много незаети места (поради липса на желаещи?)
2. масово завършилите средно образование се ориентират към чужбина (с изключение на неспособните да изкарат TOEFL, много бедните и много патриотично настроените)
3. е пълно с безработни вишисти (последната официална цифра на безработицата, която ми се мярна беше 7%) или вишисти, които работят не по специалността си

Така или иначе сега в университет се влиза и с тройка ...
Струва ли ви се, че качеството на образованието в България стремително запада?
Не само бисерите от съчиненията, всеобщата неграмотност, непознаване на автори и произведения, липса на навици за четене на книги ...
Какво може да се направи?

Apo exo koukla kai apo mesa panoukla!

Тема Re: Образование, университетинови [re: Bиливap]  
Автор ZainGadol ( Брутален )
Публикувано03.06.09 00:50



2. масово завършилите средно образование се ориентират към чужбина (с изключение на неспособните да изкарат TOEFL, много бедните и много патриотично настроените)
-Ето това е много добре!
3. е пълно с безработни вишисти (последната официална цифра на безработицата, която ми се мярна беше 7%) или вишисти, които работят не по специалността си
-Ами в днешно време вече на вишето образование се гледа,като на нещо нормално... в смисъл не е както преди 25 или 50 години например.Тук средно 65-70% са с више....Критерийте са обаче КЪДЕ и КАКВО е "ТО".

Така или иначе сега в университет се влиза и с тройка ...
Струва ли ви се, че качеството на образованието в България стремително запада?
-Е щом с тройка се влиза.... просто да го коментираме е излишно...


Какво може да се направи?
-Нищо не може да се направи.... оставаме на вариянт "естествена селекция".Т.е. "От всяко дърво свирка не става"...дечица на родители със пари.... частни университети... "изкретали някак си" и взели диплом...,НО безработни.... ето ги "безработните" вишисти...

["How much do you want for all of them?" ]

Тема То хубавонови [re: Bиливap]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано03.06.09 01:28



се опитваш да мислиш ама не е за тебе.

1. може и да остават - в разни Лесотехнически и т.н.
2. миячите и чистачите + зидаро-мазачите, колко е масово - отделен въпрос.
3. пълно ? глупости. 7% в момента е доста НИСКА бройка за коя да е страна в ЕС, да не говорим че в Щатско е двуцифрена безработицата вече.

Така или иначе, в някои университети се влиза и с тройка. Странно - но образованието там не се признава никъде...възниква обаче въпроса какво правят гръцките студенти в България ако приемем че общото ниво е ниско?

Какво може да се направи ? За тебе - нищо

Може да се мисли преди да се пише тъпа тема в която аргументите са във вреда на автора.




Тема Re: Образование, университетинови [re: Bиливap]  
Автор Дo диeз. (stretto)
Публикувано03.06.09 01:35



Ако отговориш на въпроса ми:Може ли образователна система със скорост 15 километра в час,да подготвя
учениците за работни места
в компании,летящи със 160 километра?Тогава може и да го разбереш!Не само в България запада образованието,живeeм в силно менящ се момент от човешката история.Прехода от индустриализация,към следващия е неуправляем и неразбран,поне засега.

C♯


Тема Re:нови [re: ZainGadol]  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано03.06.09 03:33



Ти наистина ли мислиш, че децата на родителите с пари ще стоят безработни?


Моята надежда е, че някак цивилизацията ще успее да се наложи в България.
На кого са нужни безбройните икономисти например, които заливат ли заливат пазара на труда ежегодно.
ТУ има надежда, тук поне инженерите са много търсени и в криза, и във възход, но икономистите са в истински застой.

Apo exo koukla kai apo mesa panoukla!

Тема Re:нови [re: jamie]  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано03.06.09 03:37



Знаех си аз, че образованието от СУ, УНСС и ТУ не се признава никъде!
Пълна загуба на време.
Гръцките студенти да ти кажа ли какво правят в България?
Взимат лесна диплома.
Същото, което правят мнозина българи във FYROM.
Защото да влезеш Медицина в Гърция е много, много по-трудно, отколкото да си платиш в България.
И изобщо в гръцките университети критериите са многократно по-високи от тези в българските.


Хайде, пробвай пак като се наспиш и току виж напишеш нещо смислено :)

Apo exo koukla kai apo mesa panoukla!


Тема Re:нови [re: Дo диeз.]  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано03.06.09 03:40



Ако додрапат поне до 100 км/ч, може и да не са толкова изостанали.
В момента наистина се влошава положението и само една от причините е многократните реформи и експерименти в областта.

Apo exo koukla kai apo mesa panoukla!


Тема Re: Образование, университетинови [re: Bиливap]  
Автор Buggy ()
Публикувано03.06.09 09:52



Ох, образованието ми е една много болна тема. За съжаление обаче не само в БГ ситуацията върви на зле. Миналата седмица четох доста по темата за въвеждането на т.нар. "Синя карта" в Европа и от Европейската комисия бяха изкарали статистика на "hi-tech" специалистите, които работят на територията на Европа - около 1% и нещо. За сравнение - в Щатите процентът беше около 6, Австралия - 4 и нещо... Тъй че като цяло положението на стария континент не е от най-розовите и в това отношение имаме много да догонваме



Лично аз много се радвам, че младите хора вече имат достъп до университети в цяла Европа. Това означава, че в момента нашите университети трябва да се конкурират за студенти (защото университетите са на самоиздръжка) с един голям брой чуждестранни такива. А когато има конкуренция има и развитие



Тема Re: То хубавонови [re: jamie]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано03.06.09 10:10



Джейми,
извинявай с какво Лесото ти вади очите?Даже не бих се учудила да споменеш БСУ, но точно ЛТУ.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор 4ereshka (пристрастен)
Публикувано03.06.09 11:05



За гръцките студенти съм съгласна, идват тези които не могат да изкарат медицина в Гърция. Също се знае как арабските студенти вземат диплома.
Но за СУ не съм съгласна, зависи от специалността. Ако си завършил право, и заминеш извън Европа, ясно че файда нямаш. Но ако си учил информатика, математика, признават се. Имам познати и роднини, които са завършили СУ информатика, и имат високо платена работа в чужбина




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.