Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:37 02.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Viva Google!!!!нови [re: Mitreshopa]  
Автор Nirvana_2 (?x?)
Публикувано17.05.08 21:52



Липсата на общуване и лична комуникация някъде ограничава

Да има и такыв момент, но това си е новият век. Миналия век се появи телевизора, тоя век с пълна пара Интернет превзе света. И дори официално съобщиха тука, че например етажните кухни по студентските общежития, които едно време са били център за комуникации, вече почти не се ползват. Всеки си виси в стаята в някой чат, форум, месинджър или скайп. Та така...

Аз лично като тип "степен вълк" нямам нищо против Google, дори го обожавам, защото си задоволявам интересите с неща, които ме интересуват и научавам за кратко време много повече неща отколкото, ако седна с някои да си комуникирам (демек общувам).
Например днес с помоща на Google "бях в Чили, научих разни нови неща за Ван Гог, бях в градската библиотека, после в финансовата служба, поговорих си и с вас, бях и до София, гледах видеоклипове на Nico и KISS, после и интервю с Том Круз. Та така. Всичко това не може да ми се предложи на една среща с някои познат/-a, само макс. 1-2 от горните теми. Другото са все повтарящи се теми около живота, демек малко дрън-дрън, които не ми носят някакво особено обновление. Затова ми става и доста скучно след около 1-2 часа комуникации. На мен ми трябва разнообразие....





Тема Re: Ayууу, Нирванкенови [re: Mitreshopa]  
Автор Nirvana_2 (?x?)
Публикувано17.05.08 22:16



Не трябва да се забравя, че първите ми 7 год. са българско вызпитание според мотото "Всяка коза на своя крак виси", демек да гледам аз да съм си добре, а пък за останалите ->кучетата ги лаяли.

Заради това и аз карам на дарения за това и онова, но като цяло по трите последни точки не съм истински активна. Затова и се възхищавам на хората, които са. Виж, по първите три точки съм си била винаги активна.





Тема Re:нови [re: Gerylin]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано17.05.08 22:24



Да, опасни са и то много.
Но най-хубавото е, че не е чак толкова популярно тук, колкото някои хора се опитват да го изкарат.
Попитах милото и гостите ни тази вечер, попитах и други хора ... всички казаха, че това е абсолютна глупост.
Така че има надежда ;)
За тази теория им е споменато в училище, докато са учили история на литературата и толкова, никой не им е набивал нищо в главите (слава Богу).
Някакъв човек през 1933 го бил споменал в някаква своя книга като идея и толкова - с това се изчерпват знанията на норвежците покрай мен по въпроса :)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано17.05.08 22:27



Драга, ти каза, че е закон и ми се присмя, когато казах, че не е.
Последно - закон ли е или не е?
Ако не е, защо настояваше, че е?

Кой се излага, не знам


Падна ли от стола?
Счупи ли си нещо?
Уважавам правото ти да бъдеш посредствена, ти можеш в знак на добро възпитание да уважаваш правото ми да бъда различна от теб :)
Имаме ли сделка?

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано17.05.08 22:46



Странно защо всички норвежци, които попитах днес за това, казаха, че е абсолютна глупост и че хората СА с различен потенциал?
Попитах норвежци от три поколения ...
Годеникът ми каза, че никога не се е срещал с хора с такова мислене и винаги е имало ясна разлика между съучениците му - някои са се справяли по-добре, други - по-зле.
На теб явно норвежката система ти се е видяла нанагорна, за което ти съчувствам, но това не означава, че за всички е така :)
Сблъскала съм се и с хубави, и с лоши страни от местните нрави и обичаи.
Някои ми харесват, някои не ми харесват.
Нормално е да е така, НО ако поставя България от едната страна на везната и Норвегия от друга, тук наистина е много по-спокойно за живеене и много по-сигурно, отколкото в България.
Тук правата на човека се спазват много повече, отколкото в България.
А това е, което има значение за мен.
Тук мога да си оставя лаптопа и чантата с документи, ключове, карта, пари на бюрото в университета и да отида да си взема храна от другия край на сградата и като се върна нещата ми си стоят непокътнати.
В България едва ли може да се случи.

А от къде знаеш, че самочувствието ми е без покритие?
:)
Нима ме познаваш, знаеш в подробности живота ми, образованието ми, знанията ми, опита ми?
Държиш се като абсолютно промит мозък от този янтеловен, за което не искам да ти се подигравам, но все пак върни се в реалността и се сети, че хората СА различни и че Е възможно някой да е по-умен от теб и да има на какво да те научи :)
Най-малкото, защото хората имат различен житейски опит.
Независимо какво е казал някакъв си Aksel Sandemose през далечната 1933.
Виж пак анти-янтеловена и осъзнай, че това е по-близо до реалността от янтеловена.
Не е проява на висок интелект да квалифицираш един напълно непознат като по-нискостоящ от теб във всяка една стълбица, така че за вбъдеще се въздържай от такива грешки :)
Иначе самата ти ще се окажеш поставена точно там долу и ще бъдеш квалифицирана по същия обиден за теб начин.
Не е и много умно да не правиш разлика между арогантност и добро самочувствие.
Или за теб всеки, който има с какво да се гордее, е арогантен?
Ако е така, то норвежката система ти е повлияла много зле.
Първото което е, тук обикновен норвежец няма да те провокира и нападне пръв.
Няма дори да те заговори пръв.
Така че няма да се налага да реагирам ответно.
Днес като бях в центъра и исках да пресека улицата, по която минаваше "влака", се опитах да снимам единия оркестър точно преди да се влея в тълпата отсреща.
За 2 секунди застанах пред една госпожа, която много ядосано ми се сопна "Извинете, но това е моето място!".
За първи път непознат да ме заговори тук :)
Извиних й се и й обясних, че просто исках да направя снимка.
При което тя наведе засрамено поглед и на свой ред ми се извини за тона си.
За мен това са нормални човешки отношения.
А за теб?

