Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:06 02.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Въпроси за Испаниянови  
АвторC (Нерегистриран)
Публикувано07.10.07 08:56



Здравейте, напоследък приятелката ми все по-често говори за заминаване за Испания се цел живот и работа там. В началото бях против, но сега като се замисля ми се струва, че това не е лоша идея. Работата ми е такава, че може да се работи от всякъде - архитект съм и работя надомно за фирми от Щатите и Англия чрез Интернет. Ако отида в Испания ще работя същото. Но можем ли просто да се качим на колата, да пътуваме 4-5-6 дена до Испания, там да си наемем жилище и да се установим за постоянно, с Българските документи за самоличност?

Ще мога ли да си карам колата там с Българските номера?

Предполагам няма да е лесно да получим статут на постоянни граждани, или поне няма да стане бързо. Но не е проблем да живеем 3 месеца в Испания, 1 месец в България, после пак 3 месеца в Испания и т.н., ако това е някакво решение въобще?

Сигурно въпросите ми са глупави, но наистина не знам никакви подробности за емигрирането. Благодаря предварително за всякакви мнения.



Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: C]  
АвторPerlata (Нерегистриран)
Публикувано07.10.07 10:02



А защо 3 месеца? Това с 3те месеца отпадна. Имаш ли пари да живееш, никой нищо не може да ти каже.



Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: Perlata]  
АвторC (Нерегистриран)
Публикувано07.10.07 12:21



Това е чудесно. Благодаря за отговора



Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: Perlata]  
Автор Nirvana_2 (?x?)
Публикувано07.10.07 12:30



Това за 3-те месеца е отпаднало в тази му форма, в която я знаем от преди.

Но ...всъщност все още го има. До 3 месеца престой в ЕС-държава, службите те водят за нещо като турист, а след 3-ия месец, ако оставаш и не искаш да си нередовен по документи, трябва да си регистриран в общината, която ти издава документ за пребиваване. След това имаш дори право да си пререгистрираш болничната застраховка от БГ към страната, в която оставаш (напр. за пенсионери) и тн. и тн. Така е законът.

ROCK IS MY RELIGION


Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: Nirvana_2]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано07.10.07 12:42



А, Нирвана, супер, че си го споменала.

Как се пререгистрира това чудо с медицинските застраховки? Аз се убих тука да ходя по болници и да си правя изследвания, защото не знам колко време ще ми отнеме да си прехвърля там правата и дали ще мога ведага да го направя, вероятно ще отнеме време, а през това време ако се случи да закъсам, ще е лошо.

Пък аз съм една лимбизе....не съм разглезена, общо взето съм здрава, но и точно затова като се случи да се разболея, и съм ужсно кекава, защото боледувам много рядко и ако нещо ме събори, то не е лесно и бързо, и обикновено е сериозен проблем, а няма как да съм сигурна, и това ме безпокои, исках да се презастраховам.


Я ме светни, тоест, може и да не можеш....попитах там, но ми обясниха, че като ида на място, трябва да започна разни процедури, и щяло едно по едно да си дойде на място, като в началото се започва от адресна регистрация и други подобни глупости, и че си имало ред, просто да го следвам. Само че аз не знам колко време ще отнеме, а през това време?


Ох, какви глупости написах. Това е, защото не съм наясно, а неизвестността действа така.


Абе...успокояват ме, че ще се нареди. И имам една голяма утеха, че са ми обещали да ми уредят всичко там, и че ще ме водят през всичко за ръчичка. Даже последния път ми казаха, че са ми купили учебници да започна да уча езика веднага, за да не губя време.


Аама и аз съм една завеяна....какво изобщо исках да кажа? Ясно, тревожа се.



Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: Roxana]  
Автор Nirvana_2 (?x?)
Публикувано07.10.07 14:04



Хей Рокси, а така, дерзай...:) Аз реших тия дни малко да се ъпдейтна как стоят нещата из обединената Европа. Та доколкото разбрах, на теб ще ти трябва формуляр Е 106, който трябва да ти се издаде от НЗОК и който да бъде представен пред здравноосигурителната каса в новата страна с цел пререгистрация на болн. застраховка.Така получаваш целия пакет мед. помощ, а не само при спешен случай както е с картата EHIC за туристи. По време на престоя ти там обаче болн. застраховка трябва да бъде естествено плащана в БГ.
Ето ти малко текст, а по долу и линк:

Ако страната, в която живеете е различна от тази, в която сте осигурени, вие сте длъжни да се регистрирате в здравноосигурителната институция по местоживеене. За тази цел ще ви трябват следните формуляри, които се издават от здравноосигурителната институция, в която сте осигурени:
- формуляр E 106 за наети или самостоятелно заети лица, както и за членове на техните семейства, които живеят с тях в същата страна.
- формуляр E 109 за членове на семействата на наето или самостоятелно заето лице, които живеят в друга страна.
- формуляр E 121 за пенсионери и членове на техните семейства.




ROCK IS MY RELIGION

Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: Nirvana_2]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано07.10.07 14:12



Супер, яко ти благодаря!

Мрела гинала, след месец съм там



Ужасно ти благодаря, в близките дни ще проверя за какво става дума. Ще ми е необходимо, и предпочитам да съм подготвена, вместо постфактум да звъня на пожар и да моля някой тук да ми помогне и да ми го прати.

Вероятно зимата ще я изкарам там. Минимум Коледа, до напролет, поне такива са плановете, а това си е доста време.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: C]  
АвторCпpял нa cвeтoфapa (Нерегистриран)
Публикувано07.10.07 14:13



Здравей, на теб и на приятелката ти!!!???
Въпросите не са толкова глупави-тук съм срещал страхотни бисери-по-скоро неконкретни и наивни. Зада не утег4авам вси4ки с повторения и обяснения, тук в този клуб има поне десетина теми за Испания с прилежащите подробности. Те ще ви конкретизират и ще знаете какво искате-емиграция, гурбет, по4ивка, глезотийка и т.н.
Желая ви много късмет и испанско слънце!



Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: Roxana]  
Автор Nirvana_2 (?x?)
Публикувано07.10.07 14:14



А иначе ти много не се притеснявай. Като си в нова държава най-важното в началото е да имаш къде да спиш и да си болнично осигурен. При тебе е хубаво, че имаш и инсайдерс до тебе.
Твоя случай си го представям така:

-първо: имаш време цели три месеца докато се регистрираш в общината. Регистрацияна на ЕС-гражданин е фасулска работа и няма нищо общо с вадене на виза за чужденци, както беше преди.
- второ: хубаво е, че си си направила мед. изследвания, за да имаш спокойствие в началото. Ти за начало имаш сигурно тая европейска здравна карта EHIC от БГ за спешна помощ, в това време трябва да стане и пререгистрацята на бг застраховката на основа на документ Е106. После си равна по права с местните относно болн. застраховка.
- и ласт бът нот лиист: почваш курсовете по езика.

И...дишай спокойно. Ако се сещаш за още нещо ,питай. Ако мога ше помагам. Нали ше ми ставаш съседка....та ако може по-бързо.



ROCK IS MY RELIGION

Тема Re: Въпроси за Испаниянови [re: Nirvana_2]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано07.10.07 14:25




И аз така си го представям.

При това ще живея с човек, който е полиглот и лингвист, това му е образованието и професията. Ще получа, стига да имам гъз да уча, много по-професионално обучение, отколкото ако ме минат набързо някъде през курсове, къде научила, къде не.

Лошото е, че ще ми се изприщи гъза, защото това е по-висока летва и значи много повече усилия и мъки, но щом е в моя полза...ще мъцам и ще уча, това е положението.


Още по-лошото е, че сме транслингуал и всички междинни обяснения минават през инглиш, което значи, че известно време ще ходя леко побъркана, защото на практика ще мина на два други езика, различни от досегашния ми всекидневен, и ще се запецвам при обяснения, което винаги прави лошо впечатление...но ще го преживеем, все пак хората са толерантни, поне в началото. И ще се наложи да показвам бърз напредък...


Айде, не се оплаквам, това са радостни вести. Очаквала съм много по-лоши неща. Трябва да призная, че бях много по-скептична. Още не мога да свикна на много по-доброто и толкова по-толерантно отношение. Уж знам за какво става дума....все още се впчеатлявам, и вероятно ще имам период на адаптация, както всеки друг, разбира се.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.