Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:28 04.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Отново Израел, но за малко!нови  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано20.08.08 20:45



Решила съм да осъществя едно пътуване до Израел догодина. Искам да разгледам /този път като безгрижна немска туристка/ страната, която толкова много ме впечатли преди десет години. Не съм била там от 2001. Интересно ми е да науча какво сее променило, какво да очаквам, какво може да ме изненада.
Важно ми е да знам още къде-кое-колко струва. Какво не бива в никакъв случай да пропусна, какво трябва да избягвам. Шекалимите май здраво са инфлацирали.
Много ми се ще да поживея в кибуц. Ще ми се и да си намеря малко работа да побачкам, та да ми излезе пътуването без пари.
Съвети приемам всякакви и оригинални идеи също.



Тема Re: Отново Израел, но за малко!нови [re: Maka_]  
Автор wasserman (Mr)
Публикувано20.08.08 21:45



върнах се от Израел преди 8 месеца,дано да съм актуален.
Трудно е да съчетаеш работа с пътуваване и то за кратко време,има много бурократични и езикови пречки,освен ако не се хванеш на черно,но там си знаеш рисковете.Освен стандартния маршрут -Хайфа-Акко-Тибериус-Назарет-Йерусалим-Тел авив-Мъртво море-Ейлат,добре е да отсочиш малко встрани примерно пустинята Негев да видиш древните набатеиски градове Субейта,Авдат каниона Митспе Рамон,църквите около Галилейското езеро с две думи купи си Лонли Планет.
Цените -ами като в Европа,храната може би по евтина и изобилие от плодове.

Nazdrave


Тема Re: Отново Израел, но за малко!нови [re: wasserman]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано21.08.08 09:57



Значи, с маршрутите няма проблем. Освен тези световно известните има и други по-незначителни, но съвсем не по-безинтересни места, където искам да отида..
С други думи, знам какво искам да видя, въпросът е как да ми излезе по-евтинко и даже без пари.
Знам, че има кибуци, които предлагат сезонна работа срещу правото да живееш там и да се храниш. Някой знае ли нещо повече по въпроса.

Ти на какви ачала беше в Израел? С екскурзия, като индивидуален турист или..пкато нелегален работник или като емигрант? Откровено казано най-лесно е с екскурзия . Но аз предпочитам да съм сама, защото екскурзията много ограничава и във времето и и изобщо, пък и струва безмислени пари.



Тема Re: Отново Израел, но за малко!нови [re: Maka_]  
Автор wasserman (Mr)
Публикувано21.08.08 11:39



не позна бях легален работник,поне по голямата част от времето.
Според мен най-добрия вариент да екскурзия до там е наемеш кола,понеже обстествения транспорт не достига навсякуде или е с неудобно разписание.
А за работа в кибуц,то тогава трябва да отделиш няколко месеца поне и да разчиташ на екскурзиите които кибуца организира ,а те повечето са с цел ционистка пропаганда,не че е лошо ,но ти искаш да видиш всичко нали.
Друг вариант са еднодневните екскурзии на руски туроператори,много са евтини ,обясняват ти на руски и то доста подробно ,пък и се виждаш с други хора.
Програмите и цените на :
http://www.travellerstar.com/metroklab/index.htm

Nazdrave


Тема Re: Отново Израел, но за малко! [re: wasserman]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано21.08.08 12:21



Ясно! От това което ми разказваш си правя заключението, че нещата не са се много променили от това което помня преди десет години.

Благодаря .



Тема Re: Отново Израел, но за малко!нови [re: Maka_]  
Автор ZainGadol (lubopiiiten)
Публикувано22.08.08 00:07



Аз да попитам: ти на екскурзия ли беше,или поработи малко тук преди десетина години?

["How much do you want for all of them?" ]



Тема Re: Отново Израел, но за малко!нови [re: ZainGadol]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано22.08.08 09:31



Правичката ще ти отвърна щом питаш: не бях на екскурзия, а на алиа и поработих малко, как иначе!


Сега очаквам твоите отговори на моите въпроси..



Тема Re: Отново Израел, но за малко!нови [re: Maka_]  
Автор someone_else2OO32OO4 (тъпо ухилен)
Публикувано22.08.08 12:36



Васерман ти е дал чудесни съвети за еднодневни екскурзии, ако си наред с руския разбира се. Има такива и на английски, пълно с линкове в нета. За немски - не знам. На по екзотичните места трябва с рент-а-кар да ходиш, до там автобусите не пътуват.

Опцията "доброволец в кибуц" май подхожда на който не е живял в Израел и иска да види що е то кибуц. Иначе беше чудесна опция за релаксация , ако можеш да си позволиш да се откъснеш от напрежението в ежедневния живот за няколко месеца/години. Познавам такива които го правят вече 20+ г.

Ако си била "ола хадаша" и още помниш малко иврит няма да имаш проблем да си намериш временна работа в някой ресторант/кафене. Гъвкаво работно време и работни дни съгласувани с боса ти дават възможност да похойкваш по страната за ден/два/седмица и да похарчиш заработеното. Има и други опции за временна работа с гъвкаво работно време. ЛЕГАЛНО, защото ти си израелска гражданка (освен ако не си анулирала формално израелското си гражданство). Ще ти драсна бележка за някои важни детайли относно това.

Не идвай между април и септември/октомври, страшни жеги и по трудно се намират евтини квартири, дори и със съквартиранти. Иначе лятото (юни до август) има повече търсене на бачкери по ресторантите, и на други места май, щото пол'вин Израел е хукнал на почивка с децата си.

I REFUSE TO BE A MEMBER OF A CLUB THAT ACCEPTS PEOPLE LIKE ME(ex-marxist ;-))


Тема Re: Отново Израел, но за малко!нови [re: someone_else2OO32OO4]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано22.08.08 15:36



Значи много съм ти благодарна, пиши ми още непременно.
С руския съм екстра. И иврита още си го помня. Даже преди няколко месеца трябваше да се обаждам тук в консулството. Немския телефон не отговаря, тогава щеш не щеш, айде на иврит. Бях много изненадана колко много разбирам и даже мога да се изразя тъй, че и мене да ме разберат.


А жегите ги помня, леле как ги помня...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.