Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:46 27.09.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Моля за съветнови  
Автор a_b_c_d (минаващ)
Публикувано02.11.08 19:05



Бих искала да се допитам до вас относно шансовете ми за работа и живот в чужбина като се има пред вид, че съм на 40 години,несемейна,почти не говоря чужд език - основни познания по немски и английски,с висше икономическо образование.
Съзнавам колко абсурдно е това,което ви питам и все пак искам някакъв съвет-в България нямам никаква перспектива,среда,приятели,работа,която да ме удовлетворява,нищо не ме задържа и си мисля,че това е някаква алтернатива за мен.
Благодаря предварително на всички,които ще ми отговорят





Тема Re: Моля за съветнови [re: a_b_c_d]  
Автор Gerilin ()
Публикувано02.11.08 19:25



здравейте,

Ще се опитам да ви дам някакви насоки от личен опит ..

с оглед на това,че имате основни познания по английски и немски (руски?) можете на първо време да се ориентирате към страните от Централна Европа ,чехия да речем...работа в Прага има много,бихте си упражнили езиците и не бихте имали сериозни проблеми с чеШкия понеже е близо до българския ..въпреки това трябва да знаете ,че чехите са в по голямата си част Шовинисти и не обичат чужденците..но при все това ,културният Шок не и бил така голям,ако например се заселите към нас :Скандинавието..заЩото въпреки ,че пазарът на труда е отворен за българи,времето,езикът и манталитетът на хората смазват всеки наШенец в началото..ако има незасегнати ,то те са малцинство ...

след като поработите в Прага в туристическия сектор (магазин някой,ако не сте си намери неЩо по специалността) и понаучите чеШкия, после можете да кандидатствате за работно место по специалността си...

там има много българи,български магазини и обЩости..

така че мисля,че Прага би била добра кандидатура

давам ви сайт за раб.места в чехия



желая ви успех и всичко най добро



Тема Re: Моля за съветнови [re: a_b_c_d]  
Автор ZainGadol (lubopiiiten)
Публикувано02.11.08 21:46



Малко тъжно ми стана след,като прочетох това... След,като сте икономис идва заключението,че сте интелигентна жена.Сега ли проумяхте, какво е положението в България? Трябваше да предприемете подобна стъпка преди 15г.
По принцип до 45г. не е късно...,НО е мноооого по-трудно.
Относно преспективата:щом досега не се е появила в БГ?!? Какво ви навежда на мисълта,че в чужбина всичко,ще е розово? А за "шансове"... теоритично винаги ги има!Бабите казват:"Госопд помага на предприемчивите"Опитайте!Защо не?Решете накъде да се насочите и проучете нещата... първо през "нета",или направете една "екскурзия" за седмица... 2.Отидете намясто,вижте как е...
Успех ви желая от сърце!



["How much do you want for all of them?" ]

Тема Re:нови [re: ZainGadol]  
Автор Gerilin ()
Публикувано02.11.08 21:56



глупости,я не я натъжавай...майка ми така отиде в чехия на нейните години ,по съЩия начин,по който описах...трудно е в началото, докато научиШ езика...после нямаШ грижи
Европа има нужда от работна ръка и се търсят специалисти...
а България явно Ще си внася от Азия или там където им отърва





Тема Re:нови [re: Gerilin]  
Автор ZainGadol (lubopiiiten)
Публикувано02.11.08 22:06



Ок,съгласен...но вътрешния ми присантиман ( а той НИКОГА не ме лъже) ми подсказва,че това решение на тази възраст е продиктувано от безкрайни разочарования... и в професионален и в личен план.И на чужбина се гледа,като на "спасителен остров"И там се влагат всички "последни"надежди,лпанове и незбъднати мечти.А както вече казахме едно ново начало не е лесно за всеки.

["How much do you want for all of them?" ]



Тема Re:нови [re: ZainGadol]  
Автор Gerilin ()
Публикувано02.11.08 22:12



прав си напълно
виж само колко възрастни хора са принудени да работят като домаШни помоЩници в Италия и Гърция...хора над 60 год и търсеЩи начин за изкарване на неЩо допълнително за издръжка на семействата в Бг..

поне 40те години са една добра възраст за промяна ако неЩо куца досега в живота на човек..по добре да се опита навреме ,отколкото цял живот да се самообвиняваме после заЩо нямах волята да го направя,въпреки че го исках



п.с забравих да спомена ,че в чехия имат данъчни облекчения при наемането на чужденец на работа,така че интернац.фирми имат изгода от чужденци...тънката част е само езикът



Тема Re: Моля за съветнови [re: a_b_c_d]  
Автор Nirvana_2 (?x?)
Публикувано02.11.08 22:16



Много добре те разбирам, особено факта, че ништо не те задыржа в Былгария. Явно е, че си мислешт човек, а сышто и чувствителен. Добре си го замислила, само че, точно в момента положението в Западна Европа, ако тя например те интересува, не е много розаво покрай икономическата криза. Започнаха вече преорганизации на фирми, сыкраштения и хората се подготвят за една голяма вылна на безработицата. И в такива години трудно приемат чужденци на работа, гледа се да настанят на пырво място местните, което е и логично.