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: DarkSide]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано17.05.08 22:47



Много зависи от разходите, които имаш в съответната държава



Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано18.05.08 15:08



Драга, ти каза, че е закон и ми се присмя, когато казах, че не е.
Последно - закон ли е или не е?
Ако не е, защо настояваше, че е?


Текста, който ти беше така добра да ни пуснеш в клуба се нарича Janteloven и досега не съм срещавала друга интерпретация на името му. Така, че аз ще продължавам да го наричам закон.
Това, че ти го интерпретираш буквално си е твой проблем на начинаеща, тъй като по принцип и децата знаят, че това не е никакъв закон в юридически смисъл.
Все едно да кажеш, че Законът на Мърфи е закон.
Ама тъй като си доста приткоумна и предразположена към кавги, и показване на кой е по-по-най-бях решила да видя докъде ще се докараш.
Показа се с целият си блясък.


ПС. Другият ти пост до мен нямам време да чета. Предполагам пак ще учиш краставичаря как да си продава краставиците.



Тема хаханови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано18.05.08 15:37



Опитах се да науча бясното куче да не се зъби на непознати, ако го е страх, че ще му се озъбят насреща.
Но явно кучето си знае неговото, макар че хленчи, че му се зъбят в отговор :)
Разбери, че няма начин да нападаш непознат и да не провокираш агресия към себе си.
За какво беше цялата ти нападателна акция към мен?
За да ми кажеш, че те уча как да продаваш краставици?


Да бе мирно седяло, не би чудо видяло :)
За другия път да си знаеш ;)


П.П. Норвежците, които питах за този "закон", се изсмяха и казаха, че това е литературна измислица. Това, че ти си го приела присърце, не означава, че за всички е така. Живей си живота и остави другите да си живеят техния :)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re: хаханови [re: Bиливap]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано18.05.08 15:53



И преди те питах и сега да те питам: къде е това чудо, дето съм го видяла, 'щото ако си мислиш, че с това ти плиткоумие си много страшна......хихихихих

Добре, че си питала някой, за да ти каже, че янтеловен е литературна измислица. То никак не му личи. Пък и извадката като гледам е представителна - обхващна всички норвежки, които си питала. Пък и те ,разбира се, са си признали. Ама как да си признаят, като янтеловен не е нещо, което хората си признават. То им е закърмено с майчиното мляко. Манталитетът си им е такъв.
Пак ти казвам: като направиш повечко месеци в Норге, няма има нужда да питаш норвежците за янтеловен. На гърба си ще го изпиташ. Пък те нека не си го признават. То и ти не би си признала, че те бодва под лъжичката, ако черна котка ти мине път, нали?
хайде сега, приключвам тази тема, нямам лоши чувства, развивай се, учи езика, весела сватба и дълъг и щастлив брак ти пожелавам.
Пък янтеловен него мисли...той ще те намери някой ден



Редактирано от PleaseDoNotDisturb на 18.05.08 15:55.



Тема Re:нови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано18.05.08 20:33



Нали нямаше да ме четеш?


Норвежците ги питах, за да проверя твоята теория ... която те не потвърдиха.
Аз знам, че е литературна измислица, те също го казаха, но за теб явно е по-реално, отколкото трябва да е.
Та чак започваш да се държиш като норвежка (според представата ти за тях).
Е, моята представа за тях е различна.
Естествено, че няма да си признаят, когато живеят в голям град и са по-отворени, а не в задръстено село, където може би твоят "закон" важи с пълна сила.
Както може би знаеш и в България има разлика между мисленето на хората в големите градове и в селата.
И отново - хората имат различен житейски опит, различно възпитание, замесени са от различно тесто и определено не всички норвежци са такива, каквито ти познаваш.
Има и по-общителни, и по-затворени.
За щастие аз попаднах на първата група, което не изключва наличието на втората, разбира се.
Едно от най-трудните неща за чужденеца в Норвегия е да създаде среда.
Именно защото норвежците като цяло не са от по-общителните народи.
Но това не значи, че няма хора, които да са точно обратното.
Въпрос на късмет.
Ако янтеловен не ме намери, задължително ще ти пиша за координати къде да го потърся, за да се запознаем най-после.

П.П. Какво според теб е влиянието на чужденците в Норвегия върху самите норвежци? Дали изобщо има такова? Дали изобщо има културен обмен между различните народности? Възможно ли е хората да се различават в различните части на Норвегия? Последен пример - в Ставангер много често възрастните хора ме поздравяваха просто така, докато се разминаваме на улицата със "Здравей, какво хубаво време, нали?" Докато в моя град това никога не ми се е случвало. Различни хора, недей прилага янтеловен върху всички :) А след 20 години сигурно и помен няма да е останал от него :)

По-добре не ми отговаряй, току виж пак сме на различно мнение :)
Мерси за пожеланията.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.