Иначе Службата по труда в Былгария има договори с местните агенции по труда и предлага работа, само че нискоквалофицирана. Това го знам от тукашната преса - има квоти за гастрономията, за мед. сестри, гледачки на деца и вызрастни и строителни работници. За сыжаление това не е за тебе, както те усештам. Ти искаш едно ново и смислено начало. Вариантыт на Гери звучи добре, ако в тия времена е все оште актуален. Другият план "Б" е намиране на партниор и брак, ако темата те вылнува. Желая ти успех!!





Тема Re: идеинови [re: a_b_c_d]  
Автор gogoonthego (пресен-пресен)
Публикувано03.11.08 00:22



Привет :)

Можеш за начало да се регистрираш на сайта http://ec.europa.eu/eures - има версия на български език. Ще трябва да попълниш доста данни, но... така и така си се въоръжила с решителност, а не ми се вярва да си мързелив човек. Можеш да ползваш търсачката за работни места в определени сфери. Имаш възможност да търсиш само в една държава, или в няколко (по твое предпочитание).

Всеки от нас (предполагам) има в себе си някаква предварителна нагласа за различните държави - едни го привличат и му/й се струват обещаващи, други изглеждат отблъскващо. Съветвам те да потърсиш източник на обективна информация. Аз лично ползвах en.wikipedia.org - така реших да се насоча към Норвегия (макар че неотдавна валя първия сняг и вече имаме -1 градус :). Иначе тази държава я свъзвах единствено със студа, ВЕЦ-овете, фиордите, труден език и... нищо повече. Оказа се, че Human Development Index-а им е бил номер 1 в света между 2002-ра и 2006-та вкл. Исландия ги изпреварила на косъм през 2007-ма, но... ако си чула какво се случва сега с исландците покрай финансовата криза! Няма да се изненадам ако за 2008-ма Норвегия си възвърне първото място.
Да, и тук безработицата е нарастнала леко спрямо миналата година, но забележи - при жените безработицата е намаляла!
Никак не исках да ходя през океан. Щатите не ми харесваха, Канада и Австралия/Н. Зеландия са МНОГО далече. За Англия имах насъбрани отрицателни впечатления, новините оттам говореха за болно общество, освен това цял свят гледа да се завре в Англия, Щатите или Германия (макар че последната може би не е за изхвърляне все още?). В Испания ми се струва напрегнато, но ако можеш да издържаш 40-градусови жеги и не те плаши Глобалното затопляне...

Ще потвърдя казаното от Гери, че наистина има вариант с намиране на партньор с цел брак в нормална държава. Макар че е нормално това да ти звучи много обидно, а и си е доста рисковано - знаеш ли на какъв ще попаднеш (даже и българин да е!). Наблюдавам, че е на мода сред норвежците да се женят за чужденки, ама всякакви - филипинки, чилийки, индонезийки - тия хора да нямат някаква тайна програма за генетично разнообразяване?? Вярно, техните жени не са първа хубост...

Готова ли си да работиш не по специалността си? Предполагам, че на доста места се предлага най-различна работа, но какви компромиси си готова да направиш със себе си? Щом веднъж си наясно със себе си, ще ти е много по-лесно в търсенето и намирането.


The World goes round for free (this is called inertia).
Money make the people go around the World.


Тема Re: Моля за съветнови [re: a_b_c_d]  
Автор 4ereshka (член)
Публикувано03.11.08 10:11



Общо взето съм съгласна с това което са писали хората преди мен. Идеята на Гери за Прага е добра, след като не знаеш английски или немски.
Да си намериш работа в чужбина като икономист е малко вероятно. Но би могла нещо друго, примерно продавачка.
Можеш и да наблегнеш на план В, търсене на партньор, както те съветва Нирвана. Даже според мен това е по добрата възможност.
Ако някой ти казва че като си на 40 год, си изпуснала всички влакове....тегли му една...Имам няколко познати които заминаха за чужбина над 40, и се оправиха. Но започни са учиш език.



Тема Re: Моля за съветнови [re: 4ereshka]  
Автор a_b_c_d (минаващ)
Публикувано03.11.08 13:34



Първо,благодаря на всички за добронамереността и за хубавите идеи.
Да,точно това ми казват повече,че като съм била на 40 вече е късно и т.н. Но всеки има право на мнение....
За Прага въобще не се бях сетила,но ще опитам.В момента ходя на английски ,уча усилено,ровя се в интернет,проучвам,друг избор нямам.С мизерното заплащане тук не мога да си покрия никакви разходи,нищо че работя по 13 часа.
Не си правя илюзии,че ще е трудно,но и тук съм много зле. Нямам и семейство, което допълнително ме изнервя,просто трябва да поставя ново начало във всичко.Никога не съм и предролагала,че ще бъда такава неудачница...
Още веднъж благодаря ви и пак ще се допитвам до вас.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.